Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   δευτερη λαμπα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16214)

Βασίλης Μαιόπουλος 19-03-07 13:39

δευτερη λαμπα
 
3 Συνημμένο(α)
πως μπορω να βαλω δευτερη λαμπα???(καρφουρ)

D_S 19-03-07 15:25

Φιλε μου γιατι εβγαλες το πλαστικο που ηταν μεσα η λαμα ?
Τωρα θα δυσκολευτεις περισοτερο !!!!
Στο μαμισιο καπακι εχω βαλει 2 Τ8 Και 2 pc...

Βασίλης Μαιόπουλος 19-03-07 16:25

δεν εβγαλα τιποτα

thanosatha 19-03-07 17:47

Λοιπον, παμε απο την αρχη ενα ενα... Ξηλωνεις το κουτι που ειναι μεσα starter-ballast. Καταληγεις με ποιο τροπο θα στερεωθουν οι λαμπες σου στο καπακι (μπορεις να ανοιξεις μικρες τρυπουλες στο καπακι και να τις κρεμασεις με tireup, η να κολλησεις απευθειας τα ντουι στο καπακι με μπολικη σιλικονη. Ενας αλλος τροπος ειναι να προμηθευτεις τα λεγομενα ωμεγα κλιπς αλλα παλι θα πρεπει να τρυπησεις το καπακι... Αλλα για να φτασεις ως εδω πρεπει πρωτα να ξηλωσεις το κουτι που αναφερω στην αρχη, οποτε μερικες τρυπουλες στο καπακι θα ειναι πλεον παιχνιδακι. Γενικα το δυσκολο στην ολη υποθεση ειναι να ξηλωσεις το εν λογω κουτι... Παρε στεγανα ντουι και εισαι ετοιμος...
Εγω στο ιδιο καπακι χωρεσα τεσσερις και παω για πεμπτη λαμπα...

MiziGr 19-03-07 18:31

Υπάρχει πουθενά σχετικό post με την όλη πορεία της κατασκευής σου;;;; Ενδιαφέρομαι να κάνω κάτι παρόμοιο!

thanosatha 19-03-07 19:01

Οχι, αν και ειχα αρχιζει να το ετοιμαζω για μια παλιοτερη συζητηση... Παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται (αν καταφερεις και ξηλωσεις το κουτι με τα ballast-starter ολα τα αλλα ειναι απλα φαντασια). Για να το εκανα εγω, που δεν πιανουν και πολυ τα χερια μου, σημαινει οτι ειναι απλο...

dimitrisgiannoulakis 19-03-07 19:43

Thanosatha θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες? Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον MiziGR.

thanosatha 19-03-07 19:54

Θα προσπαθησω αλλη μια φορα να βρω το καλωδιο που συνδεει το κινητο με τον υπολογιστη. Αλλιως θα πρεπει να περιμενετε μερικες μερες που θα παρω την ψηφιακη...

andrew_dh 19-03-07 23:12

Παιδια εχω κι εγω το ιδιο προβλημα αλλα αν ξυλοσω το κουτι που ειναι το Ballast και ο Starter,μετα αυτα που θα τα βαλω (το ballast ζεσταινεται αρκετα ).Επισεις δεν ξερω αλλα νομιζω πως σ'αυτο το ballast δεν μπορεις να συνδεσεις παραπανω απο 1 λαμπα .
Φιλε thanostha θα μας βοηθησεις πολυ αν ανεβασεις καμια φωτογραφια.

george 19-03-07 23:31

http://www.aquatek.gr/board/showthre...F1%F6%EF%F5%F1

thanosatha 20-03-07 00:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 162434)

Δεν ειναι ομως το ιδιο ενυδρειο...:rolleyes:

MiziGr 20-03-07 02:45

Πρόκειται για άλλο ενυδρείο!!!! Το δικό μου καπάκι είναι αλλίως. Είναι το ίδιο με του georgetax

steady 22-03-07 23:15

παιδια εχει κανεις τη φοτο η το λινκ που λεει πως συνδεουμε ballast starter και λαμπα?βρηκα ψαχνωντας ενα ποστ που λεει πως υπαρχει εικονα εδω http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4277 αλλα αυτο δεν μου ανοιγει....

andrew_dh 23-03-07 00:27

1 Συνημμένο(α)
Φιλε Κωστα αυτο ειναι

steady 23-03-07 01:28

:smt038 +-3 +-3

dimitrisgiannoulakis 24-03-07 08:49

Παιδιά το ίδιο θέμα συζητείται και εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15489
Στα τελευταία post που έχουν γίνει, ο φίλος GFON δίνει μία εξαιρετική ιδέα.

netblues 24-03-07 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 163302)
παιδια εχει κανεις τη φοτο η το λινκ που λεει πως συνδεουμε ballast starter και λαμπα?βρηκα ψαχνωντας ενα ποστ που λεει πως υπαρχει εικονα εδω http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4277 αλλα αυτο δεν μου ανοιγει....

Ειπαμε κωστακη οτι αυτα ειναι λυσεις του περασμενου αιώνα..
Τα balast πλεον καλο ειναι να ειναι ηλεκτρονικά.
Το ελαχιστα παραπανω αρχκό κοστος υπερκαλυπτεται και απο την οικονομια ρευματος αλλά και απο την μεγαλυτερη διαρκεια των γενικα ακριβων ενυδρειακων λαμπων..

andrew_dh 25-03-07 21:09

Φιλε dimitrisgiannoulakis σ'αυτο το θεμα μιλαμε για αλλο καπακι. Ειναι διαφορετικα τα ενυδρεια

dimitrisgiannoulakis 25-03-07 23:43

Δεν είναι άλλο καπάκι, είναι το ίδιο. Ο φίλος netblues, έχοντας όλη την καλή διάθεση να βοηθήσει, ανέβασε φωτογραφίες από το παλιό ενυδρείο του καρφουρ. Αλλά παρακάτω η συζήτηση συνεχίζεται και ο GFON δίνει την δικιά του πατέντα που αφορά στο καινούριο ενυδρείο. Αυτό που έχει κάνει είναι ότι έχει ξηλώσει το ‘κουτάκι’ μέσα στο οποίο ήταν το ballast, κώλυσε τζάμι και έβαλε δύο λάμπες εκεί και μία μπροστά. Σύνολο 4. Ballast και starter πήγαν κάτω από το έπιπλο.

steady 26-03-07 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 163687)
Ειπαμε κωστακη οτι αυτα ειναι λυσεις του περασμενου αιώνα..
Τα balast πλεον καλο ειναι να ειναι ηλεκτρονικά.
Το ελαχιστα παραπανω αρχκό κοστος υπερκαλυπτεται και απο την οικονομια ρευματος αλλά και απο την μεγαλυτερη διαρκεια των γενικα ακριβων ενυδρειακων λαμπων..

ναι αλλα αμα εχεις τα ballast δεν κανεις extra εξοδα ειδικα αμα εχεις ποιο αναγκαια!!!!!στο χω πει βιαζεσαι:D :D :smt016 :smt016

netblues 26-03-07 06:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 163960)
Δεν είναι άλλο καπάκι, είναι το ίδιο. Ο φίλος netblues, έχοντας όλη την καλή διάθεση να βοηθήσει, ανέβασε φωτογραφίες από το παλιό ενυδρείο του καρφουρ. Αλλά παρακάτω η συζήτηση συνεχίζεται και ο GFON δίνει την δικιά του πατέντα που αφορά στο καινούριο ενυδρείο. Αυτό που έχει κάνει είναι ότι έχει ξηλώσει το ΅κουτάκιΆ μέσα στο οποίο ήταν το ballast, κώλυσε τζάμι και έβαλε δύο λάμπες εκεί και μία μπροστά. Σύνολο 4. Ballast και starter πήγαν κάτω από το έπιπλο.

Αν μιλαμε για τις φωτο του gfon, δεν βλεπω πουθενα κολλημενο τζαμι..

Βασίλης Μαιόπουλος 24-04-07 10:22

3 Συνημμένο(α)
εβαλα δευτερη λαμπα

PascM 24-04-07 10:31

Έβαλες που την έβαλες την δεύτερη λάμπα δεν έβαζες και ανακλαστήρες να είσαι τζετ! ;)

Μια γνώμη είναι και αυτό!

Βασίλης Μαιόπουλος 24-04-07 10:47

εχω εναν δεν μπορω να βαλω δευτερο γιατι ειναι το καπακι.τωρα ειμαι οκ για γρασιδι?οποιος ενδιαφερεται την πηγα σε ηλεκτρολογο 30 ευρω κοστισε.

MiziGr 28-04-07 02:30

Μήπως έτσι όπως έχει γίνει η τοποθέτηση χάνεις φώς;;; Αν δεν κάνω λάθος η μια είναι πάνω από την κόντρα

vasilakis 28-04-07 10:36

θελεις ακομα αρκετο φως για να αναπτυχθει το γρασιδι φιλε μου (περα απο υποστρωμα-λιπασματα).

andrew_dh 02-05-07 20:20

Εγω στο ιδιο καπακι εβαλα μια ιδια aquarele (30W η 90εκ) και επισεις αλλη μια aquarele 18w(60εκ).και μια day light στην υπαρχουσα θεση.
Την μεγαλη την εβαλα πισω απο την λαμπα που υπαρχει (δεν εμπδιζει για να ριχνω τροφη απο το καπακι) και την μικρη την εβαλα ακριβως κατω απο το κουτι (που βρισκοντια τα ballast) εβαλα ξεχωριστο ballast και σταρτερ για καθε λαμπα και αργοτερα μπορω να βαλω ξεχωριστους χρονοδιακοπτες για καθε λαμπα.
Και πιστευω οτι ειμαι οκ (0,78w/L)

PascM 02-05-07 21:59

Είσαι οκ εφόσον προσέξεις την φωτοπερίοδο και τα λιπάσματα και το Co2 και την κατανάλωση όλων αυτών από τα φυτά σου! Αλλιώς τζίζ με τις άλγες!!!

andrew_dh 04-05-07 09:37

Εχω ρυθμισει τον χρονοδιακοπτη 9 ωρες (το ειχα παραπανω αλλα ειδα αλγη σε ενα μικρο ενυδρειο που εχω ~0,9w/l , αλλα και στο 120λιτ ελαχιστη) Τωρα εχω βαλει και στα δυο DIY CO2 και προσεχω με το λιπασμα γιατι στο μικρο (35λιτ 2*15w 1daylight 1 aquarelle) ειδα την αλγη να αναπτυσεται τρομερα και καταλαβα οτι οφειλεται στο φως (ωρες) σε συνδυασμο με το λιπασμα και την ελειψη CO2


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02642 seconds with 11 queries