Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Αλλοίωση κελύφους σε ramshorn (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96932)

loupo68 30-04-17 23:57

Αλλοίωση κελύφους σε ramshorn
 
2 Συνημμένο(α)
Σε μερικά από τα ramshorn που έχω στο ενυδρείο,αρχίζει να ασπρίζει το κέλυφος.
Σήμερα πρόσεξα σε ένα ,ότι το κέλυφος μοιάζει να έχει γίνει διάφανο,και ίσως με μια-δύο μικρές τρύπες.
Είναι θέμα έλλειψης ασβεστίου,και αν ναί,πως διορθώνεται?
Παραθέτω φωτογραφίες...

xristos 01-05-17 03:34

είσαι σίγουρος πως είναι ζωντανά;

Τάκης 01-05-17 07:39

Αν έχεις μαλακό νερό είναι λογικό να συμβεί,
και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά,
γιατί αν σκληρύνεις το νερό θα έχουν θέμα τα ψάρια σου.
Τι ψάρια έχεις μέσα ;
Μια καλή λύση είναι να κάνεις καλές αλλαγές

tsala 01-05-17 08:50

προφανως εχεις μαλακο νερο , με χαμηλες σκληροτητες, γι αυτο συμβαινει κι αυτο, οπως ειπε ο Τακης.

loupo68 01-05-17 12:50

Ζωντανά είναι,απλά αυτό στην δεύτερη φώτο είναι πολύ διάφανο.Κινούνται όλα και γεννάνε σαν τρελλά.
Ψάρια υπάρχουν μερικά cardinals,αλλά σε 15 μερες σκοπεύω να βάλω γαρίδες,και ίσως τα βγάλω.Γενικά το ενυδρείο προορίζεται για γαριδάδικο.
Τάκη,αλλαγές γίνονται κάθε εβδομάδα,το 30%.Μπορώ να μεγαλώσω τον ογκο του νερού αλλαγής,αλλά γνωρίζω ότι οι γαρίδες προτιμούν γενικά μικρές αλλαγές.
ΑΝ βγουν τελείως τα cardinals,υπάρχει κάποιο πρόσθετο που δεν θα ενοχλήσει τις γαρίδες?
Δεν θέλω με τίποτε να χάσω τα σαλιγκάρια,κάνουν τρομερή δουλειά στο ενυδρείο!

tsala 01-05-17 13:40

τι γαρίδες θα βαλεις; τι σκληροτητες εχεις;

loupo68 01-05-17 14:03

Δεν έχω τεστ σκληρότητας.
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω νερό σε φίλο να κάνω μετρήσεις.
Είχα σκοπο,αφού κάνω τι μετρήσεις,να συμβουλευτώ το forum για κατάλληλες γαρίδες.
Σκεφτόμουν για 3-4 amano,και μερικές blue pearl ή red cherry(σαν τελευταία επιλογή).
Επίσης,θα ήθελα την γνώμη σας για το κατά πόσο μπορουν να συμβιώσουν με τα cardinals.
Έχω διαβάσει ότι η συγκατοικηση επηρεάζει την ελεύθερη κίνηση των γαρίδων σε όλο το ενυδρείο,και δεν το θέλω αυτό.
Προς το παρόν όμως,δίνω προτεραιότητα στο να διορθώσω το θέμα των ramshorn.

tsala 01-05-17 18:28

βαζεις νερο βρυσης; εχεις co2;
οι καρδιναλιοι θα τσιμπανε γοννο, οπως τα περισσότερα ψαρια.

KostasGR 01-05-17 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από loupo68 (Μήνυμα 1007582)
Δεν έχω τεστ σκληρότητας.
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω νερό σε φίλο να κάνω μετρήσεις.
Είχα σκοπο,αφού κάνω τι μετρήσεις,να συμβουλευτώ το forum για κατάλληλες γαρίδες.
Σκεφτόμουν για 3-4 amano,και μερικές blue pearl ή red cherry(σαν τελευταία επιλογή).
Επίσης,θα ήθελα την γνώμη σας για το κατά πόσο μπορουν να συμβιώσουν με τα cardinals.
Έχω διαβάσει ότι η συγκατοικηση επηρεάζει την ελεύθερη κίνηση των γαρίδων σε όλο το ενυδρείο,και δεν το θέλω αυτό.
Προς το παρόν όμως,δίνω προτεραιότητα στο να διορθώσω το θέμα των ramshorn.

Φέρε νερό να μετρήσουμε Νίκο.

loupo68 01-05-17 21:29

Ναι νερό βρύσης βάζω.
Έχω CO2,και PH 6,8 αυτή την στιγμή που το εχω σχεδόν στην μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.
Κώστα,θα σε πάρω τηλ αύριο,για όποτε μπορέσεις,σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Τελικά,μετά από πάρα πολύ ψάξιμο,βρήκα 3 σαλιγκάρια νεκρά.Το κέλυφος θρυματίστηκε μόλις προσπάθησα να τα πιάσω,παρ όλα αυτά κατάφερα να τα αφαιρέσω.Βλέπω άλλο ένα,αλλά σε σημείο που δεν μπορώ να το φτάσω με τίποτα.Επηρρεάζουν τις παραμέτρους του νερού αν μείνει κάποιο νεκρό μέσα?
Έκανα μετρησεις αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά,όλα καλά!
Μπορώ να προσθέσω στο νερό κάποιο προιόν για αύξηση του ασβεστίου,ή αρκεί το πιό συχνό τάισμα με λαχανικά?

Τάκης 01-05-17 21:38

κάνε τις αλλαγές 50% ή και παραπάνω αντί για 30%.
Το ίδιο νερό έχουμε Νικο,
όπως έχεις δει έχω εκατοντάδες σαλιγκάρια στα συννεφάκια,
και μάλλον τα σώζουν οι καλές αλλαγές

loupo68 01-05-17 22:27

Μάλλον εκεί θα καταλήξω Τάκη.
Τελικά,υπάρχει κάποιο έτοιμο προιόν για αύξηση του ασβεστίου που μπορώ να χρησιμοποιήσω?
Να υποθέσω ότι κατι σαν το reef calsium είναι ακατάλληλο?

Τάκης 01-05-17 22:31

Εχεις καρδινάλιους τωρα μέσα, δεν μπορείς να σκληρύνεις το νερό

loupo68 01-05-17 22:33

Το θέμα είναι αν θα ενοχλεί τις γαρίδες.
Οι καρδινάλιοι θα φύγουν.
Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Τάκης 01-05-17 22:34

Νίκο αύξησε τις αλλαγές και βλέπεις,
μη βάλεις πρόσθετα μέσα

loupo68 01-05-17 22:39

Εγώ να τις αυξήσω,αλλά δεν ισχύει ότι όλα τα είδη γαρίδων χρειάζονται μικρές αλλαγές νερού?(διάβασα ότι ένα 10% είναι αρκετό).
Εγώ σκεφτόμουν μέχρι τώρα,ότι και το 30% που κάνω θα τους πέφτει βαρύ,που να πάω και σε 50%...

Τάκης 01-05-17 22:41

αν βάλεις red chery δεν θα έχουν πρόβλημα,
αν βάλεις γαρίδες που θέλουν μαλακό νερό,
τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

Themis_aqua 01-05-17 22:44

Δεν αξιζει να κανεις κατι και να χαλασεις τις παραμετρους του νερου..Εγω ειχα βαλει για το ιδιο προβλημα κοκκαλακι απο σουπια..Δεν ειδα ομως καμια σημαντικη αλλαγη...Κι εγω σκληρο νερο ειχα,αλλα υπηρχαν κι ενα σωρο mts που επιδεινωνουν το προβλημα..
Aλλαγες νερου οπως ειπαν και πιο πανω,δε μπορεις να κανεις κατι αλλο..

loupo68 01-05-17 22:50

Παιδιά,ευχαριστώ πολύ!
Κάτι τελευταίο...
Οι amano και οι blue pearl,θα έχουν πρόβλημα με τέτοιες αλλαγές?

lingistis 02-05-17 09:00

Οι αλλαγές νερού για τις γαρίδες δεν πρέπει να είναι "μικρές" αλλά το νερό που θα προσθέσουμε "ίδιο" με αυτό που θα βγάλουμε. Δηλαδή οι παράμετροι του νερού να είναι σταθερές και να μην αλλάζουν με τις αλλαγές νερού. Οπότε λέμε μικρές και τακτικές αλλαγές, π.χ. 2 μικρές την εβδομάδα αντί για μία πιο μεγάλη.

Έχεις έλλειψη ασβεστίου... δηλαδή το ασβέστιο του ενυδρείου δεν φτάνει. Αν έχεις φυτά, τότε και αυτά πέρνουν από το ασβέστιο... χαρακτηριστικό σύμπτωμα στα φυτά, όταν υπάρχει έλλειψη ασβεστίου στο νερό, είναι τα νεαρά φύλλα να εμφανίζουν συχνά κιτρίνισμα στο περίγραμμά τους ή να είναι παραμορφωμένα. Ίσως να έχεις και πολλά σαλιγκάρια.

Για ασβέστιο υπάρχουν διάφορα προιόντα π.χ. ένα είναι το KENT MARINE TURBO-CALCIUM


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02040 seconds with 11 queries