Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   το μικρο που μεγαλωσε.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37803)

dimitris vas 11-02-10 00:36

το μικρο που μεγαλωσε....
 
5 Συνημμένο(α)
Το 60λιτρο μου ενηλικιωθηκε εγινε 96λιτρο! αφου κουραστηκα αρκετα με το 60 λιτρο και για να μην αποχωριστω τα τιγρακια μου αποφασισα να το αλλαξω και πηρα ενα 96ρι απο τα αγαπημενα καρφουρ..το αquascape και η ψαροσυνθεση εμειναν σχεδον ιδια με μικρες προσθηκες...ιδου:
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x30x40
Όγκος:96 μικτα
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:ανουμπιες,κρυπτοκορινες,καμπομπα,βαλισνεριες, μπαλακια moss και 3 αλλα που δεν ξερω το ονομα τους
Ψάρια / Άλλα είδη:9 tiger barbs,1 platydoras armatulus,2corydoras,2 kribensis,1 golden algae eater,1 ακομα γλυφτης(?),1 apple snail,1 zebra snail
Διακοσμητικά υλικά(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.):χαλαζιακη λευκη αμμος,1 ριζα,3 πετρες λαβας(κοκκινη-μαυρη)

Φόντο:-
Φωτισμός:1x18 watt,θα μπει κ 1χ24
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο 400l/h
Θερμοστάτης:100watt
Λίπανση:flourish της seachem
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7,3
Γενική σκληρότητα (GH):περιπου 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):περιπου 12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1 φορα τη βδομαδα
Θερμοκρασία:25

dimitris vas 11-02-10 00:46

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1265840286http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1265840286

debbie 11-02-10 00:57

τελειο:smt041:smt041

bokostas 11-02-10 01:01

Δημήτρη μπράβο, το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ και τα ψάρια σου είναι υπέροχα.
Αν μου επιτρέπεις 1-2 παρατηρήσεις, μην βάλεις άλλα ψάρια, δεν χωρούν και τα 2 φυτεμένα "νησιά" είναι πολύ συμμετρικά.
Θα προτιμούσα το ένα πυκνότερο και ψηλότερο και το άλλο πιο μικρό για να σπάσει λίγο η συμμετρία και να δείχνει πιο φυσικό.
Βάλε κι άλλα φυτά να γίνει ζουγκλίτσα και δημιούργησε κι άλλες κρυψώνες-σπηλιές για τα κριμπς.

Και τώρα τα καλά νέα: Είμαι κατά 94,37% σίγουρος :) ότι τα κριμπς είναι ζευγάρι, στην τελευταία φωτό αριστερα ο αρσενικός και δεξιά η κυρία.
Και κακά νέα: πολλά βυθόψαρα με λίγες κρυψώνες, σημαίνει ότι όταν με το καλό γεννήσουν τα κριμπς, θα τα χτυπήσουν άσχημα.

dimitris vas 11-02-10 23:54

Κωστα δηλαδη λες να χαμηλωσω το αριστερο νησακι?το ειχα με πιο χαμηλα φυτα κ μου φαινοταν καπως αδειο...παντως γενικα δεν θελω να γινει φουλ φυτεμενο, τουλαχιστον στο κεντρο θελω να υπαρχει χωρος, αλλα σιγουρα θα βαλω κ αλλα φυτα οταν προστεθει κ η 2η λαμπα..
Τωρα για τα κριμπς αφου εισαι τοσο σιγουρος ωραια!παντως ακομα και αν κατα 5,63% :) ειναι κ τα δυο θηλυκα καλα τα πανε!ειναι συνεχεια μαζι κ ερωτοτροπουν...οποτε πεταμε κ εναν απ τους αρσενικους σου μεσα κ θα γινει κολαση:D:D
για κρυψωνα μαλλον θα κανω αυτο με την καρυδα που μου πες και βλεπουμε..
-------------------------
τι εγινε ρε παιδια ουτε ενα σχολιο...μια παρατηρηση...τιποτα για λαθος ψαροσυνθεση η να μετακινησω τιποτα...
ααα χασατε τη φορμα σας...:D:D:D:D:D

j.p. 12-02-10 00:08

λυτό και όμορφο το ενυδρείο σου,η επιλογή για τα δύο νησάκια μου φαίνεται επιτυχημένη. με τη δευτερη λάμπα θα μπορείς να πας για περισσότερα φυτά.

dimitris vas 12-02-10 00:25

thnx jp..ναι θα μπουν αλλα λιγα ακομα,κυριως καποια χαμηλα σαν γρασιδακι..
Παντως γενικα σε αντιθεση με τους περισσοτερους, δεν μπορω να πω οτι μ αρεσουν πολυ τα φουλ φυτεμενα...:) ισως στο μελλον το γυρισω σε μινι νταμαρι...

kalaxan 12-02-10 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 415802)
τι εγινε ρε παιδια ουτε ενα σχολιο...μια παρατηρηση...τιποτα για λαθος ψαροσυνθεση η να μετακινησω τιποτα...
ααα χασατε τη φορμα σας...:D:D:D:D:D


Μας κάλυψε ο Κώστας.
Τα κρίμπενσις είναι κιχλίδες οι οποίες γίνοται πολύ προστατευτικές σε περίοδο αναπαραγωγής και γέννας.Δεδομένου του μικρου ενυδρείου σου τις λίγες κρυψώνες και των γατοψαρων που έχεις, σε ενδεχομενη αναπαραγωγη ειναι πολυ πιθανο να εχεις τραυματισμους-θανατους.:rolleyes:

Δεν ξερω και πως θα αντιδρουσαν και τα τιγρακια με τα τυχον μικρα..

dimitris vas 12-02-10 00:46

Ναι αυτο το συζητησα και με τον κωστα κ αν δω οτι προκυπτει προβλημα θα βαλω τα κριμπς σ ενα αλλο πιο μικρο που εχω για να αναπαραχθουν..προς το παρον παντως δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα με τα τιγρακια...
Ο platydoras που εχω ειναι ολη μερα κρυμμενος σε μια φωλια που χωραει μονο αυτος και βγαινει μονο οταν ριχνω τροφη οποτε δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα
Με τον γλυφτη(golden algae eater) εχουν ενα θεμα πεφτει λιγο κυνηγι...θα δειξει...

Πάνος 14-02-10 22:35

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!:p
συμφωνω με την επισημανση να κανεις ασυμμετρα τα 2 "νησακια"...
θα εδινα τους 2 "γλυφτες" και τα κορυ και θα κρατουσα τα υπολοιπα...;)

dimitris vas 15-02-10 14:50

2 Συνημμένο(α)
thnx pano!τον ενα τον εβγαλα γιατι ενοχλουσε τα κριμπς...ο αλλος ειναι αυτος στη φωτο και δεν ενοχλει κανεναν...τον εχω καιρο κ λυπαμαι να τον δωσω...
με τα cory πανο δεν ξερω τι να κανω...εχω διαβασει κ το αρθρο(νομιζω δικο σου)οτι δεν ειναι καθαριστες αλλα παρολα αυτα χωρις αυτα η αμμος βρωμιζε σε μια μερα ενω τωρα διατηρειται σχετικα καθαρη...οσο και να προσεχεις ενα ενυδρειο δεν ειναι δυσκολο να το καθαριζεις καθε μερα??

Πάνος 15-02-10 17:49

τα κορυ τρωνε τροφες οπως και τα αλλα ψαρια....τι ακριβως βλεπεις να καθαριζουν?? γιατι εγω εχω 25 στο 1.5μετρο και δεν καθαριζουν απολυτως τιποτα...απλα μου αρεσουν πολυ και γιαυτο τα εχω...

το ψαρακι που εχεις ειναι ο borneo sucker..επιθυμει χαμηλες θερμοκρασιες και πολυ εντονη ροη......δεν ειδα ποτε χομπιστα να τον κρατησει για πολυ καιρο....πεθαινουν συνηθως συντομα γιατι σπανια του δινουν αυτο που θελει...(εγω τον χαρισα και δε ξερω τι απεγινε μετα..κιουτε θα ξαναπαρω)

γινεται τωρα αντιληπτο οτι τα ψαρακια κακοπερνανε γιατι ειμαστε λαθος ενημερωμενοι.....κυριως απο τα πετ σοπ που πουλανε ψαρια-καθαριστριες. αντε να τα χρωματιζουν και με στολη καμαριερας...zw

Alex_Salonica 15-02-10 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 416207)
Δεν ξερω και πως θα αντιδρουσαν και τα τιγρακια με τα τυχον μικρα..

Αν οι γονείς κριμπς είναι έμπειροι, τα τιγράκια δεν θα καταφέρουν και πολλά και φυσικά ούτε και κινδυνεύουν από τα κριμπς μιας και είναι άριστοι κολυμβητές.

Γενικά μου άρεσε το ενυδρείο σου φίλε μου, αλλά πιστεύω με περισσότερα φυτά και λίγες ακόμα κρυψώνες θα γίνει ακόμα πιο όμορφο.
Η ένσταση μου είναι στην ιχθυοφόρτιση, και στην επιλογή, τα τιγράκια σίγουρα είναι πολύ άνετα με 9 άτομα αλλά όχι και τα corys που είναι μόνο 2.

Αν ήμουν στη θέση σου και ήθελα να κρατήσω τα τιγράκια(που κανονικά δεν θα πρεπε) θα το έκανα μαζί με τα κριμπς και θα έβγαζα όλα τα άλλα.

Καλή συνέχεια και σύντομα και με 200άρι :)

dimitris vas 15-02-10 20:50

πανο τον borneo sucker μου τον εφερε δωρο η κοπελα μου απο ενα πετ που εμπιστευομαστε(τουλαχιστον περισσοτερο απ τ αλλα) αφου του περιεγραψε συνθηκες κλπ στο ενυδρειο μ κ της ειπε οκ δεν θυμοταν κ ονομα κ ετσι δεν εψαξα για απαιτησεις..η αληθεια ειναι οτι πηγαινει συνεχεια εχει που χτυπαει το φιλτρο αρα εχεις δικιο για τη ροη..αλλα αν λες κ για κρυο νερο μαλλον θα πρεπει να τον δωσω...
τα cory τρωνε τη βρωμια που παει κατω υπολειμματα τροφων κ τα κοπρανα των αλλων ψαριων..προφανως περισσοτερο τις τροφες αλλα χαρη σ αυτα και τον platydoras μενει καθαρη η αμμος..
μαλιστα ριχνω κ ταμπλετες βυθου και δεν τρων..ισως βεβαια κ να φοβουνται να πλησιασουν επειδη ορμαν τα τιγρακια και ο platydoras...
-------------------------
αλεξ thnx για το ενυδρειο κ σιγουρα θα γινουν αλλαγες απ την τεταρτη που περιμενω τη νεα λαμπα..
μια ερωτηση τα τιγρακια γιατι δεν πρεπει να τα κρατησω?
για τα cory θα δουμε η θα τα κανω 4 η θα με πεισει ο πανος και θα τα δωσω!:p:p:p

Πάνος 15-02-10 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 417254)
τα cory τρωνε τη βρωμια που παει κατω υπολειμματα τροφων κ τα κοπρανα των αλλων ψαριων..προφανως περισσοτερο τις τροφες αλλα χαρη σ αυτα και τον platydoras μενει καθαρη η αμμος..
"Σε καμια περιπτωση κανενα ψαρι δεν «καθαριζει» το ενυδρειο τρωγοντας τις ακαθαρσιες του συγκατοικου του.. (αυτό το κανει το scatophagus που ζει σε υφαλμυρο νερο και μονο όταν δεν εχει να τραφει με κατι άλλο)". απο εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

μαλιστα ριχνω κ ταμπλετες βυθου και δεν τρων..ισως βεβαια κ να φοβουνται να πλησιασουν επειδη ορμαν τα τιγρακια και ο platydoras...
ακριβως γιαυτο...αν ηταν μονα θα ορμουσαν αμεσως.

για τα cory θα δουμε η θα τα κανω 4 η θα με πεισει ο πανος και θα τα δωσω!:p:p:p

θα σε πεισω οτι τα κορυ αναμοχλευουν αλλα δεν καθαριζουν! τρωνε υπολλειματα τροφης αλλα οχι περιττωματα...
απο εκει και περα θα φανε και ξυλο απο τα κριμπς οταν γεννησουν οπως ετρωγαν και τα δικα μου....
αλλα η αποφαση ειναι δικη σου.

dimitris vas 15-02-10 22:57

σου πα το χω διαβασει το αρθρο...απλα στην πραξη βλεπω οτι καθαριζουν:confused::confused:.
ιδιως το πρωι η αμμος ειναι γεματη τρυπουλες και δεν υπαρχει ιχνος ουτε απο τροφη ουτε απο κοπρανα...εκτος αν το κανει ολο αυτο ο platydoras αλλα δεν το νομιζω...

bokostas 15-02-10 23:14

Υπολείματα τροφής μπορεί να τρώνε, περιττώματα αποκλείεται. Η μόνη περίπτωση είναι να τα αναμοχλεύουν και να τα θάβουν προσωρινά.
Ή, αν είσαι τόσο τυχερός, να τα ανασηκώνουν και να τα ρουφάει το φίλτρο σου, αν είναι χαμηλά η εισαγωγή και υπάρχει κάποιο ρεύμα.
Δυστυχώς για όσους έχουμε κόρυς, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως στα λέει ο Πάνος. Και καθαριστές δεν είναι και πολύ ξύλο θα φάνε στη γέννα.
Σκέψου αυτό που σοφά σου προτάθηκε, να κρατήσεις τιγράκια και κριμπς και να δώσεις τα κόρυς (κατά προτίμηση σ' εμένα, πότε να περάσω?):D :D :D

dimitris vas 16-02-10 01:44

:p:p κωστα 22 του μηνος τελειωνω εξεταστικη οποτε περνα να πιουμε ενα καφε να δεις και το ενυδρειο και αμα το παρω αποφαση μεχρι τοτε τα παιρνεις και φευγεις...
αλλιως εχω και κατι ωραια κουνουποψαρα για δωσιμο..:D:D

bokostas 16-02-10 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 417360)
:p:p κωστα 22 του μηνος τελειωνω εξεταστικη οποτε περνα να πιουμε ενα καφε να δεις και το ενυδρειο και αμα το παρω αποφαση μεχρι τοτε τα παιρνεις και φευγεις...
αλλιως εχω και κατι ωραια κουνουποψαρα για δωσιμο..:D:D

Άντε βρε Πάνο, βοήθα, πες κι άλλα κατά των κόρυς, αλλιώς δεν έχει προμήθεια.:D
Εκτός κι αν θέλεις να σου στείλω τα κουνουπόψαρα, εγώ έχω baygon.:D

Πάνος 16-02-10 13:11

λοιπον Δημητρη...ξερεις γιατι δε χρειαζεται να συζηταμε αλλο?? ο bokostas τα εβαλε πλεον στο ματι....οποτε το παιχνιδι να το θεωρεις ηδη χαμενο... :D
αν δε τα δωσεις οικειοθελως εχει κανει ειδικη εκπαιδευση και θα εισβαλει στο σπιτι σου με ειδικα εργαλεια (ψαροσακουλες-αποχες) θα τα παρει και θα σου αφησει μηνυμα στο μαξιλαρι ενω κοιμασαι "επρεπε να μου τα δωσεις με το σωστο τροπο...Bo." :D:D
ρωτα οσους ανοιγουν ποστ "το ψαρι μου απο προχθες δε το βλεπω πουθενα...τι να απεγινε?"....

bokostas 16-02-10 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 417408)
λοιπον Δημητρη...ξερεις γιατι δε χρειαζεται να συζηταμε αλλο?? ο bokostas τα εβαλε πλεον στο ματι....οποτε το παιχνιδι να το θεωρεις ηδη χαμενο... :D
αν δε τα δωσεις οικειοθελως εχει κανει ειδικη εκπαιδευση και θα εισβαλει στο σπιτι σου με ειδικα εργαλεια (ψαροσακουλες-αποχες) θα τα παρει και θα σου αφησει μηνυμα στο μαξιλαρι ενω κοιμασαι "επρεπε να μου τα δωσεις με το σωστο τροπο...Bo." :D:D
ρωτα οσους ανοιγουν ποστ "το ψαρι μου απο προχθες δε το βλεπω πουθενα...τι να απεγινε?"....

:smt044 :smt044 χα χα χα χα, φτάνει, φτάνει, κατουρήθηκα από τα γέλια.:smt044 :smt044

Μη σε τρομάζει ο Πάνος βρε Δημήτρη, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,
για το καλό των ψαριών παλεύουμε, δεν υπάρχει προσωπικό συμφέρον.:D :rolleyes: :smt083 :twisted: :smt005

Υπερβολικέ Πάνο, το σημείωμα θα το αφήσω στο ενυδρείο, όχι και στο μαξιλάρι.:D :smt044

dimitris vas 17-02-10 00:01

αγχωθηκα....:smt120:smt120:smt120
κωστα πες γρηγορα διευθυνση στα στελνω αυριο πρωι πρωι με κουριερ σε συσκευασια δωρου...:D:D
τελοσπαντων μην με πιεζετε θελω λιγες μερες να το σκεφτω να το συζητησω και μαζι τους...
παντως τα κουνουποψαρα ετοιμα στα εχω και για να σε δελεασω η μια ειναι και εγκυος..

_antonis_ 17-02-10 00:21

Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!! :)

bokostas 17-02-10 03:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 417691)
αγχωθηκα....:smt120:smt120:smt120
κωστα πες γρηγορα διευθυνση στα στελνω αυριο πρωι πρωι με κουριερ σε συσκευασια δωρου...:D:D
τελοσπαντων μην με πιεζετε θελω λιγες μερες να το σκεφτω να το συζητησω και μαζι τους...
παντως τα κουνουποψαρα ετοιμα στα εχω και για να σε δελεασω η μια ειναι και εγκυος..

Μην αγχώνεσαι βρε Δημήτρη, δεν σε πιέζει κανείς, :) συζήτα το και μαζί τους...:grin:
Κι αν θέλεις φέρτα να δουν το νέο τους σπίτι, να τα βάλουμε για λίγο μέσα στο ενυδρείο, να γνωριστούν και με τα δικά μου...:p
Και να δεις που μετά δεν θα θέλουν να βγουν, τόσο ενθουσιασμένα θα είναι... κι εσένα δεν θα σου κάνει καρδιά να τα πάρεις πίσω.:D
Τα κουνουπόψαρα θα τα έπαιρνα ευχαρίστως :rolleyes:, αλλά δεν είναι σωστό να ταλαιπωρήσουμε την έγκυο, άστη να γεννήσει με το καλό,
να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά της, να τους δώσει καλή ανατροφή και μετά βλέπουμε, δεν χανόμαστε... :D

Και για να σοβαρευτούμε λίγο, σταμάτα να ασχολείσαι με τα ψάρια και το φόρουμ και κοίταξε να διαβάσεις για την εξεταστική σου.
Μετά θα έχεις χρόνο κι όταν περάσεις το τελευταίο μάθημα, εγώ θα σε περιμένω με ψαροσακκούλες έξω από το αμφιθέατρο.:D

drbig 17-02-10 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 417745)
Και για να σοβαρευτούμε λίγο, σταμάτα να ασχολείσαι με τα ψάρια και το φόρουμ και κοίταξε να διαβάσεις για την εξεταστική σου.
Μετά θα έχεις χρόνο κι όταν περάσεις το τελευταίο μάθημα, εγώ θα σε περιμένω με ψαροσακκούλες έξω από το αμφιθέατρο.:D

Όχι που θα σ' αφήσω να μου πάρεις τα ψάρια του Δημήτρη!!! :smt018:smt018Κι εμείς τι ρόλο βαράμε βρε? Τζιτζίκια πεταλώνουμε? :smt079:smt117
Το ενυδρείο σου μου 'αρεσε πολυ παρεπιπτώντως!

dimitris vas 17-02-10 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 417745)
Μετά θα έχεις χρόνο κι όταν περάσεις το τελευταίο μάθημα, εγώ θα σε περιμένω με ψαροσακκούλες έξω από το αμφιθέατρο.:D

:D:D:D:D:p:p
ελα στην οδοντιατρικη ειμαι..εκτος αν φοβασαι τον οδοντιατρο κ ειμαστε κ πολλοι εκει..
-------------------------
παιδια ευχαριστω πολυ για τα σχολια!μπηκε κ η λαμπα σημερα οποτε απο αυριο παμε κ για αλλα φυτακια..
παρεπιπτοντως αν εχει κανεις κανενα κλαδεματακι....:D:D

bokostas 18-02-10 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 418137)
:D:D:D:D:p:p
ελα στην οδοντιατρικη ειμαι..εκτος αν φοβασαι τον οδοντιατρο κ ειμαστε κ πολλοι εκει..
-------------------------
παιδια ευχαριστω πολυ για τα σχολια!μπηκε κ η λαμπα σημερα οποτε απο αυριο παμε κ για αλλα φυτακια..
παρεπιπτοντως αν εχει κανεις κανενα κλαδεματακι....:D:D

Σε οδοντίατρους δεν πλησιάζω.. από μακρυά κι αγαπημένοι.:)

Κλαδέματα υπάρχουν, αλλά ειδικά για σένα δεν χαρίζονται, ..ανταλλάσονται ..ξέρεις με τι.:D

dimitris vas 18-02-10 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 418160)
Κλαδέματα υπάρχουν, αλλά ειδικά για σένα δεν χαρίζονται, ..ανταλλάσονται ..ξέρεις με τι.:D

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:καπου παει το μυαλο μου...λοιπον κρατα κλαδεματα απο δευτερα θα επικοινωνησω...
-------------------------
α και κατι αλλο η λαμπα που εβαλα της aqua medic μου βγηκε ροζ!!εχετε κ εσεις τετοιες?οχι οτι με πειραζει αλλα οι ροζ φυσαλιδες δινουν μια λιγο περιεργη αισθηση στο ενυδρειο μου.....:rolleyes:

bokostas 18-02-10 03:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 418180)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:καπου παει το μυαλο μου...λοιπον κρατα κλαδεματα απο δευτερα θα επικοινωνησω...
-------------------------
α και κατι αλλο η λαμπα που εβαλα της aqua medic μου βγηκε ροζ!!εχετε κ εσεις τετοιες?οχι οτι με πειραζει αλλα οι ροζ φυσαλιδες δινουν μια λιγο περιεργη αισθηση στο ενυδρειο μου.....:rolleyes:

Τα κλαδέματα πρέπει να φύγουν μέσα στο Σαββατοκύριακο, είναι σε λεκάνη και δεν θα αντέξουν παραπάνω από 2-3 μέρες.
Η ροζ λάμπα είναι ότι καλύτερο για τα φυτά σου, αν και η όψη που δίνει στο ενυδρείο δεν είναι και πολύ σούπερ.
Κράτα την κι αν μπορείς πρόσθεσε και μια λευκή daylight, (αλλά να ξέρεις ότι τα κόρυς δεν αντέχουν το ροζ φως, διώξτα).:D

dimitris vas 18-02-10 13:36

εχω και λευκη λαμπα,απλα οι ροζ μπουρμπουλιθρες το κανουν λιγο...γκευ..
οσο για τα κορυ εχω προνοησει και τους πηρα κατι ειδικα μικροσκοπικα γυαλια..:cool::cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03140 seconds with 11 queries