Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   seachem flourite + γαριδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72296)

Nick74 07-06-13 11:02

seachem flourite + γαριδες
 
Υπαρχει πιθανοτητα το seachem flourite να επηρρεασει αρνητικα τις γαριδες λογο του χαλκου που περιεχει?
Γνωριζω βεβαια πως η ποσοτητα ειναι απλως ιχνη, ομως θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει εστω η παραμικρη φοβια για τη χρηση του σε γαριδαδικο.

ChocolatePuma 07-06-13 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 769501)
Υπαρχει πιθανοτητα το seachem flourite να επηρρεασει αρνητικα τις γαριδες λογο του χαλκου που περιεχει?
Γνωριζω βεβαια πως η ποσοτητα ειναι απλως ιχνη, ομως θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει εστω η παραμικρη φοβια για τη χρηση του σε γαριδαδικο.

Νίκο, το χρησιμοποιώ περισσότερο από έναν χρόνο, 1 φορά ανα 2-3 εβδομάδες και δεν έχω δει κανένα αρνητικό αποτέλεσμα

Ισως κάποιος με περισσότερη εμπειρία, έχει άλλη άποψη

Nick74 07-06-13 11:29

Δε μιλαω για το flurish (κι εγω αυτο χρησιμοποιω αλλα σε δοση που ειναι σα να μη βαζω καθολου) αλλα για το flurite που ειναι υποστρωμα, και το οποιο επισεις εχω χρησιμοποιησει σε γαριδες και σαλιγκαρια χωρις κανενα απολυτως προβλημα, ομως θελω να μαθω απλα αν εχει ακουστει να επηρρεαζουν τα ιχνη χαλκου που περιεχει

exelix 07-06-13 12:15

Νίκο δεν έχω ακούσει να έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο.

Εξάλλου ο χαλκός είναι απαραίτητος στις γαρίδες (για την αναπνοή τους κυρίως), απλά σε πολύ μικρές ποσότητες. Για αυτό και βρίσκεται και στις τροφές τους (βέβαια άλλης μορφής από τον διαλυμμένο στο νερό). Το Flourite περιέχει χαλκό σε μικρές ποσότητες και φυσικά αυτός δε βγαίνει όλος στο νερό συν το ότι τραβάνε και τα φυτά.

Τραβώντας λιγάκι το θέμα:

Εδώ η ανάλυση της ΕΥΔΑΠ, όπου λέει και την περιεκτικότητα του νερού μας σε χαλκό.

Εδώ και εδώ (ακόμα καλύτερα) ασφαλή όρια χαλκού για διάφορα είδη.

Και εδώ μία ενδιαφέρουσα έρευνα (κι ας είναι για θαλασσινή γαρίδα είναι πιο ευαίσθητη στο χαλκό), στην οποία αναφέρεται η συγκέντρωση χαλκού στο σώμα της γαρίδας, ανάλογα με τη φάση έκδυσης στην οποία βρίσκεται.

nireas 07-06-13 12:32

Το συγκεκριμένο υπόστρωμα το χρησιμοποιώ σε ενυδρείο τα τελευταία 5 χρόνια, το οποίο φιλοξενεί red cherry, babaulti blue, και vampire shrimp χωρίς κανένα πρόβλημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και με την απόδοση των φυτών (ζούγκλα) από την αρχή της χρήσης του.;)

plin 07-06-13 12:43

Επίσης και εγώ χρησιμοποιώ το seachem flourite BLACK (που είναι ανάλογο) εδώ & 5 μήνες με αρκετές red cherry και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα σε αυτές. Αντίθετα, έχω γεμήσει γαριδάκια ;)

Alex_Salonica 07-06-13 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 769519)
Νίκο δεν έχω ακούσει να έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο.

Εξάλλου ο χαλκός είναι απαραίτητος στις γαρίδες (για την αναπνοή τους κυρίως), απλά σε πολύ μικρές ποσότητες. Για αυτό και βρίσκεται και στις τροφές τους (βέβαια άλλης μορφής από τον διαλυμμένο στο νερό). Το Flourite περιέχει χαλκό σε μικρές ποσότητες και φυσικά αυτός δε βγαίνει όλος στο νερό συν το ότι τραβάνε και τα φυτά.

Τραβώντας λιγάκι το θέμα:

Εδώ η ανάλυση της ΕΥΔΑΠ, όπου λέει και την περιεκτικότητα του νερού μας σε χαλκό.

Εδώ και εδώ (ακόμα καλύτερα) ασφαλή όρια χαλκού για διάφορα είδη.

Και εδώ μία ενδιαφέρουσα έρευνα (κι ας είναι για θαλασσινή γαρίδα είναι πιο ευαίσθητη στο χαλκό), στην οποία αναφέρεται η συγκέντρωση χαλκού στο σώμα της γαρίδας, ανάλογα με τη φάση έκδυσης στην οποία βρίσκεται.

Σωστός :smt023

exelix 07-06-13 13:45

Αλέξανδρε μια και το έφερε η κουβέντα, γιατί είχα προσπαθήσει να το ψάξω μετά από μια κουβέντα με ένα φίλο, αλλά δεν κατέληξα πουθενά. Παίζει το mosura eros να περιέχει χαλκό για να ωθεί τις γαρίδες σε έκδυση;

Alex_Salonica 07-06-13 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 769543)
Αλέξανδρε μια και το έφερε η κουβέντα, γιατί είχα προσπαθήσει να το ψάξω μετά από μια κουβέντα με ένα φίλο, αλλά δεν κατέληξα πουθενά. Παίζει το mosura eros να περιέχει χαλκό για να ωθεί τις γαρίδες σε έκδυση;

Δεν αναφέρουν ακριβώς τι περιέχει και δεν κατάφερα να βρω ποτέ αρκετές πληροφορίες. :smt102

nicpapa 08-06-13 00:01

Νικο κανένα πορβλημα με το φλουριτη σε γαριδάδικο, ισα ισα το μονο που θα κανεις ειναι να βοηθησεις τα φυτάκια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 769585)
Δεν αναφέρουν ακριβώς τι περιέχει και δεν κατάφερα να βρω ποτέ αρκετές πληροφορίες. :smt102

Το μονο που βρηκα σαν πληροφορια ειναι οτι περιέχει , χιτήνη.

Nick74 08-06-13 00:13

ναι οκ, εβαλα flurite, απλα λιγο το πρωι ειχα σκαλωσει αν τα ιχνη χαλκου υπαρχει περιπτωση να δρασουν αρνητικα, αλλα αφου τον θελουν σε ιχνοστοιχειο τοστε σημαινει πως δεν ειναι δηλητηριο σε οποιαδηποτε μικροποσοτητα γι αυτες.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries