Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   μικρή λίμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32029)

valantis 03-05-09 19:20

μικρή λίμνη
 
Παιδιά διαβάζοντας στο φόρουμ είδα ότι κάποιοι έχουν φτιάξει λίμνες σε γλάστρες? ¨Ετσι σκέφτηκα να κανω και εγώ το ίδιο!!!
όμως υπάρχει ένα πρόβλημα που θέλω να μου λύσετε....
Εδώ στην καστορια το χειμώνα η θερμοκρασία φτάνει τουσ -5, μπορει και -10 και έτσι....
1) η επιφάνεια δεν θα παγώνει?( απαντήστε ναι ή οχι)
2) τα χρυσόψαρα ζουν σε τέτοιες θερμοκρασίες?:smt100:smt100:smt100

in the pond 03-05-09 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 352465)
Παιδιά διαβάζοντας στο φόρουμ είδα ότι κάποιοι έχουν φτιάξει λίμνες σε γλάστρες? ¨Ετσι σκέφτηκα να κανω και εγώ το ίδιο!!!
όμως υπάρχει ένα πρόβλημα που θέλω να μου λύσετε....
Εδώ στην καστορια το χειμώνα η θερμοκρασία φτάνει τουσ -5, μπορει και -10 και έτσι....
1) η επιφάνεια δεν θα παγώνει?( απαντήστε ναι ή οχι)
2) τα χρυσόψαρα ζουν σε τέτοιες θερμοκρασίες?:smt100:smt100:smt100

Μόνο και μόνο αν πάρει κανείς τους -10 βαθμούς κελσίου, θά' λεγα ότι το θέμα δε σηκώνει καν συζήτηση, ειδικότερα αν μιλάμε για γλαστρόλιμνη μερικών δεκάδων λίτρων. Τέτοιες συνθήκες απαιτούν τη δημιουργία της λίμνης στο χώμα, με αρκετό βάθος, αρκετά λίτρα αλλά και φυσικούς ή τεχνητούς φράκτες του κρύου αέρα (συνήθως για να καλύπτουν την βόρεια πλευρά της λίμνης).

1. Η επιφάνεια της λίμνης μπορεί να παγώσει και με πιο ψηλή θερμοκρασία από ότι έχεις αναφέρει, χωρίς να αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα εφόσον έχουμε προνοήσει και δημιουργήσει τη λίμνη μας με σωστή υποδομή, πρόνοια και σχεδιασμό για να μπορεί ανταπεξέλθει μιας τέτοιας κατάστασης στις δύσκολες καιρικές συνθήκες.

2. Τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν σε πολύ κακές συνθήκες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα κακομεταχειριζόμαστε ταυτόχρονα.

Για πόσα λίτρα πας και σε ποιό σημείο θα δημιουργούσες την λιμνούλα? (κήπο, βεράντα, κλειστό χώρο)

Obelix(Reifen) 03-05-09 20:18

Σε τι σπίτι μένεις ?

valantis 04-05-09 20:09

αφήστε το παιδια
 
αφήστε το καλύτερα αν είναι με τα λεφτά που έχω θα πάρω ένα μεγάλο ενυδρειο και αυτο!!!

in the pond 05-05-09 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 352668)
αφήστε το καλύτερα αν είναι με τα λεφτά που έχω θα πάρω ένα μεγάλο ενυδρειο και αυτο!!!

Γιατί το λες αυτό? Πληροφοριακά σου αναφέρω ότι μια λίμνη λίγων κυβικών με τελευταίου τύπου εξοπλισμό στοιχίζει λιγότερα από ένα μεγάλο ενυδρείο. Αν έχεις χώρο στην αυλή, κάνε το και δε θα μετανοιώσεις...:cool: Η βοήθεια εδώ είναι δεδομένη βήμα προς βήμα.

...μή χάσουμε και τον πελάτη δηλαδή...

Πάνος 05-05-09 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 352745)
Πληροφοριακά σου αναφέρω ότι μια λίμνη λίγων κυβικών με τελευταίου τύπου εξοπλισμό στοιχίζει λιγότερα από ένα μεγάλο ενυδρείο. ...

μη μας κοβεις στο ζουμι...που ως γνωστον ειναι ο οικονομικος περιορισμος για πολλους απο εμας...
κανενα υπομνημα για κατασκευη μικρης λιμνουλας? ισως και σε μπαλκονι?? εε?? για κανα χρυσοψαρο....ας περιλαμβανει το σεναριο και το θεμα θερμοκρασια που εδω φτανει και λιγο κατω απο το 0....
εεε φανταστικε μοδερατορα??

in the pond 05-05-09 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 352790)
μη μας κοβεις στο ζουμι...που ως γνωστον ειναι ο οικονομικος περιορισμος για πολλους απο εμας...
κανενα υπομνημα για κατασκευη μικρης λιμνουλας? ισως και σε μπαλκονι?? εε?? για κανα χρυσοψαρο....ας περιλαμβανει το σεναριο και το θεμα θερμοκρασια που εδω φτανει και λιγο κατω απο το 0....
εεε φανταστικε μοδερατορα??

Ναι, μπορεί να γίνει εφικτή η δημιουργία μικρής λίμνη στο μπαλκόνι. Βέβαια παίρνω σαν αφετηρία τους βαθμούς κελσίου κοντά το 0+-. Μιλάω για μικρή λιμνούλα 500 λίτρων με ένα βάθος τουλάχιστον στα 40εκ.

Περίμενε σχεδιάγραμμα σε λίγο, γιατί εδώ ισχύει "τα πολλά λόγια είναι φτώχεια".

και εύχομαι να μη με δείρουν οι πελάτες...:smt033:smt033:smt033

Πάνος 05-05-09 15:33

σκεφτομουν καμια λιγο μικροτερη...γιατι 500 κιλα..θα αντεξει το μπαλκονι?? εχουμε μαζευτει βεβαια καμια 6-7 ατομα κι αντεξε...αλλα σκεψου να υπαρχει και η λιμνη....
η θερμοκρασια εδω πιανει και -8...λιγες φορες αλλα...με κανα θερμοστατη δε γινεται δουλεια??
εχει κινηση η κατηγορια λιμνες τον τελευταιο καιρο και με χαροποιει και βαζουν τα παιδια τοσο ομορφες φωτο...που νομιζω αρκετοι ζηλεψαμε....
θα θελα να κανω κατι στο μπαλκονι....:rolleyes:

in the pond 05-05-09 15:56

1 Συνημμένο(α)
Πάνο, με καλή υποδομή μπορεί να αντέξει άνετα και στους -8. Φτάνει να τηρήσεις αρχές.

Να ένα πρόχειρο σχέδιο κατασκευής με συντριβανάκι. Μπορεί να δημιουργηθεί καταράκτης με κτιστή κατασκευή στον τοίχο με ένα κομμάτι λάινερ από κάτω που θα καταλήγει στη λιμνούλα.

Πρέπει να γίνουν:
1. Περιτύλιξη της έτοιμης πλαστικής λίμνης με φύλλο υαλοβάμβακα (οικοδομικός).
2. Ξύλινη κατασκευή με προεξωχή στην εξωτερική πλευρά του μπακλονιού και κάλυψη ολόκληρης της λίμνης, πλην της επιφάνειας.
3. Πρέπει απαραίτητα να δημιουργηθεί σε στεγασμένο μπαλκόνι/βεράντα.
4. Σε πολύ αντίξοες συνθήκες μπορεί να σκεπαστεί με απλό διαφανές νάιλον.
5. Όταν τηρηθούν αυτά, τότε υπάρχουν και τα θερμαντικά συστήματα για λίμνες, που πολύ απλά θα κρατάς την θερμοκρασία στους 10 βαθμούς. Κάτι ανάλογο δηλαδή με το ενυδρείο κατά την χειμερινή περίοδο.

Πάνος 06-05-09 01:13

γινονται λιγο πιο συνθετα τα πραγματα με την ξυλινη κατασκευη.....αλλα μη τα θελουμε κι ολα δικα μας....
αξιζει να γινει παντως μια μελετη...:rolleyes:
ευχαριστω......για καθε πληροφορια θα ενοχλησω...;)

in the pond 06-05-09 06:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 352943)
γινονται λιγο πιο συνθετα τα πραγματα με την ξυλινη κατασκευη.....αλλα μη τα θελουμε κι ολα δικα μας....
αξιζει να γινει παντως μια μελετη...:rolleyes:
ευχαριστω......για καθε πληροφορια θα ενοχλησω...;)

Βρε Πάνο, πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν λύσεις για οτιδήποτε έχει να κάνει με λίμνες, τη δημιουργία και την τελική τους όμορφη εμφάνιση.

Εδώ είμαστε για κάθε βοήθεια:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01844 seconds with 11 queries