Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Καινούριο κρούσμα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8662)

Blanch 23-08-05 19:49

Καινούριο κρούσμα!
 
Μία από τις θηλυκές γκαπίνες μου έχει ανοιχτά τα βράγχια και φαίνεται να αναπνέει με σχετική δυσκολία. Είναι μετρίου μεγέθους και δεν είναι έγγυος. Μάλιστα φαίνεται σαν να μην έχει γονιπόδιο ή δεν φαίνεται και τόσο καθαρά όπως στις άλλες. Πρέπει να πω ότι από την αρχή και μέχρι τώρα οι αρσενικοί μου αδιαφορούσαν για τη συγκεκριμένη. Από σήμερα κρύβεται σε ένα βραχάκι-σπηλιά που έχω, βγαίνει, κάνει καμιά βόλτα και ξανακρύβεται. Όταν ήρθε η ώρα του φαγητού ξεμύτισε αλλά δεν έφαγε με όρεξη. Μετά από λίγο την είδα μέσα στην καλή χαρά να κολυμπάει από δω κι από κει.
(Τα αρσενικά έχουν ταράξει στο κυνήγι μια μεγάλη σε μέγεθος που έχω, η οποία γέννησε κιόλας πριν από λίγες ημέρες. Ενώ τα αρσενικά μου είναι τρία και οι θηλυκές μου έξι, δείχνουν τη μεγαλύτερη προτίμηση στη μεγάλη. Ασχολούνται και με τις άλλες, εκτός από την πάσχουσα, αλλά μόλις βρεθεί στο πέρασμά τους η γκομενάρα, όλοι μαζί εκεί!)
Τί μπορεί να συμβαίνει με την αδικημένη; Πρέπει να την απομονώσω;

halvas69 24-08-05 08:29

Από αυτά που γράφεις ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι τρέχει με το ψαράκι σου.
Να πω ότι ήταν μία σταθερή κατάσταση, να πάει στο καλό αλλά μίανα έχει τις κλειστές της και μετά να σουλατσάρει ατάραχη......δεν μπορώ ν αυποθέσω τίποτα.
Το μόνο σύμπτωμα μέχρι στιγμής είναι το λαχάνιασμα όταν κρύβεται αν κατάλαβα καλά.
Θα πρέπει να περιμένεις και ν απαρατηρήσεις μήπως συμβαίνει και τίποτα άλλο, γιατί το περιοδικό της κατάστασης δεν βγάζει κανένα ασφαλές συμπέρασμα.
Εν αναμονή λοιπόν για νεότερα news από το μέτωπο.
Θα ήταν τραγικό να κάνουμε διαγνώσεις στον αέρα (αεράτες ? χε,χε) εις βάρος του ιχθύος....χαχαχα με έφαγε η καθαρεύουσα.

Πάμε σε μερικά πράγματα που είδα στο μύνημα σου.
Τα θυληκά δεν έχουν γονοπόδιο, αλλά κανονικό πτερύγιο.
Το γονοπόδιο είναι ......χαρακτηριστικό ;) των αρσενικών........χου χου χου :smt026 ..( χαρακτηριστικό το λέμε τώρα ? ) :smt017

Πάμε στο κυνηγητό τώρα.
Τα γκαπάκια, εξ' από ανέκαθεν ( χαχαχα ξέχασα τίποτα ο φιλόλογος ? ) το κάνουν αυτό.
Είναι θέμα ενστίκτου και πάντα την πληρώνει η μεγαλύτερη θυληκιά.
Βρίσκουν ελκυστικότατες τις μεγαλόσωμες και παχουλές γκαπίνες και όπου τις πετύχουν τις παίρνουν από πίσω.
Έχουν ανατολίτικα γούστα στις γυναίκες οι αρσενικοί.
Αυτά για να μην λέτε ότι οι χοντροί δεν είναι sexy, αμ' πως !!!

ΥΓ βρε τι λέω πρωινιάτικα.....κεφάτος ξύπνησα σήμερα +-8

Blanch 24-08-05 09:39

Μμμμ.... ναι... Αυτό που βλέπω σαν πρόβλημα είναι ότι τα βράγχιά της είναι ορθάνοιχτα και δεν τα κλείνει καθόλου. Έτσι πως είναι το κεφαλάκι της δείχνει σαν φουσκωμένο.

Όσο για το γονοπόδιο, είπα μεγάλη πατάτα! Εννοούσα το μαύρο στίγμα μέσα στο σωματάκι της που υποδηλώνει τη θηλυκή της υπόσταση. Οι άλλες γκαπουλίνες αν και δεν είναι έγγυες, το έχουν πολύ πιο έντονο. Σ' αυτήν... τίποτα δε φαίνεται...

Ώστε έτσι λοιπόν με τις χοντρούλες... Η άνθιση της Αναγέννησης σε περιβάλλον ενυδρείου...

george hmmy 24-08-05 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
όπου τις πετύχουν τις παίρνουν από πίσω


NO COMMENTS


:smt003
:smt003
:smt003
:smt003

Blanch 25-08-05 10:05

Τελικά πέθανε... Εκείνη η βόλτα ήτανε το ψάρειο άσμα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01357 seconds with 11 queries