Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   ΝΈΟ 100 ΛΊΤΡΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93324)

tsodkostas 24-08-16 20:21

ΝΈΟ 100 ΛΊΤΡΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ
 
Τα πράγματα έχουν ως εξής. Επειδή χρόνια ασχολούμαι με Malawi είπα να φτιάξω ένα ταγκανικα. Γέμισα με πέτρες και κοχυλια το ενυδρείο. Έχω όμως τον μικρό ο οποίος επίσης είναι ενεργός οπαδός του χόμπι και του αρέσουν τα κοινωνικά. Τι κάνω τώρα? Η αλήθεια είναι ότι βολεύει και το νερό καθώς είναι σχετικά μαλακό (για ταγκανίκα δεν κάνει) οπότε ζητάω προτάσεις για κοινωνικό. Δεν θέλω όμως να μπω στην διαδικασία πάλι φυτεματα κλπ.
Θέλω λοιπόν οποίος μπορεί να μου προτείνει ψάρια για τις παρακάτω μετρήσεις και εννοείται συμβατά. Αντε το πολύ να έβαζα κανένα κερατοφυλλο και καμιά ανουμπια. Περιμένω προτάσεις.
Οι μετρήσεις έχουν ως εξής:
Ph 8
Kh 9 (πόση σόδα χρειάζεται για 100 λίτρα για να ανέβει??)
Gh 12
No2 0
No3 0

Μήπως kribensis με οριακό το pH αλλά πάλι θέλει φυτεμα
Ρίξτε ιδέες

tsala 24-08-16 22:05

Το νερο σου δεν ειναι καθολου μαλακο , το αντιθετο θα ελεγα...
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο;
Αν δεν φυτεψεις ,δεν εχεις και πολλες επιλογες..
Τα περισσοτερα ψαρια θελουν φυτεμενα ευδρεια.

tsodkostas 25-08-16 08:20

Είναι μαλακό για ταγκανίκα. Σκεφτόμουν για ζωοτόκα αλλά θέλουν φυτά. Το θέμα είναι ότι τα ξερίζωσα αυτά που είχα και δεν θέλω να μπω πάλι σε αυτή τη διαδικασία. Αν βάλω ρίζες?? Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα και διαστάσεις 80*30*60

Κλεόβουλος 25-08-16 08:44

Το νερό σου μια χαρά είναι κατά τη γνώμη μου και για Τανγκανίκα ;)
Απ' την άλλη θα μπορούσες να βάλεις και ζωοτόκα με ελάχιστα ανθεκτικά φυτά και είμαι σίγουρος ότι δεν θα ενοχληθούν :).

tsodkostas 25-08-16 08:47

Τα similis ¨η τα multifasciatus μπορούν να επιβιώσουν σε αυτές τις συνθήκες?
Από την άλλη ωοτόκα και κανένα λαβυρινθόψαρο μπορούν??
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι??

Κλεόβουλος 25-08-16 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsodkostas (Μήνυμα 959767)
Τα similis ¨η τα multifasciatus μπορούν να επιβιώσουν σε αυτές τις συνθήκες?
Από την άλλη ωοτόκα και κανένα λαβυρινθόψαρο μπορούν??
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι??

Για τα πρώτα είναι σίγουρο ότι όχι μόνο θα επιβιώσουν αλλά και θα ακμάσουν :)
Για τα άλλα καλύτερα να προτείνουν άλλοι, όμως πιστεύω θέλουν πιο όξινο και μαλακό νερό.

tsodkostas 25-08-16 09:02

Δεν είναι λιγο χαμηλά το Kh? Πρέπει να το ανεβάσω
-------------------------
Τα Neolamprologus caudopunctatus μπορούν να επιβιώσουν σε αυτό το νερό?? Τελευταία ερώτηση και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Κλεόβουλος 25-08-16 09:08

Δεν χρειάζεται να είσαι απόλυτος με τις τιμές. Το νερό μας στις περισσότερες περιοχές είναι μια χαρά για τις κιχλίδες Τανγκανίκα-Μαλάουι φτάνει να έχεις σταθερές τιμές και όχι απότομες αλλαγές, καθαρό νερό, σταθερές ρουτίνες αλλαγών-συντήρησης. Για περισσότερα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881

*δεν πειράζουν οι πολλές ερωτήσεις (φτάνει να μην είσαι ανυπόμονος....) αλλά το αντίθετο ;) Όποιος δεν ρωτάει δεν μαθαίνει.

tsodkostas 25-08-16 09:17

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.
Θα στήσω ένα 50λιτρο για τον μικρό και θα το κάνω ταγκανίκα το 100λιτρο.
Θα τα πούμε. Σε ευχαριστώ!!
Θα πήγαιναν χαμένα και τα 5 κιλά κοχύλια που πήρα και οι πέτρες που μάζεψα από το ποτάμι

tsala 25-08-16 09:41

Υπεροχα ψαρια τα similis και συμφωνω με τον Κλεοβουλο ,οτι θελει σταθερες συνθηκες...
Το νερο σου ειναι σκληρο, δεν ειναι tanganyika,αλλα δεν παυει να ειναι σκληρο.
Εμενα αλλο με απασχολει:rolleyes:
Εχεις πολυ υψος ,αχρειαστο για κοχυλοψαρα και δεν ξερω αν σου φαινεται αδειο το ενυδρειο...
Τα λιτρα σου ειναι 100 καθαρα; γιατι οι διαστασεις βγαζουν παραπανω λιτρα.

tsodkostas 25-08-16 11:04

Οι διαστάσεις αυτές είναι. Δεν πειράζει έχω πετρες αρκετές. Είναι πολύ όμορφα ψαράκια τα Multifasciatus και θα το θυσιάσω γι αυτά. Γύρω στα 96 λίτρα αν θυμάμαι καλά. Μήπως θέλει λίγο ανέβασμα το kh?? Πόση σόδα μπορώ να ρίξω για να ανέβει λίγο??
-------------------------
Παρακαλώ κλείστε το θεμα.

Κλεόβουλος 25-08-16 11:07

Αν βάλεις μούλτις πρέπει να πάρεις πολλά ακόμη κελύφη.
Και μη παίζεις με τα πρόσθετα.....μια χαρά είναι το νερό (διάβασε τι λέει κι ο Loiselle) ;)

*δεν υπάρχει λόγος να κλείσει το θέμα

tsala 25-08-16 11:08

Κρατα σταθερες τιμες οπως ειπε ο Κλεοβουλος και θα ναι μια χαρα.
Τα θεματα δεν κλειδωνουν.

tsodkostas 25-08-16 12:13

Σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries