Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Αυγά και γόνος Danio Margaritatus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79960)

evina 08-05-14 12:37

Αυγά και γόνος Danio Margaritatus
 
5 Συνημμένο(α)
Kαλησπερα!
είπα να μοιραστώ κάποιες φωτογραφίες (δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα) απο την δεύτερη γέννα cpd ..
Οι γονείς μπήκαν στη γεννήστρα αρχές Μαρτίου
Αυτή τη φορά κράτησα και ημερολόγιο ;)
Στην 1η φωτογραφία είναι τα αυγά που βρήκα την 7η μέρα απο τη στιγμή που μπήκαν οι γονείς στην γεννήστρα.
Στη 2η είναι οι γόνοι που έχουν αρχίσει να σχηματίζονται (10η μέρα)
Στην 3η τα ψαράκια έχουν σχηματιστεί και αρχίζουν να βγαίνουν απ τα αυγά (11-12η μέρα)
Στην 4η τα μικρά είναι στα τζάμια (14η μέρα)
Στην 5η κολυμπούν πλέον (περίπου 20η μέρα)

Η γεννήστρα που χρησιμοποιήθηκε αυτή τη φορά είναι 20 λίτρα και αντί για moss σκέφτηκα να δοκιμάσω spawn mop (κουβάρι ακρυλικού) και απ ότι είδατε πέτυχε..

Πλέον τα ψαράκια έχουν μέγεθος λίγο μεγαλύτερο απο νεογέννητα γκάπι και έχουν μπεί στο ενυδρείο με τα ενήλικα..(είναι περίπου 2 1/2 μηνών)..
Αν τα καταφέρω θα ανεβάσω και τωρινή φωτογραφία (αν και δεν είναι εύκολο).

stratigos24 08-05-14 12:46

Μπραβο evina!! Να σου ζησουν!

bloskas 08-05-14 12:59

μπραβο! να σου ζησουν! μπορεις να μας πεις τι διαδικασιες κανεις στην γεννηστρα?

golf20 08-05-14 14:35

Μπράβο!!:smt038 Να σου ζήσουν οι μπόμπιρες!!

Alex_Salonica 08-05-14 14:39

Συγχαρητήρια για τη γέννα!
Την επόμενη φορά βάλε και ένα apple snail μέσα στη γεννήστρα και τάιζε το κανονικά. ;)

Dimis 08-05-14 14:48

Μπραβο...

Παντα τετοια!

evina 08-05-14 14:49

ευχαριστώ πολυ!!
@bloskas αρχικά έφτιαξα ένα ενυδρείο διαστάσεων περίπου 80*16*20 και στη μέση το χώρισα με ενυδρειακό σφουγγάρι.
Το χώρισα σε 2 τμήματα έτσι ώστε να βάλω 2 διαφορετικά ζευγάρια (και να μην είναι 4 ψάρια σε ένα χώρο όπου τα αυγά θα ήταν εμφανή και θα μπορούσαν να φαγωθούν πιο εύκολα).
ένα μικρό φιλτράκι και ένας θερμοστάτης ρυθμισμένος στους 22 βαθμούς και ένα κομμάτι (μεγαλούτσικο) πράσινο spawn mop σε κάθε τμήμα.
Νερό 80% απο το βασικό ενυδρείο και 20% φρέσκο απο τη βρύση..
Απο κει και πέρα όλα έγιναν μόνα τους..τα ψαράκια δεν αποχρωματίστηκαν καθόλου (προφανώς δεν υπήρξε στρες).
Τάισμα με προσοχή και μόνο όσο θα μπορούσαν να φάνε άμεσα (η δύναμη που είχε το φιλτράκι ήταν μικρή και αν έμενε τροφή θα υπήρχε πρόβλημα-χνούδι-αμμωνία κτλ).
Αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες μόνο 2 λιτρα...(είχα να αντιμετωπίσω θέμα με την εξάτμιση γιατί απο πάνω δεν έχει καπάκι)..οι οποίες συνεχίστηκαν σε όλα τα στάδια (αυγά-γόνος-μεγάλωμα)..
Μόλις τα ψαράκια άρχισαν να κολυμπούν έβαλα moss (για να τρέφονται απο τους μικροοργανισμους) και λίγες μέρες μετά άρχισα να ταίζω με τροφή-πούδρα..
Οι γονείς έμειναν 5 μέρες στη γεννήστρα...
Όμορφη εμπειρία αλλά λόγο του μεγέθους των ψαριών μέχρι να μπορέσουν να μπούν στο μεγάλο ενυδρείο περνάει ένα διάστημα περίπου 2 μηνών..
Ίσως να μπορούσα να τα βάλω νωρίτερα αλλά ήθελα να μειώσω την πιθανότητα απώλειας..
Επίσης στο πρώτο διάστημα θέλει πολύ προσοχή με τη σταθερότητα της θερμοκρασίας..στην πρώτη προσπάθεια που είχα κάνει (ενώ είχα καταφέρει να τα μεγαλώσω) έχασα σχεδόν όλα τα ψαράκια γιατί χάλασε ο θερμοστάτης και απο τους 22 έφτασε 16 ..όταν το κατάλαβα ήταν αργά.(τα ενήλικα ψάρια έζησαν απλά μέχρι να ξανα ανέβει η θερμοκρασία δεν ήταν δραστήρια).

Michalis... 08-05-14 18:34

Με ενδιαφέρει και ΄μένα το θέμα της αναπαραγωγής των cpds... αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ενοχλήσω... :D

evina 08-05-14 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michalis... (Μήνυμα 836701)
Με ενδιαφέρει και ΄μένα το θέμα της αναπαραγωγής των cpds... αν χρειαστώ βοήθεια θα σε ενοχλήσω... :D

Αν μπορώ να βοηθήσω θα είναι χαρά και όχι ενόχληση ;)
Είναι πολύ πιο εύκολο απ ότι φαντάζεσαι..απλά το μέγεθος δεν βοηθά κι επίσης τώρα που αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία (αν δεν έχεις ανεμιστηράκια κτλ στην γεννήστρα) ίσως να είναι πιο δύσκολο ...

Michalis... 08-05-14 19:17

Ανεμιστηράκια έχω, αυτό που δεν έχω ακόμα είναι γεννήστρα χαχα

Σκέφτομαι να πάρω ένα 20λίτρο μόνο και μόνο για να προσπαθήσω.
Χαίρομαι πάντως που μου λες πως είναι εύκολο... Ε κι αν δω πως δεν τα καταφέρνω θα καλέσω βοήθεια :D

evina 08-05-14 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michalis... (Μήνυμα 836710)
Ανεμιστηράκια έχω, αυτό που δεν έχω ακόμα είναι γεννήστρα χαχα

Σκέφτομαι να πάρω ένα 20λίτρο μόνο και μόνο για να προσπαθήσω.
Χαίρομαι πάντως που μου λες πως είναι εύκολο... Ε κι αν δω πως δεν τα καταφέρνω θα καλέσω βοήθεια :D

Nα σου πω..εγω την πρωτη προσπαθεια την εκανα σε 10 λιτρα...(έχει κάτι μικρες ορθογωνιες γυαλες το pet city...απλα προσεξε το μηκος μην ειναι τραγικα μικρο γιατι μαλλον παιζει στρες...τουλαχιστον 20-25 εκατοστα ..
οτι θες (αν χρειαστει,εδω ειμαστε)!
Σκέψου πως εγώ το πηρα πατριωτικά γιατι μ αρεσαν πολυ τα συγκεκριμενα ψαρια αλλα τα έβρισκα κοντα στο 4ευρω το ενα..και σκεψου πως ηθελα να τα βαλω σε 125 λιτρο..οποτε αποφασισα να κανω αναπαρωγη στα δικα μου..σιγα σιγα αυξανεται το κοπαδι ;)

Michalis... 08-05-14 21:17

Πολύ ενδιαφέρον και αναλυτικό!!!
Εγώ έχω 20 σε 200 λίτρα. Τα έψαχνα πολύ καιρό αλλά ήταν απλησίαστη η τιμή τους. Τελικά πήρα 10 από συνχομπίστα και τα άλλα 10 από μαγαζί αλλά καμία σχέση με 4 και 5 ευρώ. Οποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει μήνυμα για να μη θεωρηθεί πως κάνω διαφήμιση.
Αυτό που φοβάμαι είναι η θερμοκρασία το καλοκαίρι. Πέρυσι το ενυδρείο είχε φτάσει μέχρι τους 28 βαθμούς (και με ανεμιστήρες). Ελπίζω φέτος να τα καταφέρω να μην ξεπεράσει τους 27.

evina 08-05-14 21:32

Ναι πριν λίγο καιρό τα είχα δει κι εγω σε κάποια μαγαζια με κόστος περιπου 2ευρω...τότε που τα εψαχνα ομως...:cool:
Το καλοκαίρι όντως θέλει προσοχή ...μέχρι 28 βαθμους δεν είχα τρελό προβλημα-αν και για τα συγκεκριμενα ειναι αρκετα υψηλη θερμοκρασια- απ οτι καταλαβα μπορει τα ψαρια να αντεχουν την υψηλη θερμοκρασια ,υπαρχει περιπτωση ομως να ξεσπασει σε ασθενεια λιγο αργοτερα...

ChocolatePuma 08-05-14 22:31

Εμένα πάντως δεν μ ενοχλει η "διαφημιση"!
Ο Σταυρος στην Αβυσσο, τα εχει 2 ευρω το 1!;)

@evina, να σου ζησουν τα μικρα!:D

evina 08-05-14 22:53

;)
ευχαριστώ πολύ!!!

stratigos24 09-05-14 01:06

Evina, μεγαλο μπραβο για το blog σου!

evina 09-05-14 11:19

Ευχαριστώ πολύ!!! :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries