Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Corydoras Sterbai- τραυματισμός...ή κάτι άλλο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34915)

Celda 24-10-09 21:49

Corydoras Sterbai- τραυματισμός...ή κάτι άλλο;
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα,

Μια κρισιμη ερωτηση:
Σε ένα απο τα στερμπάι μου εμφανίστηκε σημερα το πρωί ενα λευκο "σπυράκι" ακριβως πανω απο τα μουστάκια του. Αρχικά υποπτεύθηκα ικ, αλλα δεν μοιαζει καθόλου ετσι. Είναι μονο ένα...κ φαινεται σαν εξόγκωμα. Επισυνάπτω και φωτογραφία -όσο καλύτερη μπορουσα, δεδομενου οτι ειναι αεικινητα- κ αναμένω τις απαντήσεις σας :confused:
Είναι απλώς ενας τραυματισμός (ίσως στο ξύλο? ) ή κάτι άλλο?

Γενικες πληροφοριες ενυδρειου:
120 λίτρα, τρεχει εδω κ ενα μηνα, με βιολογικο υλικο κ νερό απο προηγουμενο στρωμένο ενυδρειο...
Το χαλίκι ειναι ψιλοκοκκο και 1,5 μήνα.
Αλλαγες νερου,καθε 15 μερες, γυρω στο 30%
Ούτε διοξειδιο, ουτε τπτ άλλα 'ζουμια'.

Κάτοικοι ενυδρειου:
2 red cherry
6 κορυντορας στερμπάι

Διατροφή:
ποικιλία τροφών, και κατεψυγμένη.


Για οποιεσδηποτε άλλες πληροφοριες χρειαζεστε, απλώς πειτο το.
Ευχαριστώ

greemlin 27-10-09 11:41

Καλημέρα, σε αυτή τη φωτογραφία δεν φαίνονται και πολλά πράγματα... θεωρητικά θα μπορούσε να είναι κάποιο είδους fungus... θα σου έλεγα να περιμενεις λίγο να δεις αν θα επεκταθεί το φαινόμενο...πριν ξεκινήσεις τα ζουμιά....

Celda 27-10-09 19:22

2 Συνημμένο(α)
επανέρχομαι με δύο νεες φωτογραφίες αν και αυτες δεν ειναι πολύ καλες. αφενος μεν δεν βοηθάει η φωτογραφική,αφετερου δε δεν μου χαρισε κ το γατοψαρο μια καλή πόζα:D

εξακολουθεί κ τρεφεται κανονικα, δεν υπάρχει αλλαγη στην συμπεριφορα του...απλως ...αναρωτιεμαι...

περιμένω απαντησεις!

ευχαριστώ...

Γιώργος Κ 27-10-09 19:32

Αν σου πω οτι δε φαινεται τιποτα στις φωτογραφιες θα με πιστεψεις?? Εχει εξογκωμα??

Celda 27-10-09 19:33

επρεπε να το μαρκαρω...για μια στιγμη να δω τι μπορώ να κανω :rolleyes:

---------------------

Για ρίξε μια ματιά τωρα...

vasilis4x4 27-10-09 21:07

Ασχετα απο την ασθενεια του ψαριου(fungus) για τα corydoras καλυτερα ειναι να εχουμε για υποστρωμα αμμο.Γιατι εχεις επιλεξει sterbai?

Celda 27-10-09 21:29

ειμαι ενήμερη για τις ανάγκες των κορυντορας, το χαλικι ειναι πολύ ψιλό

επελεξα sterbai γιατι μ'αρεσουν καλύτερα...

λες οτι εχει fungus?

Γιώργος Κ 27-10-09 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Celda (Μήνυμα 384392)
λες οτι εχει fungus?

Δεν φαινεται ... το fungus ειναι σαν βαμβακι ... εσενα πως σου φαινεται στερεο (σαν σπυρακι) η σαν βαμβακι ... στις φωτο δεν φαινεται!

Celda 27-10-09 22:39

στερεο, σαν σπυρακι, αλλα οχι ικ ή κατι παρομοιο...:confused:κ εκτος αυτού η συμπεριφορα του ειναι οκ! μπορει να ειναι τραυματισμος...αλλά δε φευγει...κ για αυτο ειπα να ποσταρω...μηπως μπορω να αποφυγω καταστασεις...

Γιώργος Κ 27-10-09 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Celda (Μήνυμα 384434)
στερεο, σαν σπυρακι, αλλα οχι ικ ή κατι παρομοιο...:confused:κ εκτος αυτού η συμπεριφορα του ειναι οκ! μπορει να ειναι τραυματισμος...αλλά δε φευγει...κ για αυτο ειπα να ποσταρω...μηπως μπορω να αποφυγω καταστασεις...

Δεν ειναι ικ .... εχω παρατηρησει κατα καιρους και εγω τετοια "σπυρακια" σε δισκους ομως! Αυτα πριν παρω την Α/Ο ... Αληθεια τι σκληροτητα εχει το νερο?? ph? Εχεις μετρησει γενικα?

Celda 27-10-09 23:10

ναι βρε, ειμαι παλια καραβάνα :D οι μετρησεις μου ειναι καλές...κ ισα ισα, κανω κ πιο συχνες αλλαγες...τι να πω...

Γιώργος Κ 27-10-09 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Celda (Μήνυμα 384452)
ναι βρε, ειμαι παλια καραβάνα :D οι μετρησεις μου ειναι καλές...κ ισα ισα, κανω κ πιο συχνες αλλαγες...τι να πω...

Απο σκληροτητες?? Εχεις Α/Ο??

netblues 28-10-09 00:48

Δεν ειναι τιποτε απο τα "γνωστα" ουτε νομιζω οτι μπορεις να κανεις τιποτε.
Και το χτυπημα ειναι μαλλον απιθανο
Υποψιαζομαι διαφορα κακά πραγματα που ομως πρακτικα δεν εχουν γιατρια..
Ισως σε μεγαλυτερο ψαρι που πιανοταν να ειχε νοημα καποια αποπειρα με νυστερι
Οχι εδω ομως.
Καλες συνθηκες, μαλακο νερό και τα υπολοιπα θα τα αναλαβει η φυση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries