Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φωτισμός ενυδρείου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96694)

Angelo_95 10-04-17 12:06

Φωτισμός ενυδρείου.
 
Καλησπέρα.
Έχω ενα μικρο ενυδρείο το οποίο δεν έχει καπάκι οποτε ουτε φως. Έχω κανει αυτοσχέδιο φωτισμό με led strip 5050 (αν θυμάμαι καλά) 3 μπάρες των 30cm. Όλα καλά αλλά η άλγη κανει πάρτι.
Σκέφτομαι να πάω στα leroy να πάρω μια λάμπα φθορίου t4 που βρήκα. Μπορω να αφήσω την υπάρχον λάμπα ή πρεπει να βάλω t8? Θα έχω παλι άλγη με αυτό?

Ανδρεας1975 10-04-17 13:24

Τι ειδους αλγη;
Απο που συμπεραινεις πως φταιει ο φωτισμος;
Τι διαστασεις εχει η γυαλα;
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;
Τι εχει μεσα;

Angelo_95 10-04-17 14:17

Όλο το πίσω τζαμί που χτυπάει πιο πολύ το φως είναι πρασινο. 15lt είναι τώρα διαστάσεις δεν ξέρω ακριβως.

Το ενυδρείο έχει στρωμένο φίλτρο χαμηλής ροης μαζί με θερμοστατη. Τρέχει γύρο στους 5 μηνες με εναν μονομάχο μεσα, μαυρο χαλικι κάτω και hygrophila polysperm 5-6 κλαδέματα.

Αλλαγές κάνω κάθε βδομάδα

Ανδρεας1975 10-04-17 15:31

Δεν βγηκε τωρα η αλγη. Την εχει; μηνες ετσι; Ρωταω γιατι το φως (αν δεν εισαι υπερβολικα ψηλα στην ενταση) δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο το στρωσιμο, η ιχθυοφορτιση, οι ωρες που εχεις φως, αν το βλεπει ηλιος και ποσο, και τελος αν εχεις φυτα...
Πιο πολυ θα ελεγα να φυτεψεις για να χαρει και ο μονομαχος, να ελλατωσεις την φωτοπεριοδο και να το κουνησεις απο τον ηλιο αν το βκεοει. Βαλε και κανενα physa να αρχισει να τρωει αλγη...

Master 10-04-17 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 (Μήνυμα 1005334)
Δεν βγηκε τωρα η αλγη. Την εχει; μηνες ετσι; Ρωταω γιατι το φως (αν δεν εισαι υπερβολικα ψηλα στην ενταση) δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο το στρωσιμο, η ιχθυοφορτιση, οι ωρες που εχεις φως, αν το βλεπει ηλιος και ποσο, και τελος αν εχεις φυτα...
Πιο πολυ θα ελεγα να φυτεψεις για να χαρει και ο μονομαχος, να ελλατωσεις την φωτοπεριοδο και να το κουνησεις απο τον ηλιο αν το βκεοει. Βαλε και κανενα physa να αρχισει να τρωει αλγη...

Εχει δικιο

Angelo_95 11-04-17 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 (Μήνυμα 1005334)
Δεν βγηκε τωρα η αλγη. Την εχει; μηνες ετσι; Ρωταω γιατι το φως (αν δεν εισαι υπερβολικα ψηλα στην ενταση) δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο το στρωσιμο, η ιχθυοφορτιση, οι ωρες που εχεις φως, αν το βλεπει ηλιος και ποσο, και τελος αν εχεις φυτα...
Πιο πολυ θα ελεγα να φυτεψεις για να χαρει και ο μονομαχος, να ελλατωσεις την φωτοπεριοδο και να το κουνησεις απο τον ηλιο αν το βκεοει. Βαλε και κανενα physa να αρχισει να τρωει αλγη...

Λες να μην φταίνε τα led? Έχω φτιάξει μια αυτοσχέδια βάση περίπου 5cm από το νερό με τα led που προανέφερα και τα έχω βάλει πίσω πίσω για να χτυπάει μόνο τα φυτά που έχω βάλει και το μπροστινό μέρος να μην έχει τόσο φως για να έχει σκιερό μέρος ο μονομάχος που θέλει. Είναι λάθος αυτό? Πριν είχα άλλα led 3528 και έβγαζε μια ελαφριά κιτρινίλα.
Το ενυδρείο είναι στρωμένο και με ελαφρόπετρα. Αλλαγές γίνονται κάθε 1 ή 2 βδομάδες.
Το ενυδρείο είναι πάνω σε πάγκο κουζίνας (γκαρσονιέρα) μακριά από παράθυρα, εστίες κτλπ.

Θέλω να του φτιάξω ένα όμορφο περιβάλλον με Lilaeopsis Brasiliensis αλλά μάλλον πρέπει να δω λίγο το θέμα του φωτισμού.

Το ενυδρείο είναι 15lt (ξέρω μικρό) οπότε θέλει ψάξιμο στις λάμπες εκτός και αν κάνουν τα led.
Σκεπτόμουν να κάνω άλλον αυτοσχέδιο φωτισμό. Να κόψω ένα plexiglass και να του κολλήσω ένα χαρτί και να φτιάξω κάτι σαν softbox. Θα δουλέψει? Στην ουσία θέλουν αρκετό φως τα φυτά?

Τάκης 11-04-17 07:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 (Μήνυμα 1005334)
Βαλε και κανενα physa να αρχισει να τρωει αλγη...

Καλύτερα οχι Physa, πειράζουν τα φυτά.
Ramshorn είναι ότι πρέπει.
----------------------------------------
Να πω κάτι άλλο εγώ τώρα,
γιατί να κάτσεις και να παιδεύεσαι και να χαλάς λεφτά και τον χρόνο σου
για κάτι που ότι και να του κάνεις είναι ακατάλληλο για να ζήσει ψάρι, ουτε γαρίδες δεν μπορούν να μπουν σε τόσο χώρο,
τσάμπα κόπος και πεταμένα λεφτά.
Θα σου έλεγα να ασχοληθείς στο να βρεις κάποιο 30αρι ή πιο μεγάλο και τότε να ασχοληθείς,
στο 15αρι μόλις βάλεις και φυτά έκλεισε ο χώρος,
ο μονομαχος θα παίζει μόνος του "Στρατιωτάκια ακούνητα, αμίλητα και αγέλαστα"
ψάξε βρες κάτι ποιο μεγάλο και μετά ασχολήσου με φώτα κλπ
Φιλικά πάντα
Τάκης

Ανδρεας1975 11-04-17 07:31

Εχει τα δικια του ο τακης...
Καξ εγω με 33αρι ειμαι για να μαθω πιο πολυ..μετα θα παμε στα μεγαλυτερα και αυτο θα το κρατησω μονο για μποστανι και καραντινα.Στα δικα σου τωρα, αν σε 15αρι αλλαζεις νερο καθε 15 μερες, τι νιτρικα εχεις πριν την αλλαγη; Εστω και με ενα μονομαχο μονο...

Angelo_95 11-04-17 12:42

Τώρα που έκανα μέτρηση είναι 0,2-0,3 (με υγρά της sera). Σήμερα το βράδυ θα κάνω αλλαγή.
Πήγα προχτές και του πήρα ένα (χωρίς να ξέρω) Neritina Natalensis αν δεν κάνω λάθος. Πάντως στο σχήμα και στο χρώμα είναι ίδιο. Σήμερα το βλέπω έχει πάει στο πίσω τζάμι και ξεκίνησε δουλειά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries