Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχάριος, βιαστικό στρώσιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104556)

Sakdox 16-03-21 18:37

Αρχάριος, βιαστικό στρώσιμο
 
Γεια σας παιδιά, τελικά πήρα το juwel 70 και έλεγα να αρχίσω το στρώσιμο, πήρα υπόστρωμα όπως μου πρότεινε ένας φίλος από το φόρουμ και μετά έβαλα το χαλίκι το άσπρο που άρεσε στην γυναίκα μου. Είχα ρίξει τροφή χτες και έλεγα να κάνω τα τέστ μετά από 3 μέρες. Ο μικρός 2 μέρες με τρέλανε να πάμε να πάρουμε ψαράκια, μια και το petshop δίπλα μας. Τελικά πήγαμε μαζί και μας έδωσε ένα σκεύασμα για γρήγορο στρώσιμο, βακτήρια που βάζεις για μια βδομάδα και μετά βάζεις ψάρια. Το έριξα με μισή ❤️ και θόλωσε το νερό και σιγά σιγά θα καθαρίσει; Τέλος μου είπε να βάλω τον θερμοστάτη 25 με 26 βαθμούς, άναψα το θερμοστάτη 12 το πρωί και το νερό ήταν 18⁰ τώρα που είναι 18.30 είναι 21⁰ είναι φυσιολογικό ή έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης; Το έβγαλα λίγο από το κουτί το έπιασα και δεν μου φάνηκε ζεστό.
Με αυτά τα ζουμια ισχύουν τα ίδια με τις μετρήσεις απλά γίνονται πιο γρήγορα;
Ελπίζω να στρώσει με το σκεύασμα γιατί η επόμενη κίνηση να το πάω σε κάποιον άλλον να το στρώσω και μετά να το φέρω σπίτι.

Κλεόβουλος 16-03-21 20:54

O Θερμαντήρας ή είναι χαλασμένος ή είναι πολύ μικρός (πόσα βατ είναι?).
Το σκεύασμα δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στο στρώσιμο. Καλύτερα να ψάξεις για μπόλι ;)

Sakdox 16-03-21 21:47

Ο θερμαντήρας είναι 50 watt. Ήταν πακέτο μαζί με το ενυδρείο και το φίλτρο. Το λαμπάκι ανάβει αλλά όταν το πιάνω δεν είναι ζεστό. Μπορώ να το ελέγξω κάπως;
Σε αρχικό μου ποστ για κάποιες απορίες που είχα ρώτησα αν υπάρχει κάποιος κοντά σε Περιστέρι για να μου δώσει μπόλι αλλά δεν μου απάντησε κανείς. Τώρα που το σκέφτομαι θα ρισκάρω και με πρόστιμο θα κάνω μερικά χλμ παραπάνω, όποιος θέλει να δώσει από γύρω περιοχές Περιστερίου

stav 17-03-21 05:36

Ο θερμαντηρας ειναι μικρος επρεπε να παρεις 100 watt.

makis206 17-03-21 08:35

Μα είπε ότι ο θερμαντήρας ήρθε μαζί με το ενυδρείο και ήταν επιλογή της Juwel και όχι δικής του, η εταιρία είναι σοβαρή και δεν δίνει ότι να'ναι για τα ενυδρεία της. Εκτός κι αν έπεσε σε χαλασμένο, πράγμα που θα του αντικαταστήσουν άμεσα αν ισχύει.
Στο Juwel Rio 125 που έχω εγώ, το "πακέτο" περιελάμβανε θερμαντήρα των 100w. Δοκιμασμένος για χρόνια και δουλεύει άψογα.

Μήπως το ενυδρείο βρίσκεται σε αρκετά κρύο δωμάτιο; Αν και λογικά τώρα που τα γράφω θα έχει ήδη φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία το νερό σου.. :)

sarpijk 17-03-21 10:28

1 Συνημμένο(α)
Συμφωνω οτι για καποιο λογο θα το εβαλε η Jewel αλλα επίσης συμφωνώ οτι ειναι μικρος και θα δουλεύει συνεχεια το χειμώνα.

Τι ψάρια εχετε σκοπό να πάρετε? Τα φυτα θα βοηθήσουν στο στρωσιμο οποτε θα φυτευα αμεσα πριν μπουν τα ψάρια.Συνημμένο Αρχείο 97385

makis206 17-03-21 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1061462)
Συμφωνω οτι για καποιο λογο θα το εβαλε η Jewel αλλα επίσης συμφωνώ οτι ειναι μικρος και θα δουλεύει συνεχεια το χειμώνα.

Εννοείται ότι παίζει και το δεύτερο σενάριο πάντα. Ειδικά σε μέρη που οι θερμοκρασίες τον χειμώνα πέφτουν αρκετά, εκεί προφανώς και απαιτείται αγορά μεγαλύτερου θερμαντήρα για πιο γρήγορη και σταθερή διατήρηση της θερμοκρασίας που ζητάει ένα τροπικό ενυδρείο.

Ας το έχει υπόψιν ο φίλος κι αν χρειαστεί να προβεί σε αγορά νέου ας πάει σε 100άρη καλύτερα. :)

Sakdox 17-03-21 15:20

Σήμερα το πρωί που γύρισα από την δουλειά είδα ότι είχε φτάσει στους 25⁰ και είχε λίγο ακόμα θολούρα, έπιασα το πλαστικό και έκαιγε:confused: μετά πείραξα το ποντεσιομετρο που έχει στο σωληνάκι αέρα και ξαφνικά άρχισε να έχει πιο μεγάλη ροή και να κάνει θόρυβο. Λέτε να μην αντλούσε αρκετά νερό και για αυτό να μην ζεσταίνει;
Μπόλι κάνεις;

makis206 17-03-21 16:48

Παίζει αυτό που λες με τη ροή.. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01348 seconds with 11 queries