Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   καλιμπραρισμα η ηλεκτροδιο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30478)

paco 26-02-09 08:36

καλιμπραρισμα η ηλεκτροδιο
 
εχθες ο ph condroler αρχισε να μου διχνει μετρησεις 5,45 4,60 προσπαθισα να καλιμπραρω με το γνωστο τροπο 7 4 7 4 με το 7 ολα καλα οταν εφτασα να καλιμπραρω το 4 δε μπορεσα να το κατεβασω κατω απο 4,69. Εκλεισα τον ph condroler γυρισα στη μεγαλυτερη ενδειξη το 4 ανοιξα αλλα ξανα τα ιδια 4,69 με καμια δυναμη πιο κατω. γνωμη μου . Παω για ηλεκτροδιο? το εχω εδω και 8 μηνες

madfdg 26-02-09 16:04

Μάλλον πάς για νέο ηλεκτρόδιο!;)

paco 26-02-09 16:25

εχω βαλει ηδη 2 σε παραγγελια

netblues 26-02-09 16:26

Με τις υγειες σου.

paco 26-02-09 16:50

ααααααα!!!! το καταφχαριστηθικα

delta66 26-02-09 17:08

και το ονομα αυτου ?? :D

paco 26-02-09 17:59

και το ονομα αυτου ?? http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ement%20Probe/

madfdg 26-02-09 20:06

Καλή επιλογή!!;)

paco 26-02-09 20:49

το εχεις δοκιμασει? εγω παντος πρωτη φορα θα το δουλεψω

george 26-02-09 21:01

Mια χαρά είναι

Yiannis59 26-02-09 21:03

Μου δουλεύει ενάμιση χρόνο

Παπαδόπουλος Κώστας 26-02-09 21:23

Βασίλη το ίδιο ηλεκτρόδιο έχω πάρει και εγώ και είμαι ικανοποιημένος.
Ποιό controller έχεις μήπως Aqualight; :D

alan boy 26-02-09 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 336135)
Μου δουλεύει ενάμιση χρόνο

και εγω τοσο το εχω.
πρωτο ειναι

madfdg 26-02-09 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 336128)
το εχεις δοκιμασει? εγω παντος πρωτη φορα θα το δουλεψω

Τα δούλευα 2-3 χρόνια και ήμουν ευχαριστημένος!;)

paco 26-02-09 22:34

το Aqualight εχω Κωστα μακαρι να παει 1,5 χρονο εσυ δουλευες το ιδιο 2-3 χρονια?

Παπαδόπουλος Κώστας 26-02-09 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 336172)
το Aqualight εχω Κωστα μακαρι να παει 1,5 χρονο εσυ δουλευες το ιδιο 2-3 χρονια?

Αν το ηλεκτρόδιο σου είναι ένα ογκώδες μαύρο που συνήθως έχουν οι Aqualight, τότε πιθανώς να πήρε νερό το ηλεκτρόδιο μέσα από τις κολλήσεις που έχει. Δεν κάνει να είναι πλήρως βυθισμένο στο νερό. Αν το στεγνώσεις θα λειτουργήσει, δεν ξέρω όμως για πόσο και με τι ακρίβεια :(.
Δες και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24548
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα που περιγράφεις πιο πάνω.Τρελές μετρήσεις και πλήρης αδυναμία καλιμπραρίσματος, μέχρι και αρνητικές τιμές μου έδινε!!
Ο κοντρόλερ ήταν καινούργιος όπως και το ηλεκτρόδιο και δεν μου δούλεψε παρά μόνο λίγες μέρες σωστά.
Άλλαξα ηλεκτρόδιο και όλα δουλεύουν πια Ο.Κ. ;)

maniac 27-02-09 09:18

Ψαχνοντας στο διαδικτυο καποια στιγμη διαβασα πως τα ηλεκτροδια εχουν συγκεκριμενη διαρκεια ζωης και εκτος νερου, εχετε κατι υποψιν?
Το λεω γιατι ειδα πως ο πακο εχει παραγείλει 2, και μπορει οταν χρησιμοποιησει το 2ο να ειναι ηδη χαλασμένο.

paco 27-02-09 09:43

Κωστα το ιδιο αντιμετωπισα οταν αγορασα τον κοντρολερ και μου αλαξε το ηλεκτροδιο και ολα μια χαρα μεχρη εχθες. γνωριζω οτι δεν μπαινει ολο στο νερο οσο για το δευτερο ηλεκτροδιο ερχονται στο ματι με καποιο καπακι που εχει καποιο σφουγκαρακι η πανακι εμποτισμενο με ενα υγρο. μπορει να μην ειναι οπως τα λεω αλλα μια ευλογη ερωτηση ειναι πως συντηρουνε τα μαγαζια τα αποθεματα τους καλο θα ειναι να μας πει καποιος που ειχε καποιο δευτερο και το χρησιμοποιησε

Τσιόνογλου Σταύρος 27-02-09 10:09

Πριν απο εναμιση χρόνο σε ομαδική παραγγελια πήρα ένα φτηνό κινέζικο για εφεδρία.Το είχα στην συντήρηση με ΚCL.Προχθες είπα να το δοκιμάσω ,το καλιμπράρισα και η απόκλιση απο αυτό που φοράω τώρα εδώ και 14 μήνες ήταν 0,01(πιστεύω λίγο),οπότε καταλήγω στο οτι τα προβληματικά είναι έτσι διότι δεν αποθηκευθηκαν σωστα.Τωρα αν το βάλω κάποια στιγμη και τα πάιξει μετα απο μια βδομάδα άλλο αυτό:D.

Παπαδόπουλος Κώστας 27-02-09 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 336293)
............... οσο για το δευτερο ηλεκτρόδιο ερχονται στο ματι με καποιο καπακι που εχει καποιο σφουγκαρακι η πανακι εμποτισμενο με ενα υγρο..................

Έτσι είναι Βασίλη όντως υπάρχει ένα κάλυμα με σφουγγάρι στο άκρο του ηλεκτροδίου όταν είναι συσκευασμένο. Αν φροντίζεις πάντα να είναι υγρό (στο εφεδρικό) δεν νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα. Στα μαγαζιά δεν νομίζω να ασχολούνται με τα ηλεκτρόδια που βρίσκονται στο ράφι :D

paco 27-02-09 10:57

πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης απο ποιον αγοραζεις και αν εχει μεριμνησει για την σωστη αποθηκευση τους το μονο που θελω τωρα ειναι να ερθουν γρηγορα

mikenuke 27-02-09 11:44

Τα ηλεκτροδια ειναι καλο να συντηρουνται, ναι μεν κανουμε καλιμπραρισμα μια φορα το μηνα, αν ειναι δυνατον, με το pH4 & pH7 υγρο αλλα και μια φορα το μηνα πριν το καλιμπραρισμα θελει καθαρισμο με ενα Cleaning Agent το οποιο εχει τιμη pH1 και το αφηνουμε εκει μεσα 1 ωρα, μετα πλενουμε καλα με νερο και κανουμε καλιμπραρισμα, και παντα πλυσιμο απο το ενα υγρο στο αλλο.

Ειχαμε κανει μια παραγγελια με υγρα, και εχω ακομη υγρα καλιμπραρισματος και καθαρισμου, το καθαρισμου ομως μαλλον εχει χαλασει, καθοτι αλλαξε και το χρωμα στο μπουκαλακι, μεχρι εκει που ειχε υγρο. Βεβαια το χρωμα που αλλαξε στο μπουκαλακι μπορει να ειναι και διαβρωση, του πλαστικου απο το υγρο.

Κι εγω εχω το pinPoint αλλα δεν μπορεσε να κανει τιποτα το υγρο καθαρισμου. και φυσικα οπως ο Paco οι μετρησεις που επαιρνα και παιρνω ειναι τρελες.

Εννοειται πως κι εγω θα παρω ενα καινουριο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03542 seconds with 11 queries