Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   μετα το φαγητο γυρνανε ανασκελα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21786)

Mary-z 29-12-07 09:14

μετα το φαγητο γυρνανε ανασκελα
 
εχουμε χασει ειδη 3 ψαρακια.εδω και τρεις μερες συμβαινει αυτο. οταν τα ταιζουμε μετα απο λιγο, καθε μερα κ απο ενα, δυσκολευονται στην αναπνοη αρχιζουν και γερνουνε στα πλαγια κ μεχρι το βραδυ τα εχουμε χασει :smt059 . ξερει κανεις τιποτα για το θεμα? οι μετρισεις ειναι οκ. μπορει να φταιει η τροφη? της serra ειναι.

PascM 29-12-07 09:19

Η Τροφή λίγο δύσκολο να φταίει!
Οταν λες όμως οι μετρήσεις οκ? Με τι μετράς? Για γράψε και σ'εμάς τις μετρήσεις!!! Κάθε πότε κάνεις αλλαγές κλπ!

Mary-z 29-12-07 09:29

δεν εχω ολες τις λεπτομεριες τωρα γιατι ειμαι στην δουλεια. αυτα που ξερω ειναι οτι τα υγρα τεστ αμωνιας κ νιτριτη ειναι στο ποιο διαφανο χρωμα απο την καρτελα με τα χρωματα, νουμερα δεν εχω να πω. αλαγη νερου κανω καθε 15 μερες 30%. ψαρια εχω νεον, καρδιναλιους, αρλεκινους, killifish, k 1 μονομαχο.

PascM 29-12-07 10:19

Και όλα αυτά σε 60 λίτρα??

Αρχικά αύξησε τις αλλαγές σου σε 30% ανα εβδομάδα και κάνε μετρήσεις με τα τεστ (καλό είναι όταν μπορέσεις να μας πεις και την μάρκα για να ξέρουμε πάνω κάτω την αξιοποιστία τους).

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Mary-z 29-12-07 10:24

τα τεστ ειναι τετρα. το ενυδρειο τρεχει εδω και 2 χρονια. δεν εχω πολα σε αριθμο ψαρακια αλλα οντως εχω πολλα ειδη. τι μπορει να φταιει κ τα τεζαρουνε ετσι ξαφνικα?

orck 29-12-07 10:51

ποσο φαγητο τους ριχνεις; ποσες φορε την ημερα; ποια τροφη της sera;
τους κανεις μια φορα την εβδομαδα νηστεια; (καθολου τροφη για μια ημερα)

Mary-z 29-12-07 11:13

λιγη τροφη 1 φορα την ημερα τους ριχνω. τους κανω 1 φορα την εβδομαδα νυστεια. η τροφη ειναι η serra GVG-MIX, κ της tropical vegetable, πηρα κ μια εχτες της friskies multifloc, και για τον μονομαχο παλι της serra FDROUT Bloodworms. την τροφη του μονομαχου την τρωει κ το killifish.

Tkagem 29-12-07 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mary-z (Μήνυμα 224533)
η τροφη ειναι η serra GVG-MIX

Συγνώμη αυτή δεν είναι για θαλασσινά ψάρια ή κάνω λάθος?Μήπως έχει αντίστοιχη και για γλυκού?

netblues 29-12-07 11:25

Sera GVG Mix Iodine-rich flake food with tasty morsels. sera GVG-mix consists of 80 % special flakes made from marine algae, ground krill and plankton. 20 % are FD bloodworms, Daphnia and Artemia shrimps.

This iodine-rich food prevents diseases of the thyroid gland and thus should be fed at least once a week. sera GVG-mix is especially suitable for commu nity aquariums which are mainly stocked with live-bearing tooth carps, and for saltwater fish.

Οπως και να χει, δεν μπορει αυτη η τροφή (ή οποιαδηποτε αλλη) να εχει τετοια αποτελεσματα... Για τον φοβο των Ιουδαιων, δεν εχεις παρα να αλλαξεις τροφή. (λογικο ειναι το κιλλιε να τρωει bloodworms...) Τι ψαρια χανεις? Ποσο καιρο τα εχεις τα συγκεκριμενα?

Mary-z 29-12-07 12:51

εχω χασει 2 νεον,κ ενα killifish κ το αλλο το εχει ταραξει στο κυνηγι ο μονομαχος. δεν το βλεπω να αντεχει για πολυ ακομα. λενε οτι αν ενα ψαρι ειναι αρρωστο τα αλλα το κυνηγανε για να το ξεπαστρεψουν κ μαλλον αυτο συμβαινει.:(

netblues 29-12-07 13:01

Για τα killies, αν τα χεις καποιο καιρο, και αναλογα με το ειδος, η διαρκεια ζωης τους ειναι απο 6-8 μηνες μεχρι δυο χρονια.
Ο μονομαχος θα ερπεπε να ειναι μονος στου σε ενα μικρο ενυδρειο.
Το οτι κυνηγαει διαφορα δεν ειναι καλο σημαδι για να βρισκεται σε κοινωνικό/
Αυτο που συμβαινει στα τετρα συνηθως ειναι το αρρωστο να απομονωνεται απο το κοπαδι.. Το να το ξεπαστρεψουν ομως.. οχι.
Λεω να κανεις μερικες καλες αλλαγες νερου, και προληπτικως να αλλαξεις τροφή (οχι μαρκα), μηπως και εχει παθει κατι το συγκεκριμενο κουτακι.
(απιθανο βεβαια και θα επηρεαζε ολα τα ψαρια) αλλα ειναι κατι που γινεται ευκολα, γρηγορα και χωρις παρενεργειες. Δες και τις ημερομηνιες ληξεως.

Mary-z 29-12-07 13:22

τα εχω δει ολα αυτα ρε παιδια αλλα φοβαμαι μηπως ειναι καποια ασθενεια της νηκτικης κυστης που διαβασα για παρομια συμπτωματα μετα το φαγητο. αν ειναι αυτο πως θα το καταλαβω κ τι πρεπει να κανω για να σωσω τα υπολοιπα? βοηθειααα...

PascM 29-12-07 13:43

Η νυκτική κύστη είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια και προέρχετε συνήθως από κακή ποιότητα νερού σε συνδιασμό και με υψηλές τιμές αμμωνίας κλπ!

Κάνε και μια νηστεία για λίγες μέρες και μερικές αλλαγές όπως σου πρότεινε ο netblues ποιο πάνω και βλέπουμε!!!

Nik25 29-12-07 13:57

Μηπως ξεπλενεις τα υλικα του φιλτρου σου σε νερο βρυσης??Αν ναι να ξερεις οτι τα αζωτοβακτηριδια σκοτωνονται ετσι και ουσιαστικα χαλαει η βιολογια σου.

Mary-z 29-12-07 13:58

σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας, θα κανω οτι μου ειπατε και βλεπουμε.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 224569)
Μηπως ξεπλενεις τα υλικα του φιλτρου σου σε νερο βρυσης??Αν ναι να ξερεις οτι τα αζωτοβακτηριδια σκοτωνονται ετσι και ουσιαστικα χαλαει η βιολογια σου.

οχι , με νερο ενυδειου τα ξεπλενω.

John T 29-12-07 14:03

Επίσης δοκίμασε να ρίχνεις την τροφή με το χέρι μέσα στο νερό έτσι ώστε να μη χρειάζεται να έρθουν σε επαφή με την επιφάνεια και τρώνε αέρα μαζί με την τροφή.

hotgates 29-12-07 20:01

Το ίδιο μου συμβαίνει και σε μένα το Riukin μου όποτε τρώι γυρνάει ανασκελα και μένει εντελός ακίνιτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries