Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Γατόψαρα σε κοινωνικό ενυδρείο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88427)

Antonios 21-10-15 17:46

Γατόψαρα σε κοινωνικό ενυδρείο;
 
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να βάλω γατόψαρα στο ενυδρείο μου, αλλά προβληματίζομαι... Αν έχω καταλάβει καλά, τα πιο πολλά απαιτούν μαλακό νερό, ενώ κάποια που αντέχουν σε σκληρό νερό, έχουν πρόβλημα συγκατοίκησης με τα γκάπυ...
Πληροφορίες για το ενυδρείο: 220 λίτρων με ζωοτόκα (γκάπυ, πλάτυ και μόλυ), γαριδούλες red cherry, σαλιγκάρια "λαθρεπιβάτες" και 1 helena, και εύκολα φυτά (ανούμπια, βαλισνέριες, κερατόφυλλο).
Υπόστρωμα από φυτόχωμα και από πάνω ψιλή ποταμίσια άμμος.
Διακόσμηση από 1 πέτρα και 2 ρίζες
Μετρήσεις νερού:
Ph: 7,6
dGH: >14
dKH: 15
Νο3: 20
(Οι μετρήσεις γίνονται με στικς, οπότε δεν θα είναι και απόλυτης ακρίβειας, αλλά διαχρονικά εκεί γύρω κυμαίνονται).
Συμφορουμίτες τα φώτα σας!!! Τι πιστεύετε;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Kostas G. 25-10-15 17:43

Υπάρχουν διάφορα που μπορούν να μπουν. Κάποια είδη Corydoras μπορούν να είναι χαρούμενα με 7,6pH και τα μικρά είδη δεν μπορούν να φάνε ενήλικες γαρίδες. Σχετικά μικρά είδη pleco των περισσότερων ειδών επίσης δεν θα φάνε τις γαρίδες και θα είναι εντάξη με τις συνθήκες σου. Τα νιτρικά όμως στα 20ppm δεν είναι ιδανικά και καλό θα ήταν να τα κρατάς στο μισό. Τα τεστ σε sticks σου δίνουν ένδειξη 0 αν είσαι μέχρι το 12,5ppm περίπου, οπότε αν σου δίνει ένδειξη 20, τότε είσαι στα ~20 ή και παραπάνω.

Προσωπικά, με αυτή τη σύνθεση, θα έβαζα 1 ζευγάρι Ancistrus από κάποιο από τα είδη που γίνονται μέχρι 10-12εκ. και είναι εντάξη με 7,6pH. Τα πιο κοινά Ancistrus πληρούν αυτά τα χαρακτηριστικά. Νομίζω έχεις αρκετό πληθυσμό ψαριών για να βάλεις κοπαδάκι Corydoras.

black neon 25-10-15 20:58

γατόψαρα
 
Υπάρχουν cory που αντέχουν σε 14 Gh?

Antonios 25-10-15 22:24

Αν διάλεγα Cory, τι ταιριάζει για ένα αρχάριο και για ενυδρείο σαν το δικό μου,aeneus ή paleatus ;

Kostas G. 25-10-15 23:52

Πολλά είδη Corydoras είναι μια χαρά με το σκληρό νερό. Π.χ. Corydoras panda, C. trilineatus, C. aenaus, C. paleatus, κ.α.

Διάλεξε όποιο σου αρέσει από αυτά που ανέφερα, θα προτιμούσα κάποιο από τα μικρότερα είδη όμως, όπως π.χ. c. panda, αρκεί να μην πιάνει πολύ ψηλές θερμοκρασίες το ενυδρείο το καλοκαίρι. Για να έχεις γαρίδες, το ενυδρείο πάει μάλλον καλά... ;)

Antonios 26-10-15 07:09

O.k., ευχαριστώ :smt023

kgf12345 26-10-15 07:41

η συγκατοικηση εχει και καποια προβληματα.
προσεχε μη βαλεις αλατι για τα γκαπυ και στειλεις κατα λαθος τα κορυ.
εννοω σε περιπτωση που διαβασεις πως το αλατι κανει καλο στα γκαπυ και αποφασισεις να βαλεις.
μην το κανεις αν εχεις και κορυντορας μεσα;)

Antonios 27-10-15 23:57

Ευχαριστώ που μου το είπες, γιατί το έχω κάνει παλιότερα, κυρίως σε περίπτωση αρρώστιας. Πάντως το αποφεύγω πια γιατί φοβάμαι για τα φυτά.

Kostas G. 28-10-15 00:50

Αλάτι σε συγκεντρώσεις θεραπευτικές για γατόψαρα, είναι ok. Όχι όμως στις ψηλές συγκεντρώσεις που αντέχουν τα guppy και κάποια άλλα ψάρια. Προσωπικά, ποτέ δεν το έχω χρησιμοποιήσει για θεραπεία, αλλά ξέρω κάποιους που το χρησιμοποιόυν σε γατόψαρα για θεραπεία χωρίς προβλήματα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01310 seconds with 11 queries