Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   2 black moor σε 100 λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34917)

konstantinaevros 25-10-09 00:06

2 black moor σε 100 λιτρα
 
καλησπερα...ειμαι καινουργιο μελος..

εχω ενα ενυδρειο 100λιτρα κ το στρωνω εδω κ μια βδομαδα...χθες για αρχη εβαλα 2 black moor..(χαρουμενα τα βλεπω)
η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 21-22 βαθμους,χωρις θερμοστατη.
εβαλα φιλτρο εσωτερικο κ γυρναει 800λ ανα ωρα, μηπως ειναι πολυ μεγαλο για 100 λιτρα;;;
σκεφτομαι να βαλω ακομη 2 Lionhead, κ 2 Oranda...
ποσα ψαρακια λετε να βαλω περιπου κ σε ποσο καιρο τα υπολοιπα;;;
κ να τα ταιζω 6 φορες την εβδομαδα;;;




george 25-10-09 00:15

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm

douran_p 25-10-09 09:53

κανε παρουσιαση........ συμπληρωσε την ειδικη φορμα!!!!!!!zw

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:
Κατηγορία:
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

tsilojohn 25-10-09 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinaevros (Μήνυμα 383484)
καλησπερα...ειμαι καινουργιο μελος..Καλωςηρθες.

εχω ενα ενυδρειο 100λιτρα κ το στρωνω εδω κ μια βδομαδα...χθες για αρχη εβαλα 2 black moor..(χαρουμενα τα βλεπω) Μαλλον βιαστηκες να βαλεις τα ψαρακια..εκτος και αν εβαλες μπολι
η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 21-22 βαθμους,χωρις θερμοστατη.Μια χαρα ειναι η θερμοκρασια αλλα αν δεις μεσα στο χειμωνα να πεφτει κατω απο τους 15 πρεπει να βαλεις ενα θερμοστατη.
εβαλα φιλτρο εσωτερικο κ γυρναει 800λ ανα ωρα, μηπως ειναι πολυ μεγαλο για 100 λιτρα;;;Οχι δεν υπαρχει προβλημα ισα ισα γιατι τα χρυσοψαρα ειναι ''βρομιαρικα'':)
σκεφτομαι να βαλω ακομη 2 Lionhead, κ 2 Oranda...τα χρυσοψαρα θελουν 30 με 40 λιτρα το καθενα οποτε υπολογισε
ποσα ψαρακια λετε να βαλω περιπου κ σε ποσο καιρο τα υπολοιπα;;;
κ να τα ταιζω 6 φορες την εβδομαδα;;;μπορεις να ταιζεις 2 φορες την μερα απο λιγο(η τροφη να εχει φαγωθει σε 1 λεπτο)



εχεις παρει υγρα τεστ για τον ελεγχο των τιμων σου στο ενυδρειο?

konstantinaevros 25-10-09 10:34

καλημερα..
το ξεκινημα δεν εγινε με μπολι αλλα με βακτηριδια, το νερο ξεθολωσε κ μπηκαν τα ψαρακια..τεστ θα γινουν σημερα η αυριο.δεν φαινονται να εχουν προβλημα, παιζουν κ με το νερο που φευγει απο το φιλτρο, απλα υπαρχει παρα πολυ κινηση μεσα λογω φιλτρου κ σκεφτομαι μηπως στρεσαρονται;;;

Μίμης 25-10-09 10:49

φιλε μου το στρωσιμο με τα βακτηρια τις περισσοτερες φορες απο μονο του δε βοηθαει και δε κανει τιποτα.πρεπει να βαλεις μπολι.:rolleyes:
και ειναι λαθος σου που πρωτα εβαλες τα ψαρια και μετα θα κανεις τις μετρησεις.πρωτα μετρας να δεις αν οι συνθηκες ειναι καλες και αν ειναι βαζεις τα ψαρια.αν οχι πρεπει να περιμενεις μεχρι η αμμωνια να παει στο 0.
σορρυ που σε κρινω ετσι αλλα αυτο ειναι το σωστο αν θες το καλο για τα ψαρακια σου.!:)
μπορει τωρα να μην φαινεται να εχουν προβλημα αλλα σε 1-2-5-6 ωρες να εχουν..
και οσον αναφορα το φιλτρο οχι δε τα στρεσαρει.ισα ισα τους αρεσει να πηγαινουν κοντρα στη ροη του φιλτρου.
φιλικα Μίμης

konstantinaevros 25-10-09 10:54

εχεις μεγαλο δικιο... αλλα ο φιλος μας πιο πανω ο douran_p που αγορασαμε μαζι τα πραγματα μου ειπε να βαλω ψαρακια,,κ ηθελε να παρω κ 3...για να το στρωσουμε με τα ψαρακια!!!
αρα αυτος θα φαει το ξυλο!!! :p

Μίμης 25-10-09 11:04

εμ αυτος πρεπει να το φαει το ξυλο...:D
δεν ειναι σωστο να χρησιμοποιουμε ψαρακια για να στρώσουμε το ενυδρειο.και τα βασανίζουμε και μειώνουμε σιγουρο τις προοπτικες να ζησει φυσιολογικα και υπαρχει και το ενδεχομενο να τα χασουμε..:smt084
εκτος και αν θελεις να το κανεις ετσι και να τα βασανιζεις ή να τα χανεις και να παιρνεις αλλα μεχρι να στρωθει :(:(αλλα σου ειπα δεν ειναι σωστο.
πρεπει αμεσα να βρεις μπολι..:rolleyes:

paco 25-10-09 11:33

ο μονος ασφαλης και οικονομικος τροπος να φτιαξεις ενα ενυδρειο ειναι το διαβασμα.υπομνηματων
μετα απο αυτο, οι ερωτησεις σε μας
και μετα η δημιουργικοτητα σε συνδυασμο με τη φαντασια και το χρονο που διαθετης παιρνεις και το αναλογο αποτελεσμα
μη βασιζεσαι σε κανενα πετσοπ και σε κανενα γνωστη χωρις να είναι αποδεδειγμενα αυτά που λεει
ενηργησε όπως κανεις σε ολες τις αγορες σου ψαξου
μεσα από αυτή τη διαδικασια και βλεποντας μια βελτιωση καθημερινα στο ενυδρειο σου θα παρεις την ανταμοιβη σου αλλαααα θα εχεις κολησει και εσυ πλεον το μικροβιο:smt056
εδώ μεσα ότι και λαθος να ειπωθει καποιος πιο εμπειρος θα το διορθωσει
νιωθεις πιο μεγαλη ασφαλεια για ολες τις αποφασεις που θα παρεις
και με αυτό τον τροπο αρχιζει και γινεται ευχαριστηση και όχι βραχνας το χομπι
όπως σου ειπαν οι παραπανω πρεπει επειγοντος να βρεις μπολι να σωσουμε τα ψαρακια βαλε μια αγγελια εδώ θα βρεθει καποιος με υγειη ενυδρειο να σου δωσει
πολύ διαβασμα για να καταλαβαινεις τις βοηθειες που θα παρεις
καλη συνεχεια και καλωσορισες

Πάνος 25-10-09 21:23

καλως ηρθες!!!:p
δε ξερω που βρισκεσαι στον εβρο....αν εισαι κοντα μπολι μπορω να σου δωσω εγω οσο θες..:D

douran_p 25-10-09 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinaevros (Μήνυμα 383523)
εχεις μεγαλο δικιο... αλλα ο φιλος μας πιο πανω ο douran_p που αγορασαμε μαζι τα πραγματα μου ειπε να βαλω ψαρακια,,κ ηθελε να παρω κ 3...για να το στρωσουμε με τα ψαρακια!!!
αρα αυτος θα φαει το ξυλο!!! :p


ναι αλλα ειπα να περιμενουμε ενα μηνα για να στρωση το φιλτρο αλλα....... καποιος δεν μπορουσε να περιμενει

Γιώργος Κ 25-10-09 21:43

Βαλε μπολι ... μη τα βαζεις σε αυτη τη δοκιμασια .... κριμα ειναι τα καημενα!!!

douran_p 26-10-09 17:46

το μπολι αντεχει απο αλεξπολη μεχρι ορεστιαδα;;;;

Πάνος 27-10-09 21:13

φυσικα...μια ωρα δρομος ειναι...

douran_p 10-12-09 23:49

τελικα το ενυδρειο εστρωσε..... αλλα τα μπλακ μουρ απεβιωσαν!!!!
ειναι σαν το ανεκδοτο με τον ασθενη!!!!!! τωρα μπηκαν ενα οραντα και ενα ενηλικο μπλακ μουρ......

yannakis 10-12-09 23:56

κριμα τα ψαρακια αλλα ηταν αναμενομενο!να σου ζησουν τα χρυσοψαρα και προσοχη!οχι αλλα μεσα!

douran_p 10-12-09 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 395219)
κριμα τα ψαρακια αλλα ηταν αναμενομενο!να σου ζησουν τα χρυσοψαρα και προσοχη!οχι αλλα μεσα!

της κοπελας μου ειναι και δεν με ακουει......( την εκανα συνχομπιστισα) αλλα θα προσπαθησω να την πεισω να μην βαλει πανω απο 6 στο συνολο...... μεχρι 6 ειναι καλα σε 100 λιτρα..... ξερω οχι το ιδανικο αλλα ειναι σχετικα καλα!!!!! μην βαρατε......!!!!!

yannakis 11-12-09 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395221)
της κοπελας μου ειναι και δεν με ακουει......( την εκανα συνχομπιστισα) αλλα θα προσπαθησω να την πεισω να μην βαλει πανω απο 6 στο συνολο...... μεχρι 6 ειναι καλα σε 100 λιτρα..... ξερω οχι το ιδανικο αλλα ειναι σχετικα καλα!!!!! μην βαρατε......!!!!!

δεν ειναι καλα,ειναι χειριστα!και εγω ηθελα να βαλω 2 χρυσοψαρα μεσα σε 60 λιτρα αλλα μετα απο διαβασμα και γνωμες φιλων αλλαξα γνωμη!τα χρυσοψαρα ειναι για λιμνες οποτε αυτο κατι λεει!!να λοιπον τα θελουμε σε ενυδρεια πρεπει να εχουν το καταλληλο χωρο!τωρα αν δεν θελει μονο 2 βαλτε τρια τι να πω αλλα οχι 6!!!zw

douran_p 11-12-09 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 395224)
δεν ειναι καλα,ειναι χειριστα!και εγω ηθελα να βαλω 2 χρυσοψαρα μεσα σε 60 λιτρα αλλα μετα απο διαβασμα και γνωμες φιλων αλλαξα γνωμη!τα χρυσοψαρα ειναι για λιμνες οποτε αυτο κατι λεει!!να λοιπον τα θελουμε σε ενυδρεια πρεπει να εχουν το καταλληλο χωρο!τωρα αν δεν θελει μονο 2 βαλτε τρια τι να πω αλλα οχι 6!!!zw



γυναικες......!!!!! αρχικα ηθελα να βαλει 10 αλλα την εκανα μελος στο ακαμπ και προσγειωθηκε λιγο......!!!!!

αν βαλει 6 καλα θα ειναι :smt084

ευχαριστω!!!!!!:)

yannakis 11-12-09 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395230)
γυναικες......!!!!! αρχικα ηθελα να βαλει 10 αλλα την εκανα μελος στο ακαμπ και προσγειωθηκε λιγο......!!!!!

αν βαλει 6 καλα θα ειναι :smt084

ευχαριστω!!!!!!:)

φυσικα καλα θα ειναι μεχρι να....:smt051
anyway ας κανετε οτι θελετε..δικο σας ειναι το ενυδρειο!

kalaxan 11-12-09 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395230)
γυναικες......!!!!! αρχικα ηθελα να βαλει 10 αλλα την εκανα μελος στο ακαμπ και προσγειωθηκε λιγο......!!!!!

αν βαλει 6 καλα θα ειναι :smt084

ευχαριστω!!!!!!:)

Μέχρι 3 παραπάνω δε λέει.
Αν θέλει ντε και καλά πολλά ψάρια, χαρίστε ή δώστε πίσω τα χρυσόψαρα,πάρτε ένα θερμοστάτη 100-150W και βαλτε ένα χαρεμάκι γκαπάκια. 1 αρσενικό με 2-3 θυληκά.Αυτά θα γενάν συνέχεια και σύντομα θα γεμίσει πολύχρωμα ψαράκια..

Αλλά κρίμα δεν είναι να ταλαιπωρείτε τα χρυσοψαράκια?Έτσι δεν είναι?Έχουν και αυτά ψυχούλα όπως έχεις και συ και η κοπέλα..

Γιώργος Κ 11-12-09 07:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395214)
τελικα το ενυδρειο εστρωσε..... αλλα τα μπλακ μουρ απεβιωσαν!!!!

Καμια φορα το παθημα δε γινεται ... μαθημα ..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395214)
ειναι σαν το ανεκδοτο με τον ασθενη!!!!

Ελπιζω να γελασατε πολυ με το που ψοφησαν τα ψαρακια ...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395221)
της κοπελας μου ειναι και δεν με ακουει......( την εκανα συνχομπιστισα)

Νεο χομπι?? Serial killers ψαριων...Πρωτη φορα το ακουω! Δυστηχως πολλες φορες το εχω δει!!
Προσπαθω να συγκρατηθω και να μη πω κατι παραπανω ... Φιλικη συμβουλη να σοβαρευτειτε λιγακι με τη κοπελια ...
Ειχα ολη τη καλη διαθεση αλλα μου χαλασε οταν ειδα ποσο χαλαρα αντιμετωπιζετε τις ψυχες των ψαριων!

douran_p 11-12-09 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 395251)
Καμια φορα το παθημα δε γινεται ... μαθημα ..

Ελπιζω να γελασατε πολυ με το που ψοφησαν τα ψαρακια ...
τι να γελασαμε η αλλη εκλεγε 2 μερες......!!!!!

Νεο χομπι?? Serial killers ψαριων...Πρωτη φορα το ακουω! Δυστηχως πολλες φορες το εχω δει!! απλα σαν αρχαρια δεν ηθελε να με ακουσει........
Προσπαθω να συγκρατηθω και να μη πω κατι παραπανω ... Φιλικη συμβουλη να σοβαρευτειτε λιγακι με τη κοπελια ...
Ειχα ολη τη καλη διαθεση αλλα μου χαλασε οταν ειδα ποσο χαλαρα αντιμετωπιζετε τις ψυχες των ψαριων!

δεν ειναι ετσι αλλα ισως να ακουστηκε

Γιώργος Κ 11-12-09 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 395333)
δεν ειναι ετσι αλλα ισως να ακουστηκε

Ισως ... αλλα μη τα ταλαιπωρεις τα ζωντανα!! Παρε γκαπακια που ειναι και ομορφα και θα γεννανε ... και θα γεμισει το ενυδρειο ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02739 seconds with 11 queries