Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ... ΒΑΨΙΜΟ... ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ ΚΑΠΑΚΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40487)

dialpistis 18-05-10 10:39

... ΒΑΨΙΜΟ... ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ ΚΑΠΑΚΙΟΥ
 
Πριν απο ενα χρονο ξεκινησα κατι που εμεινε σχεδον στα σκαρια. ενα ενυδρειο 120χ50χ60. ξεκινησα με το καπακι. το εκανα με λευκα φυλλα μελαμινης αφου αυτα ειχα διαθεσιμα στην αποθηκη μου . εκοψα ακομα και τα κοματια για να ντυθει η βαση απο κοιλοδοκο που θα εκανα. εσωτερικα το εχω περασει ολο με σιλικονη για στεγανοποιηση και προστασια απο το σκευρωμα. Ηρθε ο καιρος να ξαναπαρει μπρος το σχεδιο και προεκειψε ενα θεμα. το χρωμα.. η καλυψη του "λευκου" νοβοπαν. Υπαρχει κατι στο εμποριο που να μπορο να "ντυσω" το λευκο? Θα το ξανακανα απο την αρχη αλλα σκευτομαι τον κοπο και τον ιδρωτα που εριξα για το καπακι.. δε θελω να ακυρωσω ολη τη προσπαθεια.. οποτε δωστε τα φωτα σας αν .. υπαρχει κατι ...:rolleyes:

DIMITRIUS 19-06-10 14:17

στοκαρισε τις γυμνες πλευρες τις μελαμινης, μετα ξυστο ολο με ψιλο γυαλοχαρτο (800-1000) κ βαψτο με πλαστικο (ακρυλικο, αυτο που βαφουμε τους τοιχους) οτι χρωμα σου αρεσει.. την μελαμινη μεχρι κ λακα μπορεις να την βαψεις (το εχω κανει!, ξυλουργειο εχω) αρκει να ξυσεις πρωτα την επιφανεια της μελαμινης για να πιασει το χρωμα.. :smt023

broson 19-06-10 16:25

καλησπερα υπαρχει στο εμποριο ταινια με την οποια μπορεις να καληψεις τις γυμνες πλευρες της μαλαμινης αυτη κολαει με το σιδερο για τα ρουχα οσο για το υπολιπο θα σου προτεινα να το βαψεις με λαδομπογια νερου χωρις να το ξυσεις αν το βαψεις με πλαστικο θα ξυνετε με το παραμικρο αυτα κατα την γνωμη μου

Dream Waters 20-06-10 02:22

Aσε τα βαψιματα και ντυστο με αυτοκολλητο βινυλιο που χρησιμοποιουν οι ταμπελαδες σε 1002 αποχρωσεις.Ευκολη και γρηγορη λυση!

DIMITRIUS 20-06-10 15:09

η λυση με το πλαστικο ειναι η πιο φτηνη κ εχει κ πλεονεκτηματα, μολις 4€ εχει το 750ml (εχει κ 250ml) κ αλλα 2€ ο ακρυλικος στοκος.. κανει ωραιο ματ αποτελεσμα, ειναι αδιαβροχο κ αν ξυσεις καλα την μελαμινη δεν ξεκολαει κ τοσο ευκολα, κ αν φυγει το περνας τοπικα κ δεν κανει "μπαλωμα"..
η ταινια που κολαει με σιδερο εχει 10-15€ γιατι αναγκαστηκα θα παρεις ολοκληρο το ροδουλο δεν δινουν κομματι, κ θα χρειαστεις κ ενα ξυραφι για να την ξυρισεις αλλα 2-3€, + την λαδομπογια..
οσο για το βυνιλιο δεν το λες κ τσαμπα, κ θα εχει κ ενωσεις που θα πρεπει να προσεξεις ιδιαιτερα..

Dimis 20-06-10 15:28

Η ταινια που κολαει με σιδερο και το αλλο με το βυνιλιο ξερουμε σε τι μεγιστο πλατος υπαρχουν σε τι παχος?
Διοτι θελω να καλυψω τα πλαινα ενος ενυδρειου αλλα δεν θελω μπαλωματα,θελω να φαινεται ομοιογενες.

kostas82 20-06-10 20:32

καλησπερα φιλε εχω φτιαξει 2 καπακια απο μελαμινες και τα δυο στον ενα χρονο ειχαν φουσκωσει απο την υγρασια ,γνωμη μου.. κανε την καρδια πετρα
και αστο στην ακρη και παραγγειλε να σου κοψουν ψιλο κοντρα πλακε θαλασσης στα 6χιλ. αν δεν κανω λαθος ,ρωτα κιολας..και φτιαξε το με αυτο
πολυυυ ελαφρυτερο απο την μελαμινη και με διαρκεια ζωης,;) γη και υδωρ εχει θεμα για καπακια εφτιαξα 2 ιδια ευκολα και βγηκαν μια χαρα

DIMITRIUS 21-06-10 14:06

κ εγω δεν ειμαι υπερ για καπακι ενυδρειου με μελαμινη, αλλα ο φιλος ζητησε τροπο βαψιματος..
το κοντρα πλακε θαλασσης θα βγαλει μουχλα στην μεσα μερια που θα ερχετε σε επαφη με το νερο.. εμενα ετσι εγινε..
η ταινια που κολλαει με σιδερο βγαινει σε 2 κ 4cm πλατος κ 1mm παχος..

jimmis1974 21-06-10 14:36

Το πιο σιγουρο καπακι ειναι απο κοντρα πλακε θαλασσης και τιποτε αλλο!!
Ολα τα αλλα φουσκουνουν με την υγρασια, ενω το κ.π.θαλ. αν το περασεις και ενα βερνικη για υγρασια , ειναι αθανατο !!
Απεξω μπορεις να το βαψεις με σπρευ εμποριου. Εχω φτιαξει 2 και δυο χρονια που τα εχω ουτε μουχλα βγαζουν ουτε τιποτα !!!!
Στο πιο κατω βιντεο μου μπορειτε να ριξετε μια ματια:
http://www.youtube.com/watch?v=fYBBZtx6lBI

δεν ξερω τι δουλεια εχει κανει ο φιλος στο καπακι αλλα θα του πρότεινα να μην προχωρήσει στην βαφη, με την πρώτη υγρασια θα την δεις φουσκωμένη την μελαμίνη, ασε που θα σου παρει και κλησεις που μετα δεν επανερχονται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries