Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   ΝΕΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88412)

Vagelis1984 20-10-15 22:15

ΝΕΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
 
4 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,10
Όγκος:180
Φυτά:2 ΠΛΑΣΤΙΚΑ
Ψάρια / Άλλα είδη:
12 ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI
(Labidochromis caeruleus (Albino) Albino Yellow Lab :2
Albino Auratus female. :1
Gold mbuna, Melanochromis auratus :2
Metriaclima barlowi :5
Pseudotropheus sp. "Aggressive Grey Head" :2)

Διακοσμητικά υλικά:ΦΕΛΙΖΟΛ DOW KAΤΩ, απο πανω λευκή άμμο και πετρες θαλασσας
Φόντο: Μαυρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 ΛΑΜΠΕΣ φθορίου ημερα και μιά μικρη μπλε για το moonlight
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες το ημερας και η μπλε λαμπα μια ωρα το πρωι πριν αναψουν τα ημερασ και μιαωρα το βραδυ αφου σβησουν τα ημερασ
Φιλτράρισμα:AQUAEL 800

Παράμετροι:

pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):16 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8 dh
Αμμωνία (ΝΗ3): δεν εχω τεστ ακομα
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):12,5
Αλλαγές νερού:μια φορα την εβδομαδα το 50%
Θερμοκρασία:25.5

Κλεόβουλος 21-10-15 07:48

Καλώς τον Βαγγέλη!
(μάλλον μαζί μιλήσαμε όταν πήρες το μαύρο χαρτόνι ;))

Ν' αρχίσω τις παρατηρήσεις? :D
Το βασικό:
-Δεν λες πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο αλλά όπως το βλέπω είναι φρεσκοστημένο και η ύπαρξη νιτρωδών με ανησυχεί μήπως δεν έχει αναπτυχθεί βιολογία.
Πως το έστρωσες?
Και :
-Οι πέτρες σου αν και φτιάχνουν πολλές φωλιές, είναι λίγο επίφοβα στημένες. Τις κόλλησες? Θα προτιμούσα πιο φυσική τοποθέτηση.
-Για τα λίτρα σου 4 είδη ψάρια είναι πολλά και τα auratus όταν μεγαλώσουν λίγο δεν θ' αφήσουν λέπι. Τις ονομασίες των υπολοίπων δεν ξέρω αν στις έδωσε το κατάστημα που τα πήρες αλλά είναι λάθος.

Να λύσουμε πρώτα το βασικό όμως.

globalzero 21-10-15 08:45

ωραία προσπάθεια , λίγο αφύσικο το στήσιμο.

Vagelis1984 21-10-15 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 903174)
Καλώς τον Βαγγέλη!
(μάλλον μαζί μιλήσαμε όταν πήρες το μαύρο χαρτόνι ;))

Ν' αρχίσω τις παρατηρήσεις? :D
Το βασικό:
-Δεν λες πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο αλλά όπως το βλέπω είναι φρεσκοστημένο και η ύπαρξη νιτρωδών με ανησυχεί μήπως δεν έχει αναπτυχθεί βιολογία.
Πως το έστρωσες?
Και :
-Οι πέτρες σου αν και φτιάχνουν πολλές φωλιές, είναι λίγο επίφοβα στημένες. Τις κόλλησες? Θα προτιμούσα πιο φυσική τοποθέτηση.
-Για τα λίτρα σου 4 είδη ψάρια είναι πολλά και τα auratus όταν μεγαλώσουν λίγο δεν θ' αφήσουν λέπι. Τις ονομασίες των υπολοίπων δεν ξέρω αν στις έδωσε το κατάστημα που τα πήρες αλλά είναι λάθος.

Να λύσουμε πρώτα το βασικό όμως.

Ναι Κλεοβουλε μαζί μιλήσαμε,
Το ενυδρείο λειτουργεί περίπου ένα μήνα το συγκεκριμένο, είχα πιο μικρό και έκανα αλλαγή σε πιο μεγάλο.
Το στρώσιμο το έκανα 1 μήνα χωρίς ψάρια να λειτουργεί το ενυδρείο έριχνα βακτήρια της seachem και τροφή κάθε μέρα σε διχτάκι, σήμερα έκανα αλλαγή νερού το 40% θα κάνω πιο μετά μετρήσεις για να δω , είχα 8 μέρες να κάνω , έβγαλα και το δεύτερο φιλτρο που είχα ακομα από το παλιό ενυδρείο.
Τις ονομασίες μόνος μου τις βρήκα από φωτό στο Ίντερνετ..
Τις πέτρες τις έχω κολλήσει με κόλλα.
Από την ώρα που έκανα αλλαγή πόση ώρα πρέπει να περάσει για να κάνω τις μετρήσεις ?

stelios816 21-10-15 16:18

απο φιλτρανση μονο το εσωτερικο εχεις? τα πλαστικα φυτα δεν σου προσφερουν κατι παρα μονο προβλημα στο μελλον ..αν θες βαλε κατι φυσικο(πχ anubias η βαλισνεριες) απο στησιμο καλα ολα ειναι θεμα γουστου!

Vagelis1984 21-10-15 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 903230)
απο φιλτρανση μονο το εσωτερικο εχεις? τα πλαστικα φυτα δεν σου προσφερουν κατι παρα μονο προβλημα στο μελλον ..αν θες βαλε κατι φυσικο(πχ anubias η βαλισνεριες) απο στησιμο καλα ολα ειναι θεμα γουστου!

Όχι απλά το είχα παράλληλα με το εξωτερικό για 1 μήνα ..
Αυτο έχω http://www.petcumulus.gr/aquael-asap-800

stelios816 21-10-15 16:55

ok μια χαρα εισαι ..δωσε βαση στα υπολοιπα:)

Κλεόβουλος 21-10-15 17:05

Κακώς το έβγαλες το εσωτερικό πριν καταφέρει το ενυδρείο να ισορροπήσει και να αναπτυχθεί η βιολογία. Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές (δεν έχεις βέβαια της αμμωνίας) δεν έχει στρώσει ακόμα.
Θα πρότεινα ελαφρύτατο τάισμα, αλλαγές ανά 2/3 μέρες με προσθήκη prime -τι αντιχλώριο βάζεις?- και μπόλι (κανονίζουμε αν θέλεις να σου δώσω).

Τα ψάρια σου δεν είναι αυτά που βρήκες (M.barlowi & Ps."agressive" δεν ξέρω να έχουν εισαχθεί ποτέ). Αν βάλεις κοντινές καθαρές φωτο ίσως τα ξεχωρίσουμε. Πάντως πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα.

Vagelis1984 21-10-15 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 903240)
Κακώς το έβγαλες το εσωτερικό πριν καταφέρει το ενυδρείο να ισορροπήσει και να αναπτυχθεί η βιολογία. Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές (δεν έχεις βέβαια της αμμωνίας) δεν έχει στρώσει ακόμα.
Θα πρότεινα ελαφρύτατο τάισμα, αλλαγές ανά 2/3 μέρες με προσθήκη prime -τι αντιχλώριο βάζεις?- και μπόλι (κανονίζουμε αν θέλεις να σου δώσω).

Τα ψάρια σου δεν είναι αυτά που βρήκες (M.barlowi & Ps."agressive" δεν ξέρω να έχουν εισαχθεί ποτέ). Αν βάλεις κοντινές καθαρές φωτο ίσως τα ξεχωρίσουμε. Πάντως πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα.

Seachem prime, θα κάνω μετρήσεις ξανά για να ανεβάσω , να δούμε , θα βγάλω και φωτό

Lth1 21-10-15 20:31

Καλησπερα και απο εμενα
pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):16 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8 dh
Αμμωνία (ΝΗ3): δεν εχω τεστ ακομα
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):12,5
Αλλαγές νερού:μια φορα την εβδομαδα το 50%
Θερμοκρασία:25.5

Αυτες ειναι οι μετρησεις
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
και αυτο εδω μας απασχολει
Στην κλιμακα μετρησης που χρησιμοποιει ο βαγγελης υπαρχει πιο κατω απο το 0,3?
Γτ καθε φορα που βλεπω τις μετρησεις στα νιτρωδη παντα βλεπω ενα " < "
Μηπως εχει στρωσει το ενυδρειο και ολα μια χαρα απλα ο βαγγελης ειναι τυπικος με αυτα που γραφει πανω η κλιμακα και μας βαζει το <0.3
και το μονο θεμα που θα ηταν θεμα <γτ δεν ειμαι γνωστης > να ηταν η ψαροσυνθεση?

Ποια μαρκα ειπαμε ειναι βαγγελη?

Vagelis1984 21-10-15 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 903269)
Καλησπερα και απο εμενα
pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):16 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8 dh
Αμμωνία (ΝΗ3): δεν εχω τεστ ακομα
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):12,5
Αλλαγές νερού:μια φορα την εβδομαδα το 50%
Θερμοκρασία:25.5

Αυτες ειναι οι μετρησεις
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
και αυτο εδω μας απασχολει
Στην κλιμακα μετρησης που χρησιμοποιει ο βαγγελης υπαρχει πιο κατω απο το 0,3?
Γτ καθε φορα που βλεπω τις μετρησεις στα νιτρωδη παντα βλεπω ενα " < "
Μηπως εχει στρωσει το ενυδρειο και ολα μια χαρα απλα ο βαγγελης ειναι τυπικος με αυτα που γραφει πανω η κλιμακα και μας βαζει το <0.3
και το μονο θεμα που θα ηταν θεμα <γτ δεν ειμαι γνωστης > να ηταν η ψαροσυνθεση?

Ποια μαρκα ειπαμε ειναι βαγγελη?

Δεν έχει πιο κάτω από το <0,3, είναι το πιο μικρό στα υγρά τεστ τετρά

Lth1 21-10-15 20:53

Και η επομενη ερωτηση μου στο θεμα του βαγγελη για να καταλαβω...
Πως θα καταλαβει οτι εστρωσε οταν η μικροτερη κλιμακα ειναι το <0,3 ??
Μπορει και να εχει στρωσει σωστα??
Αυτα απο εμενα
Φιλικα παντα :)

Κλεόβουλος 22-10-15 07:17

Αρχικό στρώσιμο (όπως γράφουν και τα αντίστοιχα υπομνήματα)
σημαίνει ότι έχουμε μηδενική ένδειξη αμμωνίας (εδώ ο Βαγγέλης δεν έχει τεστ), μηδενική ένδειξη νιτρωδών (εδώ με το τεστ που χρησιμοποιεί μπορούμε να υποθέσουμε ότι σχεδόν μηδένισε) και σημαντική αύξηση των νιτρικών (εδώ τα νιτρικά είναι ακόμη αρκετά χαμηλά οπότε ξαναγυρνάμε και θεωρούμε ότι δεν έχουν μηδενίσει τα νιτρώδη ίσως και η αμμωνία και ο κύκλος δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως ή είναι ασταθής και χρειάζεται παρακολούθηση και προσοχή γιατί έχει ήδη μέσα ψάρια).
Το συνολικό στρώσιμο και η ισορροπία των παραμέτρων σ' ένα ενυδρείο επιτυγχάνεται σε μερικούς μήνες και όχι μέρες ;)

Lth1 22-10-15 10:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 903330)
Αρχικό στρώσιμο (όπως γράφουν και τα αντίστοιχα υπομνήματα)
σημαίνει ότι έχουμε μηδενική ένδειξη αμμωνίας (εδώ ο Βαγγέλης δεν έχει τεστ), μηδενική ένδειξη νιτρωδών (εδώ με το τεστ που χρησιμοποιεί μπορούμε να υποθέσουμε ότι σχεδόν μηδένισε) και σημαντική αύξηση των νιτρικών (εδώ τα νιτρικά είναι ακόμη αρκετά χαμηλά οπότε ξαναγυρνάμε και θεωρούμε ότι δεν έχουν μηδενίσει τα νιτρώδη ίσως και η αμμωνία και ο κύκλος δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως ή είναι ασταθής και χρειάζεται παρακολούθηση και προσοχή γιατί έχει ήδη μέσα ψάρια).
Το συνολικό στρώσιμο και η ισορροπία των παραμέτρων σ' ένα ενυδρείο επιτυγχάνεται σε μερικούς μήνες και όχι μέρες ;)

Κλεοβουλε δεν διαφωνω σε κατι απλα οπως λες και εσυ "θεωρουμε οτι δεν εχει μηδενισει πληρως"
τωρα βεβαια με ενα μπολι θα εκμηδενιζοντουσαν οτιδηποτε υποθεσεις και θεωριες πιστεω...

Vagelis1984 22-10-15 15:23

Σημερινές μετρήσεις
Παράμετροι:

pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):16 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9 dh
Αμμωνία (ΝΗ3): δεν εχω τεστ ακομα
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):0( λίγο παραπάνω )
Θερμοκρασία:25

Vagelis1984 27-10-15 20:29

καλησπέρα μια ερωτηση αγορασα τρεις ανουμπιες για να βάλω στο ενυδρείο μου, αυτες τωρα διαβασα οτι τις δενουμε πανω σε καποια πετρα, μπορω εαν θελω να τις φυτεψω μεσα στην αμμο ή δεν θα ευδοκιμησουν?

Irakles 27-10-15 20:38

Φιλε μου θα ξεραθουν σχεδον αμέσως...

vagelakis1984 27-10-15 20:58

Οπότε τις δένω σε πέτρα αυτές πήρα τις ξέρετε???
1 golden Nana
2 ducky
3 heterophylla

Lth1 27-10-15 21:04

ναι πανω σε πετρα και εισαι μια χαρουλα,σε σκιερο μερος

Irakles 28-10-15 07:47

Και αν μεγαλώσουν πολυ οι ριζες και σε ενοχλούν κλαδευεις τις ριζες λιγο και περνει και τα πανω του το φυτο!!!

Vagelis1984 29-10-15 00:40

αγορασα τεστ ΝΗ3/ΝΗ4 και ειναι μηδενικα μετα απο ακριβως μια εβδομαδα που εχω να κανω αλλαγη νερου

pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):16 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9 dh
Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):0( λίγο παραπάνω )
Θερμοκρασία:25

Πως τις βλεπετε εχει στρωσει επιτελους το φιλτρο μου?
Εχω τοποθετησει και τις 3 ανουμπιες και αφαιρεσα τα πλαστικα φυτα που ειχα..

vagelakis1984 29-10-15 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vagelis1984 (Μήνυμα 904208)
αγορασα τεστ ΝΗ3/ΝΗ4 και ειναι μηδενικα μετα απο ακριβως μια εβδομαδα που εχω να κανω αλλαγη νερου

pH:8-8.5
Γενική σκληρότητα (GH):16 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9 dh
Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):0( λίγο παραπάνω )
Θερμοκρασία:25

Πως τις βλεπετε εχει στρωσει επιτελους το φιλτρο μου?
Εχω τοποθετησει και τις 3 ανουμπιες και αφαιρεσα τα πλαστικα φυτα που ειχα..

Μετά από αλλαγή νερού το 40 %
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):14 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8 dh
Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):0( λίγο παραπάνω )
Θερμοκρασία:25

GAB team 29-10-15 08:08

Συνεχίζουμε στο θέμα με τον vagelakis1984 :) (ο λογ/μός Vagelis1984 που υπήρχε εκ παραδρομής διαγράφεται).

vagelakis1984 29-10-15 10:25

1 Συνημμένο(α)
να και μια φωτο με τις ανουμπιες

delta66 29-10-15 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vagelakis1984 (Μήνυμα 904220)
Μετά από αλλαγή νερού το 40 %
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):14 dh
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8 dh
Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):0( λίγο παραπάνω )
Θερμοκρασία:25

Τις μετρησεις να τις κανεις πριν την αλλαγη νερου, για να βλεπεις το νερο στην χειροτερη του κατασταση.
Προσωπικα πιστευω οτι ειχε στρωσει απο την αρχη της παρουσιασης, αφου ενω εκανες μεγαλες αλλαγες νερου (50%) ειχες αρκετα νιτρικα (10-15ppm).
Αυτες οι μετρησεις τοτε, ηταν πριν ή μετα την αλλαγη.
Επισης απο οσο μπορω να δω στις φωτο την κατασταη του νερου και των ψαριων, δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα.
Το ψαρακι που ειναι στην επιφανεια, το κανει συνεχως αυτο?
Εχεις χασει κανενα ψαρι μεχρι τωρα?

Ενα τεστακι αμμωνιας ειναι παντα χρησιμο, οταν δεν υπαρχει σιγουρια και ειναι ανωριμο ακομα το ενυδρειο.

ΥΓ ομορφο το ενυδρειο σου.
Καλη συνεχεια.

vagelakis1984 29-10-15 17:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 904300)
Τις μετρησεις να τις κανεις πριν την αλλαγη νερου, για να βλεπεις το νερο στην χειροτερη του κατασταση.
Προσωπικα πιστευω οτι ειχε στρωσει απο την αρχη της παρουσιασης, αφου ενω εκανες μεγαλες αλλαγες νερου (50%) ειχες αρκετα νιτρικα (10-15ppm).
Αυτες οι μετρησεις τοτε, ηταν πριν ή μετα την αλλαγη.
Επισης απο οσο μπορω να δω στις φωτο την κατασταη του νερου και των ψαριων, δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα.
Το ψαρακι που ειναι στην επιφανεια, το κανει συνεχως αυτο?
Εχεις χασει κανενα ψαρι μεχρι τωρα?

Ενα τεστακι αμμωνιας ειναι παντα χρησιμο, οταν δεν υπαρχει σιγουρια και ειναι ανωριμο ακομα το ενυδρειο.

ΥΓ ομορφο το ενυδρειο σου.
Καλη συνεχεια.

Όχι δεν έχω χάσει κανένα ψάρι μέχρι τώρα.
Όχι δεν είναι στην επιφάνεια συνέχεια , όταν πλησιάζω πηγαίνουν όλα πάνω γιατί νομίζουν ότι θα τα δώσω φαΐ να φάνε.
Οι μετρήσεις με τα αυξημένα νιτρικά ήταν πριν από αλλαγή νερού.
Και μόλις έβαλα ακομα μια ανούμπια και πλέον έχω τέσσερις .

delta66 29-10-15 21:04

ΟΚ, νομιζω εισαι ενταξει.
Κανε τις μετρησεις μονο πριν την αλλαγη και για κανενα μηνα μη το παρακανεις με το ταισμα. Αυξανε την ποσοστητα σταδιακα. Να στρωσει και ο βυθος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02306 seconds with 11 queries