Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   S O S - S O S !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8744)

_jimmakos_ 02-09-05 15:36

S O S - S O S !!!
 
παιδια ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι γινεται!!!! το τζαμι ασπρισε κ αλλο κ απο0φασισα να το καθαρισω με ενα απο αυτο της τετρα για να καθαριζεις το τζαμι που ειναι!!! καθαρισε ωραια κ ευκολα αλλα το νερο θολωσε κ κατι κομματαρες τριγυρναν μεσα .....

μπου χου χου κλαψ κλαψ ... μα τι κακο εχω κανει? εχω στεναχωρεθει παρα πολυ ειλικρινα...

εχει αυτη η διαολεμενη ουσια zw ακριβως τα χαρακτηριστικα της αλγης συγκεντρωνεται ολο κ πιο πολυ , οταν την καθαριζεις θολωνει το ενυδρειο , κολλαει ακομα κ πανω στους κυκλοφορητες... μα τι στο καλο ειναι μονο που ειναι κατασπρο!!!!! Τι να κανω? λετε να φταει το αλατι ? αλλα το ιδιο αλατι σε αλλα 2 ενυδρεια που εφαρμοστηκε δεν εγινε τιποτα... ο μαγαζατορας λεει οτι και στο δικο του ετσι εγινε στην αρχη κ μετα ελιωσε το αλατι σιγα σιγα ... χαιρω πολυ οτι ειναι αλατι σιγουρα αλλα γιατι αντιδραει ετσι? μηπως παιζει ρολο η θερμοκρασια του ενυδρειου??? ειναι στους 29 βαθμους .. ξερω πολυ ζεστο αλλα...

θα στειλω κ νεες φωτο το βραδυ...

αααα εριξα κ aquasafe tetra σημερα μπας κ βοηθησεις αλλα συγνωμη κ για την λεξη που θα πω σκατα εκανε...

ξερει κανεις να απευθυνθουμε κ σε κανενα ξενο φορουμ?

Pritanis 02-09-05 15:52

Δεν φταιει μονο το αλατι αλλα και τα αλατα του νερου....Σκληροτητα εχεις μετρησει;;;; Στο χορτιατη που ειχα 31 σκληροτητα ειχα το ιδιο προβλημα αλλα οχι τοσο εντονο.....

Manogr 02-09-05 16:03

Μη στεναχωριεσαι Jimmako ! Θα συναντησεις πολλα προβληματα και δεν πρεπει αυτο να ειναι λογος να σταματησεις να ασχολησε! Απλα να το παρεις αποφαση και να το δεις σαν εμπειρια! Θα σου αρεσε να ειχες ενα ετοιμο ενυδρειο χωρις να εχεις ταλαιπωρηθει γι αυτο ? :)

Απο κει και περα η αρχαρια γνωμη μου ειναι να εχεις full κυκλωφορια...οσο πιο πολυ μπορεις...και ισως να καθαριζεις το αλατι απο το τζαμι ωστε να διαλυεται σιγα σιγα....ειλικρινα δεν γνωριζω αν ειναι κατι αλλο....μονο μια ερωτηση...

εισαι 100% σιγουρος οτι εβαλες τη σωστη ποσοτητα αλατιου στο νερο σου? Μηπως απλα εβαλες παρα πολυ ?

_jimmakos_ 02-09-05 17:21

εβαλα γυρω στα 5 κιλα .. αλλα το αλατομετρο μου δειχνει οτι ειναι ακομα λιγο αν δεν κανω λαθος απο οτι μου ειπε ο καταστηματαρχης για το συγκεκριμενο της sera πρπει να παει στο κοκκινο σημειο N κ να ειναι αναμεσα στα 2 κοκκινα σημαδακια!!!
λετε να εβαλα πολυ? αμα ειναι αυτο ενταξει το αραιωνω κ τελειωσε η δουλεια... μηπως ειναι καμια αντιδραση με τον μολυβδο φοβαμαι αλλα τα παιδια ειπαν οτι δεν αντιδραει με το νερο ο μολυβδος... τα εχω χασει απο το αχγος μην μου εχει χαλασει!!! :(

george hmmy 02-09-05 17:55

Ρε Jimmy δε θυμάμαι πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, κοντά στα 100? Μου φαίνεται μπόλικο το νούμερο, 5 κιλά. :confused: Στο δικό μου που είναι κοντά στα 200lt έριξα κοντά στα 5kgr αλατάκι. Δεν υπάρχει κανένα φίλος εκεί κοντά με refractometer? O μαγαζάτορας έχει να του πας λίγο νερό να το μετρήσει? Ρίξε και ένα μέτρημα στο νερό της βρύσης για σκληρότητα, από ότι θυμάμαι δε χρησιμοποίησες νερό RΟ ε?


Υγ:το μόλυβδο ξέχασε τον, μην ασχολείσαι.

_jimmakos_ 02-09-05 18:27

200 λιτρο ειναι βαση κατασκευαστη...

θα δω αν εχει ξεθολωσει τωρα το νερο κ αν οχι θα κανω αλλαγες νερου... μπας κ εχει παραπεσει αλατι! ποια ειναι η τιμη που πρεπει να εχει στο αλατομετρο??

jpatou 02-09-05 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
ποια ειναι η τιμη που πρεπει να εχει στο αλατομετρο??

1019 - 1025


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01243 seconds with 11 queries