Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το Lido μου!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59320)

Γιώργος Κ 17-01-12 11:04

Το Lido μου!!
 
Ακομα δεν το εχω φερεις στη μορφη που θα ηθελα (θα ειναι βιοτοπικης προσεγγισης οποτε μετα θα μεταφερθει στην καταλληλη κατηγορια!!)

Μια προχειρη φωτογραφια που εβγαλα χθες:


georod7 17-01-12 11:40

ωραιο Τζορτζ, αν και δεν ειναι σωστη παρουσιαση +-6:smt110
αντε να ξεθολωσει και το νερο να δειξει καλυτερα!
τι εχεις μεσα απο ψαρια?στριγκατα νεον και ραμι(μαλλον ειναι κορυ)?

panos_auk 17-01-12 12:03

ωραιο
 
ωραιο ειναι!
εκτος απο πιστια τα αλλα φυτακια τι ειναι?
αυτο με τα μεγαλα φυλλα (java fern ειναι ε?) εχει πιασει πανω στη ριζα έτσι?

kgf12345 17-01-12 12:17

πολυ ομορφο! τα Cory ειναι aeneus? τα ξυλα πως τα στηριξες?ειναι ενα κομματι η παραπανω βαλμενα ετσι?γιατι καταφερες να φαινονται σαν ενα ενιαιο:)πολυ ομορφο παντως μπραβο!τα pistia τα σπανε.η java fern δε μου καθεται καλα αν και φαινεται ομορφη.αμα γινει και black water....:roll::Dπαρουσιαση!!!!:grin:

platy 17-01-12 16:23

πολυ ομορφο..!!! αλλα οι ριζες τσ τσ τσ ..αμαν..κολλησε με τους δισκαδες και πλεον στηνεις ακομα και τα αλλα βιοτοπικα σαν δισκαδικα xaxaxa...!! μπραβο παντως πολυ μου αρεσε ...σκορπα και κανα alder cone χαμω και θα ειναι πιο φυσικο

Γιώργος Κ 17-01-12 16:33

Βασικα η φτερη θα "φυγει" (την εχω απλα εκει γιατι δεν εχω καπου αλλου να την βαλω!! :D:D) και θα μεινουν μονο πιστια και ο ποθος!
Η ριζα δεν ειναι ενα κομματι αλλα πολλα μικρα κλαδακια μικρα που οι δισκοι τα εριχναν συνεχεια και τα μαζευα σιγα σιγα!!! Απλα τα εχω στηριξει το ενα πανω στο αλλο!! :D:D

Τα κορυντορακια ειναι αυτα: http://www.seriouslyfish.com/profile...otaenia&id=282

neos 17-01-12 16:37

Πολύ όμορφο...
 
και ατμοσφαιρικό! Λίγα φύλλα στο βυθό και ένα κλικ πιο σκούρο νερό θα του πήγαινε σίγουρα. Νομίζω βέβαια πως οι διαστάσεις του RIO θα του ταίριαζαν καλύτερα (προφανώς δε ταιριάζουν όμως στο δωμάτιο που το φιλοξενεί)...

Γιώργος Κ 17-01-12 17:18

Ακριβως!!! Μονο το Lido χωραει εκει ... αλλιως θα ηταν σε πολυ μεγαλυτερο!! :rolleyes:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...0-521d5b1f.jpg

Ηθελα πιο ψιλη αμμο ... :roll:

delta66 17-01-12 17:28

Πολυ ωραιο ειναι.
Η φτερη θα φυγει μονη της οπως βλεπω :D
Η πιστια ομορφη αλλα εμποδιζει τα τσεκουρακια.
Τα κλαδια εχουν κρυψει αψογα το φιλτρο.
Οι πετρες ειναι ομορφες αλλα τις φοβαμαι ετσι τοποθετημενες για αναεροβιες.
Καμια νανοκιχλιδιτσα δεν?


ΥΓ ηθελε οντως λιγο πιο λεπτη αμμο, οχι πως θα τα δυσκολεψει τα κορυ, αλλα δεν νομιζω να χωραει απο τα βραγχεια τους (για το εφφε)

olga 17-01-12 17:52

Πολυ ωραιο το ενυδρειο Γιωργο :smt060
Τα corys μοναδικα!
Θα συμφωνησω με τον delta για τις νανοκιχλιδες..:cool::cool:

Γιώργος Κ 17-01-12 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 645307)
Πολυ ωραιο ειναι.
Η φτερη θα φυγει μονη της οπως βλεπω :grin:
Η πιστια ομορφη αλλα εμποδιζει τα τσεκουρακια.
Τα κλαδια εχουν κρυψει αψογα το φιλτρο.
Οι πετρες ειναι ομορφες αλλα τις φοβαμαι ετσι τοποθετημενες για αναεροβιες.
Καμια νανοκιχλιδιτσα δεν?


ΥΓ ηθελε οντως λιγο πιο λεπτη αμμο, οχι πως θα τα δυσκολεψει τα κορυ, αλλα δεν νομιζω να χωραει απο τα βραγχεια τους (για το εφφε)

Το εμπειρο ματι!!! :smt020 εχεις δικιο απο τοτε που μαλάκωσε απο την οσμωση το νερο ... εχει παρει τη κατω βολτα!!
Η πιστια ειχε καλυψει ολη την επιφανεια ... ουτε τροφη δε μπορουσα να ριξω!! Εβγαλα μετα παρα πολυ ωστε τα τσεκουρακια να ειναι καλα!!!
Ακομα δεν εχω βαλει μαυρο χαρτονι στο πισω μερος (φαντασου) εριξα ενα μαυρο ρουχο για να βγαλω καμια φωτογραφια!!
Σκεφτομουν για Apistogramma ! :D
Η αμμος οπως τα λες ... δε τα ενοχλει αλλα δεν μπορουν να τη περασουν απο τα βράγχια τους!!

kgf12345 17-01-12 18:39

που τα βρηκες αν επιτρεπεται αυτα τα απιστευτα cory?:Dδεν τα εχω δει ποτε!αμα δεν εχεις χωρο ειναι να χτυπας το κεφαλι σου! θα με κανεις να σκασω!:D:D:D:D

Γιώργος Κ 17-01-12 18:47

Τα κορυντορακια τα ειδα στον Αποστολο (Υδατινο κοσμο) και τα ερωτεύτηκα!!! :smt060:smt060:smt054:smt054:smt054:smt049:smt049 :smt052

kgf12345 17-01-12 18:53

ειναι πολυ ομορφα!(φτου φτου!!!)θελω κιεγω δευτερο ενυδρειο κιας το βαλω και στο κεφαλι μου!:Dπολυ κριμα που δε μπορω προς το παρον:(μεχρι να μπορεσω φατε ματια ψαρια.κυριολεκτικα:D

Γιώργος Κ 17-01-12 19:11

Ισα ισα χωραει στην εσοχή!! :grin::grin:


billias 17-01-12 20:45

ωραία πράματα μπραβο
να το χερεσαι!!
αναμενουμε την εξελιξή του


ΥΓ(αριστερα απο πανω εως κατω φενεται μια γραμμη ,γρατζουνιά είναι;;ή απο την κάμερα;)

Γιώργος Κ 17-01-12 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billias (Μήνυμα 645387)
ΥΓ(αριστερα απο πανω εως κατω φενεται μια γραμμη ,γρατζουνιά είναι;;ή απο την κάμερα;)

Ειναι στο πισω μερος το καλωδιο του φωτιστικου του ενυδρειου!! :D:D

billias 17-01-12 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 645394)
Ειναι στο πισω μερος το καλωδιο του φωτιστικου του ενυδρειου!! :D:D

έχεις μαυρο χαρτονι για φόντο και ξέμεινε;;:D

αναμενουμε την εξελιξη του και μια παρουσιαση
να το χέρεσαι

kgf12345 17-01-12 22:54

αμα το κανεις Black water θα πηγαινει και με τις κασες δεξια και αριστερα:D πολυ ομορφο ειναι μπραβο!

snakepanos 17-01-12 22:57

Ωραιο το ενυδρειο σου ,απο καταλαβα δεν εχεις αφησει μερος που να μην εχει ενυδρειο μεσα στο σπιτι σου Γιωργο.

Λιβέρης Σταύρος 18-01-12 11:51

Πολύ όμορφο, και σαν στήσιμο και σαν ενυδρείο, μπράβο να το χαίρεσαι και περιμένουμε συνέχεια στην εξέλιξή του.

panos1gr 18-01-12 13:51

Πολυ ωραιο το ενυδρειο :smt041

Γιώργος Κ 18-01-12 14:07

Απο πανω τα πιστια!!!


Πάνος 18-01-12 14:24

πολυ ωραια η διαταξη των ριζων σου Γιωργο. τι ξυλο ειναι αληθεια? αγορασμενο η απο τη "μητερα φυση" μαζεμενο?

βλεπω ο ποθος εχει γινει "must" και με πριζωνετε κι εμενα...:rolleyes:
να χαιρεσαι τα ψαρακια σου. τα συγκεκριμενα κορυ οντως ειναι κατι πρωτοτυπο και ομορφο.

Γιώργος Κ 18-01-12 20:33

Τα ξυλα ειναι κλαδακια red moorwood απο το δισκοενυδρειο (Τα ειχα στησει μια χαρα αλλα οι δισκοι ολο τα ριχναν οποτε βγαλε ... βγαλε!!! :D:D) Απλα τα εχω τοποθετησει το ενα πανω στο αλλο .... δε τα εχω δεσει!! :p

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...0-98619a4e.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...0-56fea33e.jpg

BORKED



tsoui 21-01-12 19:37

Κορυφη το ενυδρειο δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο :smt109
Τα corydoras αυτα που τα ξετρυπωσες?Δεν τα εχω πετυχει πουθενα πολυ ομορφα να υποθεσω θα βαλεις και almond leaves?

tsilojohn 22-01-12 02:03

Πολυ καλο Γιωργο , και οι ριζες εχουν κατσει πολυ καλα.
Μαλλον θα εδειχνε καλυτερα με σκουρο νερακι και διαφορετικη τοποθετηση των πετρων.
Α! ο ποθος μπαινει και σε γλαστρα να το ξερεις ...:D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02065 seconds with 11 queries