Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ich σε φυτεμένο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14188)

binational 12-11-06 21:14

Ich σε φυτεμένο!
 
Μέσα στο κοπαδάκι από 9 TigerBarbs, έχω ένα μικρόσωμο που από την πρώτη στιγμή τον κυνηγάνε … τώρα έχει βγάλει 2-3 σημαδάκια Ich.


http://usera.imagecave.com/binationa...rBarbs/ich.JPG


Εάν βάλω την θερμοκρασία στους 30C και ρίξω και αλάτι … καπούττ :( τα φυτά!

Προσανατολίζομαι στο AP Super Ich Cure εκτός εάν κάποιος έχει καλύτερη λύση! :confused:

Lsourtzo 12-11-06 21:21

1 Συνημμένο(α)
δοκιμασμένο ...
εντυπωσιακά αποτελέσματα ... μην το σκέφτεσαι !
και τελείως ανώδυνο !!

PascM 12-11-06 21:24

Για παρατηρησέ το λίγο το ψαράκι σου! Εγώ γιατί αυτό δεν το αναγνωρίζω 100% σαν ich? εκτός και αν και αυτά που δεν φαίνονται καθαρά στο κεφάλι του είναι επίσης σημάδια ich, αλιώς πιθανόν να είναι τσιμπίματα ή δαγκωματιές ελαφρές!.

binational 12-11-06 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Για παρατηρησέ το λίγο το ψαράκι σου! Εγώ γιατί αυτό δεν το αναγνωρίζω 100% σαν ich? εκτός και αν και αυτά που δεν φαίνονται καθαρά στο κεφάλι του είναι επίσης σημάδια ich, αλιώς πιθανόν να είναι τσιμπίματα ή δαγκωματιές ελαφρές!.

Για ξαναδές το ΤΩΡΑ ... σημάδεψα τα ύποπτα σημεία με κόκκινο κύκλο!

PascM 12-11-06 21:41

Είσαι θα έλεγα για Super Ich Cure! Αλλά επειδή υπάρχει εδώ μέσα κόσμος με καλύτερα μάτια από τα δικά μου ας περιμένουμε λίγο!

Lsourtzo 12-11-06 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Είσαι θα έλεγα για Super Ich Cure! Αλλά επειδή υπάρχει εδώ μέσα κόσμος με καλύτερα μάτια από τα δικά μου ας περιμένουμε λίγο!

δεν νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία ...
μάλλον για κλασική περίπτωση μιλάμε !!! :smt107

binational 16-11-06 18:46

Λοιπόοοοον ...

είμαι στην 4η μέρα θεραπείας και αύριο είναι να κάνω μια γενναία αλλαγή νερού και να προσθέσω άνθρακα!

Αλλά! Ο μικρός αλμπίνο πλέκο έχει ακόμα στίγματα … τι κάνω τώρα?

Ξανά κάνω τον κύκλο του φαρμάκου?

:smt017

msigouros 16-11-06 20:54

Κάπου έχω διαβάση ότι τα πλεκό αντιδρούν άσχημα σε τετοια θεραπεία και καλό είναι να τα απομακρύνουμε.
Αλλά επειδή δεν το έχω διασταυρώση καλό είναι να μας απαντήση κάποιος γνώστης του θέματος.
Περαστικά στά μικρά σου:smt035

PascM 16-11-06 23:53

Δεν έχω ακούσει - διαβάσει κάτι παρόμοιο. Η ίδια η εταιρεία πάντως λέει οτι αν χρειάζεται επαναλαμβάνουμε την θεραπεία.

Lsourtzo 17-11-06 00:47

απο την οδηγίες χρήσεως του φαρμάκου ??

caution: some scaleless fish are sensitive to this medication, therefore treat at 1/2 the normal dose

netblues 17-11-06 05:00

Αλλο πραγμα η δόση αλλο πραγμα η διάρκεια, ειδικοτερα οταν μιλαμε για ick.
Αφου ο pleco μεχρι στιγμης δεν εχει δειξει δυσανεξια, δεν υπαρχει λόγος να το ψαξουμε περισσοτερο.

Οσο υπαρχουν στιγματα δεν πρέπει να διακοπει η θεραπεία, ουτε εχει νοημα να βαλεις ανθρακα και ξανά φάρμακο.
Αν θες κανε μια αλλαγη νερού και συμπληρωσε φαρμακο για τα λιτρα που άλλαξες.
Μονο οταν δεν υπαρχουν στιγματα μπορουμε να συζητησουμε για το ποτε πρεπει να φυγει το φάρμακο.
Συνηθως 4 μερες εφοσον δεν υπαρχουν στιγματα και με θερμοκρασια 30 βαθμους.
Οσες φορες εχει χρειαστει να το δοκιμάσω, προτιμω μετα τη ληξη της θεραπειας να απομακρυνω το φαρμακο σιγα σιγα με αλλαγες νερου σε βαθος χρονου εβδομαδος, εξασφαλιζοντας οτι δεν θα ξανακολλησει.

Lsourtzo 17-11-06 09:34

Δεν διαφωνούμε Σωτήρη ..απλά το παρέθεσα για να λύσω την απορία … κατά τα άλλα σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε .

Παρεμπίπτοντος binational… τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο ??
Αν τα φυτά σου νομίζεις ότι θα αντέξουν, νομίζω ότι μπορεί να βοηθούσε αν ανεβάσεις την θερμοκρασία στους 28 … από την άποψη ότι θα επιτάχυνε έστω και λίγο τον κύκλο ζωής του πρωτόζωου … οπότε θα έκανε αποτελεσματικότερη την θεραπεία αφού θα αύξανε τον μεταβολισμό του …

Ps. Σωτήρη δεν νομίζεις ότι το να προσθέσει απευθείας την νέα ποσότητα, χωρίς να αφαιρέσει την προηγούμενη, θα μπορούσε να αύξηση την περιεκτικότητα του φαρμάκου στο νερό και ίσος να επηρέαζε τον πλεκο ??

netblues 17-11-06 10:25

Δεν ειπα ποτε να προστεθει νεα δοση χωρις να φυγει η παλιά.
Το αντιθετο.
Οι ενεργες ουσιες στα φαρμακα για το ick ουτε εξατμιζονται ουτε γενικοτερα εξαφανιζονται απο μονες τους.
Το οτι λεει οτι σε 4 μερες εξαφανιζει το ick δεν σημαινει οτι θα το πιστεψουμε κιολλας οταν βλεπουμε το ψαρι να εχει ασπρα στιγματα..!!!

Lsourtzo 17-11-06 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Δεν ειπα ποτε να προστεθει νεα δοση χωρις να φυγει η παλιά.
Το αντιθετο.

εσύ όχι ... αλλά επειδή η ερώτηση της bitnational ήταν το να βάλει ξανά φάρμακο είπα να το διευκρινήσουμε μην γίνει κανένα μπέρδεμα ... :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02055 seconds with 11 queries