Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ανακαίνιση με πρόβλημα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57172)

john922 02-11-11 15:06

Ανακαίνιση με πρόβλημα
 
Καλησπέρα συχομπιστες. Ύστερα απο 2 χρόνια με το ενυδρειο μου έμαθα πολλά πράγματα και ήρθε η ωρα της αλλαγής. Έχω ένα 100αρι γλυκο με 9 tetra ψαράκια 2 Cory Aeneus 2 pangasius κ ένα pleco .έχω επίσης 4 πέτρες και 3 φυτά πλαστικά. Θέλω να κάνω μια ανακαίνιση δλδ αδιασμα ενυδρειο καθάρισμα βυθού βάζοντας άμμο ώστε να φυτεψω 2) να βάλω νέο φιλτρο χωρίς μπολι απο το παλιό γτ τσιμπαγε λίγο αμμωνία κ γενικά να το έχω άδειο καμία βδομάδα στρωνοντας το κανοντασ κυκλο αζωτου χωρισ ψαρια.Το πρόβλημα είναι το εξής. Δν έχω άλλο ενυδρειο να βάλω τα παραπάνω ψαράκια κ κανεις εδώ κοντά δν έχει . Μπορώ να πάρω μια μεγάλη πλαστική γλάστρα να τα βάλω μέσα μαζί με το φιλτρ κ το θερμοστατη; Η θα γίνει %*%#^; Τα φώτα σας.....

faceck 02-11-11 17:30

θα μπορουσες οσο κανεις την αλλαγη και γενικα τις δουλειες να τα βαλεις ολα σε ενα μεγααααλο κουβα η μια σκαφη και να βαλεις το νερο του ενυδρειου και να βαλεις και φρεσκο με αντιχλωριο (θα συνιστουσα 2πλασια ποσοτητα) και βεβαια να εχεις το φίλτρο να δουλευει τον θερμοστατη και αν εχεις μια αεραντλια να δουλευει ακομα καλυτερα !

irongud 02-11-11 18:47

αμμωνια τσιμπαγε γιατι προφανως εχεις πααααααααρα πολλα ψαρια για τα 100 λιτρα (2 παγκασιους?????????)
με ολο το θαρρος και θα ζητησω συγνωμη καθως δεν το λεω με υφος αλλα τι εμπειρια αποκομισες μετα απο 2 χρονια που εχεις ακομα 2 παγκασιους σε 100 λιτρα και νομιζεις οτι φταιει το φιλτρο σου για την αμμωνια που βλεπεις?

eimaste aR21rwstoi 02-11-11 19:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 627762)
αμμωνια τσιμπαγε γιατι προφανως εχεις πααααααααρα πολλα ψαρια για τα 100 λιτρα (2 παγκασιους?????????)
με ολο το θαρρος και θα ζητησω συγνωμη καθως δεν το λεω με υφος αλλα τι εμπειρια αποκομισες μετα απο 2 χρονια που εχεις ακομα 2 παγκασιους σε 100 λιτρα και νομιζεις οτι φταιει το φιλτρο σου για την αμμωνια που βλεπεις?

εχει δικιο ο αιρον τα παννγκασιους δεν ειναι για τετοια ενυδρεια;)

janickrules 02-11-11 21:04

καλα τα λενε τα παιδια!
δεν θες αλλαγη φιλτρου,αλλα να βρεις εναν χρυσο ανθρωπο που να μπορει να τα φιλοξενησει αξιοπρεπως!
βεβαια επιλογη σου ειναι,αλλα σου δινουμε απο τωρα την απαντηση για το μελλοντικο προβλημα του σπασμενου ενυδρειου...
φιλικα εννοειται! ;)
απλα σκεψου το!

john922 02-11-11 21:44

Sorry το λάθος ήταν δικό μου .με την αλλαγή φιλτρου θα γίνει ολική αλλαγή (υπόστρωμα ,φύτεμα ,φιλτρο καθώς και κράτησω τα tetra Kai ta cory o pleco και οι Παγκασιοι θα δωθουν .. ) τι αλλα ψαράκια λέτε να βάλω θέλω κάτι πιο δύσκολο σε γέννα οπως σκαλαρια... Τελικα όσο κάνω εργασίες κ στροσημο ,τα ψαρια να τα βάλω σε μεγάλη πλαστική γλάστρα με το φιλτρο κ το θερμοστατη ;

κ.ω.σ.τ.α.ς. 02-11-11 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από john922 (Μήνυμα 627825)
Sorry το λάθος ήταν δικό μου .με την αλλαγή φιλτρου θα γίνει ολική αλλαγή (υπόστρωμα ,φύτεμα ,φιλτρο καθώς και κράτησω τα tetra Kai ta cory o pleco και οι Παγκασιοι θα δωθουν .. ) τι αλλα ψαράκια λέτε να βάλω θέλω κάτι πιο δύσκολο σε γέννα οπως σκαλαρια... Τελικα όσο κάνω εργασίες κ στροσημο ,τα ψαρια να τα βάλω σε μεγάλη πλαστική γλάστρα με το φιλτρο κ το θερμοστατη ;

Ναι με νερο απο το ενυδρειο.Τα σκαλαρια θελουν 40 λιτρα το καθε ενα δεν κανουν για το ενυδρειο σου, και μπενουν σε κοπαδια.οσο για τους παγγασιους μιν μας παρι χαμπαρι ο 66:evil: και πιος τον ακουι παλι:D:p:p:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01365 seconds with 11 queries