Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   sos προβλημα με γυαλι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14329)

Christos k 26-11-06 20:07

sos προβλημα με γυαλι
 
Γεια σας
αδειασα τελειως το ενυδρειο μου(juwel vision 450) για να το στησω λιγο πιο σωστα απο την αρχη Μολις ηταν γεματο με νερο ειχα εντοπισει ηδη καποιες θαμπαδες στο μπροστινο γυαλι μολις το αδειασα επαθα ενα σοκ με τις θαμπαδες κυριως οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα Δοκιμασα με ενα ξυραφι (αυτο που καθαριζουμε τα πλακακια δεν μπορουσα να βρω σημερα ειδικο για ενυδρεια ) με ζεστο νερο και πανι , ακομα και με αζαχ εχπερτ που ειναι για τα αλατα αλλα τιποτα Μοιαζει σαν να εχει χαλασει το γυαλι Θα σας στειλω και μια φωτογραφια αργοτερα αν και δεν φαινεται καθαρα
Παρακαλω βοηθειστε ελπιζω να καταλαβαινετε σε τι κατασταση ειμαι.
-+10-+10-+10-+10

Christos k 26-11-06 20:23

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christos k (Μήνυμα 140002)
Γεια σας
αδειασα τελειως το ενυδρειο μου(juwel vision 450) για να το στησω λιγο πιο σωστα απο την αρχη Μολις ηταν γεματο με νερο ειχα εντοπισει ηδη καποιες θαμπαδες στο μπροστινο γυαλι μολις το αδειασα επαθα ενα σοκ με τις θαμπαδες κυριως οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα Δοκιμασα με ενα ξυραφι (αυτο που καθαριζουμε τα πλακακια δεν μπορουσα να βρω σημερα ειδικο για ενυδρεια ) με ζεστο νερο και πανι , ακομα και με αζαχ εχπερτ που ειναι για τα αλατα αλλα τιποτα Μοιαζει σαν να εχει χαλασει το γυαλι Θα σας στειλω και μια φωτογραφια αργοτερα αν και δεν φαινεται καθαρα
Παρακαλω βοηθειστε ελπιζω να καταλαβαινετε σε τι κατασταση ειμαι.
-+10-+10-+10-+10

Συνημμένο Αρχείο 5403 να σας πω οτι το απορρυπαντικο ηταν η εσχατη λυση με σκοπο αν καθαρισει να το ξεπλυνω με το λαστιχο (πριν ειχα δοκιμασει και με καυτο νερο ,ξυδι ,λεμονι,και τη ξυστρα που σας ειπα και πριν)

Giorgos 27-11-06 19:04

Επειδή από την εικόνα και μόνο δεν μπορούμε να καταλάβουμε πολλά, περιέγραψέ το μας όσο καλύτερα μπορείς.
Πχ. Αν το τρίψεις με το δάκτυλό σου, καθαρίζει καθόλου;

Giwrgos23 27-11-06 19:38

χριστο το vision ειναι αυτο με το κυρτο τζαμι η κανω λαθος εαν ειναι αυτο τοτε πιθανων να ειναι απο την μανα του ετσι κατασκευαστικα ,το εχω δει και σε αλλες κατασκευες με κουρμπαριστα τζαμια .
εαν δεν ειναι το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι απο καποιο καθαριστικο οταν το πρωτοπηρες εφαγε λιγο το τζαμι εκαστοστα του δεκατου του χιλιοστου με αποτελεσμα αυτο που βλεπεις

Christos k 27-11-06 19:47

φαίνονται ανομοιόμορφες θαμπάδες σε όλη την επιφάνεια του μπροστινού τζαμιού, όπως όταν κάνεις θαμπάδα με την αναπνοή αλλά δεν φεύγει.Δεν καθαρίζει ούτε με το χέρι ούτε με σφουγγάρι.επίσης εχω δοκιμάσει ξυδι, αζαχ για τα άλατα, λεμόνι και διάφορα άλλα .

Giwrgos23 27-11-06 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christos k (Μήνυμα 140208)
φαίνονται ανομοιόμορφες θαμπάδες σε όλη την επιφάνεια του μπροστινού τζαμιού, όπως όταν κάνεις θαμπάδα με την αναπνοή αλλά δεν φεύγει.Δεν καθαρίζει ούτε με το χέρι ούτε με σφουγγάρι.επίσης εχω δοκιμάσει ξυδι, αζαχ για τα άλατα, λεμόνι και διάφορα άλλα .

κοιτα απο πανω

Christos k 27-11-06 20:02

τωρα ειδα το προηγουμενο μηνυμα.Ναι το vision ειναι αυτο που ειναι στρογγυλο μπροστα.Δηλαδη δεν γινεται τιποτα τωρα ,ουτε η εγγυηση δεν ισχυει? αυτο το εχω παρει απο την aquaristic net μπορω να κανω κατι τωρα??

Giwrgos23 27-11-06 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christos k (Μήνυμα 140211)
τωρα ειδα το προηγουμενο μηνυμα.Ναι το vision ειναι αυτο που ειναι στρογγυλο μπροστα.Δηλαδη δεν γινεται τιποτα τωρα ,ουτε η εγγυηση δεν ισχυει? αυτο το εχω παρει απο την aquaristic net μπορω να κανω κατι τωρα??

αυτα τα διαδικαστικα δεν τα ξερω παντως μια εσχατη λυση ειναι να δοκιμασεις ακουαφορτε .(αφου καποιος που το εχει κανει στο παρελθον με επιβεβαιωση μεχρι να βρω που το εχω διαβασει

netblues 27-11-06 20:07

Μου θυμιζει αυτο που παθαινουν μερικα ποτηρια στα πλυντηρια πιατων και μενουν θαμπα για παντα.
Καποιος ειχε πει οτι κατι παιζεται με το μολυβδο που εχει το γιαλι μεσα.
Λυση δεν εχω βρει παντως.
Αν το ενυδρειο ειναι εντος εγγυησης θα πρεπει να μιλησεις με τον κατασκευαστη απευθειας.
Και αναλογως θα δεις τι θα κανεις.
Αν υπαρχει καποια μεθοδος ξεθαμπωματος θα σου την πει.

Christos k 27-11-06 20:11

αν ριξω ακουαφορτε δεν εχει προβλημα η σιλικονη?

Giwrgos23 27-11-06 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christos k (Μήνυμα 140217)
αν ριξω ακουαφορτε δεν εχει προβλημα η σιλικονη?

βαλε μια πετσετα στο κατω μερος που θα τρεξει αλλα περιμενε

Christos k 27-11-06 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 140215)
Μου θυμιζει αυτο που παθαινουν μερικα ποτηρια στα πλυντηρια πιατων και μενουν θαμπα για παντα.
Καποιος ειχε πει οτι κατι παιζεται με το μολυβδο που εχει το γιαλι μεσα.
Λυση δεν εχω βρει παντως.
Αν το ενυδρειο ειναι εντος εγγυησης θα πρεπει να μιλησεις με τον κατασκευαστη απευθειας.
Και αναλογως θα δεις τι θα κανεις.
Αν υπαρχει καποια μεθοδος ξεθαμπωματος θα σου την πει.

γνωριζει κανεις τι γινετε με την εγγυηση ,μεταφορικα , και τα σχετικα οταν εχουμε ψωνισει απο Γερμανια??

Giwrgos23 27-11-06 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos23 (Μήνυμα 140219)
βαλε μια πετσετα στο κατω μερος που θα τρεξει αλλα περιμενε

βρηκα αυτοhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread....EA%E5%E6%E1%F0
αλλα νομιζω και καποιος αλλος ειχε πει οτι κανει για την αλγη στα τζαμια νομιζω μπορεις να το δοκιμασεις .
στην τελικη βρεξε ενα πανακι και τριψε το τζαμι σε μια γωνιτσα του προβληματος

netblues 27-11-06 20:22

Τα μεταφορικα σε ολες τις περιπτωσεις βαρυνουν τον πελατη.
Αλλα πρωτου φερουμε την καταστροφη.. Μιλησες με τον κατασκευαστη?

Christos k 27-11-06 20:45

οταν λες κατασκευαστη εννοεις να παρω στη juwel ή στην aquaristic net?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos23 (Μήνυμα 140221)
βρηκα αυτοhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread....EA%E5%E6%E1%F0
αλλα νομιζω και καποιος αλλος ειχε πει οτι κανει για την αλγη στα τζαμια νομιζω μπορεις να το δοκιμασεις .
στην τελικη βρεξε ενα πανακι και τριψε το τζαμι σε μια γωνιτσα του προβληματος

Ευχαριστω θα το δοκιμασω αυριο μια και σημερα δεν εχω εδω στο σπιτι ακουαφορτε

netblues 27-11-06 20:51

Την juwel καλυτερα

Christos k 27-11-06 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 140230)
Την juwel καλυτερα

ευχαριστω για τη βοηθεια

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει εδω στην Ελλαδα σερβις , αντιπροσωπεια της juwel

netblues 27-11-06 21:21

Το κουμπακι edit το ξερεις? :mad:

Οχι δεν υπαρχει juwel ελλας.
Μιλα με τον κατασκευαστη και θα σε καθοδηγησει.

PascM 28-11-06 01:32

Juwel Ελλάς δεν υπάρχει υπάρχει όμως η PetVet A.E. που είναι ο επίσημος εισαγωγέας των juwel. Με αυτούς πρέπει να επικοινωνήσεις άλωστε νομίζω και η μαμά juwel εκεί θα πρέπει να σε στείλει να μιλήσεις!

Christos k 28-11-06 19:17

μηπως γνωριζεις καποιο τηλ. ή καποιο στοιχειο για να επικοινωνησω με τη petvet ΑΕ ? γιατι δεν βρηκα στο google ουτε και στο 11888

george 28-11-06 19:29

Άμα το έβρισκες θα ήσουν και εσύ linkman ;-)

http://www.petvethellas.com/centrgr/..._etaireias.htm

Christos k 28-11-06 19:33

ευχαριστω!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02063 seconds with 11 queries