Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23448)

erling 05-03-08 21:24

ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ?
 
Η Τ8 daylight 14W που είχα, παρέδωσε πνεύμα μετά από 5 μήνες περίπου.
Το ενυδρειάκι μου είναι με εύκολα φυτά και με guppies.

Να βάλω μια ίδια λάμπα ή κάποια άλλη?

Ευχαριστώ.

υ.γ. Διάβασα τα σχετικά με λάμπες αλλά δεν έβγαλα άκρη.

steady 05-03-08 21:33

15watt ενοεις μαλλον ε?
μπορεις να βαλεις μια οποιαδηποτε στα ιδια watt φθοριου η ακομα καλυτερα gro lux για να εχεις καλυτερη αναπτυξη στα φυτα και λιγοτερες αλγες..

erling 05-03-08 21:39

Αυτήν που είχα έγραφε
Daylight 14/16W T8 TI 6500°K

Η grolux δεν βοηθάει τις άλγες ενώ η Τ8 τις βοηθάει?
Για αυτό δεν μπορώ να ηρεμήσω από την άλγη?

Raven 06-03-08 01:52

Φιλε Erling το αν ειναι Τ8 η Τ5 δεν εχει μεγαλη σχεση με τις αλγες. Αν θες να βοηθησεις τα φυτα σου βαλε αυτη που σου ειπε ο steady. Sylvania gro-lux 15watt. Για τις αλγες αν εχεις μεγαλο προβλημα οπως αναφερεις θα πρεπει να αναζητησεις αλλου τα αιτια. Ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης τους ειναι ο μακροχρονιος με συχνες μετρησεις,τακτικες αλλαγες νερου και τηρηση "ρουτινας".Γιατι δεν ανοιγεις ενα νεο ποστ αναφεροντας τι αλγες εχεις,ιστορικο του ενυδρειου σου,παραμετρους νερου και αλλα στοιχεια ωστε οι εμπειροι εδω μεσα να σε βοηθησουν να απαλλαγεις;

gaia 06-03-08 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από erling (Μήνυμα 242744)
Αυτήν που είχα έγραφε
Daylight 14/16W T8 TI 6500°K


Και αυτή που αναφέρεις και η gro-lux είναι ο.κ και ο συνδιασμός τους ακόμη καλύτερος .

erling 06-03-08 21:01

Αγόρασα το πρωί grolux 14W αλλά το πρόβλημα μάλλον είναι αλλού.
Ρεύμα πάει μέχρι το κουτί που έχει το σύστημα που δίνει ρεύμα αλλά ρεύμα δεν πάει στην λάμπα.
Οπότε πρέπει να το ανοίξω να δω τι παίζει.
Αιντε πάλι θα ρίξω τις ασφάλειες.

Raven έχω ήδη κάνει θέμα για την άλγη.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20811
Και το ψάχνω.

steady 06-03-08 21:04

τα watt τελικα 15 ειναι ετσι?για να μην μπερδευομαστε για στα 14w αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει...

erling 06-03-08 21:22

Οχι 14W είναι. Η 15W έχει μήκος 45 εκ (νομίζω) ενώ αυτή που πήρα είναι 36εκ.
Sylvania F14W/GRO - T8 γράφει

Raven 06-03-08 22:49

Μηπως δεν καηκε η λαμπα αλλα το starter; Γιατι κι εγω πριν 2 μερες νομιζα οτι καηκε η λαμπα και τελικα ηταν το Starter.

erling 07-03-08 11:25

Mάλλον αυτό είναι, αλλά δεν μπορώ να ανοίξω το καπάκι να δω μέσα.
Αν δεν τα καταφέρω, υπάρχει κάποια πρόταση για να φτιάξω άλλο καπάκι?

steady 07-03-08 14:27

γινεται αλλα πολυς κοπος για ενα καμμενο starter θα υπαρχει τροπος να το ανοιξεις σιγουρα βαλε καμια φοτο αμα δυσκολευεσε

erling 07-03-08 15:05

1 Συνημμένο(α)
Τελικά κατάφερα να το ανοίξω.
Ο λόγος που δυσκολέυτηκα ήταν μια από τις βίδες η οποία ήταν φαγωμένη και τελικά κατάφερα και την έβγαλα με πολύ κόπο και με πενσάκι.
Αυτό όμως που βρήκα είναι ότι δείχνει η φωτογραφία.
Πως καταλαβαίνω αν είναι καμμένο?

υ.γ. Αν δεν έχετε ανοίξει ποτέ το χώρο που είναι τα ηλεκτρονικά, καλό είναι να το ανοίξετε. Μιλάμε ήταν γεμάτος κατσαρίδες. Και έψαχνα να βρω από που έβγαιναν παρόλο το καθάρισμα που γίνονταν στον χώρο. :(

Iznogoud 07-03-08 23:01

Είναι ηλεκτρονικό το μπάλλαστ, δεν έχεις starter. Αν δεν ανάψει η καινούργια λάμπα μάλλον αυτό κάηκε. :(

erling 13-03-08 19:54

Το θέμα είναι πως σε όποιο μαγαζί ηλεκτρικων και να πήγα (μικρό-μεγάλο) δεν είχε κανένας.
Αν δεν βρώ τελικά, υπάρχει κάποιο θέμα για να δω πως μπορώ να κάνω DIY καπάκι?

bas_754 13-03-08 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από erling (Μήνυμα 244692)
Το θέμα είναι πως σε όποιο μαγαζί ηλεκτρικων και να πήγα (μικρό-μεγάλο) δεν είχε κανένας.
Αν δεν βρώ τελικά, υπάρχει κάποιο θέμα για να δω πως μπορώ να κάνω DIY καπάκι?

δοκιμασες στο "ΗΛΕΚΤΡΟΡΑΜΑ" ???

netblues 14-03-08 07:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από erling (Μήνυμα 243201)

υ.γ. Αν δεν έχετε ανοίξει ποτέ το χώρο που είναι τα ηλεκτρονικά, καλό είναι να το ανοίξετε. Μιλάμε ήταν γεμάτος κατσαρίδες. Και έψαχνα να βρω από που έβγαιναν παρόλο το καθάρισμα που γίνονταν στον χώρο. :(


Κατσαριδες???????

erling 14-03-08 12:11

@bas_754 ναι και σε αυτόν πήγα.

@netblues ναι, καφέ κατσαρίδες. Δεν ξέρω τον λόγο, αλλά οι κατσαρίδες τρέφουν μια αγάπη για τον ηλεκτρισμό γενικότερα.

erling 21-03-08 22:40

Ακόμα δεν έχω λύσει το πρόβλημα, αφού δεν μπορώ να βρω το ballast.
Μόνο με τον φωτισμό του γραφείου είναι, και έχω ανοιχτό το καπάκι για να μπαίνει περισσότερο φως μέσα.
Καμμιά ιδέα?

Dimis 18-09-09 22:44

Δεν παιζει να μην βρεις ηλεκτρονικο μπαλαστ και θα ειναι αμαρτια να αλλαξεις καπακι γι αυτο και μονο.
Παρε τηλ τα μεγαλα καταστηματα ηλεκτρικων στην αθηνα και θα στο στειλουν με κουριερ.Παρε εδω αρχικα http://www.xenophonvenieris.gr/index.html και μαλλον θα λυσεις το προβλημα,πες να σου δωσουν να μιλησεις με εναν τεχνικο,εξηγησε του το προβλημα και θα βρεις την ακρη.

Ηλίας 18-09-09 22:50

εναμιση χρονο μετα?:D...

Dimis 18-09-09 22:52

O Χριστος και η Παναγια....
Πως μπηκα σε τουτο δω το θεμα ρε σεις?
Μοδερατορες.......Σορρυ μι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01786 seconds with 11 queries