Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αναρχια και πανικος στο ενυδρειο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77816)

Shichibukai 10-02-14 01:28

Αναρχια και πανικος στο ενυδρειο...
 
Καλησπερα σε ολους...
Θα ηθελα να ξεκινησω αναφεροντας τον αριθμο των κατοικων στο ενυδρειο...
(1 μονομαχος, 1 πλεκοστομος 10-12εκ (χαριζεται επειγοντως) 8 αρλεκινοι)

Το Προβλημα Τωρα:
Σημερα το πρωι που σηκωθηκα και πηγα για το καθημερινο ταισμα, βρηκα 2 αρλεκινους νεκρους χωρις ματια, και το απογευμα αλλον 1. Εκανα προσεκτικη σε αντιχλωριο και θερμοκρασια, αλλαγη νερου. Και πριν απο κανα 3 ωρο βρηκα τον πλεκοστομο να τρωει εναν αρλεκινο και μολις τωρα τον μονομαχο νεκρο σε μια γωνια στο ενυδρειο, η οποια δεν εχει καποιο εμποδιο ετσι ωστε να πιθανολογισω πως μαγκωσε.
Τα ψαρια που εχουν μεινει μεσα ειναι ο πλεκοστομος και 4 αρλεκινοι.
Οι συνθηκες του ενυδρειου ειναι:
Θερμοκρασια: 27
Αμμωνια: 0
Νιτρικα : 10
Gh: 12
Kh: 10
Ph: 6,5-7


Εχω απογοητευτει πληρως και ειμαι στα προθυρα παραιτησης απο το χομπυ.
Παρακαλω να με συμβουλεψετε στο τι να κανω.... :smt100 :smt100

crazydiver 10-02-14 01:31

θα σε συμβουλεψουμε οταν μας βαλεις κ μια φωτο του ενυδρειου σου.καθως κ τα λιτρα σου

Shichibukai 10-02-14 01:36

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....678#post819678
Η πληρης παρουσιαση αλλα εχουν αλλαξει θεση τα φυτα και μπηκαν και οι αρλεκινοι.

stratigos24 10-02-14 01:39

Κριμα αλλα και εσυ παρακουσες αυτα που σου ειπαν οι εμπειροτεροι:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...56&postcount=2

Επρεπε και εσυ να τον δωσεις οπως και ειπες, ειτε πισω στο πετ σοπ ειτε σε καποιο χομπιστα (οπως και ηθελες).

Δεν ξερω αν ο nazgul το ειπε ως οτι ειναι επικυνδινος ο πλεκο και πρεπει να φυγει απο το ενυδρειο, αλλα οπως και να χει, να που απο εκει υπηρξε προβλημα.

golf20 10-02-14 01:39

αν έχεις 6,5ph τότε με 10kh έχεις 95ppm co2, υπερβολικά πολύ, με 7ph έχεις 30ppm.
Έβλεπες τους αρλεκίνους να κολυμπούν στην επιφάνεια και να ανοιγοκλείνουν το στόμα γρήγορα;

Shichibukai 10-02-14 01:42

Ναι αυτο κανανε στην αρχη αλλα εβαλα αεραντλια... και σταματησανε...
Απο οτι φενετε τον πλεκο θα τον παω σε πετσοπ.. Πριν να ειναι παρα πολυ αργα...

stratigos24 10-02-14 01:44

Γενικα εχει ακουστει πολλες φορες οτι καποιος πλεκο σκοτωσε αλλα ψαρια (betta, guppy, gold fish, gourami και πολλα αλλα).

Shichibukai 10-02-14 01:48

Αυτο που με απασχολει ειναι, τι εγινε και αγριεψε ο πλεκο σημερα και οχι ολο τον υπολοιπο καιρο... (Τον ταΐζα κανονικα ταμπλετες βυθου) :confused:

lifefx 10-02-14 01:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Shichibukai (Μήνυμα 820226)
Ναι αυτο κανανε στην αρχη αλλα εβαλα αεραντλια... και σταματησανε...
Απο οτι φενετε τον πλεκο θα τον παω σε πετσοπ.. Πριν να ειναι παρα πολυ αργα...

Κάποιος θα ξενυχτήσει απόψε μπροστάστο ενυδρείο του...:smt009

Shichibukai 10-02-14 01:57

Αυτη τη στιγμη ολοι οι εναπομειναντες αρλεκινοι ειναι μαζεμενοι μαζι και κανεις δεν παει μονος του πουθενα, ενω ο πλεκο βολταρει ανενοχλητος (το κωλοπαιδο)..

lifefx 10-02-14 02:07

Δε θα ηθελα να ειμαι στη θέση σου.προσπαθώ να σκεφτώ καμια λύση για να τη βγάλεις μεχρι το πρωί αλλα μπα.Ειναι και δυσκολη η ώρα.Μόνο αμα νταλακιασεις τον πλέκο στο φαι για να μη θελει μετα να δει τους αρλεκίνους:D

Shichibukai 10-02-14 02:31

Μολις πριν απο λιγο τον εριξα φαΐ και καθετε τωρα και μασαμπουκιαζει... Για κατσε να δουμε... Αλλα επειδη δεν παιζει να κατσω ολη νυχτα παω απο το ενυδρειο, και επειδη ειμαι ηδη με 4 ωρες υπνο θα κατσω μεχρις τις 3-3:30 και μετα ο Θεος βοηθος...

lifefx 10-02-14 02:38

Εγώ λέω να πας για υπνο και ότι είναι να γίνει θα γίνει.Αν το αποτρεψεις τώρα μετα που θα κοιμηθεις παλι θα γίνει το κακό.Αυτή είναι η φύση φίλε μου...

stratigos24 10-02-14 02:40

Tωρα και εσυ lifefx σοβαρα μιλας? Συγκρινεις τη φυση (που ενα ψαρι μπορει να φυγει/κρυφτει κλπ) με το ενυδρειο? Μηπως η φυση εφερε και τον πλεκο με αρλεκινους και μονομαχο?

Shichibukai, χωρισε καπως το ενυδρειο ωστε να μην εχει επαφη ο πλεκο με τους αρκελικους μεχρι να τον δωσεις αυριο-μεθαυριο σε χομπιστα/πετ σοπ, αλλιως βαλε τον καπου αλλου μεχρι να τον δωσεις, αν υπαρχει η δυνατοτητα.

lifefx 10-02-14 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 820240)
Tωρα και εσυ lifefx σοβαρα μιλας? Συγκρινεις τη φυση (που ενα ψαρι μπορει να φυγει/κρυφτει κλπ) με το ενυδρειο? Μηπως η φυση εφερε τον πλεκο με αρλεκινους και μονομαχο?

Shichibukai, χωρισε καπως το ενυδρειο ωστε να μην εχει επαφη ο πλεκο με τους αρκελικους μεχρι να τον δωσεις αυριο-μεθαυριο σε χομπιστα/πετ σοπ, αλλιως βαλε τον καπου αλλου μεχρι να τον δωσεις.

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια,πως να το χωρίσει το ενυδρείο?Και ναι αυτή έιναι η φύση,το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό επειδή αυτό ξέρει να κανει.,Μήπως αν σε έναν φυσικό νερόλακο έβλεπε ο πλέκο τον αρλεκίνο θα του την χάριζε αμα τον στρίμωχνε?Τα λάθη που κάνουμε στα ενυδρεία μας και στο συγκεκριμένο η ψαροσυνθεση ειναι λάθη επειδή...αυτη ειναι η φύση και δέν αλλαζει για δικο μας όφελος η για τη δική μας τέρψη....

stratigos24 10-02-14 02:48

Ok, με καλυψες...

lifefx 10-02-14 02:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 820242)
Ok, με καλυψες...

...χαίρωμαι

Shichibukai 10-02-14 10:36

Καλημερα σε ολους... Ευτυχως η νυχτα κυλησε ομαλα χωρις καποιο προβλημα.

nazgul 10-02-14 11:01

Γιατι οσα και να πω, μια εμπειρια ειναι καλυτερη απο τη θεωρια. Δες τι εγινε με τον pleco μου, τις εποχες που ειχα ψαροσουπα το ενυδρειο μου. Δυστυχως, ενα πλασμα που νοιωθει να καταπιεζεται σε λαθος ενυδρειο, τοσο απο ογκο, διαμορφωση οσο και απο παραμετρους νερου, ειναι εντελως απροβλεπτο εως και επικινδυνο για τους υπολοιπους κατοικους. Φυσικα, υπαρχει και ενδεχομενο να επιτεθηκε σε ψαρια που ηταν ηδη αδυναμα ή ασθενη.

Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Δινεις το ψαρι και μελετας σωστα τις αναγκες του καθε ψαριου που θελεις να φιλοξενησεις. Ολοι οι αλλοι δρομοι, αργα ή γρηγορα θα οδηγησουν σε αδιεξοδο.

Shichibukai 10-02-14 12:18

Να σε καλα nazgul με βοηθησε πολυ το θεμα σου, απλα ειναι το λαθος που κανουμε ολοι στην αρχη, και λεμε γιατι να μην εχω ενα ψαρι να μου καθαριζει τα τζαμια; Αλλα προφανος και δεν υπαρχουν τετοια ψαρια. Η λυση ειναι προφανης.. να επιστραφει ο πλεκο πραγμα που θα γινει οσο το δυνατο συντομοτερα..

kgf12345 10-02-14 13:07

δυστυχως κιεγω δεν το προσεξα στην παρουσιαση σου οτι ειχες και πλεκο μεσα:(

τουλαχιστον ο nazgul το ειδε και στο ειπε,αλλα αν τοχα δει κιεγω και επεμενα μπορει να γλυτωνανε τα ψαρια:(

αυτο ας μας(μου) γινει μαθημα,να διαβαζουμε παντα πιο προσεκτικα τις πληροφοριες στις παρουσιασεις...

delta66 10-02-14 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf20 (Μήνυμα 820225)
αν έχεις 6,5ph τότε με 10kh έχεις 95ppm co2,

....................

Diskus fan 10-02-14 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 820241)
Τέτοια ώρα τέτοια λόγια,πως να το χωρίσει το ενυδρείο?Και ναι αυτή έιναι η φύση,το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό επειδή αυτό ξέρει να κανει.,Μήπως αν σε έναν φυσικό νερόλακο έβλεπε ο πλέκο τον αρλεκίνο θα του την χάριζε αμα τον στρίμωχνε?Τα λάθη που κάνουμε στα ενυδρεία μας και στο συγκεκριμένο η ψαροσυνθεση ειναι λάθη επειδή...αυτη ειναι η φύση και δέν αλλαζει για δικο μας όφελος η για τη δική μας τέρψη....

:smt104 Υπάρχει... τέτοια πιθανότητα; :rolleyes:

Stivv27 10-02-14 16:13

Φυσικα και υπαρχει!Αμα σπασει το ενυδρειο σου και ριξεις τα ψαρια σε μια τρυπα στην αυλη τοτε αυτο ακριβως δεν ειναι?

Diskus fan 10-02-14 16:33

Μπέρδεψα τον φυσικό νερόλακο... με την φύση.
Ως εκ τούτου... σκεπτόμενος ένα ψάρι από Ασία για να πέσει στον ίδιο νερόλακο με ένα της Νοτίου Αμερικής, θα χρειαστεί πρώτα... αεροπλάνο... έθεσα το ερώτημα!!!!!:rolleyes:
:D

delta66 10-02-14 20:14

Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ σπανιο να επιτεθει πλεκο σε αλλο ειδος και μαλιστα για να το φαει. Εκτος κι αν ειναι ηδη νεκρο.
Κοιταμε πρωτα αλλες αιτιες.
.

Shichibukai 10-02-14 23:24

Ο πλεκο δωθηκε στο πετ σοπ, και η ηρεμια αποκατασταθηκε, το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οι αρλεκινοι ειναι 4 και οικονομικη ευχερια για να συμπληρωσω αλλους τεσσερεις δεν υπαρχει, και αν υπαρξει θα ειναι μετα απο 1-2 εβδομαδες, αλλα προς το παρον μπορω να αγορασω εναν μονομαχο.
Βεβαια θα βαλω μια αγγελεια μπας και καποιος δινει σε καποια καλη τιμη γιατι στο πετσοπ τους εχουν 3 ευρω τον ενα.

Stivv27 10-02-14 23:39

Ωραια!Δεν μπορουσε να σου δωσει 2 αρλεκινους τουλαχιστον για τον πλεκο που πηγες?

Shichibukai 10-02-14 23:53

Δυστηχως δεν μου εδωσε τιποτα αλλα θα παω αυριο να τον πιεσω να μου δωσει...

Stivv27 10-02-14 23:56

Πες του ολοκληρο ψαρι σου φερα!ΠΑρε ενα 5ευρω και δωσε μου τους 3 αρλεκινους που θελω!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02397 seconds with 11 queries