Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Απορία για σιλικόνη!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29896)

StelMex 03-02-09 21:13

Απορία για σιλικόνη!!!
 
Καλησπερα παιδες. Μια ερωτησουλα. Εφτιαξα σημερα το μεσημερι μια DIY σκουπα βυθου και ενα DIY συστημα CO2. Αυριο θα εχει ξεραθει η σιλικονη, δηλαδη θα μπορω να τα χρησιμοποιησω (τη σκουπα για καθαρισμα και το CO2 για να φτιαξω το μιγμα με μαγια και ζαχαρη)? Ευχαριστω!
-------------------------
Επισης υπαρχει κανα εξαρτημα με το οποιο θα μπορω να ρυθμιζω τις φυσσαλιδες? Και μαλιστα ποσες φυσσαλιδες πρεπει να εχω στο λεπτο? Το ενυδρειο μου ειναι 60 lt φυτεμενο με egeria densa αλλα συντομα θα φυτεψω και αλλα φυτα ωστε να γεμισει το πισω μερος.

PascM 03-02-09 21:14

To DYI σύστημα CO2 πως το έφτιαξες ?

StelMex 03-02-09 21:36

Aυτό το link με βοήθησε:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

PascM 03-02-09 21:41

Οκ γιατί έτσι όπως το έγραψες για τις σιλικόνες κατάλαβα οτι έφτιαξες δοχείο και...ξέρεις δεν είναι και το ποιο εύκολο.

StelMex 03-02-09 22:12

Καμια απαντηση στο ερωτημα μου?

PascM 03-02-09 22:32

Βεβαίως ! Σε DYI δεν μπορείς να ρυθμίσεις φυσαλίδες! Είναι επικίνδυνο!
Επίσης με το DYI δεν έχεις τόση μεγάλη παραγωγή CO2 οπότε δεν θα ανησυχούσα, το παρατηρείς λίγο και αν χρειαστεί αυξάνεις την ανατάραξη στην επιφάνεια.

Γιώργος Κ 03-02-09 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 329504)
Καλησπερα παιδες. Μια ερωτησουλα. Εφτιαξα σημερα το μεσημερι μια DIY σκουπα βυθου και ενα DIY συστημα CO2. Αυριο θα εχει ξεραθει η σιλικονη, δηλαδη θα μπορω να τα χρησιμοποιησω λογικα!αν εχει στεγνωσει καλα η σιλικονη...καλο ειναι να μη βιαζεσαι τοσο πολυ!!(τη σκουπα για καθαρισμα και το CO2 για να φτιαξω το μιγμα με μαγια και ζαχαρη)? Ευχαριστω!Να εισαι καλα!!
-------------------------
Επισης υπαρχει κανα εξαρτημα με το οποιο θα μπορω να ρυθμιζω τις φυσσαλιδες?Το κακο στο DIY CO2 ειναι η ακανονιστη και μεταβαλλομενη παραγωγη CO2. ΜΗ προσπαθησεις να σταματησεις με καποια βαλβιδα η να "φραξεις" τα σωληνακια γιατι η πιεση στο δοχειο σου θα αυξανεται και με την πρωτη "ευκαιρια" θα εκτονωθει κανοντας χαλια η το σπιτι η εσενα η το ενυδρειο!! Και μαλιστα ποσες φυσσαλιδες πρεπει να εχω στο λεπτο? Το ενυδρειο μου ειναι 60 lt φυτεμενο με egeria densa αλλα συντομα θα φυτεψω και αλλα φυτα ωστε να γεμισει το πισω μερος.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 329536)
Καμια απαντηση στο ερωτημα μου?

Εχεις θεαματικη βελτιωση και βαδιζεις προς τον σωστο δρομο αλλα η βιασυνη σου παραμενει...:D

StelMex 03-02-09 22:47

Αυριο θα μπορεσω να χρησιμοποιησω τη σκουπα βυθου????

Γιώργος Κ 03-02-09 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 329546)
Αυριο θα μπορεσω να χρησιμοποιησω τη σκουπα βυθου????

Εχεις ψαρακια στο ενυδρειο??τι θες να "μαζεψεις" απο το βυθο? Η απλα θες να δοκιμασεις αν δουλευει σωστα??ποια σκουπα εφτιαξες??
-------------------------
??????????????????
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:

sifnos 03-02-09 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 329548)
Εχεις ψαρακια στο ενυδρειο??τι θες να "μαζεψεις" απο το βυθο? Η απλα θες να δοκιμασεις αν δουλευει σωστα??ποια σκουπα εφτιαξες??
-------------------------
??????????????????
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:

ελα ντε αυτο ειναι το ωραιο. εχει παθει τετοια ψυχωση που θελει να ετοιμος να καθαρισει το βυθο που ΘΑ βρωμισει!!εχει χασει τον υπνο του με το ενυδρειο

StelMex 03-02-09 23:56

Ψαρια δεν εχω ακομα....Αλλα ο βυθος εχει καποιες βρωμιες απο τα φυτα και απο την τροφη που ταιζα τα βακτηρια.....

Dimis 05-02-09 13:41

STELIE....
Ειπαμε ρε φιλε βαλε μπολι και την ιδια μερα προσεθεσε τα 3 colisa lalia.
H σιλικονη εχει στεγλωσει οποτε μπορεις να δοκιμασεις αν και δεν χρειαζεται σε αδειο ενυδρειο σκουπα βυθου.
Το diy co2 δεν χρειαζεται μετρητη φυσαλιδων διοτι απλα δεν μπορεις να κανεις ρυθμιση και η ποσοτητα που παραγει δεν ειναι επικινδυνη για το ενυδρειο,απλα οταν βλεπεις οτι βγαζει φυσαλιδες μια ανα 10 δευτερα και πανω ετοιμαζεις νεο μιγμα και παει λεγοντας...
Οποτε κανε αυτα που εχουμε πει στα προηγουμενα ποστ και βλεπουμε!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries