Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   λάμπα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58658)

saleas 22-12-11 19:58

λάμπα
 
ας μου πει καποιος σε ενα ενιδριο 60λιτρο τι λαμπα να βαλω... να παρω τ8?? αλλα ποσα watt?? ειναι φιτεμενο!! ευχαριστω...

tzetzos 24-12-11 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saleas (Μήνυμα 638720)
ας μου πει καποιος σε ενα ενιδριο 60λιτρο τι λαμπα να βαλω... να παρω τ8?? αλλα ποσα watt?? ειναι φιτεμενο!! ευχαριστω...

Ναι παιδιά!
Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με το 60άρι μου.
Μπορεί ένας έμπειρος να μας προτείνει κάποια συγκεκριμένη λάμπα ή μια λίστα;

ευχαριστώ πολυ

Efh 24-12-11 13:19

εμενα το δικο μου παντως εχει 2 24W μια μπλε και μια ασπρη
τις ειχε οταν το αγορασα

Πάνος 24-12-11 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 639095)
εχει μια μπλε και μια ασπρη
τις ειχε οταν το αγορασα

προοριζοταν για θαλασσινο γιαυτο....
για φυτεμενα καλυτερος συνδυασμος ειναι μια λευκη μια grolux.

platy 24-12-11 13:42

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ...εντελως φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση..πριν ανοιξετε ενα θεμα....ψαχνετε τα παλαιοτερα???? πανω δεξια αναμεσα στα νεα μηνυματα και στα βοηθηματα υπαρχει το κουμπι της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.....ψαξτε αυτο που θελετε..θα βρειτε απο πατεντες για προσθηκη λαμπας μεχρι οτι πληροφορια ζητατε....αναλογα τα λιτρα σας τωρα διαλεξτε..απο t8 (εχουν λιγοτερα watt σε σχεση με τ5).μεχρι led..αν το ενυδρειο εχει φυτα με 0.5-8 w/l ειστε μια χαρα....

καλες γιορτες και καλα χριστουγεννα.!

tzetzos 24-12-11 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 639098)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ...εντελως φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση..πριν ανοιξετε ενα θεμα....ψαχνετε τα παλαιοτερα???? πανω δεξια αναμεσα στα νεα μηνυματα και στα βοηθηματα υπαρχει το κουμπι της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.....ψαξτε αυτο που θελετε..θα βρειτε απο πατεντες για προσθηκη λαμπας μεχρι οτι πληροφορια ζητατε....αναλογα τα λιτρα σας τωρα διαλεξτε..απο t8 (εχουν λιγοτερα watt σε σχεση με τ5).μεχρι led..αν το ενυδρειο εχει φυτα με 0.5-8 w/l ειστε μια χαρα....

καλες γιορτες και καλα χριστούγεννα και σε σένα platy!

Χωρίς παρεξήγηση όμως αλλά είμαστε σε φόρουμ... Αν ήθελα να κάνω "αναζήτηση" θα έμπαινα στο google ή θα αγόραζα κανένα βιβλίο. Αυτήν ακριβώς τη λειτουργία έχει το φόρουμ. Δεν απευθύνθηκα σε κανέναν συγκεκριμένα ώστε να τον υποχρεώσω να απαντήσει. Το μήνυμά μου το διαβάζει όποιος θέλει και απαντάει πάλι όποιος θέλει.

azores 24-12-11 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saleas (Μήνυμα 638720)
ας μου πει καποιος σε ενα ενιδριο 60λιτρο τι λαμπα να βαλω... να παρω τ8?? αλλα ποσα watt?? ειναι φιτεμενο!! ευχαριστω...

Καλησπέρα.

Τι φυτά έχεις ήδη ή τι φυτά θέλεις να έχεις;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01280 seconds with 11 queries