Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   N. Caudopunctatus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82949)

nick_dark 28-10-14 10:22

N. Caudopunctatus
 
Καλημέρα!
Νομίζω πως κατέληξα στα ψαράκια που θα μπουν στο νέο μου ενυδρείο, και είναι τα N. Caudopunctatus.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν το ενυδρείο μου 60*35*40Υ είναι αρκετό για αυτά..
Και επίσης, πως θα έπρεπε να είναι το Aquascape? Από τα λίγα που βρήκα, κατάλαβα ότι χρειάζονται λίγα κοχύλια και ένα νταμαράκι, σωστά?
Γενικά, τι άλλο πρέπει να προσέξω?
:)

Κλεόβουλος 28-10-14 11:01

Νίκο είναι πανέμορφα ψαράκια!!
Τα λίτρα σου είναι καλά για ένα ζευγάρι. Αν πάρεις μικρά, μόλις ξεχωρίσει ζευγάρι απομακρύνεις τα υπόλοιπα γιατί θα σκοτωθούνε.
Στη φύση συχνάζουν και γεννάνε σε βράχους κοντά στην άμμο αλλά στο ενυδρείο πιο συχνά γεννάνε σε κελύφη. Με βάση αυτό φτιάχνεις και τη διακόσμηση.
Είναι δύσκολα στην αναπαραγωγή τους (όταν τα είχα δεν κατάφερα να πάρω γέννα ή τουλ. δεν είδα ποτέ μικρά :( μέχρι που τα έδωσα σε φίλο που έβγαλε γέννες αλλά κι αυτός μετά τις έχανε). Η συμπεριφορά τους μου θύμιζε N.brichardi καθώς υπερασπίζουν με πάθος την περιοχή τους. Τα αρσενικά είναι πολύ επιθετικά μεταξύ τους αλλά και απέναντι στα θηλυκά όταν δεν έχουν ζευγαρώσει. Θα φάνε επίσης τα μικρά ειδικά όταν ο χώρος είναι περιορισμένος και γενικά οι αναφορές λένε ότι δεν είναι καλοί γονείς. Ωστόσο έχω δει και σε ενυδρείο πάνω από 120 λίτρα με ένα ζευγάρι που μεγάλωνε αρμονικά ένα συννεφάκι μικρά.
Απρόβλεπτα ψάρια κι αυτό μ' αρέσει (μου επαναφέρεις τον πειρασμό να ξαναπροσπαθήσω μαζί τους :)).

nick_dark 28-10-14 13:25

Lamprologus Caudopunctatus 5-6
Lamprologus Caudopunctatus Kapampa 4 - 5
Lamprologus Caudopunctatus Kapampa Orange 3,5-4
Lamprologus Caudopuntatus Red Fin 3,5-4,5
Εκτός από το μέγεθος, τι διαφορά έχουν μεταξύ τους τα υπόλοιπα? (Kapampa, Kapampa Orange και Red Fin) Τα πρώτα δύο πιστεύω πως είναι από κάποια συγκεκριμένη περιοχή, όμως δεν βλέπω κάποια διαφορά χρωματικά στις φωτογραφίες που βρήκα.. Το red fin σημαίνει ότι έχει κόκκινα πτερύγια?
:)

Tanganyiκας 28-10-14 14:11

Χάρη στον Νίκο μου ήρθε η ιδέα να είναι ένα από τα ψάρια που θα μπουν στο μεγάλο που θα στήσω σε λίγο καιρό.:D

Κλεόβουλος 28-10-14 18:03

Νίκο Kapampa είναι η περιοχή του Κονγκό που κυρίως βρίσκουν τα κάουντος όμως υπάρχουν και γύρω περιοχές στα νότια της λίμνης που υπάρχουν απομονωμένοι πληθυσμοί με μικρές χρωματικές διαφορές (το ραχιαίο πτερύγιο μπορεί να είναι κίτρινο, πορτοκαλί ή ελαφρώς κόκκινο).
Όταν σε λίστες βρίσκω μόνο χρωματική ένδειξη πχ red fin χωρίς περιοχή προέλευσης, φοβάμαι πάντα ότι πρόκειται για ψάρια ταϊσμένα με ενισχυτικά χρώματος και είναι συνήθως με τσιμπημένη τιμή ;) .
Εδώ θα προτιμούσα το 2ο ή το 3ο

nick_dark 28-10-14 18:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 860168)
Νίκο Kapampa είναι η περιοχή του Κονγκό που κυρίως βρίσκουν τα κάουντος όμως υπάρχουν και γύρω περιοχές στα νότια της λίμνης που υπάρχουν απομονωμένοι πληθυσμοί με μικρές χρωματικές διαφορές (το ραχιαίο πτερύγιο μπορεί να είναι κίτρινο, πορτοκαλί ή ελαφρώς κόκκινο).
Όταν σε λίστες βρίσκω μόνο χρωματική ένδειξη πχ red fin χωρίς περιοχή προέλευσης, φοβάμαι πάντα ότι πρόκειται για ψάρια ταϊσμένα με ενισχυτικά χρώματος και είναι συνήθως με τσιμπημένη τιμή ;) .
Εδώ θα προτιμούσα το 2ο ή το 3ο

Θα το έχω υπόψην, ευχαριστώ για την αναλυτική εξήγηση!!
:)

nick_dark 30-10-14 18:47

Καλησπέρα, με κάποιες νέες απορίες!
Πως ξεχωρίζουμε αρσενικά θηλυκά και από ποιο μέγεθος;
Τα μωρά τι τροφή θέλουν τις πρώτες βδομάδες? Κάπου διάβασα για Δάφνια, ισχύει?
:)

Κλεόβουλος 30-10-14 19:14

Τα ψάρια ξεχωρίζουν βασικά από το μέγεθος,τα αρσενικά είναι ελαφρώς μεγαλύτερα και όταν φτάσουν σε αναπαραγωγική ηλικία στην άκρη της ουράς συνήθως έχουν μια κιτρινωπή ανταύγεια/γραμμή που απουσιάζει απ' τα θηλυκά.
Τα μικρά στην αρχή θα τρέφονται με ινφοσούρια που υπάρχει στο ενυδρείο, γρήγορα θα μπορείς να δίνεις τροφή για σαρκοφάγα σε σκόνη, μετά αρτέμια-δάφνια, λίγο μετά grindal ή τριμμένο φυλλαράκι.

nick_dark 30-10-14 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 860384)
Τα ψάρια ξεχωρίζουν βασικά από το μέγεθος,τα αρσενικά είναι ελαφρώς μεγαλύτερα και όταν φτάσουν σε αναπαραγωγική ηλικία στην άκρη της ουράς συνήθως έχουν μια κιτρινωπή ανταύγεια/γραμμή που απουσιάζει απ' τα θηλυκά.
Τα μικρά στην αρχή θα τρέφονται με ινφοσούρια που υπάρχει στο ενυδρείο, γρήγορα θα μπορείς να δίνεις τροφή για σαρκοφάγα σε σκόνη, μετά αρτέμια-δάφνια, λίγο μετά grindal ή τριμμένο φυλλαράκι.

Χμμ, δηλαδή σε ψαράκια 4-5εκ. περίπου δεν ξεχωρίζει φύλο? :/
Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας στο πόσα ψαράκια να πάρω, 4 ή 6; Από οικονομικής άποψης είμαι εντάξει, όμως με 4 θα βγει ζευγαράκι? Θα έπαιρνα 6 αλλά το θέμα είναι που θα δώσω μετά τα άλλα 4..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries