Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   τοποθέτηση ενός ακόμη ενυδρείου ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102068)

GN_AZ 20-01-19 20:48

τοποθέτηση ενός ακόμη ενυδρείου ???
 
1 Συνημμένο(α)
σκέφτομαι να στήσω ένα ενυδρείο στη θέση που φαίνεται στη φώτο.

οι διαστάσεις του επίπλου είναι 120x40 κ σκεφτόμουν μια γυάλα 110x35x35 περίπου 120 λίτρα.
θέλω μεγαλύτερο χώρο για τα corydoras οπότε το ύψος δεν είναι σημαντικό.

σκέφτομαι να φτιάξω καπάκι ώστε να βάλω κ το φωτιστικό μέσα.

περισσότερο με ενδιαφέρει ο ελεύθερος βυθός οπότε θα το κρατήσω αραιοφυτεμένο, με εύκολα φυτά, πολύ χαμηλών απαιτήσεων, χωρίς ιδιαίτερα υποστρώματα κλπ.

δεν υπάρχει χώρος για εξωτερικό φίλτρο οπότε θα πάω για δύο εσωτερικά στις απέναντι μεριές, κ σκέφτομαι φωτισμό με λάμπες φθορίου.

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με την ΤV ???

όλες οι ιδέες δεκτές :p

dimitropo21 20-01-19 20:59

Τι αποσταση εχει το ραφι απο την τηλεοραση σου? Υπολογισε και το καπακι..Νομιζω ομως δεν θα ειναι και τοσο λειτουργικο... ασε που και ηχος απο πανω απο τ ψαρια δν θα ειναι και οτι καλυτερο...
Αποψη μου παντα... περιμενε και καμια αλλη απαντηση

SweepingFish 20-01-19 21:09

Καλησπερα Γιωργο!

Αν θα μπορουσες να βάλεις ενα φλατ καπακι θα δουλεψει πιστευω. Τωρα για τον ηχο μπορει να μην ειναι τοσο καλο αλλα δεν θα εχουν και τοσο θεμα πιστευω... Και εγω κοντα στην τβ εχω και τα δύο ενυδρεια, κυριως του γλυκου το αλλο εχει μια χ αποσταση (οπως το εχεις εσυ περίπου).

G_AQUA 20-01-19 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitropo21 (Μήνυμα 1050572)
Νομιζω ομως δεν θα ειναι και τοσο λειτουργικο... ασε που και ηχος απο πανω απο τ ψαρια δν θα ειναι και οτι καλυτερο...

Θα συμφωνήσω. Το θέμα διαστάσεων, καπάκια κλπ δεν είναι σημαντικά, τα φτιάχνεις όπως σε βολεύουν. Όμως καλό είναι να μην έχουμε τα ζωντανά κοντά σε πηγές θορύβου. Και δεν μιλάμε τόσο για την φασαρία όσο για απότομες διακυμάνσεις του ήχου που μπορεί να τα τρομάξουν ή να τα στρεσάρουν. Εκτός αν βλέπεις μόνο ειδήσεις οπότε οκ :D

Προσωπικά δεν θα ήθελα την TV και το ενυδρείο τόσο κοντά, η εικόνα να εφάπτεται καθώς ο φωτισμός του ενός θα αποσπά την προσοχή από το άλλο. Το να θέλω να δω μια ταινία και να έχω από κάτω μου το φως του ενυδρείου θα μου ήταν πολύ ενοχλητικό, το να θέλω να "απομονώσω" την εικόνα του ενυδρείου για να την απολαύσω και να έχω ανοιχτή την τηλεόραση, θα με χαλούσε...
Αυτά βέβαια αφορούν τα δικά μου μάτια, εσένα μπορεί να μην σε ενοχλούν.
(Δεν λέω βέβαια τι θα γινόταν στην περίπτωση που η γυναίκα θέλει να δει κανά σήριαλ κι εγώ να κάνω δουλειές στην γυάλα, έτσι; :D)


Πέραν αυτού ενυδρείο με τόσα λίτρα να λειτουργεί με δυο εσωτερικά δεν το θεωρώ ότι καλύτερο. Εκτός κι αν έχει λίγα ψάρια. Τα εσωτερικά θέλουν τακτικά καθάρισμα, αν είναι και άβολη η θέση της γυάλας αργά η γρήγορα προσωπικά θα με εκνεύριζε...


Περί ορέξεως όμως....

Harris1 21-01-19 11:17

και εγώ δεν είμαι φίλος, να το βάλεις τόσο κοντά στην τηλεόραση. Πιστευω αν το ψαξεις ακομα λιγο, θα βρεις μια ωραια γωνια. Ακομα νομιζω, το οτι το υπαρχον προς την πλευρα της τηλεορασης, η πλευρα ειναι τζαμι, οι εναλλαγες του φωτισμου, (την νυχτα κυριως) που θα φαινονται και εναλλασονται γρηγορα μεσα στο ενυδρειο σου θα τρελαινει τα υπαρχοντα ζωντανα. Νομιζω για το υπάρχουν θα έκανα κάποιο ειδος καπάκι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01263 seconds with 11 queries