Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   54 λιτρα φυτεμενο για γαριδες!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27325)

thanasis76 08-10-08 22:13

54 λιτρα φυτεμενο για γαριδες!!!!
 
καλησπερα!!! μολις τελειωσα τα φυτεματα :smt041:smt041και ειπα να σας το παρουσιασω για να παρω γνωμες αποψεις για τυχον διορθωσεις....
ειναι πρωτη φορα που ασχολουμε νε φυτεμενο και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα μου φανηκε βουνο...:D:D

εχουμε και λεμε....


Όγκος: κατασκευαστικά 54lit - καθαρά περίπου 45 lit
Κατηγορία: φυτεμενο για γαριδες!!!!

φυτα: hydrocotyle leucocephala, lilaleopsis mayritiana, vasicularia dybyana, taxiphyllum spec, alternathera, cobomba aquatica, cryptocoryne, echinodorus, Egeria densa και 3-4 του Πανου που δεν θυμαμαι ονοματα...:D:D:D

γαριδες: ψαχνω να βρω....:D:D:D


pH: 6.5
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-12.5
θερμοκρασια 28
Υπόστρωμα: serafloredepot , nano deponit mix και χαλικι
Διακοσμητικά υλικά: ρίζες μοπάνι.
Φόντο: μπλε χαρτόνι
Φωτισμός: 1 χ 15 watt 4700 kelvin ( αυριο αλλη μια 15watt 6000 kelvin)
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες
Φιλτράρισμα: 2 x 240λιτρα/ωρα
Θερμοστάτης: 50 watt
Λίπανση: οχι ακομα
Παροχή CO2: τεμπλετες sera
Νερο: δυκτιου
Αλλαγη νερου 30% καθε 10 μερες...

σημερα για τις φωτο προσθεσα προχειρα αλλη μια λαμπα:D
οι φωτο δεν ειναι πολυ καλες αλλα μολις μπει και το φωτιστικο και καθαρισει καλα το νερο θα ανεβασω καλητερες...
περιμενω σχολια και παρατησησεις για να μαθω και να διορθωσω οτι λαθη εχω κανει...
σας ευχαριστω!!!!!

Πάνος 08-10-08 22:49

θαναση τα ξυλα τα αλλαξες θεση?? δε μπορω να διακρινω το πισω ομορφο κλαδι που ειχα δει οταν ηταν αδειο το ενυδρειο...ισως φταιει το θολο νερο...βαλε και το αλλο φωτιστικο γιατι εχεις και μερικα απαιτητικα φυτα..και δωσε τους χρονο.....πιστευω θα γινει πανεμορφο!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 295646)
και 3-4 του Πανου που δεν θυμαμαι ονοματα...:D:D:D

glossostigma elatinoeides..blyxa japonica..eleocharis acicularis..και αλτερναθειρα η καπως ετσι μη μου ζητας να τη γραψω σωστα...:D

harilaos 08-10-08 23:05

Καλή επιτυχία με το εγχείρημά σου!
Ίσως τώρα που είναι αρχή και δεν έχεις ζωντανά να δεις λίγο τη φίλτρανσή σου.
Δεν θα ήταν κακή ιδέα 1-2 φίλτρα σπόγγου που να δουλεύουν με αεραντλία.
Έτσι θα γλιτώσεις πολλά μικρά γαριδάκια από το να τα ρουφήξει το φίλτρο.
Οι γαρίδες άλλωστε, δεν είναι ιδιαίτερα "βρωμιάρες" και δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.

thanasis76 08-10-08 23:11

φιλε μου σε ευχαριστω!!!! τα ξυλα ειναι στην θεση τους απλα στο κεντρο μπηκε το φυτο και εφραξε λιγο το αλλο ξυλο...
θα κοιταξω αν μπορω να το βαλω καπου αλλου...:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 295679)
Καλή επιτυχία με το εγχείρημά σου!
Ίσως τώρα που είναι αρχή και δεν έχεις ζωντανά να δεις λίγο τη φίλτρανσή σου.
Δεν θα ήταν κακή ιδέα 1-2 φίλτρα σπόγγου που να δουλεύουν με αεραντλία.
Έτσι θα γλιτώσεις πολλά μικρά γαριδάκια από το να τα ρουφήξει το φίλτρο.
Οι γαρίδες άλλωστε, δεν είναι ιδιαίτερα "βρωμιάρες" και δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.


τα φιλτρα ειναι δυο μικρα και ο ενα εχει μπλε σφουγγαρι και το αλλο εχει υαλοβαμβακα...
δεν ειναι καλα??

makis206 08-10-08 23:36

Στολίδι ! Εύχομαι η συνέχεια να είναι το ίδιο επιτυχημένη με το ξεκίνημα !


:smt041

Raven 09-10-08 00:28

Καλη πορεια με τα φυτα σου ευχομαι. Απογοητευτηκα λιγο που εκρυψες εκεινο το υπεροχο ξυλο. Κανε κατι να κυριαρχει στο ενυδρειο, του αξιζει !

harilaos 09-10-08 00:30

Εγώ απλά σκεφτόμουν κάτι σε φίλτρο σπόγγου από αυτά που λειτουργούν με αεραντλίες. Χωρίς προπέλες και κινούμενα μέρη που μπορεί να σου ρουφήξουν μικρά γαριδάκια ή και γαρίδα αν βρεθεί κοντά.. Σαν αυτά που βάζουμε στα ενυδρεία γεννήστρες.
Τέτοια θα σου πρότεινα για να μην έχεις απώλειες μικρών. Αν βάλεις amano που είναι μεγαλύτερες λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Δύσκολα άλλωστε θα δεις μικρό σε γλυκό νερό από αυτές.

delta66 09-10-08 03:02

Καλη επιτυχια με υγεια παντα.
Προσεξε τα λιπασματα και τη θερμοκρασια με τις γαριδες.
Αν ειχες εξωτερικο φιλτρο, θα μπορουσες να γλυτωσεις το ρουφηγμα με πατεντα "προφιλτρο" στην εισοδο του φιλτρου και αναλογα τις διαστασεις.
http://www.hagen.com/uk/aquatic/prod...01005750030101
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...ZCnPKVeFM0R6l3
http://www.sera.de/index.php?id=466&...2Fid.txt%3F%3F

thanasis76 09-10-08 06:28

καλημερα σε ολους και σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και τις συμβουλες....
για το ξυλο θα κοιταξω να φενεται...
θα βγαλω το φυτο απο μπροστα και μαλλον θα βαλω μια πετρα πιο χαμηλη για να φενεται το κενο κατω απο το ξυλο...
οσο για τα φιλτρα εχω δυο μικρα εσωτερικα ( κρυμενα:smt041:smt041)
πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα να ρουφαει τις γαριδες, αν δω κατι μπορω να τα περιβαλω με ενα σφουγγαρι και να το κανω σαν αμβουργου και μεσα να ειναι τα φιλτρα..
μολις βαλω τη δευτερη λαμπα και φτιαξω και το ξυλο θα ανεβασω φωτο...

εχω αρχισει και εχω αλγη τριχοειδης, λογικο ειναι ε?? θα φυγει μονη της η να βαλω το χερακι μου( χερι βοηθειας...) ????

xontros 09-10-08 16:14

Έχεις μπει δυναμικά στα φυτεμένα Θανάση, εε? Πολύ ωραία η εξέλιξη, μπράβο! :smt041

Είναι πάρα πολύ ωραίο το στήσιμο, η λογική του ξύλου δεξιά, και να χαμηλώνει η φύτευση προς τα αριστερά, μου αρέσει πολύ (σκέφτομαι να το κάνω και το δικό μου έτσι)..
Έτσι, για να κάνω και μερικές προτάσεις (λεπτομέρειες βέβαια):
- Η πέτρα δε μου πολυταιριάζει.. Θα προτιμούσα στη θέση της να απλώσει το glossostigma και να γίνει ένα ωραίο χαλάκι..
- Τη blyxa, θα την πήγαινα στο 1/3 από τα δεξιά, λίγο πιο δεξιά δηλαδή από εκεί που είναι, γιατί είναι πανέμορφο φυτό και τραβάει το βλέμμα.. Και πίσω της κάπου θα έβαζα και την κόκκινη alternenthera (η οποία τώρα έχει χαθεί εκεί αριστερά, και ούτως ή άλλως θα είναι στη σκιά εκεί μέσα που είναι χωμένη και δε θα αναπτυχθεί καλά), ώστε να δημιουργηθεί μια σύνθεση που να είναι το επίκεντρο του ενυδρείου.. Η οποία σύνθεση θα "πλαισιώνεται" εκεί από τα ξύλα, που όλοι συμφωνούμε ότι είναι πανέμορφα..
- Ίσως ακόμη μετακινούσα και την egeria, (egeria δεν είναι αυτό στη μπροστά δεξιά γωνία?), λίγο πιο πίσω.. Έτσι ώστε να δίνει την εντύπωση ότι ξεφυτρώνει πίσω από τα ξύλα, για να δίνει περισσότερη αίσθηση του βάθους..
- Η cabomba εκεί που είναι στη γωνία, μόλις φουντώσει, θα γεμίσει το αριστερό μέρος και θα γίνει πολύ όμορφη νομίζω..

Καλή συνέχεια, και είμαι σίγουρος ότι με τον καιρό, αφού προσαρμοστούν και τα φυτά και αρχίσουν να φουντώνουν, το ενυδρείο θα γίνει κορυφή! :smt041

thanasis76 09-10-08 17:46

καλησπερα!!! φιλε χοντρε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις συμβουλες σου!!!! χαιρομαι που μου ειπες καποια πραγματα , και θα τα κοιταξω να δω πως θα ειναι...
οσο για την πετρα ισως εχεις δικιο, αν και δεν μου καθεται ασχημα ισως βαλω κατι μος που θα μου στειλουν για να γινουν γρασιδι...
κατι φυτα που μου εστειλαν ηταν χαλια και δεν τα εβαλα, και το μαγαζι θα μου τα ξαναστειλει...
οποτε μολις ερθουν θα κανω τις οποιες αλλαγες, θα βαλω και το φως και θα ανεβασω φωτο να μου ξαναπεις γνωμες...
σας ευχαριστω ολους...

xontros 09-10-08 17:50

Να προσθέσω κάτι ακόμα..

Μή βιαστείς να πάρεις άλλα φυτά.. Έχεις ήδη πολλά είδη.. Που μόλις προσαρμοστούν και αρχίσουν να μεγαλώνουν, θα σου γεμίσουν όλο το ενυδρείο.. Όλοι μας, με τα φυτεμένα, παιρνάμε κάποια φάση στην οποία θέλουμε να έχουμε μέσα τα πάντα.. Αλλά τελικά, το αποτέλεσμα με λίγα είδη σε μεγαλύτερες ποσότητες είναι πάντα καλύτερο.. ;)

thanasis76 09-10-08 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 295855)
Να προσθέσω κάτι ακόμα..

Μή βιαστείς να πάρεις άλλα φυτά.. Έχεις ήδη πολλά είδη.. Που μόλις προσαρμοστούν και αρχίσουν να μεγαλώνουν, θα σου γεμίσουν όλο το ενυδρείο.. Όλοι μας, με τα φυτεμένα, παιρνάμε κάποια φάση στην οποία θέλουμε να έχουμε μέσα τα πάντα.. Αλλά τελικά, το αποτέλεσμα με λίγα είδη σε μεγαλύτερες ποσότητες είναι πάντα καλύτερο.. ;)



φιλε καταλαβαινω τι λες και δεν εχεις αδικο αλλα τα φυτα τα πληρωσα και ηρθαν σαπια....
ειναι 3 φυτα απο τα οποια τα 2 ειναι μος
οποτε ισως μπουν σαν χαλακι στην θεση της πετρας....

παντος το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο το βλεπω μου αρεσει
( το φυτεμενο) εχει την δικη του ομορφια!!!

bas_754 09-10-08 19:08

καταπληκτικη δουλεια
με το χρονο θα γινει κουκλα:smt041:smt041:smt041

thanasis76 09-10-08 20:09

σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!
παιδια την τριχοειδη αλγη πως να την καταπολεμησω?? ειναι λογικο??
πειτε και καμια γνωμη εκτως απο τις γαριδες,
για το πανω μερος κανενα κοπαδακι?? η ζευγαρακι?
οχι τα κλασσικα:D:D:D
κανενα δυσκολο, σπανιο περιεργο...:D:D:D

imichal 09-10-08 21:18

πολυ ομορφο Θανάση! Καλη συνεχεια....

thanasis76 09-10-08 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 295913)
πολυ ομορφο Θανάση! Καλη συνεχεια....

σε ευχαριστω φιλε!!!! ειπα κι εγω το θλυμενο ψαρακι δεν θα μου μιλησει....:D:D

εσυ που εισαι exper... κανενα περιεργο ψαρακι για την μεση και πανω???:D:D

imichal 09-10-08 21:41

Φιλε μου εχει πεσει απιστευτη δουλεια αυτην την περιοδο και δεν προλαβαινω να γραψω..... Πιστευω οτι θα χαλαρωσω απο βδομαδα.....

ΥΓ. Εμενα μου αρεσουν οι αρλεκινοι.....

thanasis76 09-10-08 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 295922)
Φιλε μου εχει πεσει απιστευτη δουλεια αυτην την περιοδο και δεν προλαβαινω να γραψω..... Πιστευω οτι θα χαλαρωσω απο βδομαδα.....

ΥΓ. Εμενα μου αρεσουν οι αρλεκινοι.....


οκ φιλε!!! καλο κουραγιο!!!

theodor72 09-10-08 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 295916)
κανενα περιεργο ψαρακι για την μεση και πανω???

Για δες αυτά:
http://www.seriouslyfish.com/kb.php?t=ps&s=hatchet

Δεν είχα ποτέ αλλά φαίνεται να έχουν πλάκα...:D

Raven 10-10-08 00:35

Κρατα το μονο με γαριδες και αργοτεραα βλεπεις. Αν θες να κρατας γονο απο τις γαριδες καλυτερα να αποφυγεις τα ψαρια, ισως μονο μερικοι οτοκυκλοι να βοηθανε και με την αλγη.

thanasis76 10-10-08 06:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 295962)
Κρατα το μονο με γαριδες και αργοτεραα βλεπεις. Αν θες να κρατας γονο απο τις γαριδες καλυτερα να αποφυγεις τα ψαρια, ισως μονο μερικοι οτοκυκλοι να βοηθανε και με την αλγη.


καλημερα!!! ειμαι σε σκεψη...
για δαριδες θα ειναι, απλα ελεγα αν εβρισκα κατι μικρο σε κοπαδακι για το επανω μερος, αλλα δεν καιγομαι κι ολας....

caverman 10-10-08 15:03

Παράθεση:

ισως μονο μερικοι οτοκυκλοι να βοηθανε και με την αλγη.
Καλή ιδέα για τα λίτρα αυτά ένα κοπαδάκι 7-8 οττο απλά να περιμένεις κανά τρίμηνο γιατί είναι ευαίσθητοι σε νεωστημένα ενυδρεία...

Αλλά για δες και εδώ...μια εναλακτική πρόταση.

καλή συνέχεια,
Caverman

thanasis76 10-10-08 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 296075)
Καλή ιδέα για τα λίτρα αυτά ένα κοπαδάκι 7-8 οττο απλά να περιμένεις κανά τρίμηνο γιατί είναι ευαίσθητοι σε νεωστημένα ενυδρεία...

Αλλά για δες και εδώ...μια εναλακτική πρόταση.

καλή συνέχεια,
Caverman

σε ευχαριστω πολυ για την προταση σου...
περνω ιδεες και στο τελος θα δουμε...:smt041:smt041

thanasis76 22-10-08 19:50

καλησπερα!!! μετα απο μερικες μερες και καποιες αλλαγες ειπα να ανεβασω φωτο να μου πειτε την γνωμη σας... ( αν και εχει αλγη ακομα ) :smt101
οπως βλεπετε τα φυτα αλλαξαν θεση , τα ξυλα φανηκαν και η πετρε εφυγε και στην θεση της μπηκε ενα ξυλο που ειχα χωμενο στο χαλικι να φενεται το μισο...
τα φυτα μπηκαν πισω απο το ξυλο και μολις φουντωσουν θα δειχνουν πιο ομορφα...
εβαλα σημερα και diy CO2
μπηκε και το καινουργιο φωτιστικο και τωρα περιμενουμε να δουμε αντιδρασεις των φυτων...
αν δω οτι χρειαζονται κι αλλο φως το εχω ετοιμο...:D
περιμενω τις παρατηρησεις σας και τα σχολια σας για τυχον διορθωσεις...
σε λιγε μερες ερχετε και το χαλακι και τα πρωτα ψαρακι και γαριδες...
μολις καθαρισει η αλγη και μπουν και τα ζωντανα θα ανεβασω κι αλλες φωτο!!!!:smt045:smt045

alexinio 22-10-08 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 299266)
.
σε λιγε μερες ερχετε και το χαλακι και τα πρωτα ψαρακι και γαριδες...
μολις καθαρισει η αλγη και μπουν και τα ζωντανα θα ανεβασω κι αλλες φωτο!!!!:smt045:smt045

Πολύ ωραίο!
Το φωτιστικό πόσο πηγε περίπου?
Τι ψάρια και τι γαρίδες θα μπούν?
Καλή συνέχεια!

thanasis76 22-10-08 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 299267)
Πολύ ωραίο!
Το φωτιστικό πόσο πηγε περίπου?
Τι ψάρια και τι γαρίδες θα μπούν?
Καλή συνέχεια!

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!
το φωτιστικο πηγε μαζι με τα μεταφορικα 120 ευρω!!!
τα ψαρια που θα μπουν ειναι
Microrasbora_Galaxy ( 8-10 τεμ.)

κι απο γαριδες περιμενω
crystal red
rock shrimp

imichal 22-10-08 20:15

Πω πω ομορφιες !!!

thanasis76 22-10-08 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 299272)
Πω πω ομορφιες !!!

σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!
δεν μου λες... το ψαρακι σου δεν γινετε να γινει λιγο πιο χαρουμενο???
τι περιμενει??

Πάνος 22-10-08 20:26

καλα πας..καλα πας...:p
υ.γ. αμαν καναμε να επιστρεψει το θλιμμενο ψαρακι...:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02630 seconds with 11 queries