Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ασπόνδυλος ...Κινέζος! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28238)

Alex_Salonica 25-11-08 12:09

Ασπόνδυλος ...Κινέζος!
 
1 Συνημμένο(α)
Μετά από πολύ ψήσιμο αποφάσισα να στήσω στο γραφείο ένα ενυδρειάκι για γαριδούλες και τα συναφή.:-P
Επειδή δεν ήθελα να μου κοστίσει ακριβά αποφάσισα να πάρω ένα κινέζικο +-3 ενυδρειάκι και θα δούμε στην πορεία αν θα το μετανιώσω.
Μετά λοιπόν από έρευνα αγοράς(βρήκα μια αποθήκη που πουλάει χοντρικής!) κατέληξα στο παρακάτω τανκάκι(βλ. φώτο) με διαστάσεις 50χ25χ30 συνολικά δηλαδή περίπου 37 λίτρα.
Το ενυδρειάκι είναι κομπλέ και κόστισε 50€ !!!
Συγκεκριμένα περιλαμβάνει καπάκι με φωτιστικό και λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας 15W με ανακλαστήρα, Θερμοστάτη(άγνωστα watt και μάρκα) θερμόμετρο, απόχη και φιλτράκι εσωτερικό που τελικά μόνο φιλτράκι δεν είναι αφού έχει μεγάλη ροή και μάλλον θα είναι ένα πρόβλημα αυτό με τις γαριδούλες, θα πρέπει να βρω τρόπο να μειώσω την ισχύ του αφού την ψηλόκκοκη άμμο που έχω βάλει την μετακινεί!
Το νερό που έβαλα είναι από το μεγαλύτερο ενυδρείο μου από την αλλαγή που έκανα και στο φιλτράκι έβαλα σφουγγάρι επίσης από το άλλο ενυδρείο.
Σε καμιά βδομάδα θα κάνω μετρήσεις και βλέπουμε.
Από διάκοσμο (εδώ θέλω τις προτάσεις σας) σκέφτομαι να βάλω καμιά ρίζα. ίσως κανένα βραχάκι και από φυτά λέω για ανούμπιες, java moss, και γενικά φυτά εύκολα που δένονται σε ξύλα και πέτρες, άν έχετε να μου προτείνεται κάποιο εύκολο φυτό για "γρασίδι" είμαι όλος αυτιά!
Περιμένω τις προτάσεις σας για τον κινέζο!
+-3+-3+-3

PascM 25-11-08 12:15

Τι γίνετε και γέρνει ?? ? ? (τελευταία πολλά ενυδρεία βλέπω να γέρνουν).

george 25-11-08 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 307406)
Το νερό που έβαλα είναι από το μεγαλύτερο ενυδρείο μου από την αλλαγή που έκανα και στο φιλτράκι έβαλα σφουγγάρι επίσης από το άλλο ενυδρείο.
Σε καμιά βδομάδα θα κάνω μετρήσεις και βλέπουμε.
Περιμένω τις προτάσεις σας για τον κινέζο!
+-3+-3+-3

Aν δεν ταϊσεις για μια βδομάδα τον Κινέζο....:smt039 τα βακτηρίδια

Kotsos 25-11-08 12:21

Απ' την στιγμή που (φαντάζομαι) δεν έχεις μέσα ζωντανά θα πρέπει να ρίχνεις λίγη τροφή ή λίγη αμμωνία για να μην χάσεις την βιολογία που ήδη έχεις από το άλλο ενυδρείο...
-------------------------
Με πρόλαβες;)

Raven 25-11-08 12:29

Συνονοματε με γεια το καινουριο ενυδρειακι σου !
Θα γινει κουυκλι με τις γαριδουλες μεσα.
Το φιλτρο ομως θα ειναι προβλημα. Η δυνατη ροη δεν αρεσει στις περισσοτερες γαριδες και ρουφαει και τον γονο τους.
Επισης παντα με τις γαριδες το σκουρο υποστρωμα τους αρεσει περισσοτερο και αναδεικνυει και τα χρωματα τους. Εξαλλου τους αρεσει να σκαλιζουν το χαλικι ψαχνοντας για απομειναρια τροφης. Για διακοσμο αν διαλεξεις ξυλο-ριζα βρασε το καλα και αστο μερικες μερες σε νερο να φυγει οσο περισσοτερη τανινη γινεται. Μερικες ευαισθητες γαριδες επιρεαζονται αρνητικα απο το κιτρινο νερο και τα χουμικα οξεα που βγαζουν τα ξυλα.
Οι πετρες λαβας η αλλες σκουροχρωμες πετρες με moss πανω τους θα εδειχναν πολυ ωραιες κατα την γνωμη μου, αλλα εσυ τελικα θα αποφασισεις οποτε βαλε φαντασια και φτιαξε εναν ομορφο διακοσμο.
Φυτα οπως ειπες, ευκολα και αρκετα. Για γρασιδι τωρα χμμ.. ευκολο δεν υπαρχει. Ο νους μου παει μονο σε Eleocharis parvula αλλα κι αυτη παραειναι ψηλη για τοσο μικρο ενυδρειο. Εγω θα εφτιαχνα χαλι απο καποια moss.
Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις μεσα; Εχω μια υποψια οτι θα ειναι κατι εισαγωγης και σπανιο , η κανω λαθος ;)

Alex_Salonica 25-11-08 12:51

Βασικά δεν γέρνει το ενυδρειάκι αλλά το καπάκι δεν κάθεται καλά από αριστερά γιατί είναι τα καλώδια από τον θερμοστάτη και το φίλτρο, ο κινέζος δεν έκανε εσοχές να περνάνε τα καλώδια! Δεν πειράζει όμως θα ανοίξει εσοχές ο Έλληνας :D

Ναι αυτό είπα κι εγώ για το φίλτρο και ρώτησα αν ξέρει κανείς τρόπο να μειώσω την ροή του, το λευκό υπόστρωμα το έβαλα για να αναδυκνύει καλύτερα το κόκκινο της cardinal ;)

Μάλλον θα βάλω κάνα γκαπάκι μέσα να διατηρήσει την βιολογία του ο κινέζος και μετά το βγάζω

Άλλα σχόλια-παρατηρήσεις-προτάσεις;

Raven 25-11-08 13:00

Οι καρντιναλ στον βιοτοπο τους εχουν μονο πετρες οποτε καλου- κακου ξυλα μην βαλεις καθολου.Περιμενουμε ενημερωση οταν θα μπουν τα πολυτιμα ζωντανα "κατσαριδακια" σου με τα λευκα ποδαρακια :D

Alex_Salonica 25-11-08 13:07

1 Συνημμένο(α)
Για να καταλάβαιτε για τη ροή μιλάμε παραθέτω φώτο να δείτε πως σκάφτηκε ή άμμος μέσα σε λίγες ώρες που έβαλα και λειτουργεί το φιλτράκι! Μα τι στο καλό turbo έβαλε ο κινέζος;!

ρε μήπως να το κάνω ριφάκι?! χα χα χα

orck 25-11-08 16:45

απλα μην το καθαρισεις ποτε, σιγουρα θα κοψει η ροη του
εναλλακτικα να μοιρασεις την ροη σε 2-3 σημεια

crazyio 25-11-08 18:12

έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και το έχω κάνει φυτεμένο ...
ευτυχώς δεν το είχα πάρει με φίλτρο και θερμαντήρα ...
αυτά τα πείρα έπειτα ...
Σε γενικές γραμμές είναι όμορφο ενυδρειάκι...

Προσωπικά του έχω ξηλώσει τους μεντεσέδες που έχει από πίσω για το καπάκι και έχω κάνει μια γωνία στο καπάκι για τα καλώδια ....


Κινέζο ντεν κόβει ... Έλληνα πάρει φαλτσέτα και κόψει προσεκτικά ..
Πλαστικό σκληρό και Έλληνα πρέπει προσέχει πολύ ..... αν κόψει δάχτυλο πάει Ελληνα, θα γίνει Κινέζο ... :D

george 25-11-08 18:17

1)Bάλε περισσότερο υαλοβάμβακα μέσα στο φίλτρο
2)Γύρισε το να ρίχνει προς το τζάμι
3)Τύλιξε την έξοδο με ένα τούλι με υαλοβάμβακα

dizio 25-11-08 18:21

μπορείς να προσαρμόσεις ένα spraybar επίσης και να πέσει η ένταση της ροής...μήπως δεν γέρνει το ενυδρείο αλλά το καπάκι του???για έλεγξέ το...αλλιώς κάτι παίζει με το πάτωμα η το γραφείο σου...

Alex_Salonica 25-11-08 18:30

Βρήκα ποιο είναι το φίλτρο που έχει ο κινέζος μου. Είναι το heto(p2000g)με ισχυ 500lt/h
ΜΑ 500ΑΡΙ ΣΕ 35΄ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ????

Τι να πω, πρέπει να βρω τρόπο να μειώσω την ισχύ του

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 307496)
1)Bάλε περισσότερο υαλοβάμβακα μέσα στο φίλτρο
2)Γύρισε το να ρίχνει προς το τζάμι
3)Τύλιξε την έξοδο με ένα τούλι με υαλοβάμβακα

1. Είναι πίτα στον υαλοβάμβακα δεν χωράει άλλο!
2. Το γύρισα από παντού! τα ίδια .. σκάβει!
3. Έβαλα υαλοβάμβακαι και απ' έξω ..πάπαλα συνεχίζει να σκάβει!

Ανταλλάσεται εσωτερικό 500lt/h με μικρότερο :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 307497)
μπορείς να προσαρμόσεις ένα spraybar επίσης και να πέσει η ένταση της ροής...μήπως δεν γέρνει το ενυδρείο αλλά το καπάκι του???για έλεγξέ το...αλλιώς κάτι παίζει με το πάτωμα η το γραφείο σου...

Δοκίμασα και με την προέκταση με το spaybar που παρεπιπτώντος περιλαμβάνεται με το φίλτρο, αποτέλεσμα σκάβει σε μεγαλύτερη έκταση!
ε 500lt/h(κι ας μην είναι πραγματικά) σε ενυδρειάκι 35 λίτρα τι να σου κάνει και το spraybar.... άλλες ιδέες; :confused:

Ναι το καπάκι ήταν στραβό το έφτιαξα, Έλληνας έκοψε Κινέζο να περνάει καλώδιο :D δάχτυλο οκ!

aaaooll 25-11-08 18:34

δεν εχει ρυθμιστη ροης??

Alex_Salonica 25-11-08 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 307500)
δεν εχει ρυθμιστη ροης??

?! που μπορώ να δω αν έχει τέτοιο πράγμα φίλε μου!?

kill_bill 25-11-08 22:37

Αν ειχε μαλλον θα τον ειχες ηδη δει μεχρι τωρα.

Προσαρμοσε ξανα το spraybar αλλα αυτη τη φορα:
1.ανοιξε περισσοτερο, με κατι μυτερο, τις ηδη υπαρχουσες τρυπες
(προσθεσε και 2-3 ακομα)
2.στερεωσε με δεματικα καλωδιων κομμενο σφουγγαρι λωριδα κατα μηκος του spraybar
3.αφαιρεσε την ταπα που εχει το spraybar και σφηνωσε και εχει σφουγγαρι

http://i254.photobucket.com/albums/h...h_DSC00686.jpg

Alex_Salonica 26-11-08 15:42

Θα τα δοκιμάσω κι αυτά,
ευχαριστώ.
-------------------------
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα,
σκέφτομαι να βάλω φεγγαρόπετρα μέσα, είναι κατάλληλη κάποιο είδος για γαρύδες-ασπόνδυλα και πως μπορώ να την αναγνωρίσει αν είναι;

Raven 26-11-08 15:46

Καλυτερα να αποφυγεις την φεγγαροπετρα που ειναι ασβεστολιθικη. Προτιμησε ηφαιστειογενεις πετρες οπως λαβα, βασαλτη και γρανιτη. Εγω εχω παθει πλακα με τις βασαλτικες "Pagoda stones" που πουλανε στα μαγαζια και αγορασα αρκετες προχτες.

Alex_Salonica 26-11-08 16:33

Για ρίξε καμιά φώτο ρε συνονόματε να τις χαζέψω κι εγώ να δω ποιες είναι

Raven 26-11-08 16:40

1 Συνημμένο(α)
Οk ριξε μια ματια πως ειναι μεσα στο ενυδρειο..
Απ οτι ακουσα ομως εχει και στο Leroy Martin καποιες ωραιες πετρες και πολυ φτηνες.

Alex_Salonica 26-11-08 16:43

Επιχείρηση μεγάλη ροή Κινέζου εστέφθη με επιτυχία!
Αφού άνοιξα κι άλλες τρύπες.. τίποτα, μεγάλωσα τις τρύπες ...τα ίδια, ε στο τέλος άνοιξα μια οπή πέρα ως πέρα στο spraybar το έβαλα και στο πλαϊνό κάθετο τζάμι να χτυπάει στο μήκος του ενυδρείου και ναι επιτέλους κάθισε η άμμος κάτω μετά από 2 μέρες που γυρνούσε γύρω γύρω και σχημάτιζε λόφους!

Χε χε άτιμε Κινέζε ..φοβού τους Έλληνες! :D
-------------------------
Πανέμορφες οι πέτρες σου!
Εγώ όμως θα προτιμούσα κάποια με τρύπες για τις γαριδούλες μου, αλλά νομίζω θα βάλω και καμία βασάλτικη, πολύ όμορφες!

Alex_Salonica 29-11-08 17:31

2 Συνημμένο(α)
Μετά από αρκετό ψάξιμο και ευτυχώς που πέρασα από το leroy MERLIN και βρήκα πάρα πολλές πέτρες σε διάφορα ήδη και μεγέθη και μάλιστα σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχεση με το quicko που είχα δει χθες(ευτυχώς που δεν πηρα από αυτόν).

Έλα όμως που η καλύτερη πέτρα σε μέγεθος και σχέδιο ήταν αυτή του δείγματος! Ε για να να μην μακρηγορώ μετά από πολύ επιμονή και αφού βρήκα τον υπεύθυνο μου ξήλωσαν το δείγμα και το πήρα! χε χε
Τους χιλιοευχαρίστησα και έφυγα ικανοποιημένος και ηδού η φεγγαρόπετρα μου και μάλιστα με 1,45 € ενώ στο mega pet ζητούσαν ανάλογη στα κιλά της 30 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς άλλες καθυστερήσεις........

υδροχόος 29-11-08 18:50

Alex έχεις πμ

orck 29-11-08 18:53

alex γαριδες θα βαλεις η αφρικανες; :smt035
νομιζω οτι για γαριδες ταιριαζει καλυτερα ενα ξυλο σε συνδιασμο με μια μικρη πετρα

βεβαια αυτο ειναι σχετικα υποκειμενικο

Alex_Salonica 29-11-08 19:30

Θα γίνει συνδιασμός πέτρας, ξύλων και φυτών, ας το ολοκληρώσω με το καλό και βλέπουμε. Πάντως αν τα καταφέρω έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου νομίζω θα γίνει πολύ όμορφο, ίσως όχι τελείως βιοτοπικό αλλά όμορφο.

Raven 30-11-08 02:02

Ειναι οντως ωραια η ατιμη η φεγγαροπετρα. Μονο μετρα σκληροτητες να δεις ποσο επιρρεαζει Kh Dh και ΡΗ και κανονισε τι ειδους γαριδες θα βαλεις. Απ οτι καταλαβα με τις sulawesi ακυρο ε; καλα κανατε γιατι η πηγη απο την οποια θελατε να ψωνισετε ειναι αναξιοπιστη.
Με τοσο ομορφη πετρα ελπιζω να βαλεις και ενα μαυρο φοντο να την αναδεικνυει ;)

Alex_Salonica 30-11-08 02:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 308603)
Ειναι οντως ωραια η ατιμη η φεγγαροπετρα. Μονο μετρα σκληροτητες να δεις ποσο επιρρεαζει Kh Dh και ΡΗ και κανονισε τι ειδους γαριδες θα βαλεις. Απ οτι καταλαβα με τις sulawesi ακυρο ε; καλα κανατε γιατι η πηγη απο την οποια θελατε να ψωνισετε ειναι αναξιοπιστη.
Με τοσο ομορφη πετρα ελπιζω να βαλεις και ενα μαυρο φοντο να την αναδεικνυει ;)

Ε ναι βασικά μάλλον για cherry με βλέπω. Με το που θα βάλω την πέτρα μετα από μερικές μέρες θα μετρήσω να δω τι παίζει με σκληρότητα Ph κλπ.
Βασικά σκέφτομαι για λευκό φόντο!

Raven 30-11-08 02:17

Πολυ σωστη αποφαση να βαλεις cherry, μπραβο. Δοκιμασε και με μαυρο και με λευκο φοντο να δεις τι ειναι πιο ωραιο. Μην παραλειψεις να ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο πριν βαλεις τις γαριδουλες ε;
Κατι μου λεει οτι το ονειρο σου για τις sulawesi θα γινει πραγματικοτητα σε κανα 2 χρονακια ( κι εγω περιμενω) :smt003

Perazzi 30-11-08 03:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 308529)
Μετά από αρκετό ψάξιμο και ευτυχώς που πέρασα από το leroy MERLIN και βρήκα πάρα πολλές πέτρες σε διάφορα ήδη και μεγέθη και μάλιστα σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχεση με το quicko που είχα δει χθες(ευτυχώς που δεν πηρα από αυτόν).

Έλα όμως που η καλύτερη πέτρα σε μέγεθος και σχέδιο ήταν αυτή του δείγματος! Ε για να να μην μακρηγορώ μετά από πολύ επιμονή και αφού βρήκα τον υπεύθυνο μου ξήλωσαν το δείγμα και το πήρα! χε χε
Τους χιλιοευχαρίστησα και έφυγα ικανοποιημένος και ηδού η φεγγαρόπετρα μου και μάλιστα με 1,45 € ενώ στο mega pet ζητούσαν ανάλογη στα κιλά της 30 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς άλλες καθυστερήσεις........

1300 και + το Rio 400 στο Quikko , ξεπουπουλίζουν τον κόσμο , πέτρες τα είδα και εγώ κάτι πράσινα είχαν, κίτρινα και κάτι άλλα με 3 ευρώ το κιλό

orck 30-11-08 07:51

στο water inn μας ειπαν χθες οτι θα φερουν την Πεμπτη μεγαλη ποικιλια απο γαριδακια
μας εδειξαν στον καταλογο της dennerle crystal red, bee shrimp, καποιες μπλε και αρκετες αλλες που δεν ξερω καν, μπορει και sulawesi
βεβαια θα εχουν και τις απλες για εμας με τα καβουρακια στις τσεπες οπως οι red cherry, amano κλπ
θα ενημερωσω οταν ερθει η ωρα

ΥΓ δεν ειμαι υπαλληλος και δεν περνω ποσοστα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 308607)
Πολυ σωστη αποφαση να βαλεις cherry, μπραβο. Δοκιμασε και με μαυρο και με λευκο φοντο να δεις τι ειναι πιο ωραιο. Μην παραλειψεις να ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο πριν βαλεις τις γαριδουλες ε;
Κατι μου λεει οτι το ονειρο σου για τις sulawesi θα γινει πραγματικοτητα σε κανα 2 χρονακια ( κι εγω περιμενω) :smt003



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02653 seconds with 11 queries