Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Έπαθα την πλακά μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54665)

dimitris1150 16-07-11 20:33

Έπαθα την πλακά μου
 
Καλησπέρα σας ,
Έχω ένα RIO 180 με 5 labidochromis caeruleus κίτρινα , τα έχω περίπου ένα χρόνο , κάμποσες μέρες τώρα έχασα το ένα , λέω θα έχει κρυφτεί στις πέτρες ,
σήμερα λοιπόν έψαχνα να το βρω τα τάισα , τίποτα . αποφάσισα να σηκώσω τις πέτρες να δω τι γίνετε , παιδιά τα έπαιξα βρήκα τον σκελετό του το είχαν φάει το ψαράκι .

Πέστε μου σας παρακαλώ σας έχει συμβεί εσάς κάτι τέτοιο ; γιατί συνέβη μετά από ένα χρόνο;
πρέπει να κάνω κάτι ;

Σας παρακαλώ τα φώτα σας
Ευχαριστώ

Δημήτρης

snakepanos 16-07-11 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris1150 (Μήνυμα 608726)
Καλησπέρα σας ,
Έχω ένα RIO 180 με 5 labidochromis caeruleus κίτρινα , τα έχω περίπου ένα χρόνο , κάμποσες μέρες τώρα έχασα το ένα , λέω θα έχει κρυφτεί στις πέτρες ,
σήμερα λοιπόν έψαχνα να το βρω τα τάισα , τίποτα . αποφάσισα να σηκώσω τις πέτρες να δω τι γίνετε , παιδιά τα έπαιξα βρήκα τον σκελετό του το είχαν φάει το ψαράκι .

Πέστε μου σας παρακαλώ σας έχει συμβεί εσάς κάτι τέτοιο ; γιατί συνέβη μετά από ένα χρόνο;
πρέπει να κάνω κάτι ;

Σας παρακαλώ τα φώτα σας
Ευχαριστώ

Δημήτρης

Φιλε εμενα μετα απο γεννες και πολλα αλλα μου εφαγε την θηλυκια τζουελ κιχλιδα μου ο αρσενικος ,.
Συνβαινουν αυτα στης κιχλιδες μονο που εμενα δεν το εφαγαν ολο το ψαρι ,ειχα και μικρα μεσα, εφαγαν μονο τα εντοσθεια του ανοιξαν μια τρυπα στην κυλια του και τα εφαγαν.

lans 17-07-11 09:42

Σχεδον παντα οταν πεθαίνει καποιο ψαρι το τρωνε τα αλλα...και δεν συμβαινει μονο στης κιχλιδες.
Αυτο συμβαίνει γιατι ειναι σπουδαια τροφη για τα ψαρια με πλουσια σε συστατικά, οπως ο πρωτεΐνες κ.α.

ΜΙΜΗΣ 17-07-11 13:11

ποσο καιρο ειχες να δεις το ψαρι?
μετρησες για αμμωνια?
εκανες αλλαγη νερου?
μπορει το ψαρι να ηταν αρρωστο η χτυπημενο και να ψοφισε
μονο του δεν ειναι αναγκη να επεσε θυμα κανιβαλισμου.

crazyio 17-07-11 13:38

ένα άλλο πολύ πιθανό σενάριο είναι να το πλάκωσε κάποια πέτρα και να το είπε εκεί το ποίημα .. και μετά την συνέχεια την είδες ..
Είναι συχνό φαινόμενο σε τέτοιου είδους ενυδρεία αν οι πέτρες δεν είναι καλά στερεωμένες ..

mihalis 18-07-11 14:15

Αν ήταν αρσενικό, θα ήταν τσαμπουκάς μεταξύ αρσενικών γιατί τα λίτρα είναι περιορισμένα για δύο χαρέμια.
Αν ήταν θηλυκό, πολλές φορές τα θηλυκά από το κυνήγι και το στρες δεν αντέχουν και παθαίνουν εξάντληση.

crazyio 18-07-11 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mihalis (Μήνυμα 609001)
Αν ήταν αρσενικό, θα ήταν τσαμπουκάς μεταξύ αρσενικών γιατί τα λίτρα είναι περιορισμένα για δύο χαρέμια.
Αν ήταν θηλυκό, πολλές φορές τα θηλυκά από το κυνήγι και το στρες δεν αντέχουν και παθαίνουν εξάντληση.

δεν έχω ξανά ακούσει θάνατο από εξάντληση σε ψάρι...
το στρες είναι παράγοντας για διαφόρων ειδών ασθένειες αλλά για εξάντληση πρώτη φορά το ακούω ...

kostaskich 18-07-11 16:04

kostaskich
 
οι κιχλιδες γενικα εχουν ιεραρχιες.προφανως επεσε θυμα καποιου πιο κυριαρχικου αρσενικου.συμβαινει συχνα.οι δολοφονιες ειναι μεσα στο παιχνιδι.οποτε μην στεναχωριεσε ειναι απλα φυσικο να επιβιωνουν οι πιο δυνατοι.οταν ψοφαει καποιο το τρωνε τα υπολοιπα οποτε ουτε αμμωνια ανεβαζει ουτε τιποτα.καλη συνεχεια

dimitris1150 18-07-11 18:52

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά να είστε καλά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries