Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μωράκια γκάπυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57068)

Elina 29-10-11 19:51

μωράκια γκάπυ
 
Καλησπέρα σας!Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων με τρία γκάπυ..Η μία από τις θηλυκές μου γέννησε 21 πανέμορφα γκαπάκια πρίν τρείς εβδομάδες και τα έχω ακόμη στην γεννήστρα τα καημένα γιατί φοβάμαι μήπως γίνουν γεύμα.. :(
Να τα αφήσω ελεύθερα στο ενυδρείο ή να περιμένω λίγο ακόμα??

morfeas2002 29-10-11 19:53

Τόσα guppy σε 30 λίτρα;;; http://www.cheesebuerger.de/images/midi/boese/a038.gif
Τα 30 λίτρα μόνο για μονομάχο ή γαρίδες είναι, οχι για ψαράκια που γεννάνε συνεχώς.

Αντωνης Πατρα 29-10-11 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elina (Μήνυμα 627085)
Καλησπέρα σας!Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων με τρία γκάπυ..Η μία από τις θηλυκές μου γέννησε 21 πανέμορφα γκαπάκια πρίν τρείς εβδομάδες και τα έχω ακόμη στην γεννήστρα τα καημένα γιατί φοβάμαι μήπως γίνουν γεύμα.. :(
Να τα αφήσω ελεύθερα στο ενυδρείο ή να περιμένω λίγο ακόμα??

ισως τα φανε... παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και βαλτα μεσα να τα χαρεις.;)

Elina 29-10-11 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 (Μήνυμα 627087)
Τόσα guppy σε 30 λίτρα;;; http://www.cheesebuerger.de/images/midi/boese/a038.gif
Τα 30 λίτρα μόνο για μονομάχο ή γαρίδες είναι, οχι για ψαράκια που γεννάνε συνεχώς.

ναι το ξέρω είναι λίγα τα λίτρα..γι αυτό και θα πάρω και δεύτερο ενυδρείο..αλλά προς το παρών έλεγα να τα αφήσω ελεύθερα..ίσως κάνω καμιά δοκιμή με κάνα δυο πρώτα..;)

tsiou9 29-10-11 20:07

Αν έχεις φυτά και διάφορες κρυψώνες θα κρυφτούν, μην φοβάσαι και τόσο πολύ.. Και εμένα γέννησε μια γκάπυ πριν 6 μέρες και τα 6 ενήλικα που έχω δε τα πειράζουν... Και πλέον όχι μόνο δε κρύβονται, αλλά κάνουν και βόλτες πέρα δώθε! :D :D

Elina 29-10-11 20:11

έχω φυτά αλλά στην πρώτη γέννα τα έφαγαν όλα τα γκαπάκια...από τα πέντε δεν έμεινε ούτε ένα.. γι αυτό δεν θέλω να γίνουν γεύμα και αυτά..

tsiou9 29-10-11 20:20

Αν ήταν γενικώς η πρώτη γέννα της και βγήκαν 5, βλέπεις ότι τώρα βελτιώθηκε (μεγάλωσε) και βγήκαν 21.. Σιγά σιγά θα βγαίνουν πιο δυνατά και ικανά γκαπάκια, οπότε θα σώζονται πιο πολλά..
Πιστεύω πάντως πως τα έχεις αφήσει για πολύ καιρό στη γεννήστρα.. Καλύτερα να μπουν με τα υπόλοιπα και αν και δεν έχω τεράστια εμπερία δε νομίζω να στα φάνε.. Από φυτά ελπίζω να έχεις πολύ κερατόφυλο γιατί το προτιμούν τα μικρά για να κρύβονται..

Elina 29-10-11 20:28

ναι το ξέρω γι αυτό λέω να τα βγάλω..δεν έχω κερατόφυλλο έχω μόνο κρυπτοκορίνες..που νομίζω πως κι αυτές είναι καλές για τα μικρά..

tsiou9 29-10-11 20:37

Δεν έχω βάλει κρυπτοκορίνες για να ξέρω, αλλά πιστεύω ότι τα κερατόφυλλα είναι πολύ καλύτερα για κρυψώνες, όταν μπαίνουν ανάμεσα στα φύλλα τα ξεχωρίζω με το ζόρι :P

Elina 29-10-11 20:41

έχω ψάξει παντού για κερατόφυλλο και πουθενά δεν έχουν..:( εσύ από που προμηθεύτηκες?

panos70 29-10-11 20:46

κανε μια δοκιμη το βραδυ που θα κοιμουνται τα μεγαλα ασε 2-3 μικρα και ψαξτα το πρωι και εκει θα δεις αν ειναι ζωντανα και αν κινδινευουν ολα αν τα αφησεις,

Elina 29-10-11 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 627100)
κανε μια δοκιμη το βραδυ που θα κοιμουνται τα μεγαλα ασε 2-3 μικρα και ψαξτα το πρωι και εκει θα δεις αν ειναι ζωντανα και αν κινδινευουν ολα αν τα αφησεις,

ναι αυτό σκέφτομαι να κάνω..ευχαριστώ πολύ!

tsiou9 29-10-11 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elina (Μήνυμα 627099)
έχω ψάξει παντού για κερατόφυλλο και πουθενά δεν έχουν..:( εσύ από που προμηθεύτηκες?

Μου τα είχε δώσει ο συμφορουμίτης από τον οποίο πήρα και τα γκάπις. Γράψε στις μικρές αγγελίες ότι ψάχνεις για κερατόφυλλα και όλο και κάποιος θα απντήσει, εγώ δεν έχω πολύ γιατί το ενυδρείο τρέχει λιγότερο από μήνα. ;)

Elina 29-10-11 21:03

αα μάλιστα..έτσι εξηγείται πως έχεις..!

Γιαννης Μ5 29-10-11 21:13

Βγαλε τα γκαπακια απο την γεννηστρα αμεσα.Ριξτα στο ενυδρειο με σβηστα τα φωτα και μετα συχνες και μικρες αλλαγες νερου(για να φρεσκαρεις το νερο που θα επιβαρυνεται περισσοτερο με την εξτρα τροφη για τα μικρα σου).Να ξερεις οτι οσο τα κρατας στην γεννηστρα,μονο κακο μπορεις να τους κανεις...(οσον αφορα την αναπτυξη και το στρες των νεογεννητων γκαπυ σου,αλλα και της εγκυμονουσας μητερας).Η γεννηστρα δεν σου χρειαζεται.Για τα λιτρα,σου τα ειπανε....;) Να σου ζησουν :p

Elina 29-10-11 21:17

ναι θα τα βγάλω..γιατί τα βλέπω καταπιέζονται τα μικρούλια..όσο για τα λίτρα θα πάρω και δεύτερο ενυδρείο,θα δώσω και μερικά που μου ζητάνε..ευχαριστώ! :)

panos70 30-10-11 09:14

οσο ποιο μεγαλο τοσο ποιο καλο,αλλα αν παρεις ενα 100αρι π.χ. υποψιν θα χριαστεις και αλο φιλτρο και θερμοστατη http://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon12.gif :wink:

Elina 30-10-11 11:11

ναι το ξέρω...έχω ακούσει ότι υπάρχουν και πλαστικά..ισχύει??

morfeas2002 31-10-11 16:18

Τι πλαστικά; :smt017

Elina 31-10-11 17:14

πλαστικά ενυδρεία..άκουσα ότι υπάρχουν..μάλιστα κάποιος το είπε από εδώ..

michael151 02-11-11 18:04

Γεια σου φιλη Ελινα! για πλαστικα δεν εχω ακουσει,μα μονο για ξυλινα! Επισης αν ειναι αρκετα φυτεμενο το ενυδρειακι σου με φυτα επιφανειας, τα μωρακια θα κρυβονται εκει και θα ειναι οκ! αν και ειμαι αντιθετος με τη γεννηστρα, καλα εκανες μιας και στα 30 λιτρα και χωρις κρυψωνες, δε θα επιζουσε κανενα! οποτε πρεπει να αγορασεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και να το στησεις σωστα, γλιτωνοντας ετσι πολλα προβληματα!
επισης απο προσωπικη παρατηρηση, μετα απο αρκετες γεννες, δεν θα σου τρωνε τους γονους.. τους περισσοτερους τουλαχιστον! και μετα να σε δω τι θα τα κανεις!!!!:rolleyes::rolleyes:

beeromixalhs 02-11-11 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 627758)
Γεια σου φιλη Ελινα! για πλαστικα δεν εχω ακουσει,μα μονο για ξυλινα! Επισης αν ειναι αρκετα φυτεμενο το ενυδρειακι σου με φυτα επιφανειας, τα μωρακια θα κρυβονται εκει και θα ειναι οκ! αν και ειμαι αντιθετος με τη γεννηστρα, καλα εκανες μιας και στα 30 λιτρα και χωρις κρυψωνες, δε θα επιζουσε κανενα! οποτε πρεπει να αγορασεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και να το στησεις σωστα, γλιτωνοντας ετσι πολλα προβληματα!
επισης απο προσωπικη παρατηρηση, μετα απο αρκετες γεννες, δεν θα σου τρωνε τους γονους.. τους περισσοτερους τουλαχιστον! και μετα να σε δω τι θα τα κανεις!!!!:rolleyes::rolleyes:

mike υπάρχουν και πλαστικά αλλά όσα έχω δει δεν αξίζουν γιατί είναι πολύ μικρά και δε θα συμβούλευα κανένα να πάρει ένα από πολλές απόψεις. Το moss επίσης είναι κάλο για το γόνο αλλά θέλει πολύ καιρό να μεγαλώσει

michael151 02-11-11 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sopasis (Μήνυμα 627768)
mike υπάρχουν και πλαστικά αλλά όσα έχω δει δεν αξίζουν γιατί είναι πολύ μικρά και δε θα συμβούλευα κανένα να πάρει ένα από πολλές απόψεις. Το moss επίσης είναι κάλο για το γόνο αλλά θέλει πολύ καιρό να μεγαλώσει

Ελα ρε? που εχεις δει? αν ειναι φθηνα, κανουν για νοσοκομεια, για φιλοξενια ψαριων, γεννιστρες κτλ!

beeromixalhs 02-11-11 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 627783)
Ελα ρε? που εχεις δει? αν ειναι φθηνα, κανουν για νοσοκομεια, για φιλοξενια ψαριων, γεννιστρες κτλ!

στο jumbo είχε αλλά δε μου άρεσαν και πολύ 13-15 λίτρα ήταν. Για καραντίνα τώρα που το λες είναι καλά θα είναι. Για γεννήστρες και πάλι μικρά είναι

michael151 02-11-11 19:47

ΑΑΑΑ καταλαβα ποια λες! μπα! δεν αξιζει! μονο για μεταφορα ειναι καλα!

beeromixalhs 02-11-11 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 627795)
ΑΑΑΑ καταλαβα ποια λες! μπα! δεν αξιζει! μονο για μεταφορα ειναι καλα!

κανένα μεγάλο ενυδρείο θα βρούμε να πάρω και κανένα (5-6:D:D) χρυσοψαράκι από τη λιμνούλα σου ;)

michael151 02-11-11 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sopasis (Μήνυμα 627796)
κανένα μεγάλο ενυδρείο θα βρούμε να πάρω και κανένα (5-6:D:D) χρυσοψαράκι από τη λιμνούλα σου ;)

5-6?! :( μονο? παρε πραμα!!!!!!:smt060

beeromixalhs 02-11-11 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 627798)
5-6?! :( μονο? παρε πραμα!!!!!!:smt060

να βρω ενυδρείο και δώσε εσύ

Elina 02-11-11 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 627758)
Γεια σου φιλη Ελινα! για πλαστικα δεν εχω ακουσει,μα μονο για ξυλινα! Επισης αν ειναι αρκετα φυτεμενο το ενυδρειακι σου με φυτα επιφανειας, τα μωρακια θα κρυβονται εκει και θα ειναι οκ! αν και ειμαι αντιθετος με τη γεννηστρα, καλα εκανες μιας και στα 30 λιτρα και χωρις κρυψωνες, δε θα επιζουσε κανενα! οποτε πρεπει να αγορασεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και να το στησεις σωστα, γλιτωνοντας ετσι πολλα προβληματα!
επισης απο προσωπικη παρατηρηση, μετα απο αρκετες γεννες, δεν θα σου τρωνε τους γονους.. τους περισσοτερους τουλαχιστον! και μετα να σε δω τι θα τα κανεις!!!!:rolleyes::rolleyes:

γεια σου κ σε σένα!:D ναι και εγώ είμαι αντίθετη με την γεννήστρα αλλά δεν γινόταν αλλιώς..:( όσο για τα πλαστικά ενυδρεία αν είναι τόσο μικρά όσο μου λέτε όντως δεν βολεύουν..υπάρχουν ξύλινα ενυδρεία???????!!!!!! ξέρεις να μου πεις τίποτα γι αυτά?πού τα πουλάνε?τιμές?

beeromixalhs 02-11-11 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elina (Μήνυμα 627832)
γεια σου κ σε σένα!:D ναι και εγώ είμαι αντίθετη με την γεννήστρα αλλά δεν γινόταν αλλιώς..:( όσο για τα πλαστικά ενυδρεία αν είναι τόσο μικρά όσο μου λέτε όντως δεν βολεύουν..υπάρχουν ξύλινα ενυδρεία???????!!!!!! ξέρεις να μου πεις τίποτα γι αυτά?πού τα πουλάνε?τιμές?

τα ξύλινα ενυδρεία είναι γενικά DIY δε ξέρω να φτιάχνει κανείς και να πουλάει. Επειδή με ενδιέφερε το θέμα και το είχα ψάξει για μικρά ενυδρεία δε συμφέρει τόσο σου έρχεται πάνω κάτω το ίδιο με τα τζάμια (και ίσως λίγο πιο ακριβό).
Αν έχεις όμως σκοπό για ενυδρείο πάνω από μισό τόνο αξίζει το κόπο :D:D:D:D
(κάπου μέσα στο φόρουμ ,αν δε κάνω λάθος, υπάρχει και post από κάποιον που το έχει προσπαθήσει)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02456 seconds with 11 queries