Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Tetratec Ex700 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76169)

Gesu 05-12-13 21:17

Tetratec Ex700
 
Καλησπερα παιδια!εχω ενα εξωτερικο φιλτρο tetratec ex700 το οποιο εχω προβλημα!εχω διαροοες στην κεφαλη!και δεν μπορω να βρω απο τι ειναι...βεβαια διαβασα σε παλαιοτερα posts αλλων κατοχων οτι ειχαν παρομοια προβληματα μερικοι, αλλοι δεν ειχανε κανενα απολυτως προβλημα και το θεωρουσανε πολυ καλο φιλτρο...τωρα ψαχνομαι να δω που μπορει να εχει διαροοες αλλα ακομα δεν εχω βρει απο που!(εχω αλλαξει O-ring αλλα τιποτα)!!μηπως ξερει κανεις που μπορει να υπαρχει προβλημα; Ερωτηση: αξιζει να αγορασω το ιδιο και να εχω καβατζα για ανταλακτικα αυτο αν δεν καταφερω κατι?

ChocolatePuma 05-12-13 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gesu (Μήνυμα 805200)
Καλησπερα παιδια!εχω ενα εξωτερικο φιλτρο tetratec ex700 το οποιο εχω προβλημα!εχω διαροοες στην κεφαλη!και δεν μπορω να βρω απο τι ειναι...βεβαια διαβασα σε παλαιοτερα posts αλλων κατοχων οτι ειχαν παρομοια προβληματα μερικοι, αλλοι δεν ειχανε κανενα απολυτως προβλημα και το θεωρουσανε πολυ καλο φιλτρο...τωρα ψαχνομαι να δω που μπορει να εχει διαροοες αλλα ακομα δεν εχω βρει απο που!(εχω αλλαξει O-ring αλλα τιποτα)!!μηπως ξερει κανεις που μπορει να υπαρχει προβλημα; Ερωτηση: αξιζει να αγορασω το ιδιο και να εχω καβατζα για ανταλακτικα αυτο αν δεν καταφερω κατι?

Καλησπέρα
Οταν λες διαροες, εννοείς σταγόνες ή νερό να τρέχει?
Πόσο καιρό ειναι σε λειτουργία το φίλτρο?
Το πήρες καινούργιο ή μεταχειρισμένο?

Gesu 05-12-13 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 805201)
Καλησπέρα
Οταν λες διαροες, εννοείς σταγόνες ή νερό να τρέχει?
Πόσο καιρό ειναι σε λειτουργία το φίλτρο?
Το πήρες καινούργιο ή μεταχειρισμένο?

Το πηρα μεταχειρο πριν 1,5 μηνα περιπου..εννοω σταγονες!βεβαια σημερα συγκεκριμενα που το ξαναεβαλα σε λειτουργια γιατι του εκανα μια πατεντα σε κατι μικρες φλαντζουλες που δεν βρηκα ανταλακτικο αργησε λιγο να μου πεταξει σταγονα αλλα και απο τον προηγουμενο ιδιωκτητη πρεπει να ειχε διαροοες γιατι εχει αφησει γραμμη απο τα αλατα!βεβαια αν το εχω σε λειτουργια και το γυρισω λιγο λοξά...αρχιζει και τρεχει λιγο περισσοτερο απο το συνηθισμενο!

konstantinos-z 05-12-13 21:36

εω το φιλτρο αυτο..και οπως το βλεπω το πιο πιθανο σημειο ειναι εκει που ενωνουν οι σωληνες εισαγωγης εξαγωγης με τα βανακια -αν δεν πιασουν σωστα- το κοιταξες εκει??

Gesu 05-12-13 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 805207)
εω το φιλτρο αυτο..και οπως το βλεπω το πιο πιθανο σημειο ειναι εκει που ενωνουν οι σωληνες εισαγωγης εξαγωγης με τα βανακια -αν δεν πιασουν σωστα- το κοιταξες εκει??

το κοιταξα και στα συγκεκριμενα λαστιχακια εβαλα πολυ μονοτικη ταινια γιατι δεν εβρισκα ανταλακτικα ιδιου μεγεθους!κ συνεχιζει να εχει...υποψιαζομαι οτι μπορει να εχει διαροοη απο την τρομπα που εχει για την αποβολη αερα!αλλα δεν ξερω πως να το δοκιμασω για να δω που ακριβως υπαρχει το προβλημα!

konstantinos-z 05-12-13 21:59

η μονοτικη ταινια δεν κανει για αυτες της δουλειες...παρε μια ταινια τεφλον...ειναι και πιο φθηνη απο την μονοτικη...

ChocolatePuma 05-12-13 22:08

Αυτό το είδες?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...10&postcount=4

(μήπως και βοηθήσει)

Gesu 05-12-13 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 805223)
η μονοτικη ταινια δεν κανει για αυτες της δουλειες...παρε μια ταινια τεφλον...ειναι και πιο φθηνη απο την μονοτικη...

θα το επιχειρισω!ελπιζω να λυθει το προβλημα γιατι δεν ειμαι για εξοδα φιλτρου γιατι πιστευω οτι τζαμπα θα δωσω χρηματα γιατι το συγκεκριμενο δεν ειναι αχριστο φιλτρο!Ολουσ αυτους που ρωτησα μου ειπανε πολυ καλα πραγματα εκτος απο μικροπροβληματακια!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 805227)
Αυτό το είδες?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...10&postcount=4

(μήπως και βοηθήσει)

απο την πρωτη στιγμη υποψιαστικα αυτο μιας και απο εκει εχει μονο επαφη με την κεφαλη!!και επιχειρω να κανω πατεντες γιατι λαστιχακια στο συγκεκριμενο μεγεθος δεν μπορεσα να βρω!αν δεν καταφερω κατι...θα παω για ανταλακτικο στα βανακια και ο θεος βοηθος!!!

ChocolatePuma 05-12-13 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gesu (Μήνυμα 805228)
απο την πρωτη στιγμη υποψιαστικα αυτο μιας και απο εκει εχει μονο επαφη με την κεφαλη!!και επιχειρω να κανω πατεντες γιατι λαστιχακια στο συγκεκριμενο μεγεθος δεν μπορεσα να βρω!αν δεν καταφερω κατι...θα παω για ανταλακτικο στα βανακια και ο θεος βοηθος!!!

Αυτά ψάχνεις?
http://www.ebay.co.uk/itm/Tetra-Tetr...-/190987377539
http://www.ebay.co.uk/itm/TETRATEC-E...item2c73b88bee

fh84 06-12-13 00:47

Provet
Pet Food & Accessories
P.O.Box 26
19300 Aspropyrgos, Attiki
Greece
T. 210-5573803

Gesu 07-12-13 17:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fh84 (Μήνυμα 805264)
Provet
Pet Food & Accessories
P.O.Box 26
19300 Aspropyrgos, Attiki
Greece
T. 210-5573803

αυτο τι ειναι;αντιπροσωπος της τετρατεκ στην ελλαδα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 805236)

φιλε μου τα εχω βρει εδω και καιρο αυτα απο εκει ειχα παραγγειλει O-ring!δεν εκανε τιποτα το Ο-ring!
-------------------------
ξερουμε αν υπαρχει καποιος αντιπροσωπος στην Ελλαδα για την Tetratec??
-------------------------
Τελικα αυτο φταιει για οσους εχουν το προβλημα με τις διαροοες στην κεφαλη του tetratec ex700!!
http://www.ebay.com/itm/Unite-Robine...item232f782255

ελυσα το καπακι της κεφαλης κ την εβαλα σε λειτουργια χωρις το καπακι και ειδα πως κατω απο τα βανακια σταζει νερο!εκει εχει μεσα εχει 2 μικρες χοντρες φλατζουλες, μια σε καθε βανακι!και μαλλον φταινε αυτες...δεν βρηκα αντιστοιχες ιδιου μεγεθους στην αγορα για να τις αλλαξω αλλα το 98% φταινε οι συγκεκριμενες γιατι μονο απο εκει ειδα διαροοη!!

pkas 16-12-13 13:14

Μιας και ... απέκτησα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα!
Άνοιξα το φίλτρο για να το καθαρίσω (τι το 'θελα:(:mad:) και αφού το έβαλα σε λειτουργία παρατήρησα ότι δακρύζει εκεί που ενώνεται ο σωλήνας εξαγωγής με το ρακόρ . Έβαλα τεφλον , το οποίο απλά περιόρισε το στάξιμο αρκετά. Δεν ξέρω τι άλλο να κανω... Έχετε να προτείνετε κάτι ;

konstantinos-z 16-12-13 19:40

ξανα-λυσε το....κοψε 2-3 ποντους την σωληνα ..και ξανα δεσε.....χωρις τεφλον αυτη τη φορα...!!..( τσεκαρισε και το ρακορ μηπως ειναι σπασμενο??)

sailor247 16-12-13 20:37

το ιδιο ακριβως προβλημα με τον gesu εχω κι εγω και μου χει σπασει τα νευρα.εχω λυσει τουλαχιστον 5 φορες την κφαλη,εχω αλλαξει o-ring αλλα και παλι τα ιδια.

Gesu 16-12-13 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 807190)
το ιδιο ακριβως προβλημα με τον gesu εχω κι εγω και μου χει σπασει τα νευρα.εχω λυσει τουλαχιστον 5 φορες την κφαλη,εχω αλλαξει o-ring αλλα και παλι τα ιδια.

το προβλημα ειναι στα βανακια! βγαλε το συστημα με τα βανακια,κατω εχει 4 βηδες!μεσα στα βανακια υπαρχουν 2 χοντρα λαστιχακια!βγαλτε τα βανακια και περαστε ταινια τεφλον αρκετη στο μερος που ενωνεται με τα μικρα χοντρα λαστιχακια!εγω ετσι εκανα και δουλευει τελεια!

vasilis-arta 16-12-13 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gesu (Μήνυμα 807207)
το προβλημα ειναι στα βανακια! βγαλε το συστημα με τα βανακια,κατω εχει 4 βηδες!μεσα στα βανακια υπαρχουν 2 χοντρα λαστιχακια!βγαλτε τα βανακια και περαστε ταινια τεφλον αρκετη στο μερος που ενωνεται με τα μικρα χοντρα λαστιχακια!εγω ετσι εκανα και δουλευει τελεια!

ευγε!!!!!!!

klipitiklopos 16-12-13 22:16

Παιδια ισως οι περισσοτεροι το ξερετε αλλα το γραφω για αυτους που πιθανον δεν το ξερουν:
Στα o-ring (στρογγυλα λαστιχακια) των φιλτρων σε καθε λυσιμο για καθαρισμα τα αλοιφουμε με βαζελινη.
Οχι καμια τρελη ποσοτητα, ισα να αποκτησουν ενα λεπτο στρωμα γυρω γυρω.
Θα εκπλαγειτε με την δουλεια που κανει.
Εχω σε ολα μου τα ενυδρεια φιλτρα tetratec της σειρας ex, και δεν εχω αντιμετωπισει εδω και χρονια κανενα προβλημα.
Το βαζακι με την βαζελινη δεν λειπει ποτε απο το συρταρι του επιπλου της βασης.
Περναω ακομα και την μεγαλη φλαντζα περιμετρικα του καπακιου.
Με τον καιρο τα λαστιχακια σκληραινουν, και επειδη βρισκονται υπο συνεχη πιεση χανουν την ελαστικοτητα τους, με αποτελεσμα την πιθανη διαρροη, και το παρουσιαζουν οταν αλλαξουν θεση, οταν δηλαδη ανοιξουμε το φιλτρο.
Εκει ακριβως η βαζελινη κανει το θαυμα της!;)

vasilis-arta 17-12-13 00:39

νομιζω δεν ειναι σωστο να βαζεις τοοσο συχνα βαζελινη..περναει στο νερο και αφηνει μια λαδιλα στην επιφανεια.καλη η βαζελινη και χρειαζεται στις φλατζες και τα δαχτυλιδια αλλα οχι τοσο συχνα

klipitiklopos 17-12-13 06:31

Αν δω οτι ειναι ο.κ. τα o-ring δεν βαζω, και οταν βαζω, βαζω λιγη ωστε να μην ερθει σε επαφη με το νερο, δεν εχω δει λαδιλα ποτε.

maikl 17-12-13 07:37

Η βαζελινη δεν επηρεαζετε-διαλυετε απο το νερο.Η λαδιλα στην επιφανεια οφειλετε στις τροφες που ταιζουμε-κανε μια αναζητηση για πρωτεινικο φιλμ ;)

vasilis-arta 17-12-13 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 807276)
Η βαζελινη δεν επηρεαζετε-διαλυετε απο το νερο.Η λαδιλα στην επιφανεια οφειλετε στις τροφες που ταιζουμε-κανε μια αναζητηση για πρωτεινικο φιλμ ;)

θα μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη αποψη..βαλε βαζελινη και βαλε το φιλτρο σε ενα μικρο ενυδρειο και θα καταλαβεις..η καλυτερα βαλε ελαχιστη βαζελινη στο χερι σου και πλυνε τα με νερο σκετο δεν φευγει...δεν ειναι υδατοδιαλυτη η βαζελινη.πρεπει κατα καιρους και οταν χρειαζεται να βαζουμε στα εξαρτηματα αλλα οχι συχνα.

klipitiklopos 17-12-13 18:59

Στα σημεια που ειναι τα o-ring, αν δεν το παρακανουμε με την ποσοτητα δεν ερχεται σε επαφη με το νερο.
Αν ομως σκληρυνουν θα παρουσιασουν διαρροη, οποτε η βαζελινη κανει θαυματα.
Στα ενυδρεια μου εχω γαριδες, οποτε αν ειχε ερθει σε επαφη με το νερο τους θα το ειχα καταλαβει.
Και μιλαμε για crs.;)

sailor247 17-12-13 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gesu (Μήνυμα 807207)
το προβλημα ειναι στα βανακια! βγαλε το συστημα με τα βανακια,κατω εχει 4 βηδες!μεσα στα βανακια υπαρχουν 2 χοντρα λαστιχακια!βγαλτε τα βανακια και περαστε ταινια τεφλον αρκετη στο μερος που ενωνεται με τα μικρα χοντρα λαστιχακια!εγω ετσι εκανα και δουλευει τελεια!

Ωραιος!!!Θα το δοκιμασω.;)!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02213 seconds with 11 queries