Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα με Tetra EX700 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43469)

Τηλέμαχος 06-09-10 14:42

Πρόβλημα με Tetra EX700
 
Σήμερα μετά την αλλαγή πήγα να ξεκινήσω το φίλτρο με το κουμπί, το πίεσα δυνατά και κόλλησε κάτω, δεν ανεβαίνει... Το φίλτρο το έκανα να πάρει νερό και τώρα δουλεύει... Τί κάνουμε όμως με το κουμπί; (Όχι πως το χρειάζομαι ποτέ αλλά μπορεί να χρειαστεί)...
:smt120

panos1972 06-09-10 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 477559)
Σήμερα μετά την αλλαγή πήγα να ξεκινήσω το φίλτρο με το κουμπί, το πίεσα δυνατά και κόλλησε κάτω, δεν ανεβαίνει... Το φίλτρο το έκανα να πάρει νερό και τώρα δουλεύει... Τί κάνουμε όμως με το κουμπί; (Όχι πως το χρειάζομαι ποτέ αλλά μπορεί να χρειαστεί)...
:smt120

Απομόνωσέ το από τα βανάκια, βγάλε την κεφαλή και ξεβίδωσε το καπάκι της.
(Τα βιδάκια είναι από κάτω). Ξεβίδωσε το "καπάκι" που περιέχει το κουμπί για την αναρόφηση. Προσοχή μη σου πεταχτεί γιατί μέσα έχει ελατήριο. Δεν πιστεύω να έχει σπάσει το ελατήριο επαναφοράς! Μάλλον κόλλησε ή από άμμο ή πιο πιθανό από άλατα! Πλένεις όλα τα υλικά με ζεστό νερό και ξύδι, ξεπλένεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το ξαναμοντάρεις με τον ίδιο τρόπο!

Τηλέμαχος 06-09-10 15:54

Έφτασα στην πηγή και δεν ήπια νερό:(
Η τελευταία βίδα του προστατευτικού του κουμπιού ήταν φθαρμένη και δεν ξεβίδωνε... Τώρα το ξαναέβαλα σε λειτουργία το φίλτρο...
Δεν έφτιαξε όμως...
ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΙΔΑ!

drbig 06-09-10 15:58

Μιας και πήρα του Πάνου το ΕΧ700 και παραδόξως το έκανα να δουλέψει, πρέπει να πω οτι το άτιμο έχει πολύ δουλειά... :D:D:D

panos1972 06-09-10 16:14

Νομίζω πως ο Χάρης (drbig) κι εγώ, μπορούμε πλέον να περάσουμε εύκολα την δοκιμασία του "λύνω και συναρμολογώ" τη σειρά ΕΧ της TETRA με δεμένα μάτια.....:D:D:D

Το ρημαδιασμένο το έδωσα από ινάτι και μόνο!!!!

Τηλέμαχος 06-09-10 16:15

Εμένα ήταν χαλασμένη η βίδαzw

drbig 06-09-10 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 477589)
Νομίζω πως ο Χάρης (drbig) κι εγώ, μπορούμε πλέον να περάσουμε εύκολα την δοκιμασία του "λύνω και συναρμολογώ" τη σειρά ΕΧ της TETRA με δεμένα μάτια.....:D:D:D

Το ρημαδιασμένο το έδωσα από ινάτι και μόνο!!!!

Α ρε Πάνο, ακόμη οσο σκέφτομαι τι ζόρι τραβηξες με το άτιμο το Tetra,.... και γ βεβαια 2 βδομάδες το πάλευα για να βρω τι είναι... :D:D:D

Τηλέμαχος 06-09-10 16:51

Τι στο καλό πάθατε;
Τα eheim το παθαίνουν αυτό;

drbig 06-09-10 16:58

είχαμε μια διαρροη απο την φλάντζα μέσα κατω απο την τρόμπα.. τελικά αποδείχτηκε οτι φταίγανε τα άλάτια.. (το φίλτρο δουλευε σε θαλασινο πριν)

Αθάνατο ξύδι!!!!! :D:D:D

Τηλέμαχος 06-09-10 17:23

Χεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:D

johnsin 06-09-10 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 477559)
Σήμερα μετά την αλλαγή πήγα να ξεκινήσω το φίλτρο με το κουμπί, το πίεσα δυνατά και κόλλησε κάτω, δεν ανεβαίνει... Το φίλτρο το έκανα να πάρει νερό και τώρα δουλεύει... Τί κάνουμε όμως με το κουμπί; (Όχι πως το χρειάζομαι ποτέ αλλά μπορεί να χρειαστεί)...
:smt120

Και πάνω που είχα πιστει να πάρω Tetra από παλιότερες αναρτήσεις :smt120 Τηλέμαχε το πάτησες άτσαλα και κώλυσε η έχουν προβλήματα....

Γιαννης Μ5 06-09-10 17:32

Εγω παντως θα προτεινα να ανοιξει μια δημοσκοπηση για το ποιο ειναι τελικα το καλυτερο φιλτρο....

johnsin 06-09-10 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 477631)
Εγω παντως θα προτεινα να ανοιξει μια δημοσκοπηση για το ποιο ειναι τελικα το καλυτερο φιλτρο....

Ξέρεις Γιάννη πόσες φορές έχει ανοίξει αυτή η έρμη η συζήτησή κατά καιρούς ... Εγώ Eheim έχω αρκετά χρόνια χωρίς πρόβλημα αλλά θέλω να δοκιμάσω και το Tetra ποιοτικά καλό φαίνεται αλλά δεν ξέρουμε με το πέρασμα του χρόνου τι θα βγάλει.

Γιαννης Μ5 06-09-10 17:49

Γι αυτο λεω να γινει δημοσκοπηση και οχι συζητηση....

Τηλέμαχος 06-09-10 18:07

Όπως είπε ο Πάνος θα πήρε άμμο το ελατήριο και δεν πατιέται... Το φίλτρο τέλειο είναι δεν επηρεάστηκε καθόλου η ροή!

Χριστόφορος Μίχας 06-09-10 18:48

Δημοσκοπηση:rolleyes:το 80% εχει ΕΗEIM.:smt082

johnsin 06-09-10 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 477661)
Δημοσκοπηση:rolleyes:το 80% εχει ΕΗEIM.:smt082

Ναι αλλά δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι κακά απλά λόγο χρόνιων δοκιμών με τα eheim τα καταστεί αξιόπιστα.

Χριστόφορος Μίχας 06-09-10 19:04

Ναι.;)

Τηλέμαχος 07-09-10 06:49

Δυστυχώς καταστροφή! Πάω να δω το ενυδρείο μετά που έλειπα 4 ώρες και βρήκα λίμνη που θα κολυμπούσαν και ΚΟΙ!
Σκούπισα τα νερά, ευτυχώς δεν είχε φτάσει έπιπλο η λίμνη και έτσι δεν είχαμε ζημιές...
Γκρρρρ κατάφερα και το σταμάτησα να ρίχνει νερό το φίλτρο και σήμερα θα πέσει πολύ βίδωμα και ξεβίδωμα... ΓΚΡΡΡ!
Τουλάχιστον τα φυτούλια μου είναι οκ.... Για τα υγρά τεστ και το αλάτι δεν μπορώ να πώ το ίδιο... Χάλασαν οι συσκευασίες...
Λοιπόν το φίλτρο έχει διαρροή από το δεξί κούμπωμα... Το ξεσφράγισα και έχανε λιγότερο και όλη τη νύχτα δεν έκανε λιμνούλα!
:D
Αλλά η χαρτοπετσέτα που είχα βάλει ήταν μούσκεμα...
Τι κάνουμε τώρα;

Και έτσι μου ρχεται να το γυρίσω σε Eheim αν δε φτιάξει!

maikl 07-09-10 07:18

....εγω θα σου ελεγα "να το γυρισεις" φτιαξει δε φτιαξει.;)

υ.γ...."πανε" για εγγυηση και μη το πειραζεις

Τηλέμαχος 07-09-10 07:32

Τί θα κάνω με την εγγύηση;

maikl 07-09-10 07:37

...αν εχεις αλλο φιλτρο βαλτο να δουλεψει,αν δεν,κανε μια καλη αλλαγη βαλε μια αεραντλια να δουλευει(φανταζομαι εχεις),παρε το φιλτρο αγκαλια και τραβα στο μαγαζι για να το δουνε κι αυτοι.
Πιεσε για εγγυηση (και μη λες πολλα-πολλα....;))

drbig 07-09-10 07:38

Θα πρεπει να το λύσεις ΟΛΟ να το ξέρεις πάντως. βέβαια αν έχεις εγγυηση, απλα γυρισε το να στο αλλαξουν..

Τηλέμαχος 07-09-10 07:41

Έκανα τη φόρμα εγγύησης μόνο υπάρχει πρόβλημα...
Το είχα πάρει από τον amazonios.gr!
Τί θα κάνω τώρα;

drbig 07-09-10 07:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 477785)
Έκανα τη φόρμα εγγύησης μόνο υπάρχει πρόβλημα...
Το είχα πάρει από τον amazonios.gr!
Τί θα κάνω τώρα;

oops!!!
Παρε τον λίγο ενα τηλέφωνο για αρχη να δουμε τι θα σου πει. Η αντιπροσωπια "λογικ'α" θα είναι Αθηνα και εκει θα πρεπει να το στείλεις. Να ξέρεις οτι πρεπει να βρεις εναλακτικη λυση μέχρι να επιστρεψει το φίλτρο παντως..

Τηλέμαχος 07-09-10 07:48

Να του στείλω όλο το φίλτρο;

giannisaek 07-09-10 08:09

Δες εδώ

Για μένα τα καλύτερα φίλτρα και με διαφορά από όλα τα άλλα (σκυλιά) είναι τα EHEIM classic.

Όσο για το φίλτρο σου με την εγγύηση να το πας στον Αμαζόνιο.

Τηλέμαχος 07-09-10 08:20

και εγώ τώρα έχω κρατήσει την εγγύηση... πάντως το μόνταρα τώρα και δεν χάνει!!!!

syphon 07-09-10 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 477794)
και εγώ τώρα έχω κρατήσει την εγγύηση... πάντως το μόνταρα τώρα και δεν χάνει!!!!

Μην το ανοίγεις και χάσεις καμιά εγγύηση
Αφού την έχεις και όσο δεν έχεις ψάρια δεν σου είναι απαραίτητο
Στείλε το για αντικατάσταση ( απαίτησε το )

Τηλέμαχος 07-09-10 08:31

ΟΚ γιούπιιιιιιιιιιιιιι!!! Θα στήσω καινούριο ex700!
-------------------------
Ρε σείς δεν βρίσκω το χαρτί της εγγύησης αλλά από το κατάστημα θυμούνται πόσο μεγάλη παραγγελία έκανα ελπίζω να το αντικαταστήσουν....
Με το βιολογικό υλικό τί να κάνω;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03229 seconds with 11 queries