Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   η δευτερη λιμνουλα μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51474)

apostolis veroia 29-06-11 10:59

ουαου!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D το νουφαρο στο δευτερο βιντεο το εβαλα φετοσ και γω. το εχω βαλει σε μεγαλη γλαστρα και ως τωρα εκανε ριζωμα εχει κανα 2 μερες που εβγαλε τα πρωτα φυλαρακια του!

lucy 30-06-11 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 604490)
... τα καταστήματα πωλούν πλέον ακόμα και τους ιάκυνθους του νερού για νούφαρα...

...άσε άσε! ακόμα και τα πίστια μου τα είπαν νούφαρα!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 604490)
... ....Δεν τα θέλεις?:(

... απελπισμένα!!!! :( κι έτσι όπως να ανεμίζει ο αέρας.....

apostolis veroia 06-07-11 18:58

2 Συνημμένο(α)
εκανα ενα νεο φιλτρο για την λιμνη μου ποιο μεγαλο και ποιο σιγουρο:D:D:D:D το βαρελι μου σπασε απο την πιεση

in the pond 06-07-11 20:40

Δώσε λίγες λεπτομέρειες βρε Αποστόλη...πώς σκέφτεσαι να το δουλέψεις? Πώς θα καθαρίζεις ένα τόσο βαθύ φίλτρο?

apostolis veroia 06-07-11 22:43

το φιλτρο εχει βαθος ενα μετρο, για μενα δεν ειναι βαθυ:D:D:D:D τα υλικα θα ειναι πολυ ευκολο να βγενουν γιατι θα κανω θηκες. η πρωτη θηκη θα εχει ολες τις σκουπες και η δευτερη ολους τους υαλοβαμβακες και σφουγαρια. αλλα και μονο τις σκουπες να βαλω φτανει! τα σφουγαρια τα βαζω γιατι διαπιστοσα οτι κραταν ολη τη σκονη περα απο αλγες και καθε ειδος μικρο σωματιδιο. αν βαλω μονο τις σκουπες δε θα το καθαριζω σχεδον καθολου μονο μια φορα στο τοσο που θα τισ ξεπλενω σε ενα γκουβα νερο που και αυτο το νερο θα ειναι απο την ιδια τη λιμνη;) αλλα και τα σφουγαρια αν τα βαλω δε τα πλενω ολα ποτε!!! μονο το πρωτο στη σειρα και αυτο το τοποθετο παντα στο τελος;) (ενα μυστικο: οταν χαλασα το πρωτο φιλτρο εδω και 3 μερες τις σκουπες τισ εβαλα ολες χωρις να τις καθαρισω μεσα σε μια λεκανη με νερο απο τη λιμνη. τις εχω φυλαξει σε ενα μερος τις αποθηκης που ειναι πισα σκοταδι, ωστε να μη χαλασει η βιολογια τους)

in the pond 06-07-11 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 606732)
το φιλτρο εχει βαθος ενα μετρο, για μενα δεν ειναι βαθυ:D:D:D:D τα υλικα θα ειναι πολυ ευκολο να βγενουν γιατι θα κανω θηκες.

Πολύ καλή σκέψη και είμαι περίεργος να τη δω στην πράξη. Βασικά θα φτιάξεις ένα κλασικό φίλτρο ενυδρείου σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα. Αυτό που θα σου έλεγα είναι τον υαλοβάμβακα ή καλύτερα ενυδρειακό βαμβάκι να το βάλεις στην πρώτη κιόλας θήκη, μιας και θα σου μεζεύει το μεγαλύτερο κομάτι των ακαθαρσιών και σωματιδίων. Σφουγγάρια δεν θα έβαζα καν Αποστόλη.

apostolis veroia 07-07-11 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 606746)
Πολύ καλή σκέψη και είμαι περίεργος να τη δω στην πράξη. Βασικά θα φτιάξεις ένα κλασικό φίλτρο ενυδρείου σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα. Αυτό που θα σου έλεγα είναι τον υαλοβάμβακα ή καλύτερα ενυδρειακό βαμβάκι να το βάλεις στην πρώτη κιόλας θήκη, μιας και θα σου μεζεύει το μεγαλύτερο κομάτι των ακαθαρσιών και σωματιδίων. Σφουγγάρια δεν θα έβαζα καν Αποστόλη.

τελικα βασιλη δε θα βαλω σφουγγαρια οντως ειναι αχρηστα. το καλυτερο ειναι να βαλω τους υαλομβαμβακες μπροστα που το ειχα κανει στο προιγουμενο φιλτρο αλλα θα τα καθαριζω ποιο συχνα. γιαυτο θελω να τα βαλω δευτερα οστε να κρατα το φιλτρο μια ισορροπια. οταν αλλαξα την θεση τους στο προιγουμενο φιλτρο ειδα οτι οι σκουπες κραταν ολα τα χοντρα και οι υαλομβαμβακες στο τελος οτι δε μπορουν να κρατησουν η σκουπες

apostolis veroia 07-07-11 13:39

9 Συνημμένο(α)
τελος με το φιλτρο καποιοες φωτο. απο φιλτρο και λιμνη

apostolis veroia 14-07-11 08:47

6 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 606916)
τελος με το φιλτρο καποιοες φωτο. απο φιλτρο και λιμνη

και αλλες φωτο με τη λιμνη εχει γεμισει νουφαρα

in the pond 14-07-11 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 608326)
και αλλες φωτο με τη λιμνη εχει γεμισει νουφαρα

Στην τελευταία φώτο σαν να βλέπω καταστρεμμένα φύλλα Αποστόλη?...

apostolis veroia 14-07-11 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 608376)
Στην τελευταία φώτο σαν να βλέπω καταστρεμμένα φύλλα Αποστόλη?...

ναι μου τα τρων τα κοι η μηπως ειναι τιποτα αλο;;:smt108:smt108:smt108

ilias510 14-07-11 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 608444)
ναι μου τα τρων τα κοι η μηπως ειναι τιποτα αλο;;:smt108:smt108:smt108

Αποστολη ,πολυ ωραια εχει γινει η λιμνη σου και εγω νομιζω οτι απο τα κοι ειναι τα φυλλα φαγωμενα , τα τρωνε για μαρουλακι.

apostolis veroia 14-07-11 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias510 (Μήνυμα 608449)
Αποστολη ,πολυ ωραια εχει γινει η λιμνη σου και εγω νομιζω οτι απο τα κοι ειναι τα φυλλα φαγωμενα , τα τρωνε για μαρουλακι.

ευχαριστω Ηλια και γω τα κοι λεω οτι κανουν τη ζημια! πολλες φορες η τροφη πεφτει πανο στα φυλλα και αυτα ανεβαινουν στη κιριολεχια πανο τους:mad:

apostolis veroia 17-07-11 16:11

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 608450)
ευχαριστω Ηλια και γω τα κοι λεω οτι κανουν τη ζημια! πολλες φορες η τροφη πεφτει πανο στα φυλλα και αυτα ανεβαινουν στη κιριολεχια πανο τους:mad:

και αλλες φωτο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02507 seconds with 11 queries