Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Pearl celestial danios+ Melanotainia praecox. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27781)

Raven 03-11-08 02:25

Pearl celestial danios+ Melanotainia praecox.
 
2 Συνημμένο(α)
Τελικα βρηκα και πηρα μια 5αδα απο τα PCDs που εψαχνα. Δεν ειναι πιασμενα απο την φυση αλλα εκτροφης και περιπου 6 μηνων.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξεπερνανε τον 1,5 ποντο σε μηκος και τωρα με περιοριζουν στην επιλογη συγκατοικων.Τα εβαλα στο 300αρι.
Ηθελα οπωσδηποτε να βαλω και ενα κοπαδακι M.praecox αλλα φοβαμαι λιγο..
Απ οτι ξερω ομως τα Neon rainbows εχουν ηπιο χαρακτηρα και αν επελεγα νεαρα σε ηλικια 3-4 εκ λετε να τα πειραξουν;
Βρηκα και ενα βιντεακι στο you tube απο ενυδρειο, οπου τα δυο ειδη συνυπαρχουν χωρις προβλημα.
Τα υπολοιπα ειδη που θα προστεθουν μεσα στους επομενους μηνες ειναι τα Iriatherina werneri και Pseudomugil gertrudae τα οποια ειναι κι αυτα μικροσωμα και δεν θα εχουν κανενα προβλημα μαζι τους.

PascM 03-11-08 03:39

Που βρήκες?

Raven 03-11-08 03:49

STARFISH AQUARIUMS Στρ.Παπαγου 12 , Ν.Φιλαδελφεια. Εχουν μεινει καμια 15αρια.

Μικρος 03-11-08 08:25

Εδω και ενα χρονο εχω μια πενταδα σε ενα 80αρι .Εκεινο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ειναι πολυ γρηγοροι κολυμβητες,τρομαζουν ευκολα με κινησεις μπροστα απο το ενυδρειο και θελουν πολλα πολλα φυτα για κρυψωνες.Κινουνται σε ολες της ζωνες του ενυδρειου ποτε κοπαδιαστα και ποτε μεμονομενα

Raven 03-11-08 11:06

Σου γεννησαν ποτε; Καλο ειναι οσοι τα εχουμε να προσπαθησουμε για αναπαραγωγη γιατι ο αγριος πληθυσμος εχει πιεστει πολυ και εχει απαγορευτει η εξαγωγη τους.
Εγω θα εχω το 50αρι για breeding tank και θα προσπαθησω να κρατησω γονο.
Τωρα σχετικα με τις Μελανοταινιες μαζι τους, οι αποψεις ειναι αντικρουομενες και δεν ξερω τι να κανω.

Iann_is 03-11-08 11:34

Αν θές πραγματικά να τα αναπαράγεις μην βάλεις τπτ άλλο στο 300άρι.
Ακούγεται τραβηγμένο αλλα έτσι είναι. Μήν τα βάλεις στο 50άρι γιατι λόγο έλειψης χώρου στρεσάρονται και δεν αναπτύσονται σωστά. Απο την μέρα που έβγαλα τα δικά μου απο τα 56 και τα έβαλα στα 240, τα ψάρια έλαμψαν!!! Κρίμα που έχω μόνο 2 αρσενικά πλέον...

Tolis 03-11-08 12:02

Αν βρεις μικρα preacox 3-4 εκ δεν θαχουν προβλημα.

Raven 03-11-08 14:46

Παράθεση:

Αν θές πραγματικά να τα αναπαράγεις μην βάλεις τπτ άλλο στο 300άρι.
Ακούγεται τραβηγμένο αλλα έτσι είναι. Μήν τα βάλεις στο 50άρι γιατι λόγο έλειψης χώρου στρεσάρονται και δεν αναπτύσονται σωστά. Απο την μέρα που έβγαλα τα δικά μου απο τα 56 και τα έβαλα στα 240, τα ψάρια έλαμψαν!!! Κρίμα που έχω μόνο 2 αρσενικά πλέον..
Τα δικα μου κυκλοφορουν εξω ολη μερα ,δεν κρυβονται στα φυτα και δεν φοβουνται ουτε οταν βαζω χερι μεσα. Ισως επειδη ειναι γεννημενα στην αιχμαλωσια. Ισως κι επειδη εχει κι αλλα ψαρια μεσα.
Στο 300αρι θα μεινουν, αλλα αφου γινει η προετοιμασια θα μεταφερεται ενα αρσενικο με 1-2 θηλυκιες στο 54αρι και μετα την αποθεση των αυγων θα ξαναμπαινουν πισω στο μεγαλο.
Παράθεση:

Tolis: Αν βρεις μικρα preacox 3-4 εκ δεν θαχουν προβλημα.
Κι εγω αυτο σκεφτομουν. Αν βρω μικρα praecox θα παρω μια 6αδα.
Ευχαριστω !

PascM 03-11-08 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 302229)
Αν βρεις μικρα preacox 3-4 εκ δεν θαχουν προβλημα.

Αν πάει για αναπαραγωγή όμως?

Tolis 03-11-08 14:51

Παράθεση:

Στο 300αρι θα μεινουν, αλλα αφου γινει η προετοιμασια θα μεταφερεται ενα αρσενικο με 1-2 θηλυκιες στο 54αρι και μετα την αποθεση των αυγων θα ξαναμπαινουν πισω στο μεγαλο.
.....

PascM 03-11-08 14:55

Η ερώτηση ήταν κυρίως για μένα :D:D:D μια και μου έχουν μείνει 4 εκ των οποίων ένα female και λέω να τα ρίξω στο 80αρι που πήρα από τον σύλλογα.

ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ.

Dimis 03-11-08 15:06

Iriatherina werneri και Pseudomugil gertrudae
Ξερει κανεις αν υπαρχουν διαθεσιμα αυτα πουθενα?
Ελα και εχω φαει τον τοπο...

Raven 03-11-08 15:08

Υπαρχει και Forum ειδικα γι αυτα τα ψαρακια για οποιον ενδιαφερεται να μαθει σχετικα.
http://celestialpearldanio.com/

Iann_is 04-11-08 15:58

Το οποίο είναι νεκρό.
Πως σκοπεύεις να τα πιάνεις στο 300αρι?
Πηρα και γώ κανα δύο απο το κατάστημα που έγραψες. Πολύ μικρά σε ηλικία αλλα το καλό είναι οτι τρώνε απο την πρώτη μέρα.
Ελπίζω να μην είναι υβρίδια μιας και δεν έχουν full χρώμα ακόμα.

Raven 04-11-08 18:07

Το φορουμ που εδωσα εχει ενδιαφεροντα αρθρακια και στοιχεια απο παρατηρησεις για συμπεριφορα,διατροφη, αναπαραγωγη κλπ. Οσο για το αν ειναι νεκρο η οχι..τι να πω..δεν μας πολυενδιαφερει.
Δεν υπαρχουν υβριδια ,σ αυτο το ειδος. Τα ψαρακια σου απλως ειναι μικρα ακομα η μπορει απλως να ειναι ολα θηλυκα.
Εμενα στα δικα μου εχει ξεχωρισει ηδη ενα αρσενικο και παιζεται και να ειναι αλλο ενα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01953 seconds with 11 queries