Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   σκουπα βυθου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55722)

janickrules 10-09-11 01:08

σκουπα βυθου!
 
παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις σκουπες!εχω την κλασικη ''λαστιχενια''(πλαστικο),αλλα καποτε ειχα δει μια αλλη πιο "γκλαμουρατη"!ηταν,απο οτι θυμαμαι,πιο στέρεα και ειχε μια βανουλα,που εκανε την δουλεια μακραν πιο ευκολη(φανταζομαι)!εχει κανεις καμια τετοια;τι παιζει μ'αυτες;περιπου ποσο στοιχιζουν;
ευχαριστω!

kgf12345 10-09-11 01:20

κιεγω χρειαζομαι σκουπα,η μικρη της τετρα που ειχα για το 60αρι ειναι πλεον ανεπαρκης.κοιταζα μια της σερα τριγωνικη καπως αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα της.

αυτη την εχει δοκιμασει κανεις?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1494

νομιζω ειναι παρομοια με αυτη που περιγραφει ο janickrules (απτην περιγραφη δηλαδη)

faceck 10-09-11 02:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 616948)
παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις σκουπες!εχω την κλασικη ''λαστιχενια''(πλαστικο),αλλα καποτε ειχα δει μια αλλη πιο "γκλαμουρατη"!ηταν,απο οτι θυμαμαι,πιο στέρεα και ειχε μια βανουλα,που εκανε την δουλεια μακραν πιο ευκολη(φανταζομαι)!εχει κανεις καμια τετοια;τι παιζει μ'αυτες;περιπου ποσο στοιχιζουν;
ευχαριστω!


αυτη η σκουπα που λες ειναι η καλυτερη την εχω δει και εγω σε πολλα μαγαζια αλλα λογω τιμης δεν την ακουμπησα καν..κανει απο 25 εως 28 ευρω και ειναι με μπαταριες και ''φιλτραρει'' και ξαναεπιστρεφει το νερο πισω..

ippomas 10-09-11 08:16

Διαθετω σκουπες βυθου απο εισαγωγη με μπαταριες, δυο μεγαλες και διακοπτη on-off στην κορυφη, ευκαμπτο σωληνα εξοδου για επανακυκλοφορια νερου η αδειασμα εξω απο το ενιδρυο στα 13ε. Υψος στελεχους 40cm.

kixlidatos 10-09-11 08:49

Κατα την γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα,με την επιστροφη ξανα μεσα στο ενυδρειο ,ξαναφερνει καποια υπολειμματα μεσα,ενω σε αλλαγη νερου αν κανεις σιφοναρισμα,θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

ippomas 10-09-11 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 616961)
Κατα την γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα,με την επιστροφη ξανα μεσα στο ενυδρειο ,ξαναφερνει καποια υπολειμματα μεσα,ενω σε αλλαγη νερου αν κανεις σιφοναρισμα,θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Αποψη σου νομιζω, ****. Απλα οταν χρησιμοποιης καποιο φιλτρο στην εξοδο του νερου της αντλιας τοτε εχεις 100% επιτυχια.

kixlidatos 10-09-11 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 616962)
Αποψη σου νομιζω, οπως και την Σαντορινη το να πιεις μια μπυρα και να την πληρωσης 5ε ειναι επισης πεταμενα λεφτα, δικη μου αποψη. Απλα οταν χρησιμοποιης καποιο φιλτρο στην εξοδο του νερου της αντλιας τοτε εχεις 100% επιτυχια.

Δεν σε επιασα.

****

Και για να σου απαντησω στο θεμα,εγω εχω ηλεκτρικη σκουπα στην αποθηκη μου,γιατι με την επιστροφη που κανει,ξαναβαζει αρκετη σκονη μεσα ξανα.
Και θα ηθελα απο τα παιδια που εχουν τετοια σκουπα ,να το επιβεβαιοσουν η να το διαψευσουν αυτο που λεω.

Ενω με την αλλαγη νερου τα πετας ολα εξω αγαπητε φιλε μου

Το σοφοτερο ειναι ο χρονος:D

ippomas 10-09-11 10:40

Eπαναλαμβανω οτι βαζοντας ενα φιλτρο διηθητικο στην εξοδο φιλτραρης ολο το νερο του ενδρυου και γινεται πεντακαθαρο χωρις να χρειαζετε προσθηκη νεου νερου. ****

delta66 10-09-11 10:42

Ρε παιδια πειτε τη γνωμη σας για τη σκουπα δωστε και τα επιχειρηματα σας και αφηστε τα υπολοιπα.
Με καυγα δεν βγαινει ακρη για τον αναγνωστη.
Μονο με επιχειρηματα, εμπειριες και βιβλιογραφια θα πεισετε.

ippomas 10-09-11 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 616974)
Ρε παιδια πειτε τη γνωμη σας για τη σκουπα δωστε και τα επιχειρηματα σας και αφηστε τα υπολοιπα.
Με καυγα δεν βγαινει ακρη για τον αναγνωστη.
Μονο με επιχειρηματα, εμπειριες και βιβλιογραφια θα πεισετε.

Δεν υπαρχει θεμα καυγα φιλε delta αποψεις αλλαξαμε. Αλλα τα αυτονοητα δεν θα τα εχουμε σαν επιχειρηματα. Φυσικο δεν ειναι οταν βαλης ενα φιλτρο στην εξοδο του νερου της σκουπας να καθαριζης τον βυθο σου και να μην αφαιρης το νερο που σε αλλη περιπτωση θα επρεπε να αλλαχθη ολο σχεδον εαν κανεις εξαγωγη του. Εχω την εντυπωση οτι μερικα πραγματα ειναι απλα, εγω χρησιμοποιοντας αυτο τον τροπο καθαριζω τα ενιδρυα χωρις να αλλαζω ολο το νερο και γινονται κρυσταλα. Χρονος οσος να ρουφηξη τα παντα απο τον βυθο 7 λεπτα.

delta66 10-09-11 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 616975)
Χρονος οσος να ρουφηξη τα παντα απο τον βυθο 7 λεπτα.

ΟΚ, αλλα ποιος λεει οτι πρεπει να ρουφηξει τα παντα ?

(οπως καταλαβες, αντι για επιχειρηματα, εγω παω με την "μαιευτικη" τωρα. :D)

kixlidatos 10-09-11 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 616973)
Eπαναλαμβανω οτι βαζοντας ενα φιλτρο διηθητικο στην εξοδο φιλτραρης ολο το νερο του ενδρυου και γινεται πεντακαθαρο χωρις να χρειαζετε προσθηκη νεου νερου. ****.

:D
*****

Και ξανα στο θεμα μας.

Ο φιλος ρωτησε για σκουπα και εγω ειπα επαυτου την αποψη μου,ουτε για προφιλτρο ανεφερε,ουτε γιαυτο που λες εσυ.Ας περιμενουμε να ακουσουμε και αλλες αποψεις

janickrules 10-09-11 11:15

πραγματικα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας οσον αφορα τις σκουπες!
για την σαντορινη δεν εχω γνωμη!!!:D

ippomas 10-09-11 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 616978)
****

Και ξανα στο θεμα μας.

Ο φιλος ρωτησε για σκουπα και εγω ειπα επαυτου την αποψη μου,ουτε για προφιλτρο ανεφερε,ουτε γιαυτο που λες εσυ.Ας περιμενουμε να ακουσουμε και αλλες αποψεις

****
Με την σκουπα ταπαμε μην τα ξαναγραφω.

kixlidatos 10-09-11 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 616984)
****
Με την σκουπα ταπαμε μην τα ξαναγραφω.



****
Καλη συνεχεια

faceck 10-09-11 13:20

παιδια πηρα σημερα την σκουπα που δουλευει με μπαταριες(το ειχα απο καιρο στο μυαλο μου) και ενα θα σας πω : ειναι η πρωτη φορα που κανω αλλαγη νερου καθισμενος και απλα παρακολουθουσα!! τα σπαει! για μενα αξιζει να δωσεις λιγα παραπανω λεφτα αλλα τα αξιζει 1000%!!

****

kgf12345 10-09-11 13:51

εγω παλι σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

αμα θελετε τωρα πειτε και καμια γνωμη για τις σκουπες...:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 617006)
παιδια πηρα σημερα την σκουπα που δουλευει με μπαταριες(το ειχα απο καιρο στο μυαλο μου) και ενα θα σας πω : ειναι η πρωτη φορα που κανω αλλαγη νερου καθισμενος και απλα παρακολουθουσα!! τα σπαει! για μενα αξιζει να δωσεις λιγα παραπανω λεφτα αλλα τα αξιζει 1000%!!

απο που αν επιτρεπεται?να το εχω υποψιν:)

Κλεόβουλος 10-09-11 14:07

Παρακαλώ πολύ όταν απαντάμε σ' ένα θέμα ας περιοριζόμαστε σ' αυτό, λέγοντας την άποψη μας με ευγένεια και χωρίς να δίνουμε λαβή για άσκοπες παρεξηγήσεις.:smt018
Τα άσχετα **** τα πήρε η σκούπα βυθού :D

kgf12345 10-09-11 14:23

:D:D:D

janickrules 10-09-11 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 617006)
παιδια πηρα σημερα την σκουπα που δουλευει με μπαταριες(το ειχα απο καιρο στο μυαλο μου) και ενα θα σας πω : ειναι η πρωτη φορα που κανω αλλαγη νερου καθισμενος και απλα παρακολουθουσα!! τα σπαει! για μενα αξιζει να δωσεις λιγα παραπανω λεφτα αλλα τα αξιζει 1000%!!

****

απο που και ποσο περιπου;αν και για e-bay μας κοβω...

delta66 10-09-11 18:13

Ειχα και εγω σκουπα με και χωρις μπαταρια.
Αυτη με τη μπαταρια εφυγε πρωτη, γιατι η μπαταρια αδειαζε σε μια μιαμιση αλλαγη. Εκανα πατεντα και τη δουλεψα με τροφοδοτικο αλλα και παλι μανουρα ηταν. Γυριζε και το νερο πισω μαζι με μικρο μερος απο οτι επαιρνε απο το βυθο, μεσα απο το πολυ ψιλοτρυπο μεν καλτσακι της, αλλα καποιο ιζημα περναγε.
Την απλη σκουπα τη σταματησα γιατι δεν χρειαζοταν πλεον καθαρισμα ο βυθος, αφου α) εστρωσε καλα και αυτοκαθαριζοταν β) δεν θελω να ανακατευω το βυθο ανεξελεγκτα και γ) εβαλα κυκλοφορητες και καθαριζουν το βυθο φυσιολογικα με τη ροη του νερου.
Ουτε για την αλλαγη νερου δεν μου χρειαζεται, γιατι εχω βρει ακομα πιο ανετο τροπο αλλαγης νερου.

kgf12345 10-09-11 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 617098)
Την απλη σκουπα τη σταματησα γιατι δεν χρειαζοταν πλεον καθαρισμα ο βυθος, αφου α) εστρωσε καλα και αυτοκαθαριζοταν β) δεν θελω να ανακατευω το βυθο ανεξελεγκτα και γ) εβαλα κυκλοφορητες και καθαριζουν το βυθο φυσιολογικα με τη ροη του νερου.
Ουτε για την αλλαγη νερου δεν μου χρειαζεται, γιατι εχω βρει ακομα πιο ανετο τροπο αλλαγης νερου.


δε δινεις και σε μας λιγο?:D
αυτο με τους κυκλοφορητες τοχεις ξαναγραψει.που τους εχεις βαλει?χαμηλα πανω απτο βυθο για να σπρωχνουνε βρωμια?και ποσους κυκλοφορητες?εναν?δυο?(αν και αυτο θαναι και αναλογα το ενυδρειο φανταζομαι)
και με τις αλλαγες τι κανεις και εισαι τοσο ανετος?:D

delta66 10-09-11 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 617105)
δε δινεις και σε μας λιγο?:D
αυτο με τους κυκλοφορητες τοχεις ξαναγραψει.που τους εχεις βαλει?χαμηλα πανω απτο βυθο για να σπρωχνουνε βρωμια?και ποσους κυκλοφορητες?εναν?δυο?(αν και αυτο θαναι και αναλογα το ενυδρειο φανταζομαι)
και με τις αλλαγες τι κανεις και εισαι τοσο ανετος?:D

Ψηλα, στα 4/5 του υψους του ενυδρειου και χτυπανε προς το μεσον των μπρος και πισω τζαμιων και χαμηλα προς το βυθο.
Θελει σωστης ροης κυκλοφορητες αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου.
Αλλαγη κανω ετσι.

kgf12345 10-09-11 19:34

καλοοο:Dκαι με ποια κριτηρια διαλεγεις κυκλοφορητες?θελω να πω πως βρισκεις αυτο που θα κανει δουλεια?σιγουρα εμπειρικα γινεται αλλα ρωταω μηπως υπαρχει κιαλλος τροπος....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02697 seconds with 11 queries