Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ενυδρείο 700lt με τι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24922)

asteris 11-05-08 22:21

Ενυδρείο 700lt με τι?
 
Χαιρετώ όλα τα παιδιά, ειδικά τους βόρειους που λόγω διαφόρων συγκυριών, έχω καιρό να τους δω.

Γράφω εδώ, γιατί επί της ευκαιρίας της μετακόμισης σε λίγους μήνες σε νέο σπίτι, θα στήσω μεγάλο ενυδρείο, το οποίο μάλλον θα είναι αφρικάνες. Η αλήθεια είναι ότι ίσως να προτιμούσα ένα 700άρι βιοτοπικό αμαζονίου, αλλά ο χρόνος δεν βοηθάει να το συντηρώ και προτιμώ να αποφύγω φυτά, όσμωση και διοξείδια για την ώρα.

Λοιπόν, στο ισόγειο του νέου σπιτιού, περισσεύει δύο μέτρα χώρος επί ένα μέτρο βάθος. Το κακό είναι ότι έχει παράθυρο από πάνω, σε ύψος περίπου 1.20-1.30m. Το καλό είναι ότι η εσοχή προοριζόταν για κουζίνα (που δεν θα βάλω), οπότε υπάρχουν έτοιμες παροχές νερού και αποχέτευση.

Η ερώτηση είναι η εξής: Με βάση τα ψάρια που βρίσκουμε στα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης, τι στήνουμε, Malawi ή Τανγκανίκα? (η ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους βόρειους που έχουν επαφή με τα μαγαζιά, γιατί εγώ την έχω χάσει...).

Όποιος δεν βαριέται, γράφει και καμιά πιθανή σύσταση ψαριών...

Μιχάλη κανόνισε να πάρω καμιά απάντηση, γιατί αλλιώς εσένα θα πρήξω... :)

mikenuke 11-05-08 23:05

Xaxaxa, Καλως ηρθες και παλι!!!
Πολυ χαιρομαι που επεστρεψες, λοιπον για την ωρα, βαριεμαι να μπω σε λεπτομερειες, θα αρκεστω μονο στο καλωσορισμα!

Οι υπολοιποι αρχιστε να απαντατε για να μη γεμισει το PM-Box μου!!!

Αστερη, θα σε δουμε απο κοντα στην επομενη συναντηση, θα σε ενημερωσω οπως ζητησες!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 11-05-08 23:53

:smt017:smt017:smt017 και η κουζινα που θα μπει????:p

Nik25 11-05-08 23:58

Eγω θα πηγαινα σιγουρα για haps ειναι η αδυναμια μου!Οτι πρεπει για αυτα τα λιτρα!Moori-Venustus-aulonacara κλπ....Ομορφα ζωα.

water polo 12-05-08 00:00

trofeus ikola

theofilos 12-05-08 00:08

Αδερφε απο εσενα δεν ειχα παρει τον μετρητη ΡΗ της HANNA το 2004? :p

asteris 12-05-08 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 261140)
:smt017:smt017:smt017 και η κουζινα που θα μπει????:p

Η γυναίκα θέλει κουζίνα δέκα χιλιάρικα και της είπα άστο, θα κάνω ενυδρείο με κάνα δυό χιλιάρικάκια και θα παραγγέλνουμε έτοιμο... :p


Η κανονική κουζίνα είναι στον επάνω όροφο, στο ισόγειο ο εργολάβος μας έβαζε προεγκατάσταση για βοηθητική...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 261147)
Αδερφε απο εσενα δεν ειχα παρει τον μετρητη ΡΗ της HANNA το 2004? :p

Εξαρτάται. Αν δουλεύει ακόμα από μένα τον πήρες. Αν χάλασε είναι συνωνυμία... :D

george 15-05-08 09:21

Welcome back φίλε.
Άντε και να σε δούμε από κοντά.
Στήσε εσύ το ενυδρείο....και όλο και κάτι θα βρεθεί ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries