Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   RΙΟ 240 προτασεις για ψαροσυνθεση Tanganyika!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60563)

nikossar 04-03-12 01:52

RΙΟ 240 προτασεις για ψαροσυνθεση Tanganyika!!
 
Εχω ηδη στησει το ενυδρειο μου με 2 στοιβες ασβεστολιθικες πετρες δεξια και αριστερα πισω.Στη μεση εχω βαλει καμια 100 αρια κοχυλια..και υποστρωμα εχω βαλει αραγωνιτη λευκη χαλαζιακη αμμο απο φιλτρανση το εσωτερικο φιλτρο +
Sump 80 λίτρα που περιέχει :
μπλε ενυδριακο σφουγγαρι
ασπρο βαμβάκι
βιομπάλες,syporax , EHEIM SUBSTRAT , 500gr κοράλι τρυμμενο
Το ενυδρειο ειναι στρωμενο(λειτουργουσε 1 χρονο αμαζονιου βιοτοπικο αψογα..σκεφτομαι για 2 ειδη πετροψαρα και ενα ειδος κοχυλοψαρου.Εχω δει το σχετικο υπομνημα για νανοκιχλιδες σε λιγα λιτρα αλλα περιμενω προτασεις!! Ευχαριστω!!

tnick 04-03-12 02:10

ποοοοοο ζηλευω :)

nikossar 04-03-12 03:34

[QUOTE=tnick;655983]ποοοοοο ζηλευω :)[/Q


Eλ[ιζω να βρω και κανα ψαρακι να βαλω!κρητη δυσκολα τα πραγματα!τελικα τα κοχυλοψαρα τα εβαλες και αν ναι ολα οκ με συμβιωση?διαβασα το ποστ σου!

Κλεόβουλος 04-03-12 10:46

Υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί γι αυτά τα λίτρα.
Θα πρότεινα
ένα ζευγάρι N.leleupi+ένα ζευγάρι J.regani+ένα χαρέμι Paracyprichromis nigripinnis.
Αν βάλεις κοχυλόψαρα δεν θα βλέπεις μικρά γιατί θα γίνονται λεία των πετρόψαρων. Αν επιμένεις δες τα N.stappersi.

tnick 04-03-12 12:06

οχι δεν εχω βάλει ακόμα κοχυλόψαρα εγω . Αλλα αν βάλω μάλλον θα αφήσω ένα ζευγάρι απο τα julis! Απλα το στήσιμο είναι ωραία φαση ! Ειδικα οταν έχεις μεγαλο ενυδρειο σα το δικο σου και έχεις και πολλες επιλογές :)

nikossar 04-03-12 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 655998)
Υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί γι αυτά τα λίτρα.
Θα πρότεινα
ένα ζευγάρι N.leleupi+ένα ζευγάρι J.regani+ένα χαρέμι Paracyprichromis nigripinnis.
Αν βάλεις κοχυλόψαρα δεν θα βλέπεις μικρά γιατί θα γίνονται λεία των πετρόψαρων. Αν επιμένεις δες τα N.stappersi.


Ευχαριστω για την προταση!Αν τελικα καταληξω και στα N.stappersi ποσα να βαλω?οσο για τα πετροψαρα αυτα ειχα και εγω στο μυαλο μου ή Chalinochromis brichardi

Κλεόβουλος 05-03-12 08:12

Stappersi ένα αρσενικό+2 θηλ.
Chalinochromis brichardi δεν ξέρω πόσο εύκολα θα βρεις στην ελλ.αγορά:(

Παναγιώτης Κ 05-03-12 14:15

Κάτι σε κάλβους?

nikossar 06-03-12 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 655998)
Υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί γι αυτά τα λίτρα.
Θα πρότεινα
ένα ζευγάρι N.leleupi+ένα ζευγάρι J.regani+ένα χαρέμι Paracyprichromis nigripinnis.
Αν βάλεις κοχυλόψαρα δεν θα βλέπεις μικρά γιατί θα γίνονται λεία των πετρόψαρων. Αν επιμένεις δες τα N.stappersi.

εβαλα σημερα τελικα 1m ΚΑΙ 1f Ν. mustax!!τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρακια??εχουν ιδια συμπεριφορα με τα leleupi??

Παναγιώτης Κ 06-03-12 13:07

<<Ν. mustax>>
Που τα βρήκες ρε θηρίο?
Είναι πολύ σπάνια!

nikossar 06-03-12 13:43

απο τροφη πηρα flakes της tropical για tanganyika.αλλα δε βλεπω να την ακουμπανε!τι προτεινετε??

Παναγιώτης Κ 06-03-12 13:45

είναι αρχή ακόμα! Μόλις τα έβαλες ρε συ! Μην περιμένεις θαύματα!

Κλεόβουλος 06-03-12 13:51

Μου φαίνεται δύσκολο να βρήκες mustax. Αλλά βάλε καμιά φωτο να τα δούμε.
(για τροφή ψάξε και grindal)

nikossar 13-03-12 20:55

τελικα λεω να βαλω για κοχυλοψαρο το Ν.occelatus!!ποσα m και ποσα f??επισης για το δευτερο ειδος πετροψαρου βρηκα J,transcriptus..για τριτο ειδος πετροψαρου να το επιχειρησω?

Κλεόβουλος 13-03-12 21:06

Τελικά δεν μας έδειξες τα mustax :cool:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikossar (Μήνυμα 657930)
τελικα λεω να βαλω για κοχυλοψαρο το Ν.occelatus!!ποσα m και ποσα f??1+2/3επισης για το δευτερο ειδος πετροψαρου βρηκα J,transcriptus..για τριτο ειδος πετροψαρου να το επιχειρησω?δύσκολο


nikossar 13-03-12 21:24

θα ανεβασω fotos!αν και ειχα μια απωλεια... :(.. αντε να ξαναβρω..απο pet shop στα χανια τα πηρα..αν δε βρω θα το δωσω πισω το ενα που εμεινε και θα βαλω αλλο πετροψαρο..

Παναγιώτης Κ 18-03-12 18:45

Για κάνε το update!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries