Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Σαλιγκαροαναγνώριση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91698)

Artemisia 09-04-16 21:25

Σαλιγκαροαναγνώριση
 
3 Συνημμένο(α)
Λοιπόν πήρα αυτά τα σαλιγκάρια αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι είναι για να δώ τις απαιτήσεις τους :D
Αυτα που είναι σπειροειδή με το που τα έβαλα στην Μονομαχολίμνη μου πήγαν να μπούν στο υπόστρωμα οπότε υποψιάζομαι ότι είναι Melanoides Turbeculata .... είναι ?????
Τα άλλα μου κάνουν για Neritina Natalensis αλλά δεν είμαι και σίγουρη ...



nazgul 09-04-16 21:31

Μεσα επεσες :D

Τα nerite snails κανουν αυγα που δεν εκκολαπτονται και δεν μπορεις να τα βγαλεις ευκολα, σε περιπτωση που σε ενοχλουν.

Artemisia 09-04-16 21:35

Ευχαριστώ Θοδωρή :D:D δεν με ενοχλούν στην Μονομαχολίμνη θα είναι :D:D
Ερώτηση : αυτά που μπαίνουν στο υπόστρωμα υπάρχει περίπτωση να μου σηκώσουν τα φυτά ??

nazgul 09-04-16 21:45

Οχι, μην ανησυχεις.

Artemisia 09-04-16 21:49

Αααα ωραία ευχαριστώ :D:D γιατι μόλις τα είδα να μπαίνουν στο υπόστρωμα τα βούτηξα και τα έβαλα σε μια λεκάνη μην κλαίω τα φυτά μου ;) οπότε πάω να τα βάλω :D:D

pavos 09-04-16 21:57

τα 2 τα βλεπω για ζεβρα

Artemisia 09-04-16 22:24

Σταύρο μου το ίδιο είναι :D:D:D Neritina natalensis sp. "Zebra"

pavos 09-04-16 22:46

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 936469)
Σταύρο μου το ίδιο είναι :D:D:D Neritina natalensis sp. "Zebra"

EEEeee πες το Ελληνικα!!!!:D:D:D

Artemisia 09-04-16 22:51

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Πολύ καλό !!!! :D:D

tsala 09-04-16 23:31

Να τα χαιρεσαι!!
Θα πνιγεις στα mts!:D

Artemisia 09-04-16 23:33

Ευχαριστώ Γιάννη :D:D:D τι είναι τα mts ??? :smt120

tsala 09-04-16 23:39

Τα m. tuberculata ειναι , εν συντομια.. Θα γεμισεις απο δαυτα!:D

Malaysian Trumpet Snail / Melanoides Tuberculata Snail

Artemisia 09-04-16 23:41

Γιατί τόσο εύκολα είναι ??
Θα τα χαρίσω αν γινουν πολλά :D:D

tsala 09-04-16 23:45

Ε, ναι... Κουνελια!!:D
Αλλα κανουν δουλεια στο υποστρωμα, εμενα μ αρεσουν!

Artemisia 09-04-16 23:47

Tωρα αυτό διάβαζα .... ελπίζω να μην το μετανιώσω :smt108

tsala 09-04-16 23:49

Οχι ,ενταξει..
Δεν ειναι ενοχλητικα στο ματι ,ακομα και σε ενυδρειο..
Ειναι κρυμενα στην αμμο την ημερα, το βραδυ αν τα δεις σε ενυδρειο, τα τζαμια ειναι φουλ στο σαλιγκαρι :D

Τάκης 10-04-16 07:31

Αστα εκεί Αρτεμησία, δεν θα χρειαστεί να κάνεις σκούπα βυθού ποτέ ξανά :)
ο Βυθός σου θα λάμπει.
Οτι θα πολλαπλασιαστούν είναι το μόνο βέβαιο, κάποια φορά που έδωσα στον Γιώργο (τον Μονομαχοπληκτο) για τη λίμνη, του μάζεψα τουλάχιστον 500 σαλιγκάρια σε μερικές ημέρες και του έδωσα, και σε εμένα πρέπει να έμειναν μερικές χιλιάδες :) Αλλά δεν τα βλέπω τακτικά, το βράδυ ή όταν ταΐσω, ή δεν θα βλέπω κανένα ή ο βυθός θα γίνεται γκρι. Επίσης μου μαλακώνουν το νερό.
Το ενοχλητικό δεν είναι να τα βλέπεις στα τζάμια, εμένα σπάνια κυκλοφορούν στα τζάμια, μόνο στο βυθό, αλλά που κάποιες φορές γεμίζει η επιφάνεια από άπειρα μωρά σαλιγκάρια που επιπλέουν, αλλά όπως εμφανίζονται, έτσι εξαφανίζονται

mobar78 11-08-16 16:03

Βρε παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση? Τα ramshorn πόσο εύκολα αναπαραγονται? Και κάθε μία γέννα πόσα μωρά μπορεί να έχει? Και μετά από πόσο καιρό μπορεί να έρθει η δεύτερη γέννα? Γιατί κάτι μου λέει πως έμπλεξα! !:confused:

nazgul 11-08-16 17:33

Δε χρειαζεται να το ψαξεις με τοση λεπτομερεια για να υπολογισεις την αυξηση του πληθυσμου. Πολλαπλασιαζονται πολυ ευκολα και πολυ γρηγορα :D

Αφηνουν αυγα που εχουν τετοια μορφη, περιτριγυρισμενα απο μια κολλωδη ουσια.

mobar78 11-08-16 17:47

Ωχ είναι όπως τα applesnail δηλαδή? Γιατί ξαφνικά είδα τα φυτά μου σαν χρυστουγεννιατικα δέντρα με διαφανοκοκκινες μπαλίτσες. Να ρίξω καρότο για να τα πιάσω να τα πεταξω? Αλλά τα λυπαμαι μωρέ είναι γλυκούλια.. είναι καθόλου οφελιμα ή μπα? Τον βυθό ξέρω δεν τον καθαρίζουν. Μα τα φυτά μου όμως αστραφτουν.

nazgul 11-08-16 17:57

Οχι, τα apple snails κανουν μεγαλα "τσαμπια" εκτος νερου. Φυσικα και ειναι οφελιμα τα σαλιγκαρια σε ενα ενυδρειο. Ριξε μια ματια και σε αυτο.

tsala 11-08-16 18:49

Δεν εχουν καμια σχεση με τα ελεγχομενα apple snails, αυτα αναπαραγονται ανεξελεγκτα :D

Φυσικα και κανουν καλο.... Οτι δεν χρειαζεσαι ,μαζεμα , αγγελια - χαρισμα.

gallos 11-08-16 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 936439)
Λοιπόν πήρα αυτά τα σαλιγκάρια αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι είναι για να δώ τις απαιτήσεις τους :D
Αυτα που είναι σπειροειδή με το που τα έβαλα στην Μονομαχολίμνη μου πήγαν να μπούν στο υπόστρωμα οπότε υποψιάζομαι ότι είναι Melanoides Turbeculata .... είναι ?????
Τα άλλα μου κάνουν για Neritina Natalensis αλλά δεν είμαι και σίγουρη ...



Αν και παλίο το θέμα...Τώρα το πρόσεξα...Αρτεμισία τα σαλιγκάρια τα έβαλες σε λίμνη (ανοιχτή) ή σε ενυδρείο(κλειστό από πάνω) με μονομάχους; Είμαι υπερβολικός, αλλά γενικά είδη που δεν ενδημούν στην Ελλάδα (ακόμα και αν έχουν συγγενή είδη...) καλό είναι να είναι περιορισμένα χωρίς διέξοδο στο φυσικό περιβάλλον...Δεν λέω ότι θα προκληθεί φυσική καταστροφή, αλλά καλό είναι να αποφεύγεται...

Artemisia 11-08-16 23:12

Καλησπέρα :) η μονομαχολιμνη μου είναι εσωτερικά στο σπίτι. Τίποτα δεν αφήνω στην τύχη του. Επίσης τα mts δεν τα κατάφεραν με τις τιμές του νερού μου.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mobar78 12-08-16 21:21

Παρατήρησα τα ραμσχορν μου (κάποια από αυτα) επιπλέουν πάνω πανω στο νερό για λίγη ώρα και μετά μπλουμ βουλιάζουν. Μήπως ξέρουμε γιατί? Παίζουν ή μήπως κάτι θέλουν να μου πούνε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01977 seconds with 11 queries