Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Άρρωστο σκαλάρι; SOS SOS SOS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15716)

KwstasV 21-02-07 20:28

Άρρωστο σκαλάρι; SOS SOS SOS
 
3 Συνημμένο(α)
Το σκαλάρι μου μάλλον κάτι έχει. Συγκεκριμένα βλέπω κάτι άσπρο στο κάτω χείλος του. Σαν εξόγκωμα αλλά μικρό. Δεν έχει χάσει τη ζωηράδα του και ακόμα τρώει (αν και όχι όπως πριν - αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου). Ακόμα κυνηγάει τα άλλα δύο σκαλάρια που πάει να πει ότι δεν έχασε δυνάμεις...
Διάβασα σε βιβλίο της serra ότι μπορεί να είναι βακτηρίδια columnaris. Εκεί λέει όμως και για μαζεμένα πτερύγια και για λευκές άκρες στα λέπια, πράγματα που δεν τα βλέπω στο δικό μου (τουλάχιστον όχι ακόμα).
Να πανικοβληθώ; Να το απομονώσω στο νοσοκομείο; Τι να κάνω;
Σας δίνω και κάποιες φωτό. Δεν μπορούσα καλύτερες διότι εκινείτο!!!!

soza 22-02-07 00:31

Iσως απλα εχει τσακωθει με τα υπολοιπα σκαλαρια σου.
Τα δικα μου το ειχαν αυτο οταν τσακωνονταν και πιανονταν απο το στωμα.
Παρατηρησε τα λιγο περισσοτερο και πεσμας

KwstasV 22-02-07 08:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonia (Μήνυμα 156243)
Iσως απλα εχει τσακωθει με τα υπολοιπα σκαλαρια σου.
Τα δικα μου το ειχαν αυτο οταν τσακωνονταν και πιανονταν απο το στωμα.
Παρατηρησε τα λιγο περισσοτερο και πεσμας

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι.

Εξακολουθεί να είναι ζωηρό και να κυνηγάει ενίοτε (σαφώς λιγότερο και όχι όπως στην αρχή) το άλλο σκαλάρι. Επίσης τρώει. Το άσπρο σημάδι δε μεγάλωσε από χτες. Παρέμεινε ίδιο. Ίσως έχεις δίκιο για το ότι μπορεί να είναι από καυγά. όταν κυνηγάει το άλλο σκαλάρι προσπαθεί να το "τσιμπήσει" είτε στα πλάγια είτε στόμα με στόμα. Πιθανόν λοιπόν να ερεθίστηκε.
Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να κάνω κάτι; Μήπως πρέπει να το απομονώσω να συνέλθει; Μήπως εκεί στην απομόνωση να του ρίξω και κάποιο φάρμακο;

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

pet 22-02-07 09:51

Αυτά τα άσπρα σημάδια που έχει στα πτερύγιά του, μου θυμίζουν λίγο fungus, ή ακόμα και αρχή fin rot, (άτυπη εκδήλωση). Ακόμα και πληγές να είναι από καβγαδάκια, προληπτικά θα σου έλεγα να ανεβάσεις θερμοκρασία, και να βάλεις αλατάκι για 10 μέρες.

soza 22-02-07 10:10

To σημαδι ειναι μονο στο στωμα και οχι στα πτερυγια και το υπολοιπο σωμα.
Εφοσον δεν εχει σχηματιστει κατι σαν 'μπαμπακι' εκει και απλα ειναι μια ασπριλα.. θα ελεγα να το αφησει ως εχει, απλα να το παρατηρει λιγο περισσοτερο μηπως χειροτερεψουν τα πραγματα με τα υπολοιπα σκαλαρια...
Κιχλιδες ειναι.. ;)

KwstasV 22-02-07 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonia (Μήνυμα 156314)
To σημαδι ειναι μονο στο στωμα και οχι στα πτερυγια και το υπολοιπο σωμα.
Εφοσον δεν εχει σχηματιστει κατι σαν 'μπαμπακι' εκει και απλα ειναι μια ασπριλα.. θα ελεγα να το αφησει ως εχει, απλα να το παρατηρει λιγο περισσοτερο μηπως χειροτερεψουν τα πραγματα με τα υπολοιπα σκαλαρια...
Κιχλιδες ειναι.. ;)

Ναι, προς το παρόν έχει μόνο το ένα και μόνο στο κάτω χειλος. Όχι σαν βαμβάκι αλλά σαν σπυράκι ακμής :eek:. Ίσως ενηλικιώθηκε!!!
Σήμερα το παρατηρούσα αρκετή ώρα. Είναι ζωηρό και ακόμα κυνηγάει αλύπητα το άλλο σκαλάρι. Απλά τώρα πια, μετά από 5 μέρες συμβίωσης το άλλο δεν το βάζει απλώς στα πόδια αλλά αντιστέκεται!!! Έτσι έχουμε καυγάδες στόμα με στόμα!! Οπότε ίσως είναι από αυτό.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pet
Αυτά τα άσπρα σημάδια που έχει στα πτερύγιά του, μου θυμίζουν λίγο fungus, ή ακόμα και αρχή fin rot, (άτυπη εκδήλωση). Ακόμα και πληγές να είναι από καβγαδάκια, προληπτικά θα σου έλεγα να ανεβάσεις θερμοκρασία, και να βάλεις αλατάκι για 10 μέρες.

Αν ανεβάσω θερμοκρασία πόσο να την πάω προληπτικά; 28? 30? Και αλάτι πόσο να ρίξω στα 180λτ?

Επίσης να σας πω ότι πριν λίγο έκανα κάποια τεστ:
PH= 7,5
KH= 6
GH= 7
NO2=0

Δεν έκανα test NH4 και ΝΟ3 λόγω ... έλλειψης. θα πάρω το απόγευμα.
Θυμίζω ότι το ενυδρείο είναι 180 λτ, μερικώς φυτεμένο με ανούβιες και μόνο προς το παρόν, φιλοξενεί τρία σκαλάρια.

Πως σας φαίνονται οι τιμές;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries