Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα με μανομετρο co2! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102614)

leonidas87 17-05-19 20:43

Πρόβλημα με μανομετρο co2!
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στην παρέα!
Εχω ενα θέμα με το το ηλεκτρομαγνητικό μανομετρο που εχω στην 2κιλη μπουκάλα μ.
Πριν περίπου κάνα μήνα πήγα να γεμίσω την μπουκάλα απο το γνωστό μαγαζί(Olympia).
Την έβαλαν πάλι στο μανομετρο,ρύθμισα κ τις φυσαλίδες όπως τις είχα κ όλα έδειχναν τα λειτουργούν κανονικά.Πριν καμία βδομάδα παρατηρησα τριχοειδής αλγη στο ενυδρείο ενω γενικά δεν εχω θέμα με αλγες...κανω μετρήσεις κ ολα νορμάλ!!Κοιτάω απο,κοιτάω κ σε κάποια καταλαβαίνω πως δεν βγάζει τις γνωστές φυσαλίδες του co2..κανω τον ελέγχο,βλέπω μηδενικές τιμές στο μανομετρο...
Τι μπορεί να παίζει?φτιάχνεται?να πω πως το είχα πάρει πρίν περίπου κ 4,5 χρόνια απο eBay κ δουλεύε όλα αυτά τα χρόνια κανονικά.Εχω κ την φωτο μήπως έχει κάποιος το ίδιο...

ΔημήτρηςΤ 17-05-19 21:06

Φιλε μου δεν μπορω να σ βοηθησω ,απλα ηθελα να ρωτησω επειδη θα χρειαστώ κ εγω να γεμίσω την μπουκαλα μου,ποσο στοιχίζει κ αν γινεται αυθημερόν ???

leonidas87 17-05-19 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1053819)
Φιλε μου δεν μπορω να σ βοηθησω ,απλα ηθελα να ρωτησω επειδη θα χρειαστώ κ εγω να γεμίσω την μπουκαλα μου,ποσο στοιχίζει κ αν γινεται αυθημερόν ???

4€...σε 2 λεπτά!

ΔημήτρηςΤ 17-05-19 21:31

Ευχαριστω πολύ.

Alexzou 17-05-19 22:10

Είναι εύκολο να γράψεις κ που είναι αυτό το μαγαζί;

sarpijk 17-05-19 22:16

Εχω το ιδιο μανομετρο. Μαλλον αδειασε η μπουκαλα γιατί δεν το βιδωσαν καλα, ισως να μη μπηκε η φλαντζα.

leonidas87 18-05-19 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1053824)
Εχω το ιδιο μανομετρο. Μαλλον αδειασε η μπουκαλα γιατί δεν το βιδωσαν καλα, ισως να μη μπηκε η φλαντζα.

Οχι γτ έβγαλα το μανομετρο κ ανοίγοντας την μπουκάλα βγάζει κανονικά co2...αφου εχεις την ιδια ξέρεις το ακριβές βάρος οταν είναι άδεια?θα την ζυγισω κ θα το επιβεβαιώσω αυτό...ποσα χρόνια την έχεις?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexzou (Μήνυμα 1053822)
Είναι εύκολο να γράψεις κ που είναι αυτό το μαγαζί;

Το μόνο εύκολο
https://www.olympia-p.gr/el
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1053824)
Εχω το ιδιο μανομετρο. Μαλλον αδειασε η μπουκαλα γιατί δεν το βιδωσαν καλα, ισως να μη μπηκε η φλαντζα.

Τελικά είχες δίκιο!!
Άνοιξα ξανα λίγο την βανα,εβγαλε co2 για 1 δευτερόλεπτο κ τελος...
Λογικά δεν πάτησε καλα η φλατζα του μανομετρου μεσα στο παξιμάδι της μπουκάλας...
Επειδή δεν θυμάμαι αν πείραξα κάτι οταν την έβγαλα πριν 1 μηνα να σε ρωτήσω...
1.Το παξιμάδι του μανομετρου που βιδωνει πάνω στην μπουκάλα το βιδωνεις με το χερι η το σφίγγεις με κλειδί?κ αν με κλειδί το σφίγγεις δυνατά?
2.Εχει ακόμα ενα παξιμάδι απο την εξω μεριά(εχει πάνω το λογότυπο κ αν το ξεβιδωσεις εχει μεσα μια σουστα)αυτό το βιδωνουμε εντελώς?με τα χέρια η με κλειδί?σε τι χρησιμεύει?
3.Οταν το ξανασυνδεσω με γεμάτη μπουκάλα υπάρχει τρόπος να δω αν χανει απο καπου?

sarpijk 18-05-19 06:09

Το παξιμαδι που ενώνει μπουκαλα με μανομετρα το σφιγγω με κλειδι σφιχτα. Το αλλο μπροστά που αναφερεις δεν το πειραζουμε.

Με λιγο σαπουναδα πανω στις ενωσεις μπορεις να δεις εαν χανει.

leonidas87 18-05-19 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1053828)
Το παξιμαδι που ενώνει μπουκαλα με μανομετρα το σφιγγω με κλειδι σφιχτα. Το αλλο μπροστά που αναφερεις δεν το πειραζουμε.

Με λιγο σαπουναδα πανω στις ενωσεις μπορεις να δεις εαν χανει.


Κ εγω που το εχω πειράξει κ το εχω ξεβιδωσει τι κάνω τώρα?δεν ξέρω αν πρέπει να το σφίξω η να το αφήσω λασκα...δεν θυμάμαι πως ηταν στην αρχή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries