Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευη ξυλινου 450 λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90380)

ScorpionGr 21-02-16 11:28

Κατασκευη ξυλινου 450 λιτρων
 
3 Συνημμένο(α)
Καλημερα στην παρεα!! Μετα απο ενασχοληση δυο χρονων με το χομπι αποφάσισα να προχωρισω στην κατασκευη ενος μεγαλυτερου ενυδρειο (450 λιτρων) απο ξυλο το οποιο θα φιλοξενήσει ενα κοπαδακι δισκων!! Οι εσωτερικες διαστασεις θα είναι 150χ50χ60.. Η δεξαμενη θα ειναι απο 20μμ κοντρα πλακε θαλασσης και μονωση θα χρησιμοποιήσω εποξικη ρητινη.. Για την βαση χρησιμοποιησα (για ψυχολογικους λογους) καδρονι 4.5cmχ9.5cm... Το ενυδρειο θα φιλτράρεται μεσω ενος σαμπ 80-90 λιτρων...

Οι πρωτες φωτογραφιες απο το προξεκτ...
Ολες οι αποψεις-προτασεις-ιδεες δεκτες:-)

tsantos 21-02-16 12:15

Μια χαρα σε βρισκω :rolleyes: ωραια κατασκευη,σεκο πραμα!!!
Περιμενουμε τη συνεχεια :p

Κλεόβουλος 21-02-16 12:19

Καλή επιτυχία!
Αν κρίνω απ' τη βάση πιάνουν τα χέρια σου :)

Aquatix 21-02-16 12:24

Η αρχή είναι σίγουρα πολλά υποσχόμενη! Με το καλό να το ολοκληρώσεις λοιπόν!

voas 21-02-16 12:40

με το καλο φιλε!καλη αρχη και καλη συνεχεια:p

ΔημήτρηςΤ 21-02-16 13:33

Τι μου κάνεις τωρα.φτιάχνω το σαμπ 130 λίτρα παρήγγειλα την αντλία κ έχω σπάσει το κεφάλι μου για την βάση.την βάση θα την ντυσεις Μετά;;;
-------------------------
Αυτή η βάση για 400 επαρκεί η θέλει κ χιαστη ;;;

ScorpionGr 21-02-16 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stella (Μήνυμα 923595)
Τι μου κάνεις τωρα.φτιάχνω το σαμπ 130 λίτρα παρήγγειλα την αντλία κ έχω σπάσει το κεφάλι μου για την βάση.την βάση θα την ντυσεις Μετά;;;
-------------------------
Αυτή η βάση για 400 επαρκεί η θέλει κ χιαστη ;;;

Οπως τη βλεπω μπορει να αντεχει και πολυ παραπανω απο 400 λιτρα. Σημερα ανεβηκα και πανω χοροπηδουσα κουνιουμουν και δεν εκανε κιχ... Βεβαια θα δέσει και πιο πολυ ακομα αφού θα ντυθει περιμετρικα με κοντρα πλακε θαλασσης. Επισης για την συναρμολόγηση εκτος απο βιδες ολα τα ξυλα ειναι κολλημενα μεταξι τους με ξυλοκολλα πολυουρεθανης και με τους σφηκτηρες εχουν γινει ολα ενα σωμα.

Χρηστος Ζ. 21-02-16 14:50

η βαση αντεχει πολλα παραπανω λιτρα μην φοβασαι.
η δικια μου ξυλινη βαση στο 400λιτρο εχει τα μισα ξυλα και σε αριθμο και σε διαστασεις.

μονο και μονο που εχεις βαλει και τα μεσαια καθετα ποδαρικα η βαση σου σηκωνει χωρις προβλημα και το διπλασιο βαρος.

Τάκης 21-02-16 16:03

Καλή αρχή φίλε μου.
Η βάση αντέχει 2τονο, όχι μόνο 400 κιλά.
Την εποξική ρητίνη δοκίμασε της να δεις τη ελαστικότητα έχει , σε άκαμπτο υλικό όπως το τσιμέντο την έχω δει, δεν την φοβάμαι, στο ξύλο και ειδικά σε κόντρα-πλακέ που έχει μεγάλη ελαστικότητα δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί, για αυτό κάνε μια δοκιμή.
Πάντως ωραία το ξεκινάς :)

ScorpionGr 21-02-16 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 923639)
Καλή αρχή φίλε μου.
Η βάση αντέχει 2τονο, όχι μόνο 400 κιλά.
Την εποξική ρητίνη δοκίμασε της να δεις τη ελαστικότητα έχει , σε άκαμπτο υλικό όπως το τσιμέντο την έχω δει, δεν την φοβάμαι, στο ξύλο και ειδικά σε κόντρα-πλακέ που έχει μεγάλη ελαστικότητα δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί, για αυτό κάνε μια δοκιμή.
Πάντως ωραία το ξεκινάς :)


https://www.aandreou.gr/index.php?op...=49&Itemid=560

Εδω αναφερει οτι εχει ανοχες... Πιο πολλες λεπτομεριες θα μαθω οταν επικοινωνησω μαζι τους.. Και σιγουρα θα κανω δοκιμη αλλου πρωτα αφου δεν εχω ξαναδουλεψει τετοιο υλικο...

tkalamat 21-02-16 17:23

Αυτά βλέπουμε και μας μπαίνουν ιδέες smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041.Με το καλό.

ScorpionGr 21-02-16 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 923665)
Αυτά βλέπουμε και μας μπαίνουν ιδέες smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041.Με το καλό.

:D:D:D:D

Τάκης 21-02-16 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr (Μήνυμα 923651)
https://www.aandreou.gr/index.php?op...=49&Itemid=560

Εδω αναφερει οτι εχει ανοχες... Πιο πολλες λεπτομεριες θα μαθω οταν επικοινωνησω μαζι τους.. Και σιγουρα θα κανω δοκιμη αλλου πρωτα αφου δεν εχω ξαναδουλεψει τετοιο υλικο...

Λέει πως αντέχεις στις στρεβλώσεις χωρίς να σπάσει, καλό αυτό

ScorpionGr 21-02-16 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 923696)
Λέει πως αντέχεις στις στρεβλώσεις χωρίς να σπάσει, καλό αυτό

Επισης δεν θα περαστει σκετη η εποξικη.. Για σιγουρια σε ραγισματα και για το κανω ακομα πιο ασφαλες σε γρατσουνιες η μικρα χτυπηματα θα εμποτιστει υαλουφασμα. Ουσιαστικα σκεφτομαι να δημιουργησω μια λεπτη 'δεξαμενη' απο ρητινη.

Μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος και να κοστισει λιγο παραπανω αλλα δεν θελω να παιδευομαι στο μελλον..

alexis cosmo 21-02-16 20:26

Καλή Καλή .
αντε θα κάντε ξεχωριστο κλαμπ σιγά σιγά εσείς οι ξυλινοι:D
καλή επιτυχία

Τάκης 21-02-16 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr (Μήνυμα 923716)
Επισης δεν θα περαστει σκετη η εποξικη.. Για σιγουρια σε ραγισματα και για το κανω ακομα πιο ασφαλες σε γρατσουνιες η μικρα χτυπηματα θα εμποτιστει υαλουφασμα. Ουσιαστικα σκεφτομαι να δημιουργησω μια λεπτη 'δεξαμενη' απο ρητινη.

Μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος και να κοστισει λιγο παραπανω αλλα δεν θελω να παιδευομαι στο μελλον..

Για βγάλε το κόστος με αυτά τα υλικά να δεις που θα σου φτάσει, γιατί αν πάει ψηλά, μήπως να σκεφτόσουνα να το ντύσεις εσωτερικά με πλεξι ; (Τι άλλο θα έλεγα εγώ :D:D:D)
Το έχω κάνει, για αυτό στο λέω, και τώρα ο Κώστας (tyrinthos) σκέφτεται να το κάνουμε έτσι, με πλεξι, ξύλινο ενυδρείο 2,5-3 μέτρα, επενδυμένο εσωτερικά με 3αρι πλεξι.

ScorpionGr 21-02-16 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 923725)
Για βγάλε το κόστος με αυτά τα υλικά να δεις που θα σου φτάσει, γιατί αν πάει ψηλά, μήπως να σκεφτόσουνα να το ντύσεις εσωτερικά με πλεξι ; (Τι άλλο θα έλεγα εγώ :D:D:D)
Το έχω κάνει, για αυτό στο λέω, και τώρα ο Κώστας (tyrinthos) σκέφτεται να το κάνουμε έτσι, με πλεξι, ξύλινο ενυδρείο 2,5-3 μέτρα, επενδυμένο εσωτερικά με 3αρι πλεξι.

32 ευρω εχει το λιτρο στο σαιτ.. Θεωρητικά θελω κανα 4 λιτρο συν οσο κανει το υφασμα.. Απο πλεξι δεν ξερω τιμες.. Αυτο που θελω να σιγουρεψω ειναι κατα ποσο κολλαει η σιλικόνη στην ρητινη..

ΔημήτρηςΤ 21-02-16 21:05

Τα ξύλα από που κ πόσο τα πήρες για την βάση εννοώ.

ScorpionGr 21-02-16 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stella (Μήνυμα 923734)
Τα ξύλα από που κ πόσο τα πήρες για την βάση εννοώ.

Τα ξυλα συνολικά βγηκαν 109€ με το κόψιμο, 12.4€ το τριμετρο και ειναι πλανισνενα και εμποτισμενα.. Showood λεγεται το μαγαζι.. Απλα θελουν λιγο προσοχη γτ μου ετυχε ενα καδρονακι ελαφρως πετσικαρισμενο και το πηρα χαμπαρι αργα....

Τάκης 21-02-16 21:46

Το πλεξι, 3αρι, χοντρικά έχει 25 Ευρώ το τετραγωνικό, και το χλωροφόρμιο 12-14 Ευρώ το λίτρο, αν βρεις, αλλιώς 30 Ευρώ το λίτρο ή 10-12 Ευρώ τα 100ml στον Σπακουρη.
Αυτο με τη ρητίνη και τη σιλικόνη πρέπει να το δεις, είναι σημαντικό.
Τώρα για το πετσικαρισμένο ξύλο στη βάση δεν υπάρχει πρόβλημα, το ξύλο έρχεται.
Εγώ την έφτιαξα με ξύλα από παλέτες :)
Δες το δικό μου αν θες να πάρεις καμιά ιδέα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81174

ScorpionGr 21-02-16 21:51

Τακη το εχω διαβασει το δικο σου απο την πρωτη μερα.. Το ξερω οτι ερχονται τα ξυλα.. Την εφτιαξα με το ξυλο ετσι οπως ειναι και ειναι κομπλε... Απλα το ανεφερα γτ εχει λιγοτερο παιδεμα οταν το ξυλο ειναι αλφαδι. Οσο και για το πλεξι παλι απο οσα εχω διαβασει δεν εχει και την καλυτερη προσφυση με την σιλικονη..

Τάκης 21-02-16 22:12

Πρόσφυση έχει, συγκόλληση δεν έχει καλή, αλλά στη περίπτωση μας το νερό σπρώχνει το τζάμι επάνω στο πλεξι και η σιλικόνη παίζει το ρόλο της φλάντζας.
Απο την άλλη, το 1ο καπάκι που έφτιαξα με πλεξι, κόλλησα τα κομμάτια με σιλικόνη, αυτά τα κομμάτια ακόμα δεν μπορώ να τα καθαρίσω από τη σιλικόνη, τα έχω για ρετάλια και είναι έτσι από το 2012, και όχι μέσα στο νερό, μέσα σε ένα ράφι στην αποθήκη

ScorpionGr 21-02-16 22:30

Ναι συγκολληση εννοουσα...

http://www.monsterfishkeepers.com/fo...uarium.356641/

Εδω αναφέρει οτι κολλαει η σιλικονη στην ρητίνη....

Τάκης 21-02-16 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr (Μήνυμα 923802)
Ναι συγκολληση εννοουσα...

http://www.monsterfishkeepers.com/fo...uarium.356641/

Εδω αναφέρει οτι κολλαει η σιλικονη στην ρητίνη....

Ενδιαφέρον αυτό το θέμα :)

ScorpionGr 22-02-16 13:42

1 Συνημμένο(α)
Ενα μικρο update μιας και δεν ειχα χρονο σημερα... Μπηκαν 16 ρεγουλατοροι περιμετρικα.... 50 κιλα εκαστος αντεχει..

Aquatix 22-02-16 17:28

Έχεις κάποιο σχεδιάγραμμα ή βαδίζεις σύμφωνα με τις γενικές διαστάσεις που έχεις θέσει; Αφού θα μπλέξεις με υφάσματα για το μέσα, έχεις σκεφτεί να δημιουργήσεις ανάγλυφη "διακόσμηση" στην πλάτη; Περιμένω με αγωνία να δω τις σκέψεις σου για το τζάμι μπροστά καθώς και σωληνώσεις - sump, αυτοματισμούς, αλλαγές νερού κτλ.:)

ScorpionGr 22-02-16 18:13

Ενα πλανο το εχω στο μυαλο, οχι κατι εξειδικευμένο. Παντως το μονο που προσπαθω ειναι να μην ξεφυγω στα λιτρα λογο διαμέρισματος... Με υφασματα δεν εχω ξανα ασχοληθει οποτε η πλατη μαλλον θα ειναι απλη, εκτος και αν εχω ορεξη να παιξω με dow, στο τελος ομως.. Απο αυτοματισμους προς το παρον υπαρχει μια αυτοματη αναπληρωση diy απο εμενα, οι αλλαγες σκεφτομαι να γινονται κατευθείαν απο την οσμωση μεσω της αυτοματης αναπληρωσης(σαν πλανο υπαρχει αυτο λεπτομέριες θα τιε δω οταν ερθει η ωρα). Το σαμπ απλο το σκεφτομαι σαν σχεδιο και απο υπερχείλιση σκεφτομαι να ακολουθησω την μεθοδο herbie γιατι λενε οτι ειναι εξαιρετικα αθορυβη..

puntomad 22-02-16 23:35

καλησπερα,
καλη αρχη και καλη συνεχεια.
Απο την στιγμη που μεσα θα ειναι μονο για μονωση δεν χρειαζεται να πας σε τοσο ακριβη ρυτινη, καντο με πολυεστερα που θα ειναι πολυ πιο οικονομικο και μετα περνας ενα χρωμα που ειναι μη τοξικο (λογικα το ιδιο θα πρεπει να κανεις και με την αλλη ρυτινη) και θα ειναι μια χαρα

ScorpionGr 24-02-16 15:01

Ευχαριστω. Το ειχα σκεφτει και αυτο με το πολυεστερα απλα στο αρθρο που εχω βαλει πιο πανω αναφέρει ότι η εποξικη δεν ειναι τοξικη και δεν χρειαζεται περαιτέρω βαψιματα, επισης και το αρθρο και ο ανδρεου αναφέρουν οτι ειναι πιο ανθεκτικη σε στρεβλωσεις και χτυπηματα σε σχεση με τον πολυεστερα (πραγμα που σε ενα ενυδρειο ξυλινο ειναι πολυ σημαντικο) και κατα την εφαρμογη δεν εχει τοση μυρωδια οσο ο πολυεστερας. Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωρητικα πιο πολλα θα μαθω οταν ερθει η ωρα. Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω με αυτα τα υλικα ας με ενημερωσει!

ScorpionGr 26-02-16 21:15

2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα... Οι εργασίες προχωράνε κανονικα κολληθηκε η δεξαμενη και κοπηκε η οθονη. Αυριο θα παω να δω για την μονωση..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03031 seconds with 11 queries