Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αντιχλώριο - Τύρφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18317)

Savvas 28-06-07 19:15

Αντιχλώριο - Τύρφη
 
Μου είπε ο :smt071 petshopάρχης, όταν κάνω αλλαγή νερού να βάζω αντιχλώριο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Τι είναι η Τύρφη? :smt030 Είναι ένα φυσικό προϊόν που το βάζω στο ενυδρείο και με τον καιρό μαλακώνει το νερό?

Το σφουγγάρι τι κάνει στο ενυδρείο?

Υπάρχουν ειδικά φίλτρα ενεργού άνθρακα?

Αλλος τρόπος να ρίξω το ph kai την ανθρακική σκληρότητα εκτός από χημικά?

tsikis 28-06-07 21:23

Κάνε κλίκ εδώ και καλό διάβασμα....

PascM 28-06-07 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas (Μήνυμα 186282)
Μου είπε ο :smt071 petshopάρχης, όταν κάνω αλλαγή νερού να βάζω αντιχλώριο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Φυσικά γι'αυτό και πρέπει να zw τον εαυτό σου!!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas (Μήνυμα 186282)
Τι είναι η Τύρφη? :smt030 Είναι ένα φυσικό προϊόν που το βάζω στο ενυδρείο και με τον καιρό μαλακώνει το νερό?

Ναι αλλά είναι μπελάς!!! Κάνε μια αναζήτηση!!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas (Μήνυμα 186282)
Το σφουγγάρι τι κάνει στο ενυδρείο?

Μαζεύει βιολογία για να σώσει τα ψαράκια σου που όμως και αυτά και η βιολογία πάνε περίπατο χωρίς την χρήση αντιχλωρίου!!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas (Μήνυμα 186282)
Υπάρχουν ειδικά φίλτρα ενεργού άνθρακα?

Ειδικά για τι πράγματ? Υπάρχουν αρκετα είδη φίλτρου ενεργού άνθρακα!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas (Μήνυμα 186282)
Αλλος τρόπος να ρίξω το ph kai την ανθρακική σκληρότητα εκτός από χημικά?

Το ΡΗ το ρίχνεις με CO2 και τις σκληρότητες είτε με τύρφη είτε τελικά με αντίστροφη όσμωση!!!

Savvas 02-07-07 08:43

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Αν αλλάζω το 1/3 του νερού κάθε βδομάδα, πως θα ρίχνω το αντιχλώριο? Σε έναν ξεχωριστό κουβά νερό και μετά το βάζω ενυδρείο ή αλλάζω πατ κιουτ το νερό στο ενυδρείο και μετά βάζω αντιχλώριο?

Τι είδη φίλτρων ενεργού άνθρακα ύπάρχουν? ονομασε μερικά. Εγω εννοούσα γενικώς καθαρισμού νερού.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savvas http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
Αλλος τρόπος να ρίξω το ph kai την ανθρακική σκληρότητα εκτός από χημικά?

Το ΡΗ το ρίχνεις με CO2 και τις σκληρότητες είτε με τύρφη είτε τελικά με αντίστροφη όσμωση!!!( αυτό δεν το έχω ξαναδιαβάσει. Στα τεστ που έχω γράφει ότι πέφτει με τύρφη ή με χημικό τρόπο.
Πόσο κάνει μια συσκευή CO2?


Πάντως για την αντιστροφη όσμωση στο γνωστό site που όλοι παραπέμπουν( και καλό διάβασμα@@!!!!), και το έχουμε μάθει πλέον και μεις οι αρχιαρχάριοι, γράφει ότι απαιτείται πολύ νερό. Αναρωτιέμαι αν με το πρόβλημα λειψυδρίας που θα αντιμετωπίσουμε μετά το 2040 αξίζει το κόπο. Θα μου πεις τώρα εμείς οι μικροί και ταπεινοί θα σώσουμε το κόσμο? Οι μεγάλοι τι κάνουν? Ναι αλλά....

crazyio 05-07-07 19:29

για το πώς βάζουμε αντιχλώριο υπάρχουν περισσότερα ποστ και απο τις τρίχες της κεφαλής μας ... κάνε μια αναζήτηση και θα βρείς πολλά :)
Όσο αφορά το νερό απο Α/Ο δεν είναι ανάγκη το "βρώμικο" νερό να το πετάς .... μπορείς να το μαζεύεις για πότισμα, για το καζανάκι της τουλέτας και γενικά για πολλές χρήσεις ....

Apostolis 06-07-07 08:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas (Μήνυμα 186871)
Αναρωτιέμαι αν με το πρόβλημα λειψυδρίας που θα αντιμετωπίσουμε μετά το 2040 αξίζει το κόπο. Θα μου πεις τώρα εμείς οι μικροί και ταπεινοί θα σώσουμε το κόσμο? Οι μεγάλοι τι κάνουν? Ναι αλλά....

Εγώ δεν ανησυχώ... μέχρι το 2040 θα έχει γίνει η εκτροπή του Αχελώου στην Καρδίτσα και θα έχω "καβατζωθεί"... ;)

Πάντως ΓΙΑ ΟΛΑ αυτά που ρωτάς, υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ απαντήσεις εδώ μέσα... ψάξε λίγο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01825 seconds with 11 queries