Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Επιλογές φόντου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8885)

Celda 17-09-05 17:14

Επιλογές φόντου
 
Καλησπέρα,
Θα ήθελα τις γνώμες σας, τις εμπειρίες σας και τις εντυπώσεις σας για την επιλογή φόντου ενός κοινωνικού (ή και φυτεμένου ή και ριφ) ενυδρείου. Τι κερδίζουμε σε βάθος ή φωτισμό, τι χρώμα και γιατί ο καθένας προτιμά, αν παίζει ρόλο αν είναι φυτεμένο ή όχι και ίσως και οι διαστάσεις ενός ενυδρείου αν παίζουν ρόλο. Αν το φόντο ενοχλεί τα ψάρια και ποιά είδη φόντου υπάρχουν. Εγώ έχω δει μαύρο ή μπλε χαρτόνι ή με εικόνα φυτών απάνω. Εχω τύχει με φόντο καθρέπτη ή και κανένα ή ακόμα και ψεύτικο τοίχο!
Θεωρώ ότι η επιλογή φόντου ανήκει στην κατηγορία του aquascaping για την γενικότερη αισθητική (πιστεύω ότι μπορεί να αναδείξει ή όχι το τοπίο του ενυδρείου μας), αν κάνω λάθος ας αλλάξει ο μοντεράτορ την θέση του :)

Κωνσταντίνα

γαυρος 17-09-05 17:39

θα ηθελα να πω κοκκινο :smt041αλλα θα πεσει κραξιμο :smt084.

το μαυρο λοιπον ειναι αυτο που εχει τις καλυτερες <αποδοσεις>.:smt039

netblues 17-09-05 17:52

Το μαύρο δινει βάθος. Σε μεγαλύτερα ενυδρεία ενα background πχ με πέτρες δεν δείχνει επισης άσχημα. Σημασία έχει να μην υπάρχουν χτυπητά χρώματα στο background γιατι τοτε φαίνεται πως ειναι ψευτικο.
Υπαρχουν επίσης και ανάγλυφα background, είτε έτοιμα αλλά και σε diy.
Κατι έχει ο τσαμης νομίζω.

Οσο για το κοκκινο του γαυρου... Νοου κομεντς.

Pritanis 17-09-05 19:12

Μαυρο χρησιμοποιω και εγω και εχει καλα αποτελεσματα....Για την ακριβεια κολλαω μια μαυρη σακκουλα σκουπιδιων απο την εξω μερια και γινεται τσιλικο....
ΑΑΑΑΑ τωρα που ειπα σκουπιδια μου ηρθε στο μυαλλο και το κοκκινο. Αν βαλεις κοκκινο φοντο βαλε και ενα μεγαλο ΤΡΙΑ, του ταιριαζει.......Αντε παλι δεν θα βαλετε τα μακρυμανικα........

dim 17-09-05 19:20

εγώ είχα παλιά στο πίσω μέρος μπλέ φόντο και μετά είχα βάλει αυτό που πουλάνε στα μαγαζιά με φωτογραφία φυτών, σαν το μαυρο φόντο δεν υπάρχει, τα ενυδρεία μου που είναι φυτεμένα έδειξαν τελείως διαφορετικά έτσι και ψηφίζω και εγώ μαύρο φόντο.

halvas69 17-09-05 20:09

Μαύρο, είναι ότι καλύτερο από εντύπωση βάθους και αντίθεσης και δεν έχεις και .......αισθητικά προβλήματα :smt048

lasal 18-09-05 00:00

Και γω ψηφίζω μαύρο.
Το ανάγλυφο έχει τα υπέρ και τα κατά του.
Εγώ θα πω μόνον τα κατά.
Είναι δύσκολο στην συντήρηση και αν το υλικό δεν ειναι καλό μπορεί να σκευρώσει.
Εχουν δημιουργηθεί απιστευτα background που προσομειώνουν την αυγή το χάραμα τον συνεφιασμένο καιρό μέσω φωτισμού.
Το μαύρο ειναι οτι καλύτερο για τις περισσότερες περιπτώσεις.
Οταν είναι πίσω απο το ενυδρείο μπορεί να δημιουργήσει οπτικές ανακλάσεις των φυτων.
Καλό ειναι η μαύρη επιφάνεια να κολλάει στο τζάμι χωρίς να αφήνει κενά.
Και να πέφτει όσο το δυνατόν λιγότερος φωτισμός πάνω της.

Tolis 18-09-05 01:13

To μαυρο φοντο ειναι οντως η πρακτικοτερη κι ευκολη λυση. Αρκει να κολλησει καλά και τελειως στο πισω τζαμι - μια καλη λυση ειναι η επαλειψη του με βαζελινη. Καλο ειναι επισης να χρησιμοποιηθει ματ χαρτονι απο αυτο που πουλανε με το μετρο στα χαρτοπωλεια.

Σε τετοιο μαυρο φοντο αν αφησετε και την αλγη να πιασει στο πισω τζαμι χωρις να την καθαριζετε ακομα καλυτερα.

Εαν, και μονον εαν το ενυδρειο ειναι χωμενο μεσα σε ντουλαπι, μια πολυ ωραια λυση ειναι να αφησετε το πισω τζαμι ακαλυπτο, και να βαλετε μια μικρη λαμπα στην βαση του ενυδρειου, πισω. Αυτη θα φωτιζει ελαχιστα τον τοιχο πισω απο το ενυδρειο, και θα δινει μια αισθηση βαθους πολυ καλη. (Προυποθεση ο τοιχος να ειναι μονοχρωμος και σε φυσικο χρωμα).

Celda 18-09-05 11:02

Αχα! Κατάλαβα...οπότε το μαυρο με μαυρο και λίγο ακόμα μαύρο κάνει την καλύτερη δουλειά! ΟΚ, το κατάλαβα! Ευχαριστώ!

crazyio 19-09-05 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Celda
Αχα! Κατάλαβα...οπότε το μαυρο με μαυρο και λίγο ακόμα μαύρο κάνει την καλύτερη δουλειά! ΟΚ, το κατάλαβα! Ευχαριστώ!

μπορείς να βάλεις και λίγο μαύρο για να τονίσεις το μαύρο που θα περάσεις απο πάνω στο μαύρο ....μαύρη μαυρίλα πλάκωσε .....αλλά με καλά αποτελέσματα... ;)
άντε να βάλεις το background για να ανεβάσεις και καμια φωτό να το δούμε ... ;)

Apostolis 20-09-05 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Σε τετοιο μαυρο φοντο αν αφησετε και την αλγη να πιασει στο πισω τζαμι χωρις να την καθαριζετε ακομα καλυτερα.

Εγώ έχω μπλέ σκούρο-μονόχρωμο χαρτόνι απο βιβλιοπωλείο. Η άλγη στο πίσω μέρος έπιασε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και όντως φαίνεται ωραία!!!

Μάγγος Θωμάς 07-12-05 13:54

Και εγώ μαύρο χαρτόνι έχω στο ενυδρείο μου με πολύ καλό αποτέλεσμα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν σταλάξει νερό αφήνει άλατα και φαίνονται άσχημα για αυτό και ρωτώ :

Αν έχει βάλει κανείς μαύρη μεμβράνη σαν αυτή που βάζουν στα τζάμια των αυτοκινήτων ?????

mikenuke 07-12-05 17:21

Εγω βαζω μαυρη σκουλα σκουπιδιων για να ειναι αδιαβροχη, και οπως εχει αναφερει ο Τολης, με μια ελαφρια επαληψη βαζελινης κολλαει και εφαρμοζει τελεια.

halvas69 07-12-05 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
....με μια ελαφρια επαληψη βαζελινης κολλαει και εφαρμοζει τελεια.

Τώρα φταίω εγώ ?
Όχι πείτε μου...:) :) :)

koulio 07-12-05 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
μια καλη λυση ειναι η επαλειψη του με βαζελινη. .

απο τον προεδρα τα πηρε τα αυτα τα ελλατωματα ..........:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :smt078 :smt078 :smt078 :smt078 :smt078

mikenuke 07-12-05 17:58

Hμουνα σιγουρος οτι θα το σχολιασετε!

niar71 16-12-05 11:36

3d by ... Juwel
 
To 3d της Juwel ειναι πολυ ομορφο αολα πρεπει να κολληθει που σημαινει πρεπει να μεινει σε στεγνο ενυδρειο κολλημενο για 24 ωρες ... Παντως ειναι πραγματικα πολυ ομορφο..... (Αυτο εχω και εγω :-) )

3leon 16-12-05 20:59

Εμένα πάντως το συγκεκριμένο μου ξεκόλλησε μετά απο 6 μήνες περίπου αν και έπεσε άφθονη σιλικόνη και έμεινε κενό για 48 ώρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01830 seconds with 11 queries