Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   γκαπυ ή εντλερ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50018)

redman88 02-03-11 20:46

γκαπυ ή εντλερ?
 
γεια σας παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και χρειαζομαι καποια βοηθεια
ασχολουμαι αρκετο καιρο με ενυδρεια αλλα σταματησα γιατι ειμαι φοιτητης σε αλλη πολη
το σαββατοκυριακο θα μου φερουν το 80λιτρο ενυδρειακι μου και θα ξαναξεκινησω

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι να βαλω γκαπυ ή εντλερ και καποια θετικα οποιος θελει για το καθενα
με γκαπυ ασχολιομουν χρονια τα εντλερ τα εμαθα πριν 2 μερες απο καποιον γνωστο μου που μου προτειναι αν θελω να μου δωσει μια θυληκια δικη του που γενναει συννεχεια
θα ηθελα να μου πειτε και πως να στεισω το ενυδρειο ωστε να παρω αρκετα μωρα

tsoum 02-03-11 22:00

Βασικά με τα γκαπυ εχεις μεγαλύτερη ποικιλία στα χρώματα. Τα εντλερ είναι ολα τα ίδια. Ασε που τα θηλυκά είναι όλα τελείως αχρωμα.

Τα εντλερ δεν τρώνε τα μικρα τους, ενώ τα γκάπυ μπορει και να τα φανε.

Για να έχεις πολλές γεννες καλό είναι να βάλεις πολλά φυτα και κυρίως κερατόφυλλο. Οταν φουντώσει, είναι πολυ καλή κρυψώνα για τα μικρα.

Αντε και να κανονίσουμε να βρεθούμε να γνωρίσεις και εσύ τους υπόλοιπους εδώ απο τα Γιαννενα!

mixalis p 03-03-11 04:42

εντλερ με 1000! τα guppies ειναι τα πιο αχρηστα ζωοτοκα!:D

lingistis 03-03-11 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 561026)
θα ηθελα να μου πειτε και πως να στεισω το ενυδρειο ωστε να παρω αρκετα μωρα

Το στείνεις το ενυδρείο για γκάπι... αλλά βάζεις εντλερ μεσα :D

redman88 03-03-11 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis p (Μήνυμα 561199)
εντλερ με 1000! τα guppies ειναι τα πιο αχρηστα ζωοτοκα!:D

απο ποια αποψη τα λες αχρηστα??

εγω παντως που καθομαι και βλεπω φωτογραφιες απο το ιντερνετ τα γκαπυ ειναι πανεμορφα

karderinas33 03-03-11 11:21

γκαπυυυυυυυ!!!!!!!:D:D:D

thanasisg 03-03-11 11:43

Και εγώ ψηφίζω γκάπυ!!! Πολύ πιο πολύχρωμα από τα εντλερ και μπορείς ρε παιδί μου να τα ξεχωρίζεις κιόλας: ο Μπάμπης, ο Κίτσος, ο Μήτσος κλπ!!!

redman88 03-03-11 12:55

θα μπορουσε καποιος να μου πει και ποια ζωοτοκα μπορουν να συμβιωσουν μαζι?
και τι πλυθυσμο μπορω να εχω μεσα?

stavrosz 03-03-11 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 561280)
θα μπορουσε καποιος να μου πει και ποια ζωοτοκα μπορουν να συμβιωσουν μαζι?
και τι πλυθυσμο μπορω να εχω μεσα?

guppy-endler-molly, μπορουν να συμβιωσουν μαζι αλλα για μενα καλυτερα να βαλεις ενα ειδος για να μην υπαρξουν υβριδισμοι στο μελλον.
εγω εχω guppies σε νεαρη ηλικια στο ενυδρειο μου 1 αρσενικο και 4 θυλικα. απο φυτα εχω κερατοφυλλο και τρεις ανουμπια. τα μικρα που γεννιουνται κρυβονται στα φυτα και γλυτωνουν απο την μανια που πιανει τα μεγαλα οταν καποια γενναει

manos_samos 03-03-11 18:55

εντλερ!!!!

Rigel 03-03-11 19:44

Πάνω κάτω το ίδιο είναι.Ανηκουν και στο ίδιο γένος οπότε σίγουρα δεν θα τα βάλεις μαζί για να μην υβριδίζουν.
Τα γκάπυ είναι πολύ πολύχρωμα αλλα ταυτόχρονα και κάτι πολύ συνηθισμένο.
Προσωπικα θα έβαζα εντλερς γιατι δίνουν μια πιο "αγρια" ομορφια και επίσης είναι κάτι που δεν έχει ο καθένας,οι περισσότεροι μάλιστα αγνοούν την υπαρξή τους.Οπως είπαν και παραπανω τα εντλερς δεν τρώνε τα μικρα τους οπότε αν θες αναπαραγωγές είναι ιδανικα.

tsoum 03-03-11 19:51

Ναι αλλα τα εντλερ, ειδικά μεσα στα φυτά δεν θα φαίνονται καθόλου! :D Τα αχρωμα θηλυκα ουτε καν, και τα αρσενικά, με το μέγεθος που έχουν... :rolleyes:

Δηλαδή λες πως τα γκαπυ εχουν προβλημα στην αναπαραγωγη; Σε ενα τριμηνο, με καποια φυτα, και θα πιανει τα γκάπυ με τον κουβά για να τα βγάλει απο το ενυδρείο. Εγώ δεν έχω ακούσει τοσους πολλούς να δίνουν εντλερ. :-?

georgis4 03-03-11 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 561475)
Εγώ δεν έχω ακούσει τοσους πολλούς να δίνουν εντλερ. :-?

Για να μη γινουν *σουπα* οπως τα γκαπυ ρε χαμενε:D:p
Ενα ακομα + για τα εντλερακια ειναι οτι εκτος που θα εχεις ενα ψαρακι που ειναι σχεδον υπο εξαφανιση ειναι και λιγοτερο *ευαισθητα* απο τα γκαπυ.;)(χωρις να σημαινει αυτο οτι ζουν χωρις αλλαγες νερου-τροφη):D

tsoum 03-03-11 20:04

Τα εντλερ ειναι υπο εξαφάνιση;

Μποκωστααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :smt093:smt021

:smt082:smt082

Τα γκαπυ είναι ευαισθητα; Δεν νομίζω καθόλου! Σου στελνω πμ γιατι αμα τα πω εδω... -+9 :D

Rigel 03-03-11 20:19

Τα εντλερς υπάρχουν μόνο σε πολύ μικρους πληθυσμούς στη βενεζουέλα και επόμενως καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να διαδίδουμε την διατήρηση αυτών των ψαριών στο χόμπυ μας,προστατεύοντας τα πάντα απο υβριδισμούς με γκάπυ.Λίγοι τα έχουν και συνεπώς λίγοι χαρίζουν.Γκαπυ ακόμα και το πιο τελειωμένο πετ σοπ θα έχει,εντλερς δεν νομίζω.
Και για μένα είναι πολύ ομορφοτερο να βλέπεις πως αυτά τα ψαράκια καμουφλάρονται και συμπεριφέρονται μές τα φυτα όπως κάνουν και στη φύση παρά να έχεις πλουμιστά γκάπυ από επιλεκτικές αναπαραγωγές που δεν μπορούν να κουνηθούν από το βάρος των ουρών και των πτερυγίων τους και δεν εμφανίζουν πλέον ούτε τα βασικά τους ένστικτα!η συμπεριφορά τους για μένα είναι απλά αδιαφορη ενώ τα έντλερς διαθέτουν χάρη και κάποια εξωτική μαγεία.

Βεβαια περι ορέξεως...

redman88 03-03-11 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 561491)
... παρά να έχεις πλουμιστά γκάπυ από επιλεκτικές αναπαραγωγές που δεν μπορούν να κουνηθούν από το βάρος των ουρών και των πτερυγίων τους και δεν εμφανίζουν πλέον ούτε τα βασικά τους ένστικτα...

μολις το ειδα αυτο η αληθεια ειναι οτι κατι μου θυμισε απο παλια που ειχα γκαπακια

παντως οταν ρωτισα για το ποια μπορουν να συμβιωσουν εννοουσα χωρις να εχουμε υβριδισμους και απαντηση σε αυτο δεν εχω παρει
δεν υπαρχει???
και τι πλυθησμο μπορω να εχω?

επισης θα ηθελα την γνωμη σας για κατι ακομα:σκεφτομαι να βαλω ενα φιλτρο βυθου ή/και ενα SEN JP-013F. με αυτα θα ειμαι οκ;
στον πυθμενα τι να βαλω;απο χαλικια και τετοια εννοω

bokostas 04-03-11 03:30

Άλλο ένα + για τα έντλερς, φυσικά γούστα είναι αυτά.

Από ζωοτόκα μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, οι μόνοι συνδυασμοί που απαγορεύονται (λόγω εύκολου και πιθανότατου υβριδισμού) είναι:
1. Όχι γκάπυ με έντλερς και
2. Όχι πλάτυ με ξιφοφόρους.
Όλα τα ζωοτόκα πρέπει να μπαίνουν σε χαρέμια, δηλαδή 1 αρσενικός με 2-3 θηλυκά.
Ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου σου, μπορείς να βάλεις περισσότερα χαρέμια του ίδιου είδους,
ή να συνδυάσεις 1-2 χαρέμια από κάθε είδος, σε 80λιτρο δεν θα έβαζα περισσότερα από 8-10 ψάρια.

Το φίλτρο πρέπει να γυρνάει 5-6 φορές τα λίτρα σου, αλλά και να έχει αρκετό χώρο για υλικά.
Εγώ θα σου πρότεινα αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174
Αν τα οικονομικά σου δεν στο επιτρέπουν, το SEN JP-013F είναι καλό, αλλά πάρε 2 ίδια για το 80λιτρο.

Για τον βυθό πολύ ψιλό χαλικάκι σε μαύρο ή μπεζ από εδώ: http://pangea.gr/ 7 ευρώ το 20κιλο.

redman88 04-03-11 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 561684)
Άλλο ένα + για τα έντλερς, φυσικά γούστα είναι αυτά.

Από ζωοτόκα μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, οι μόνοι συνδυασμοί που απαγορεύονται (λόγω εύκολου και πιθανότατου υβριδισμού) είναι:
1. Όχι γκάπυ με έντλερς και
2. Όχι πλάτυ με ξιφοφόρους.
Όλα τα ζωοτόκα πρέπει να μπαίνουν σε χαρέμια, δηλαδή 1 αρσενικός με 2-3 θηλυκά.
Ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου σου, μπορείς να βάλεις περισσότερα χαρέμια του ίδιου είδους,
ή να συνδυάσεις 1-2 χαρέμια από κάθε είδος, σε 80λιτρο δεν θα έβαζα περισσότερα από 8-10 ψάρια.

Το φίλτρο πρέπει να γυρνάει 5-6 φορές τα λίτρα σου, αλλά και να έχει αρκετό χώρο για υλικά.
Εγώ θα σου πρότεινα αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174
Αν τα οικονομικά σου δεν στο επιτρέπουν, το SEN JP-013F είναι καλό, αλλά πάρε 2 ίδια για το 80λιτρο.

Για τον βυθό πολύ ψιλό χαλικάκι σε μαύρο ή μπεζ από εδώ: http://pangea.gr/ 7 ευρώ το 20κιλο.

αν εννοεις απο την στηλη που εχει για ενυδρεια σε τι κοκομετρια να ειναι η αμμος?
οσο για το φιλτρο καλυτερα 2 SEN JP-013F γιατι τα οικονομικα μου δεν ειναι και το καλυτερο μου...
???θα χρειαστω 20 κιλα για το ενυδρειο μου???
παραδωσεις κανουν ή θα πρεπει να παω εκει???
υποστρωματα τυπου http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=741 ειναι απαραιτητα?

stav 04-03-11 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 561475)

Δηλαδή λες πως τα γκαπυ εχουν προβλημα στην αναπαραγωγη; Σε ενα τριμηνο, με καποια φυτα, και θα πιανει τα γκάπυ με τον κουβά για να τα βγάλει απο το ενυδρείο. Εγώ δεν έχω ακούσει τοσους πολλούς να δίνουν εντλερ. :-?

Για ρωτα τον Bokostas ποσα εχει μοιρασει.

bokostas 04-03-11 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 561777)
αν εννοεις απο την στηλη που εχει για ενυδρεια σε τι κοκομετρια να ειναι η αμμος?
οσο για το φιλτρο καλυτερα 2 SEN JP-013F γιατι τα οικονομικα μου δεν ειναι και το καλυτερο μου...
???θα χρειαστω 20 κιλα για το ενυδρειο μου???
παραδωσεις κανουν ή θα πρεπει να παω εκει???
υποστρωματα τυπου http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=741 ειναι απαραιτητα?

Πήγαινε στην έκθεσή τους, στον δρόμο της Θέρμης, απέναντι από το Ελληνικό Κολλέγιο και πες τους ότι την θέλεις για ενυδρείο.
Όλοι από εκεί παίρνουμε και τα έχουν μάθει πια, απλά την πουλούν συσκευασμένη σε τσουβάλι, θα σου περισσέψουν μερικά κιλά.
Υποστρώματα χρειάζονται μόνο για φυτεμένα ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων με δύσκολα φυτά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 561834)
Για ρωτα τον Bokostas ποσα εχει μοιρασει.

Πάμω από 200 μέχρι τώρα...-+9

redman88 04-03-11 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 561856)
Πήγαινε στην έκθεσή τους, στον δρόμο της Θέρμης, απέναντι από το Ελληνικό Κολλέγιο και πες τους ότι την θέλεις για ενυδρείο.
Όλοι από εκεί παίρνουμε και τα έχουν μάθει πια, απλά την πουλούν συσκευασμένη σε τσουβάλι, θα σου περισσέψουν μερικά κιλά.

να παω θεσσαλονικη ειναι λιγο δυσκολο τωρα οποτε με βλεπω να παιρνω απο κανενα πετ εδω

QS-Plan 04-03-11 14:03

πιο φθηνά θα σου βγει να την παραγγείλεις με κούριερ από την Γη του Πυρός ή τα Νησιά του Πάσχα, παρά να την αγοράσεις από πετσοπ...

redman88 04-03-11 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 561889)
πιο φθηνά θα σου βγει να την παραγγείλεις με κούριερ από την Γη του Πυρός ή τα Νησιά του Πάσχα, παρά να την αγοράσεις από πετσοπ...

αν εδινες και καποια παραπανω πληροφορια οπως τηλεφωνο ή site θα με διευκολυνες(ελπιζω να μην ειναι ειρωνικο αυτο που ειπες)

επισης το pangea.gr κανει και παραδωσεις
εστειλα mail για να ρωτησω και μεσα σε 4 λεπτα ειχα την απαντηση(απιστευτη εξυπηρετηση) και μιλησαμε και τηλεφωνηκως

tsoum 04-03-11 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 561834)
Για ρωτα τον Bokostas ποσα εχει μοιρασει.

Δεν είπα ποσα, αλλα πόσοι.

@Redman. Βαλε ενα θέμα στις μαζικές παραγγελίες, μπας και θέλει και κανένας ακόμα χαλίκι, για να βγεί πιο φθηνά τα μεταφορικά. Νομίζω ο Kostas/pwseidonas θελει μαυρο χαλίκι. ;)

Rigel 05-03-11 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 561932)
Δεν είπα ποσα, αλλα πόσοι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 561491)
Λίγοι τα έχουν και συνεπώς λίγοι χαρίζουν...

:rolleyes:

redman88 06-03-11 07:41

φιλρτο βυθου να βαλω η οχι??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 562563)
φιλρτο βυθου να βαλω η οχι??

ακυρο,δεν θα βαλω τελικα
οσο διαβαζω εδω μεσα μαθαινω πολλα

anastapalios 06-03-11 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 561884)
να παω θεσσαλονικη ειναι λιγο δυσκολο τωρα οποτε με βλεπω να παιρνω απο κανενα πετ εδω

Καλημέρα, εάν δεν έχεις πάρει έχω κάτι στα υπ'όψην μου, αρκεί να περιμένουμε λίγο. Εαν ΔΕΝ έχεις πάρει μπορείς να περιμένεις μέχρι την Τρίτη-Τετάρτη και θα σε δω στο εργαστήριο.

redman88 06-03-11 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anastapalios (Μήνυμα 562582)
Καλημέρα, εάν δεν έχεις πάρει έχω κάτι στα υπ'όψην μου, αρκεί να περιμένουμε λίγο. Εαν ΔΕΝ έχεις πάρει μπορείς να περιμένεις μέχρι την Τρίτη-Τετάρτη και θα σε δω στο εργαστήριο.

οκ ρε Τάσο, αλλά αναφέρεσαι μόνο στο χαλίκι έτσι?
για να ξέρω αν είναι να κάνω την παραγγελία για τον υπόλοιπο εξοπλισμό.
-------------------------
απο φιλτρα τελικα λεω να παρω 2 http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2161 ή 2 http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2162 και στο ενα λεω να βαλω ενεργο ανθρακα και στο αλλο καποιο υλικο για την αποικια των βακτηριων
για τα βακτηρια προτείνεται μονο μπόλι ή και τα διαφορα σκευάσματα που υπαρχουν στην αγορα?
για πειτε καμια γνωμη πανω σε αυτο?

mixalis p 06-03-11 13:34

απο φιλτρο παρε αυτο! πολυ καλο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1441

QS-Plan 06-03-11 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 561902)
αν εδινες και καποια παραπανω πληροφορια οπως τηλεφωνο ή site θα με διευκολυνες(ελπιζω να μην ειναι ειρωνικο αυτο που ειπες)

επειδή ο γραπτός και απρόσωπος λόγος αρκετές φορές παρεξηγείται, θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι το τελευταίο που ήθελα με το ποστ μου να ειρωνευτώ ειδικά εσένα... γενικά δεν είναι στο στυλ μου και δεν είναι το χαρακτηριστικό μου να ειρωνεύομαι κανέναν... απλά, ήθελα με έναν δηκτικό - προς τα πετ-σοπς - τρόπο να σε προειδοποιήσω για τις τιμές που θα σε χρέωναν για την άμμο....

εάν και πάλι νομίζεις μετά την εξήγηση που έκανα ότι σε ειρωνεύτηκα, απλά δέξου τη συγνώμη μου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02699 seconds with 11 queries