Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55187)

akoulis 19-08-11 02:42

tanganyika
 
1 Συνημμένο(α)
ουπς σορυ...tangayika:cool:.λοιπον παιδια ..δεν ξερω αν το καταφερα :confused:αλλα εφτιαξα κι'εγω αυτο το 250λιτρο οσο και οπως μπορω:confused::rolleyes: εμενα μ'αρεσει. οσο για τους κατοικους..εχουμε και λεμε αλλα μην βαρατε. λοιπον..3 brevis<το ζευγαρι εχει αυγα> και κανα 3αρι μωρα τους.τεσσαρων μηνων περιπου >.δυο transkriptus..που δεν ξερω αν ειναι ζευγαρη.καλα τα πανε ομως μεταξει τους..;).3 calvus απο 5 εως 8 ποντους< ΚΑΜΑΡΙΑ> ..και 3:smt084 synodondis...απο φυτα anumpias kai cryptokoryne...ααα.. και nirite zembra 4τεμαχια και κατι αλλα πιο μικρα που πηρα για την bga 10 κι'απ'αυτα...:smt020:smt020:smt020βαρατε τωρα:D:D

akoulis 21-08-11 03:00

ευχαριστω για της απαντησης...εισασταν πολυ σαφης.......αντε γεια ..

rawnerve 23-08-11 17:13

τι εγινε ρε παιδια:confused::confused::confused:κανεις τηποτα
εμενα μου αρεσε αλλα ειμε λιγω ασχετος ακομα νεος σχετικα στο χομπι:p

tdinosauros 23-08-11 17:36

αυτο που δεν θα ηθελα στο ενυδρειο ειναι o synodontis και εσυ εχεις 3.εμενα μου ξεκληριζει τις γεννες βασικα,οποτε θα προτιμουα να ειχες κανα πλεκο που ειναι και ανθεκτικοι και δεν πειραζουν γεννες στη φωλια τους.παντα η δικη μου εμπειρια βεβαια

akoulis 26-08-11 02:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tdinosauros (Μήνυμα 613157)
αυτο που δεν θα ηθελα στο ενυδρειο ειναι o synodontis και εσυ εχεις 3.εμενα μου ξεκληριζει τις γεννες βασικα,οποτε θα προτιμουα να ειχες κανα πλεκο που ειναι και ανθεκτικοι και δεν πειραζουν γεννες στη φωλια τους.παντα η δικη μου εμπειρια βεβαια

ta πλεκο ξεχνατα... συνοδοντης ..για τανκανικα;)τα πλεκω ειναι αμερικα μερια:cool:

panioul 27-08-11 15:44

Akouli το ενυδρείο σου μου άρεσε πάρα πολύ αν και θα ήθελα περισσότερες φώτο. Ξεκινάω και εγώ ένα ενυδρείο ταγκανίκα. Να το εμπιστευθώ το synodontis με julie transcriptus; Τι λες;

Γιαννης Μ5 27-08-11 15:48

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου Ακη :smt023

rawnerve 27-08-11 16:10

δωσε φωτο ακη!!!:D

akoulis 29-08-11 03:42

μαγκες;) το μονο που θελω ειναι να εχω ενα βιοτοπο απο ταγκανικα και δεν με ενδιαφερουν οι αναπαρωγες:cool:αν τα συνοδοντης τρεφοντε μα τ'αυγα των αλλον ψαριων ...ενα και τ'αυτο;)χαιρομαι;)μεγαλοσα με την ιδεα οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο:confused: μερικα ψαρακια ομως θα ζησουν και αυτο ειναι ο κυκλος. στην τελικη αν θελω αναπαραγωγη τα χωριζω...εδω μεχρι και τα μπρεβης την πεφτουν στα μωρα τους:mad:.παρολ'αυτα εχω 2 μικρα..Οπως βλεπετε στην φωτο δεν φενεται κανενα ψαρι,κι'ομως υπαρχουν μεσα 13 ψαρια μεσα...αυτη ειναι η ομορφια της ταγκανικα....εμενα μου φτανει που εχω το αλφα και το ωμεγα στο σπιτι μου μεσα...φωτο θα παρετε στο μελον και σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panioul (Μήνυμα 613942)
Akouli το ενυδρείο σου μου άρεσε πάρα πολύ αν και θα ήθελα περισσότερες φώτο. Ξεκινάω και εγώ ένα ενυδρείο ταγκανίκα. Να το εμπιστευθώ το synodontis με julie transcriptus; Τι λες;

οτι ψαρι βαλεις απ'την λιμνη...αναλογα τα λιτρα σου ..ταιριαζει..<αναλογος τι θες>.. ποσα λιτρα εχεις;;; και τι θελεις ;;; και κατι αλλο.τα σινοδοντης εινα πολυ σπανια ,και ακριβα ψαρακια.

akoulis 03-09-11 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 614195)
μαγκες;) το μονο που θελω ειναι να εχω ενα βιοτοπο απο ταγκανικα και δεν με ενδιαφερουν οι αναπαρωγες:cool:αν τα συνοδοντης τρεφοντε μα τ'αυγα των αλλον ψαριων ...ενα και τ'αυτο;)χαιρομαι;)μεγαλοσα με την ιδεα οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο:confused: μερικα ψαρακια ομως θα ζησουν και αυτο ειναι ο κυκλος. στην τελικη αν θελω αναπαραγωγη τα χωριζω...εδω μεχρι και τα μπρεβης την πεφτουν στα μωρα τους:mad:.παρολ'αυτα εχω 2 μικρα..Οπως βλεπετε στην φωτο δεν φενεται κανενα ψαρι,κι'ομως υπαρχουν μεσα 13 ψαρια μεσα...αυτη ειναι η ομορφια της ταγκανικα....εμενα μου φτανει που εχω το αλφα και το ωμεγα στο σπιτι μου μεσα...φωτο θα παρετε στο μελον και σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.:p
-------------------------

οτι ψαρι βαλεις απ'την λιμνη...αναλογα τα λιτρα σου ..ταιριαζει..<αναλογος τι θες>.. ποσα λιτρα εχεις;;; και τι θελεις ;;; και κατι αλλο.τα σινοδοντης εινα πολυ σπανια ,και ακριβα ψαρακια.

εχει να πει καποιος κατι;;

domresvanis 03-09-11 06:22

:smt018Τα συνοδοντις ειναι ωραια δυνατα και γρηγορα ψαρια.Για αυτο το λογο αν εχεις μικρο σχετικα ενυδρειο και ψαρια προσωπικη μου αποψη ειναι να τα βγαλεις γιατι θα σου τα ταραζουν και θα τα τρομαζουν την ημερα αλλα και την νυχτα αλλα και θα τρωνε πρωτα απο ολα το φαγητο που θα τα ταιζεις με αποτελεσμα τα αλλα σου ψαρια να μεινουν στην πεινα.Τα λενε και κουκους γιατι βαζουν τα αυγα τους αναμεσα στα αυγα των αλλων ψαριων οταν γεννανε με αποτελεσμα τα θυληκα να τα παιρνουν και αυτα στο στομα και τα μωρα κουκοι επωαζονται πιο γρηγορα απο τα αλλα μωρα.Μετα τα μωρα κουκοι τρωνε τα αλλα μωρα και η μανα τελικα εχεις κουκους στο στομα της και οχι τα μωρα της.
Τα καλβους ειναι υπεροχα ψαρια και στο μεγεθος που τα εχεις ειναι ετοιμα για γεννες αν τους βαλεις οτι χρειαζεται για να γεννησουν.Μπορεις να βαλεις σχετικα μεγαλα κελυφη απο σαλιγκαρια και το πιο πιθανον ειναι να σου γεννησουν μεσα σε αυτα.Ειναι αμαρτια να χασεις μωρα απο καλβους επειδη θα εχεις συνοδοντις μαζι τους.
Προσωπικη μου αποψη παντα.

akoulis 04-09-11 06:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από domresvanis (Μήνυμα 615298)
:smt018Τα συνοδοντις ειναι ωραια δυνατα και γρηγορα ψαρια.Για αυτο το λογο αν εχεις μικρο σχετικα ενυδρειο και ψαρια προσωπικη μου αποψη ειναι να τα βγαλεις γιατι θα σου τα ταραζουν και θα τα τρομαζουν την ημερα αλλα και την νυχτα αλλα και θα τρωνε πρωτα απο ολα το φαγητο που θα τα ταιζεις με αποτελεσμα τα αλλα σου ψαρια να μεινουν στην πεινα.Τα λενε και κουκους γιατι βαζουν τα αυγα τους αναμεσα στα αυγα των αλλων ψαριων οταν γεννανε με αποτελεσμα τα θυληκα να τα παιρνουν και αυτα στο στομα και τα μωρα κουκοι επωαζονται πιο γρηγορα απο τα αλλα μωρα.Μετα τα μωρα κουκοι τρωνε τα αλλα μωρα και η μανα τελικα εχεις κουκους στο στομα της και οχι τα μωρα της.
Τα αλβους ειναι υπεροχα ψαρια και στο μεγεθος που τα εχεις ειναι ετοιμα για γεννες αν τους βαλεις οτι χρειαζεται για να γεννησουν.Μπορεις να βαλεις σχετικα μεγαλα κελυφη απο σαλιγκαρια και το πιο πιθανον ειναι να σου γεννησουν μεσα σε αυτα.Ειναι αμαρτια να χασεις μωρα απο καλβους επειδη θα εχεις συνοδοντις μαζι τους.
Προσωπικη μου αποψη παντα.

το ενυδρειο ειναι αρκετο θα ελεγα....250 λιτρα ειναι αρχηγοι:smt012

diamanths 05-09-11 23:38

μπραβο ακη πολλη καλο.

akoulis 07-09-11 14:11

εως τωρα ολα πανε καλα οταν μπωρω θα ανεβασω καμια φωτο με τα ψαρια.

kixlidatos 07-09-11 14:36

κοιταξτε εδω.
http://www.youtube.com/watch?v=wqDVz...layer_embedded

Και εγω θα ελεγα να μην βαλεις,για τους ιδιους λογους που αναφερει ο φιλος.Ειναι παρα πολυ δυνατα,και γενικα σε ολα τα ενυδρεια εχουν ασυλια,κανουν οτι θελουν.

akoulis 08-09-11 05:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 616358)
κοιταξτε εδω.
http://www.youtube.com/watch?v=wqDVz...layer_embedded

Και εγω θα ελεγα να μην βαλεις,για τους ιδιους λογους που αναφερει ο φιλος.Ειναι παρα πολυ δυνατα,και γενικα σε ολα τα ενυδρεια εχουν ασυλια,κανουν οτι θελουν.

καλα για ενα βιοτοπικο..δεν ταιριαζουν..μονο και μονο επηδη ειναι αντηθετα απο της κιχλιδες...αλλα στην λιμνη πως γινεται και κραταν της ισοροπειες;στο τελος τελος ολα για παρτι τους..οτι βρουν ας φανε..εγω τα χαιρομαι;)
-------------------------
σημασια εχει οτι η τανγανικα υπαρχει μεσα στο δωματιο μου..και σ'αυτο βοηθαν αυτα τα διαβολακια:D ευχαριστω...;)βασικα γι'αυτο τα εβαλα...για να υπαρχει καποια ισορροπια:rolleyes:

kixlidatos 08-09-11 08:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 616520)
καλα για ενα βιοτοπικο..δεν ταιριαζουν..μονο και μονο επηδη ειναι αντηθετα απο της κιχλιδες...αλλα στην λιμνη πως γινεται και κραταν της ισοροπειες;στο τελος τελος ολα για παρτι τους..οτι βρουν ας φανε..εγω τα χαιρομαι;)
-------------------------
σημασια εχει οτι η τανγανικα υπαρχει μεσα στο δωματιο μου..και σ'αυτο βοηθαν αυτα τα διαβολακια:D ευχαριστω...;)βασικα γι'αυτο τα εβαλα...για να υπαρχει καποια ισορροπια:rolleyes:

Καλα κανεις και τα χαιρεσαι,ειναι πανεμορφα ψαρακια.Απλα τα 250 λιτρα ειναι λιγα γιαυτα τα ψαρια.Αν εχεις αυτα που σου εδειξα,(γιατι υπαρχουν και με λευκη γραμμωση που γινονται ποιο μικρα)τα δικα μου τωρα φθανουν σχεδον στους 20 ποντους,βεβαια σεσενα δεν θα φθασουν εκει ποτε,αλλα οταν αρχιζουν να κυνηγιουνται,αναστατονουν ολο το ενυδρειο,οσο μεγαλωνουν τοσο λιγοτερο θα τα βλεπεις,γιατι ειναι νυχτοβια,και μια συμβουλη,αν θελεις καποια μερα να τα πιασεις,προσεχε το ραχιαιο πτερυγειο γιατι ειναι σκληρο και σαν βελονα

akoulis 13-09-11 01:06

τα δικα μου ο πετσοπας με διαβεβαιοσε οτι δεν ξεπερνουν τους 13 ποντους γι'αυτο και τα εβαλα.εχω και την καβαντζα παρ'ολα αυτα οτι ανα πασα στηγμη μπορω να τα'λαξω...;)στο να τα πιασω εινει το πιο ευκολο το βραδη με την γνωστη μπουκαλοπαγηδα:D

\/ag 17-09-11 11:56

Άκη απότι μου φαίνεται δεν δέχεσαι αντίθετες απόψεις απτην δική σου...σε φόρουμ είσαι!:rolleyes:

Άκου και τους εμπειρότερους..είναι λίγα τα λίτρα σου για αυτά!Και μην κοιτάς μόνο το τώρα το πως είναι τα ψάρια..θα μεγαλώσουν και δεν θα τα αφήσεις λόγω χώρου να φτάσουν το τελικό τους μέγεθος...

Όσο για το οτι σε διαβεβαίωσε ο pet shopας..:confused: ...δεν το καταλαβαίνω!Αφού αυτά γίνονται τέρατα..

akoulis 17-09-11 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 618860)
Άκη απότι μου φαίνεται δεν δέχεσαι αντίθετες απόψεις απτην δική σου...σε φόρουμ είσαι!:rolleyes:

Άκου και τους εμπειρότερους..είναι λίγα τα λίτρα σου για αυτά!Και μην κοιτάς μόνο το τώρα το πως είναι τα ψάρια..θα μεγαλώσουν και δεν θα τα αφήσεις λόγω χώρου να φτάσουν το τελικό τους μέγεθος...

Όσο για το οτι σε διαβεβαίωσε ο pet shopας..:confused: ...δεν το καταλαβαίνω!Αφού αυτά γίνονται τέρατα..

gι'αυτους που με ξερουν .δεχομε ολες της αποψεις.και για να ξερεις επειδη ακουσα τους εμπειροτερους τα'χω βγαλει εδω και καμποσες μερες;)αλλα δεν εχω πολυ χρονο για νεα παρουσιαση.να'σε καλα και σ'ευχαριστω.:)

Κλεόβουλος 17-09-11 17:47

Δεν σε προλαβαίνουν βρε Άκη :)

akoulis 18-09-11 06:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 618914)
Δεν σε προλαβαίνουν βρε Άκη :)

κλεο δασκαλε....:smt039ειμαι σε δοκιμες ...εσυ με ξερεις:D:D:D:D

akoulis 20-09-11 00:08

τα brevis εβγαλαν παλι μωρα:p και τα εβαλα στο 60αρι με το κοχυλι τους.ν'αφησω μονο τα μωρα και να βγαλω τους γονεις; ή νατ'αφησω ολα μαζι μεσα;υπαρχει κυνδινος για τα μικρα;

Κλεόβουλος 20-09-11 09:26

Βγάλε τα ενήλικα. Ο αρσενικός θα φάει τα μικρά :(

akoulis 20-09-11 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 619362)
Βγάλε τα ενήλικα. Ο αρσενικός θα φάει τα μικρά :(

παλι σε προλαβα:D:D:Dτα εβγαλα χτες .τα πεδεψα λιγο.γυρναγα αναποδα το κοχυλι καμια δεκαρια φορες κι'επεσαν καμια 30αρια μικρα και κανα 3αρι αυγα που σημερα εγιναν ψαρακια.ετρηψα και λιγο τρωφη και ερηξα.σημερα εβγαλα τα υπολειματα.εχω κατι κατεψηγμενα σκουλικακια κανουν για τρωφη; ήνα συνεχησω με τρημενη ξηρα τρωφη;ευχαρηστω κλεο;)

Κλεόβουλος 20-09-11 14:07

:)
σκουλικάκια δεν νομίζω να μπορούν να φάνε ακόμη.
Ρίχνε τροφή σε σκόνη ή αρτέμια.

akoulis 20-09-11 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 619400)
:)
σκουλικάκια δεν νομίζω να μπορούν να φάνε ακόμη.
Ρίχνε τροφή σε σκόνη ή αρτέμια.

Ο.Κ.;)

akoulis 24-09-11 04:07

ειναι γυρο στα 60 νοματοι ;)μαζη με τα'βγα με ουριτσες:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02317 seconds with 11 queries