Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Στησιμο tanganyika 60lt - Eρωτησεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60771)

kill_bill 11-03-12 23:40

Στησιμο tanganyika 60lt - Eρωτησεις
 
Καλησπερα φιλοι μου,

με τρωει πολυ καιρο τωρα να στησω ενα nano με 2-3 ocellatus μεσα,
θα ειναι αρκετα 60 λιτρα ή θα πρεπει να προσανατολιζομαι σε multifasciatus?

Αμμος θα μπει μαλλον χαλαζιακη γιατι θελω ομοιογενεια και συγκεκριμενο χρωματισμο, οπως και μη ασβεστολιθικες πετρες.
Τι κοκκομετρια να κοιταξω για την αμμο?
Υψος αμμου 5-6εκ ειναι οκ?

Απο φωτισμο θα ειμαι καλα με 11w ή να κοιταξω για τα διπλα βατ?

Για φιλτρανση σκεφτομαι να βαλω εξωτερικο, ειτε nano (βλεπε dennerle/eheim aquacompact 60), ειτε κανα eheim 2211/2213.
Oλα παιζουν ονομαστικα απο 350 μεχρι 440lt/h, θα χρειαστει μηπως κατι δυνατοτερο?
Ονομαστικα παντα, γυρνανε τα 60lt απο 5 μεχρι 8 φορες :confused:
[Εχω και ενα 2026 στην ακρη αλλα σιγουρα ειναι too much!]

Αυτα για αρχη και σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)

Να πω πως ποτε δεν επαψε να με τρωει το σαρακι του ενυδρειου, παρα τα σχεδον 3 χρονια αποχης απο το χομπυ :(

Αντε και καλως σας ξαναβρηκα σε Tanganyika πια :p

\/ag 12-03-12 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 657649)
με τρωει πολυ καιρο τωρα να στησω ενα nano με 2-3 ocellatus μεσα,
θα ειναι αρκετα 60 λιτρα ή θα πρεπει να προσανατολιζομαι σε multifasciatus?Τι μήκος έχει το ενυδρείο;60εκ να φανταστώ;Πιστεύω οτι δεν θα έχεις προβλήματα..για τι αριθμό και μέγεθος ψαριών μιλάμε;

Αμμος θα μπει μαλλον χαλαζιακη γιατι θελω ομοιογενεια και συγκεκριμενο χρωματισμο, οπως και μη ασβεστολιθικες πετρες. Και το pH και τις σκληρότητες πως θα τις ανεβάζεις;Με buffer;
Τι κοκκομετρια να κοιταξω για την αμμο? Αρκετά λεπτή..όχι πούδρα όμως!
Υψος αμμου 5-6εκ ειναι οκ?Μια χαρά..και παραπάνω να βάλεις πρόβλημα δεν θα έχεις!

Απο φωτισμο θα ειμαι καλα με 11w ή να κοιταξω για τα διπλα βατ? Και 1Watt να βάλεις τα ζωντανά δεν έχουν πρόβλημα:p Δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό οι αφρικάνες και αρέσκονται στον χαμηλό

Για φιλτρανση σκεφτομαι να βαλω εξωτερικο, ειτε nano (βλεπε dennerle/eheim aquacompact 60), ειτε κανα eheim 2211/2213.Εγώ σου προτείνω ένα τέτοιο αν σε παίρνει λόγω του οτι είναι κρεμαστό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1443 ..αλλιώς από 2213 και πάνω...

Να πω πως ποτε δεν επαψε να με τρωει το σαρακι του ενυδρειου, παρα τα σχεδον 3 χρονια αποχης απο το χομπυ :( Καλή αρχή..

:smt023

Ήταν η δημοσίευση μου με αριθμό : Μηνύματα: 666...Ελπίζω να μην μας βγει σε κακό...:smt108 :D

Κλεόβουλος 12-03-12 08:18

Με το καλό στην Τανγκανίκα!:)
Αν βρεις διαπιστωμένο χαρέμι occelatus προχώρα το, διαφορετικά θα έλεγα να βάλεις multies. Τα πρώτα, είναι πολύ "ζόρικα" σε μικρό μήκος παρά το μέγεθος τους.
Τα υπόλοιπα στα είπε ο "666" :D

kill_bill 12-03-12 14:12

Μιλαω για 60εκ μηκος ενυδρειου, αλλα ισως και 80 εαν βρω κατι που να συμφερει.

Οταν λεμε χαρεμι occellatus, εννοουμε 1m και ποσα θυληκα?
Στη περιπτωση των multies, ενα χαρεμι θα μπορω να φιλοξενησω?

Το eheim liberty μονο σφουγγαρια παιρνει. Εαν βαλω το 2026 με κομμενη ροη (απο σφουγγαρια η απο την κεντρικη βανα) δεν θα γινει δουλεια?

Σκληροτητες θα παιζει το νερο της βρυσης και κανα bufferακι+σοδιτσα.

\/ag 12-03-12 15:47

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το 2026 με χαμηλωμένη την ροή από το βανάκι αλλά θα έχεις την κατανάλωση των 20w(νομίζω) που έχει...

Κλεόβουλος 12-03-12 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 657724)
Μιλαω για 60εκ μηκος ενυδρειου, αλλα ισως και 80 εαν βρω κατι που να συμφερει.

Οταν λεμε χαρεμι occellatus, εννοουμε 1m και ποσα θυληκα?
Στη περιπτωση των multies, ενα χαρεμι θα μπορω να φιλοξενησω?

Το eheim liberty μονο σφουγγαρια παιρνει. Εαν βαλω το 2026 με κομμενη ροη (απο σφουγγαρια η απο την κεντρικη βανα) δεν θα γινει δουλεια?

Σκληροτητες θα παιζει το νερο της βρυσης και κανα bufferακι+σοδιτσα.

Σε 60εκ. μήκος 1 χαρέμι (1+3). Για τα occelatus δεν θα διακινδύνευα 2ο αρσενικό.

Παναγιώτης Κ 18-03-12 18:58

Λοιπόν, τι σκέφτεσαι να κάνεις?
Τα υπόλοιπα στα είπε ο 691!:grin::grin:

kill_bill 22-03-12 09:32

Καλημερα!

Το θεμα μπηκε για λιγο καιρο στον παγο, καθως κατι καταραμενα εκτακτα εξοδα παλι φανηκαν στον οριζοντα :mad: :smt084 :mad:

Occelatus θα μπουν μεσα παντως!
Ελπιζω να το στησω πριν καλοκαιριασει για τα καλα :D

zairisjim 22-03-12 16:58

Και εγώ πάντως που είχα και multies και occelatus ψηφίζω τα δεύτερα και τα ξαναξεκινάω μαζί με julidochromis (όταν μου δώσει κάποιος που μου υποσχέθηκε...)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries