Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   επιστροφη ψαριων στο πετ σοπ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35368)

platy 11-11-09 22:28

επιστροφη ψαριων στο πετ σοπ
 
οπως συμβουλευτικα απο ολους εδω εσας αποφασισα να επιστρεψω καποια απο τα ψαρια μου σε ενα πετ σοπ και να ξεκινησω παλι με ορισμενα ειδη ...σκεφτομαι να γυρισω μερικα απο τα τετρα μου και να κρατησω 2 ειδη και τα 2 σκαλαρακια μου.....αν τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω ασχετα αν τα εχω αγορασει απο κει ...θα τα δεχτουν....επισης τι προτεινετε για το ενυδρειο μου αν φυγουν τα τετρα ..??/τα ''εντλερακια'' σε τι κατηγορια ανηκουν θα κανουν για το ενυδρειο???

ErnieBall 11-11-09 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 388623)
οπως συμβουλευτικα απο ολους εδω εσας αποφασισα να επιστρεψω καποια απο τα ψαρια μου σε ενα πετ σοπ και να ξεκινησω παλι με ορισμενα ειδη ...σκεφτομαι να γυρισω μερικα απο τα τετρα μου και να κρατησω 2 ειδη και τα 2 σκαλαρακια μου.....αν τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω ασχετα αν τα εχω αγορασει απο κει ...θα τα δεχτουν....επισης τι προτεινετε για το ενυδρειο μου αν φυγουν τα τετρα ..??/τα ''εντλερακια'' σε τι κατηγορια ανηκουν θα κανουν για το ενυδρειο???


Ισως δεχτουν τη περιπτωση να τους τα χαρισεις.μερικα μαγαζια δε δεχονται ουτε αυτο,αλλιως δε παιζει κατι αλλο.
Για τα ψαρακια θα σου πει καποιος αλλος:)

Μίμης 11-11-09 23:14

εγω παντος τα γυρισα και πηρα κατι αλλο με την ιδια αξια.εξαρταται καθαρα απο τον πετσοπα..;)

kalaxan 11-11-09 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 388623)
οπως συμβουλευτικα απο ολους εδω εσας αποφασισα να επιστρεψω καποια απο τα ψαρια μου σε ενα πετ σοπ και να ξεκινησω παλι με ορισμενα ειδη ...σκεφτομαι να γυρισω μερικα απο τα τετρα μου και να κρατησω 2 ειδη και τα 2 σκαλαρακια μου.....αν τα παω στο πετ σοπ που ψωνιζω ασχετα αν τα εχω αγορασει απο κει ...θα τα δεχτουν....επισης τι προτεινετε για το ενυδρειο μου αν φυγουν τα τετρα ..??/τα ''εντλερακια'' σε τι κατηγορια ανηκουν θα κανουν για το ενυδρειο???


Αν έχεις σκοπό να τα χαρίσεις,βάλε αγγελία καλύτερα να τα χαρίσεις σε κάποιον χομπίστα από το φόρουμ..σίγουρα αυτός θα τα προσέξει καλύτερα;)

Serafeim 12-11-09 01:19

Τα μόλυ να επιστρέψεις. τα τέτρα ταιριάζουν με τα σκαλάρια. Τι νερό όμως έχεις??
Δες εδώ στους πίνακες....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35124

xontros 12-11-09 12:57

Σε ό,τι αφορά στα πετ-σοπ, κανένα δε δέχεται επιστροφή ψαριών και να σου δώσει πίσω χρήματα.. Κάποια δέχονται επιστροφή και να σου δώσουν άλλα ψάρια, κάποια δέχονται επιστροφή και να σου κάνουν έκπτωση σε κάτι άλλο που θα αγοράσεις, και κάποια απλά δέχονται επιστροφή (σαν να τους τα χαρίζεις και να μήν παίρνεις πίσω τίποτα).. Εξαρτάται..

Σίγουρα πάντως θα πρέπει να επιστρέψεις τα σκαλάρια σου, γιατί δε χωράνε σε 125 λίτρα.. Από εκεί και πέρα, το τι θα κρατήσεις εξαρτάται από το τι ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις.. Αν μείνεις με τα ζωοτόκα, τότε αυτά ταιριάζουν με τις συνήθεις τιμές του σκληρού και αλκαλικού νερού βρύσης της Αθήνας.. Αν μείνεις με τα τέτρα, τότε θα χρειαστεί να μαλακώσεις το νερό και να ρίξεις το pH.. Η επιλογή είναι δική σου.. Μή βιαστείς όμως και πάλι.. Πήγαινε, χάζεψε, διάλεξε τι σου αρέσει, γύρνα σπίτι, ψάξε στο ίντερνετ, ρώτα, και αποφασίζεις..

Υ.Γ. Όχι έντλερς με γκάπι, υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού..

theodor72 12-11-09 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 388731)
Σε ό,τι αφορά στα πετ-σοπ, κανένα δε δέχεται επιστροφή ψαριών και να σου δώσει πίσω χρήματα.. Κάποια δέχονται επιστροφή και να σου δώσουν άλλα ψάρια, κάποια δέχονται επιστροφή και να σου κάνουν έκπτωση σε κάτι άλλο που θα αγοράσεις, και κάποια απλά δέχονται επιστροφή (σαν να τους τα χαρίζεις και να μήν παίρνεις πίσω τίποτα).. Εξαρτάται..

Κανένα μαγαζι, άχι μόνο πετ σοπ, δεν δέχεται να σου επιστρέψει χρήματα. Τουλάχιστον χωρι να κάνεις φασαρία :D

platy 12-11-09 17:00

ευχαριστω για τις υποδειξεις ....οχι εννοω να τα χαρισω ...βασικα θα περιμενω λιγο ακομα με αυτα ωσ εχουν στο ενυδρειο και μετα θα γυρισω μερικα.....ως αναφορα τα μολυ...δν εχω και ουτε θα επαιρνα ποτε ....απλα ειδα σε προηγουμενο αρθρο τα ''εντλερακια΄΄΄και ειμαι περιεργος να μαθω τι ακριβως ειναι ...???πιστευω πως θα δεχτουν τα ψαρια πισω αφου ειναι υγιεστατα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01303 seconds with 11 queries