Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Πρόβλημα με κέλυφος apple snail (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70650)

Kasper 02-04-13 13:09

Πρόβλημα με κέλυφος apple snail
 
Έχω 2 apple snails σε ένα 96 λιτρο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα. Τα πάνε καλά δεν υπάρχουν ίχνη επιθέσεων από τα χρυσόψαρα στα σαλιγκάρια. Καθώς όμως έχουν γίνει τεράστια τα σαλιγκάρια μου και βαριά, όταν πέφτουν ψηλά βλέπω σπασίματα στο κέλυφος τους καθώς πέφτουν στο χαλίκι. Υπόστρωμα δύσκολα να αλλάξω τώρα οπότε σκέφτομαι αν ξέρει κανείς να μου πει κάποια τροφή για σαλιγκάρια, που να τους δίνει ασβέστιο για να δυναμώσει το κέλυφος τους.:confused::confused::confused::confused:

samgr 02-04-13 13:23

Στο κέντρο εκεί που ξεκινάει η σπείρα τους έτσι ? .Και εγώ αντιμετοπίζω αυτό το πρόβλημα ωστόσο περιμένω από πιο εμπειρους να δώσουν απαντήσεις

Γενικά όμως νομίζω ότι εκτός από θέμα διατροφής , είναι θέμα προβλήματος ποιότητας νερού .

Πόσο Gh μετράς ? PH , KH ?

nazgul 02-04-13 14:06

Το προβλημα δεν εντοπιζεται στη διατροφη, αλλα στην ποιοτητα νερου. Ουσιαστικα το κελυφος τους χρειαζεται μεταλλικα στοιχεια οπως ασβεστιο, μαγνησιο κ.α. για να διατηρειται σκληρο και υγιες, στοιχεια που συναντουμε σε σκληρο νερο. Αν και λογικα χρησιμοποιεις το σκληρο νερο βρυσης της Θεσσαλονικης, μαλλον δεν φανηκε αρκετο.
Καποιες ασβεστολιθικες πετρες ισως να βοηθουσαν στον εμπλουτισμο του νερου σου, αλλα δυστυχως, δεν μπορει να αποκατασταθει το προβλημα στο κελυφος στη συγκεκριμενη περιπτωση.

genecr 02-04-13 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kasper (Μήνυμα 752118)
Έχω 2 apple snails σε ένα 96 λιτρο ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα. Τα πάνε καλά δεν υπάρχουν ίχνη επιθέσεων από τα χρυσόψαρα στα σαλιγκάρια. Καθώς όμως έχουν γίνει τεράστια τα σαλιγκάρια μου και βαριά, όταν πέφτουν ψηλά βλέπω σπασίματα στο κέλυφος τους καθώς πέφτουν στο χαλίκι. Υπόστρωμα δύσκολα να αλλάξω τώρα οπότε σκέφτομαι αν ξέρει κανείς να μου πει κάποια τροφή για σαλιγκάρια, που να τους δίνει ασβέστιο για να δυναμώσει το κέλυφος τους.:confused::confused::confused::confused:

λιγό δύσκολο μου φάινεται να συμβει λόγω και της άνωσης του νερού.

ένα δικό μου που είχε πέσει εκτός νερου και είχε σπάσει το κέλυφος το ξαναέφτιαξε.

Kasper 02-04-13 21:12

Υποθέτω ότι έπεσε και έσπασε στο χαλίκι, αλλά έχει γίνει τεράστιο το σαλιγκάρι και βαρύ, τώρα τι να πω...Πάντως αναπλάθεται το σπασμένο σημείο αλλά σπάει αλλού μετά. Ίσως αν ανεβάσω το gh να στρώσει

poppy 03-04-13 06:29

Παρόμοιο πρόβλημα που είχα λόγω πολλών σαλιγκαριών σε μικρό σχετικά ενυδρείο, αρχιζα να βάζω λίγο ασβέστιο υγρό της seachem (από αυτό που βάζουν οι ριφάδες) σε καθε αλλαγή νερού.
Αντιμετωπίστηκε ικανοποιητικά το πρόβλημα.

snakepanos 03-04-13 08:45

Σωστα αυτα που σας ειπε ο Nazgul αλλα το προβλημα αποκαθίσταται στα σαλιγκαρια με τον καιρο μολις αλλαξει η ποιοτητα του νερου.
Ειχα παρει apple snails με μεγαλο προβλημα απο φιλο που τα ειχε σε Δισκο με ph χαμηλο ,και τα εβαλα στο δικο μου ενυδρειο το φυτεμενο με ανεβασμενο ph και σε ενα μηνα ειχανε στρωσει τα apple snails τελειος.

nazgul 03-04-13 13:45

Αναλογα το προβλημα, παντα. Αν ειναι ενα ραγισμα ή μικρο σπασιμο, θα αποκατασταθει ισως με καλες συνθηκες. Αν εχει τρυπησει και μαλακωσει το κελυφος, εχω την εντυπωση οτι δεν μπορει να επανελθει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01309 seconds with 11 queries